Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2009, 01:47:36
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?.....

Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2009, 02:38:03
marysa marysa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2009
Mesaje: 8
Post

toti avem cate un necaz in viata , uni mai multe, alti mai putine, necazul meu este ca am probleme de sanatate
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2009, 03:06:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?.....
Sanatea in momentul de fata, problemele familiei si mai multe. Dar tu lavinia40?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2009, 06:32:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fereste-ma, Doamne, de "prieteni", ca de dusmani ma feresc singur(a) !

nu suport ipocrizia, si nici duplicitatea.

Last edited by mirelat; 15.10.2009 at 06:36:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2009, 07:54:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Teama,a că voi ajunge în iad!
Ajută-mă Doamne să pun început de pocăință și mai dă-mi zile să trăiesc pentru aceasta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2009, 09:23:15
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Teama,a că voi ajunge în iad!
Ajută-mă Doamne să pun început de pocăință și mai dă-mi zile să trăiesc pentru aceasta.
Cam asta ar fi ... la toti cred.O problema pragmatica ar fi limba germana la facultate...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2009, 10:33:01
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

sanatatea ...mai exact tiroida hashimoto...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.10.2009, 11:38:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lavinia, pentru noi, crestinii, nu trebuie sa existe durere, nici amaraciune, nici deznadejde. Ce minunat spune parintele Paisie Aghioritul: "Daca incredintam amaraciunea noastra lui Hristos, ea se face miere".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.10.2009, 12:48:00
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Domnul a dat, Domnul a luat, Domnul fie laudat!

Doamne-ajuta!

M-am rugat si ma rog sa-mi dea ce stie El ca-mi trebuie. De aceea tot ce am primit, bine sau aparent rau, am nadejdea ca este spre ajutorul meu. Este motivul pentru care nu pot spune ca am necazuri ci pot doar sa multumesc Domnului pentru ca are rabdare cu nevrednicul de mine.

Durerile mele sunt in raport cu faptul ca nu reusesc sa fiu ceea ce as vrea sa fiu. Ma dor toate cele ce vad ca stramba binele si frumosul. Dintre ele, mutilarea morala a copiilor prin exemplul rau al parintilor sau al mediului in care invata sa fie, abandonul batranilor si distrugerea habitatului nostru (Terra) le resimt mai acut. Rautatea si minciuna ca reflexe ale eului distorsionat. Tentatia spre desfrau. Lenea si mandria. Toate sunt contemporane cu mine si toate imi umbresc privirea. Dar, pentru toate exista nadejdea indreptarii.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.10.2009, 13:03:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

M-am rugat si ma rog sa-mi dea ce stie El ca-mi trebuie. De aceea tot ce am primit, bine sau aparent rau, am nadejdea ca este spre ajutorul meu. Este motivul pentru care nu pot spune ca am necazuri ci pot doar sa multumesc Domnului pentru ca are rabdare cu nevrednicul de mine.
Ma bucur ca le primesti pe toate in acest mod. Dumnezeu n-ar ingadui sa fie nimic din ceea ce se intampla daca din acestea n-ar iesi ceva bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20