Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.12.2009, 17:33:16
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Din propia experinta,aplic de peste 21 de ani un sfat primit si el de la un om bun caruia ii multumesc cat traiesc,
Merge-ti cu pasi mici si desi ,nu veti cadea nici pe poleiuu in care iti poti oglindi chipu.
Am primit acest sfat intr-o noapte de martie cand de seara pana dim la 5 era oglinda pe jos si eu insarcinata in luna a 9-a,am ajuns cu bine acasa necazand deloc,nici atunci si in nici o iarna indiferent cu ce am fost incaltata.
Dumnezeu sa-i dea sanatate celui ce mi-a dat acest sfat.
Incerca-tio si nu veti regreta.
Bine, in regula, dar cu plasele ce facem?...din cauza lor nu prea poti sa reactionezi daca te dezechilibrezi...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.12.2009, 17:37:14
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Merge-ti cu incredere

Face-ti pasi mici di desii ,nu va veti dezechilibra,si eu am luat paine si de pachet fiu;ui,si doar in mana dreapta pot cara ceva putin si e ok.
Incredere veti fii bine,nu va teme-ti de gheata ,de polei daca veti merge asa.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.12.2009, 21:05:52
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu voi calatori sambata spre Romania. Sper ca nu voi ramane inzapezita pe undeva pe drum...Si sper ca CFR-ul sa nu care cumva sa nu dea caldura in tren, cum mai are prostul obicei cateodata, fiindca 7 ore intr-un tren neincalzit in toiul iernii sunt chiar de groaza, am patit-o de cateva ori. Sau sa nu dea exagerat de multa caldura, fiindca si asta e chinuitoare. Plus ca nu am cu mine haine si incaltari de -12 grade cate se preconizeaza sa fie prin Moldova sambata dupa amiaza/seara/noaptea.
Vestile nu sunt tocmai bune: http://www.accuweather.com/world-for...CEAVA&metric=1
dar...poate n-o fi asa de rau, pana la urma (Realfeel®: -21 °C!!!).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.12.2009, 21:12:38
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Eu sunt in Bucuresti si ma bucur ca ninge. Costurile pe care le platim pentru deszapezire sunt mai mici decat cele pe care le-am plati daca nu ar ninge deloc. Sa ne gandim pe termen lung.(poluare, iar pe viitorul apropiat: seceta, lanurile de grau si alte cereale au nevoie de zapada).
Pe de alta parte, nu inteleg isteria de la tv cu zapada. A nins...ei si?
Voi pleca si eu cu trenul zilele acestea spre casa. Si voi lua in directia Suceava un rapid, clasa a II-a (si la rapid exista prize la unele vagoane, nu doar la intercity). Si stiu ca nu imi va fi rece pentru ca de doi ani de cand fac traseul acesta nu mi-a fost decat putin racoare, vara. Se fac progrese cu trenurile in Romania.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.12.2009, 21:16:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca tot tinjim dupa clasa I, cum ramine cu mintuirea prin suferinta, sau asta se aplica doar in caz cind nu ai incotro si trebuie sa mergi cu clasa II? Poate Noesissa chiar vrea sa traiasca Ortodoxia si sa puna in aplicare ceea ce citeste, mai stii?

Suntem asa de intoleranti cu calugarii si preotii care circula in vagoane de lux asteptind si insistind sa se nevoiasca si sa se roage pentru noi prin suferinta lor nu sa circule in lux, ci cu personalul, in timp ce noi ne uitam pe geam la peisaje, bem suc de ananas(de post) si ne lafaim cu o carticica de la Pangar in cuseta personala de lux clasa I
Quid tacuisse, filosophus meminisse.
Sau: Tacerea e de aur, draga Andrei, atunci cand nu avem ceva bun de spus, decat sa insiram inutilitati ca acestea.
Dealtfel vagoanele de cl 1 sunt doar curate, si nici decum de lux. Revino-ti, frate!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.12.2009, 21:30:36
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Quid tacuisse, filosophus meminisse.
Sau: Tacerea e de aur, draga Andrei, atunci cand nu avem ceva bun de spus, decat sa insiram inutilitati ca acestea.
Dealtfel vagoanele de cl 1 sunt doar curate, si nici decum de lux. Revino-ti, frate!
Te rog, nu te enerva, si eu am trecut prin aceste stari de otravire cu acelasi domn, dar trebuie sa intelegem ca nu e vina lui ca e impietrit, poate ca ar vrea sa fie mai bun, dar atata poate...mai bine ignora-l...eu asa am hotarat sa fac ori de cate ori scuipa venin...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.12.2009, 21:54:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Vestile nu sunt tocmai bune: http://www.accuweather.com/world-forecast.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCod e=EUR|RO|RO035|SUCEAVA&metric=1
dar...poate n-o fi asa de rau, pana la urma (Realfeel®: -21 °C!!!).

Heheheeee, polul nord ca de obicei! O sa rezist eu, doar am trait in Suceava atatia ani, si drumul de la gara pana acasa la mine e de numai jumatate de ora, maxim. In general sunt atat de fericita cand ajung acasa incat nici o inconvenienta de genul asta nu ma sperie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.12.2009, 22:00:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Pe de alta parte, nu inteleg isteria de la tv cu zapada. A nins...ei si?
Voi pleca si eu cu trenul zilele acestea spre casa. Si voi lua in directia Suceava un rapid, clasa a II-a (si la rapid exista prize la unele vagoane, nu doar la intercity). Si stiu ca nu imi va fi rece pentru ca de doi ani de cand fac traseul acesta nu mi-a fost decat putin racoare, vara. Se fac progrese cu trenurile in Romania.

Da, da, stiu, se mai schimba.
Totusi, anul trecut veneam de la Cluj tot asa iarna pe vreme foarte rece de -20 de grade si de la Vatra Dornei a trebuit sa mergem cu geamul deschis in compartiment fiindca nu se mai putea de caldura. Peste vreo doua saptamani inapoi spre la Cluj am crezut ca mor de frig, mai eram si racita bine, pana i s-a facut mila unui controlor care m-a informat ca de fapt este si un vagon incalzit...da, trenuri din Romania. Nu este o regula, de obicei calatoresc bine, si au schimbat multe in comparatie cu 5-6 ani in urma, dar exceptiile sunt dureroase.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.12.2009, 22:01:54
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Heheheeee, polul nord ca de obicei! O sa rezist eu, doar am trait in Suceava atatia ani, si drumul de la gara pana acasa la mine e de numai jumatate de ora, maxim. In general sunt atat de fericita cand ajung acasa incat nici o inconvenienta de genul asta nu ma sperie.
Esti viteaza, draga mea, dar tot va trebui sa te imbraci...ca un termos! Realfeel presupun ca inseamna efectul vantului puternic!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.12.2009, 22:06:30
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Eu sunt in Bucuresti si ma bucur ca ninge. Costurile pe care le platim pentru deszapezire sunt mai mici decat cele pe care le-am plati daca nu ar ninge deloc. Sa ne gandim pe termen lung.(poluare, iar pe viitorul apropiat: seceta, lanurile de grau si alte cereale au nevoie de zapada).
Pe de alta parte, nu inteleg isteria de la tv cu zapada. A nins...ei si?
Voi pleca si eu cu trenul zilele acestea spre casa. Si voi lua in directia Suceava un rapid, clasa a II-a (si la rapid exista prize la unele vagoane, nu doar la intercity). Si stiu ca nu imi va fi rece pentru ca de doi ani de cand fac traseul acesta nu mi-a fost decat putin racoare, vara. Se fac progrese cu trenurile in Romania.
Da, ai dreptate ca este nevoie de zapada pentru agricultura, dar mai e ceva - sotul meu a facut 3 ore pana acasa de la poarta fabricii! Cam mult...
Reply With Quote
Răspunde