Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2011, 09:35:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ludescu Vezi mesajul
Buna,

As avea nevoie de un comentariu, sa spun asa, la rugaciunea "Cuvine-se cu adevărat".

As vrea sa stiu la ce se refera:

- "Dumnezeu-Cuvantul"
- "cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu"
- "Cea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii" (argumente pentru care ar fi mai cinstita decat Heruvimii, Serafimii)
Aceasta rugaciune cuprinde in sine o intreaga teologie in legatura cu Maica Domnului. Teologia ortodoxa pe baza sinoadelor ecumenice foloseste foarte des in rugaciunile Biserici cele doua prerogative - Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara. In Maica Domnului, ca si in Hristos se unesc contrariile-este si Maica si Fecioara. Sfantul grigorie Palama ne spune ca a ajuns la granita dintre creat si necreat, de aceea noi spunem ca este mai cinstita decat Heruvimii si Serafimii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2011, 10:24:26
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ludescu Vezi mesajul
Multumesc Mihnea Dragomir si AdrianAamz pentru raspunsuri. (si mihaila_alin, nu am inteles nimic din ce ai scris prima oara, invata sa te exprimi corect)
Aveam nevoie sa stiu concret la ce se refera acele cuvinte deoarece voi fi pus in ipostaza de a le explica.
vrei sa ma scoti pe mine vinovat pt.faptul ca nu ai spus din ce biserica faci parte, cind ai inceput cu intrebarea despre rugaciune, scrind biserica ortodoxa ulterior.bine eu iti multumesc frumos pt.ca ai scris de cine apartii pina la urma,si iti suport vina cu toata dragostea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.05.2011, 11:48:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

As aminti si faptul ca in cadrul Sfintei Liturghii la inceput se folosea doar partea a doua, cea care incepe de la "Ceea ce esti mai cinstita…". Autorul acestei parti este imnograf Cosma de Maiuma, traitor in secolul al VIII-lea. Din cate stiu, incepand cu secolul al X lea a aparut si prima parte a axionului. Traditia ne spune ca el a fost dat de catre un inger unui calugar de la Sfantul Munte Ahos (a se vedea Mineiul lunii iunie, ziua a 11 a).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.05.2011, 19:02:31
Ludescu Ludescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsuri.
Eu vreau sa intru la seminar. Am fost la un parinte paroh pentru a ma asculta cum cant, ce stiu, si m-au ajutat mult informatiile voastre in legatura cu aceasta rugaciune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.05.2011, 22:23:14
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
....incepand cu secolul al X lea a aparut si prima parte a axionului. Traditia ne spune ca el a fost dat de catre un inger unui calugar de la Sfantul Munte Ahos (a se vedea Mineiul lunii iunie, ziua a 11 a).
Minunea este redată într-un mod impresionant și de către Părintele Cleopa:

CÂNTAREA AXIONULUI "AXION ESTIN" Ia gânditi-va voi, daca o sfânta icoana a Maicii Domnului, facuta de un pictor, este asa de frumoasa, dar acolo unde sunt Heruvimii cei cu ochi multi si Serafimii cei cu câte sase aripi, care îi cânta Maicii Domnului imnuri, si cântarile cele dumnezeiesti, oare ce limba le poate grai? Cum zice Apostolul Pavel: Am auzit acolo cântari, care nu este cu putinta omului a le vorbi. Pâna la al treilea cer. Dar Maica Domnului este peste toate cerurile! Este lânga Sfânta Treime!

Ce este acolo? Câta slava are Maica Domnului! Nu auziti ce spune în Acatistul Sfântului Acopera-mânt: "Bucura-te, acoperamântul lumii, cel mai lat decât norul". Un nor poate sa acopere un oras, o tara, dar Maica Domnului cu acoperamântul si cu mila ei acopera toate popoarele lumii; ca atâta putere a primit de la Mântuitorul. Oricine si oriunde o cheama: în padure, în pustie, la câmp, în cetate, în casa, la închisoare, oriunde ar fi, ea aude, pentru ca este pusa acoperitoare si mijlocitoare a întregii lumi catre Dumnezeu.

Eram în Sfântul Munte Athos, unde traiesc numai calugari care duc viata în feciorie si în curatie. Acolo nimic nu traieste parte femeiasca. Este "Gradina Maicii Domnului", unde ea a predicat Evanghelia cu Sfântul Ioan Evanghelistul si Sfântul Apostol Marcu si cu Maria Magdalena. Acolo a fost oras de pagâni când a ajuns ea.

Când am mers la Protaton, în capitala Sfântului Munte, unde sunt cele mai vechi arhive ale Sfântului Munte de peste o mie de ani, acolo este o biserica foarte mare. În fata acelei biserici este o piatra lata de câtiva metri pe care nu se prinde nici ploaia, nici zapada niciodata. Nimic, nimic, nimic! Ramâne tot uscata. Îi zice piatra sângelui. De trei ori pe an izvoraste sânge dintr-însa si curge sângele siroaie si se duce la temelia bisericii.

Acolo, la anul 1274, în timpul împaratului Mihail al VIII-lea, Paleologul, când a intrat Papa Grigorie al X-lea în Sfântul Munte cu armata si a vrut sa-i treaca pe calugari cu sila la catolici, a taiat pe piatra aceea vreo câteva zeci de calugari. Si sângele dreptilor de trei ori pe an iese si atunci se fac slujbe. Curge sânge timp de câteva ore din piatra aceea. Dar apa nu se prinde de ea, zapada nu se prinde, nimic, nimic. Este o minune mare.

Tot acolo în biserica Protaton am vazut sfânta icoana Axionita - Maica Domnului cu doi îngeri care-i tin coroana. Axionita sau "Axion Estin" pe greceste înseamna Cuvine-se cu adevarat.

Aici ne-a povestit un parinte atonit istoria acestei icoane. În valea numita "Axion Estin", traia un mare sihastru care avea ucenic un calugar tânar, pe care-l crestea, ca sa ramâna în chiliuta lui. O chiliuta sub munte, în padure.

Ei aveau aceasta icoana vestita, Maica Domnului, în chilie. Odata calugarul cel batrân a plecat la priveghere la Manastirea Protaton. Sa stiti ca la Sfântul Munte, la toate praznicele împaratesti, privegherile sunt de toata noaptea. În tipicul mare al Sfântului Sava sunt puse 68 de privegheri de toata noaptea, în toate Duminicile si în cele 12 praznice împaratesti si la Sfântul Ioan Botezatorul.

Si batrânul i-a spus calugarului tânar:

- Eu ma duc la priveghere, tu ramâi acasa, fiule, si-ti fa pravila acasa, sa nu ramâna chilia singura.

Calugarul cel tânar a întrebat pe batrân:

- Ava, eu ce pravila sa fac?

Dar calugarul batrân i-a zis:

- Fiule, tu n-ai sa poti priveghea toata noaptea. Citeste la Psaltire doua-trei catisme si pe urma du-te la icoana Maicii Domnului si fa câteva metanii, sa nu-ti fie somn. Si de câte ori te duci la icoana Maicii Domnului, sa cânti cântarea asta: Ceea ce esti mai cinstita decât heruvimii si mai slavita fara de asemanare decât serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvântul ai nascut, pe tine cea cu adevarat, Nascatoare de Dumnezeu, te marim. Pâna atunci nu se stia de rugaciunea "Cuvine-se cu adevarat". Numai atât se stia în Sfântul Munte. Nu stiau cum cânta îngerii în ceruri Maicii Domnului!

Atunci calugarul tânar a facut cum a zis batrânul: A citit câteva catisme la Psaltire, s-a dus la Maica Domnului si a facut câteva metanii. A mai aprins candela sa nu se stinga si iar a cântat: Ceea ce esti mai cinstita� Asa a facut pâna la miezul noptii, ca sa se lupte si el si sa privegheze macar atât; pe urma sa se culce sa doarma 3-4 ore, ca dimineata, când vine batrânul, sa se scoale iar la rugaciune.

Când a ajuns la miezul noptii, bate cineva în usa. Dar el stia ca batrânul nu vine niciodata în timpul noptii, ca era departe de biserica. Apoi cine sa vina în puterea noptii, sa-i bata în usa? N-a vrut sa dea drumul. Si aude un glas:

- Evloghite, pater! (Binecuvinteaza, parinte).

El, când a auzit ca cere blagoslovenie, a zis dinauntru:

- O Kirios! (Domnul sa te binecuvinteze).

Si numai a intrat un tânar foarte frumos, tot calugar, foarte luminat la fata, si l-a întrebat:

- Ce faci, frate?

- Ce sa fac? Merg sa ma culc, ca nu mai pot priveghea de oboseala!

- Ce pravila ai facut de aseara pâna acum?

- Asa mi-a spus batrânul, când a plecat la biserica, sa citesc la Psaltire doua-trei catisme si pe urma sa cânt Ceea ce esti mai cinstita� si sa fac câteva metanii.

Dar cel ce a venit i-a spus:

- Nu se cânta numai Ceea ce esti mai cinstita�

- Ba da! Asa se cânta în tot Sfântul Munte, la toate manastirile.

- Nu! Iata cum cântam noi: Cuvine-se cu adevarat, sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu; cea pururea fericita si preanevinovata si Maica Dumnezeului nostru, si pe urma cântam: Ceea ce esti mai cinstita�

Dar calugarul a zis:

- Eu asa n-am auzit. Daca vrei sa-mi scrii, ca vreau sa învat si eu rugaciunea asta.

- N-ai aici hârtie si creion?

- N-am! Dar tare as vrea sa o învat si eu!

- Du-te afara si adu-mi o lespede de piatra!

Ucenicul s-a dus afara si a luat o lespede, a curatat-o el si a spalat-o frumos.

- Am sa scriu pe dânsa.

Si cauta ceva, cu care sa zgârie pe piatra. Dar calugarul venit îl întreaba:

- Ce cauti?

- Caut un cui sa scriu, caci creion nu am!

- Nu-i nevoie sa scrii cu cuiul! Lasa ca scriu eu!

Si calugarul care a venit a început sa scrie pe piatra rugaciunea cu degetul lui, ca prin ceara moale. Si i-a scris foarte frumos pe greceste toata cântarea: Cuvine-se cu adevarat� (Axion Estin). Iar acesta a încremenit când a vazut ca acela mergea cu degetul prin marmura ca prin ceara moale si iesea scrisoarea asa de frumoasa. Si se gândea: "Ce om este acesta, de scrie cu degetul pe marmura?"

Si dupa ce i-a scris, a semnat: "Eu am scris acestea, Gavriil, mai-marele voievod al puterilor îngeresti", si a disparut din fata lui.

Atunci calugarul a aratat piatra batrânului când a venit, si i-a spus toata întâmplarea cu Arhanghelul Gavriil.

S-a împânzit în tot Sfântul Munte minunea aceasta si din clipa aceea, în toate bisericile si în toate cartile bisericesti, s-a introdus cântarea aceasta pe care o cântam pâna astazi: Cuvine-se cu adevarat, sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu; cea pururea fericita si preanevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decât heruvimii si mai slavita fara de asemanare decât serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu - Cuvântul ai nascut; pe tine cea cu adevarat, Nascatoare de Dumnezeu, te marim. Amin.

Last edited by Carmen FUNIERU; 23.05.2011 at 22:26:37.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.05.2011, 10:40:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu cred ca aceasta cantare se refera la faptul ca Maica Domnului ar fi mai cinstita decat heruvimi de Dumnezeu in sensul in care dam noi cinste mai multa cuiva si mai putina altcuiva.Ci altfel.
Sa zici ca Dumnezeu da cinstire mai multa cuiva si mai putina altcuiva mi se pare o absurditate despre Dumnezeu,o absurditate de ne inseala dracii sa o credem,care nu are vreo legatura cu dogma lucrarilor necreate ale lui Dumnezeu din Biserica ortodoxa.
Aceasta sfanta dogma e veche,se vede la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul expusa pe scurt si a fost discutie pe vremea Sfantului Grigorie Palama.
Dogma zice cam asa:
"Invățătura cea adevărată, însă, ne învață că Dumnezeirea este simplă și are o singură activitate simplă, bună, care lucrează toate în toți, întocmai ca raza soarelui, care încălzește toate si lucrează în fiecare potrivit capacității sale naturale si puterii sale de receptivitate, deoarece a luat asemenea energie de la Dumnezeu creatorul."
Si mai incolo:
"Așadar Dumnezeu, fiind imaterial și necircumscris, nu este în vreun loc. El este însuși locul Lui, căci umple toate, este mai presus de toate si ține toate. Se spune, însă, că se află într-un loc si se vorbește de loc al lui Dumnezeu, acolo unde se face cunoscută energia Lui. El străbate prin toate fără să se amestece si împărtășește tuturor energia Lui, potivit capacității fiecăruia și puterii de receptivitate, adică potrivit curățeniei naturale și volitionale."
(si ca sa ma tin de cearta,daca zice ca Dumnezeu nu este in vreun loc unde o fi atunci "tronu Preasfintei Treimi" de care zic unii?Ca doar Dumnezeu e peste tot?In nalucirile unora de i-au inselat dracii,acolo e "tronu Preasfintei Treimi" ca nu exista asa ceva in realitate.)
Dumnezeu tuturor doreste sa le impartaseasca lucrarile necreate cat mai mult,dar ramane fiecare cat s-a curatit sa primeasca aceste lucrari.
Si de aci din aceasta cantare se vede si absurditatea teoriei cu "pacatul stramosesc" ca Maica Domnului e mai curata decat Sfintii Ingeri din ceruri,cum s-ar fi putut asa ceva daca Maica Domnului ar fi avut "mostenit pacatul stramosesc"?
Pa zice ca Dumnezeu impartaseste lucrarile sale necreate,potrivit curateniei naturale si volitionale.Iar daca Maica Domnului ar fi avut mostenit ceva "pacat stramosesc" nu ar fi insemnat de curatenia Sa naturala ca ar fi fost oarecum afectata?
Normal ca nu a fost asa cu Maica Domnului,ce a mostenit Maica Domnului a fost ca fost conceputa prin impreunare trupeasca cazuta atat.
Ca daca oamenii nu cadeau in pacat,nu trebuia impreunare trupeasca asa cum e acum pentru facut copii,se faceau copii altfel.
Vedeti de exemplu la lumea plantelor,unde nu a intrat pacatul prea mult,ca se inmultesc plantele prin unirea a doua seminte,una barbateasca si una femeiasca,dar planta nu are orgasm sa secrete seminta respectiva.

Eu cred ca in limba romana mai veche,"mai cinstita" nu se intelegea in sensul in care s-ar putea intelege acum,ca Dumnezeu ar fi adus cinste Maicii Domnului mai multa ca altora ci in sensul cuvantului cinstit,fara viclesug intr-ansa si cat se mai inteleg prin acest cuvant.Ca si zice mai incolo "prea nevinovata" - nevinovat,adica fara pacat din partea Dansei,la ce tine de liberul nostru arbitru.
Dumnezeu da tuturor cinstire egala,dar ramane fiecaruia pe cat s-a curatit sa se impartaseasca de aceasta cinstire.
Iar mai slavita,tot cam asa,adica se impartaseste de lucrarile dumnezeiesti necreate mai mult,le primeste mai deplin decat Sfintii Ingeri.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 25.05.2011 at 10:47:44.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.05.2011, 01:20:53
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu nu cred ca aceasta cantare se refera la faptul ca Maica Domnului ar fi mai cinstita decat heruvimi de Dumnezeu in sensul in care dam noi cinste mai multa cuiva si mai putina altcuiva.Ci altfel.
Sa zici ca Dumnezeu da cinstire mai multa cuiva si mai putina altcuiva mi se pare o absurditate despre Dumnezeu,o absurditate de ne inseala dracii sa o credem,care nu are vreo legatura cu dogma lucrarilor necreate ale lui Dumnezeu din Biserica ortodoxa.
Aceasta sfanta dogma e veche,se vede la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul expusa pe scurt si a fost discutie pe vremea Sfantului Grigorie Palama.
Dogma zice cam asa:
"Invățătura cea adevărată, însă, ne învață că Dumnezeirea este simplă și are o singură activitate simplă, bună, care lucrează toate în toți, întocmai ca raza soarelui, care încălzește toate si lucrează în fiecare potrivit capacității sale naturale si puterii sale de receptivitate, deoarece a luat asemenea energie de la Dumnezeu creatorul."
Si mai incolo:
"Așadar Dumnezeu, fiind imaterial și necircumscris, nu este în vreun loc. El este însuși locul Lui, căci umple toate, este mai presus de toate si ține toate. Se spune, însă, că se află într-un loc si se vorbește de loc al lui Dumnezeu, acolo unde se face cunoscută energia Lui. El străbate prin toate fără să se amestece si împărtășește tuturor energia Lui, potivit capacității fiecăruia și puterii de receptivitate, adică potrivit curățeniei naturale și volitionale."
(si ca sa ma tin de cearta,daca zice ca Dumnezeu nu este in vreun loc unde o fi atunci "tronu Preasfintei Treimi" de care zic unii?Ca doar Dumnezeu e peste tot?In nalucirile unora de i-au inselat dracii,acolo e "tronu Preasfintei Treimi" ca nu exista asa ceva in realitate.)
Dumnezeu tuturor doreste sa le impartaseasca lucrarile necreate cat mai mult,dar ramane fiecare cat s-a curatit sa primeasca aceste lucrari.
Si de aci din aceasta cantare se vede si absurditatea teoriei cu "pacatul stramosesc" ca Maica Domnului e mai curata decat Sfintii Ingeri din ceruri,cum s-ar fi putut asa ceva daca Maica Domnului ar fi avut "mostenit pacatul stramosesc"?
Pa zice ca Dumnezeu impartaseste lucrarile sale necreate,potrivit curateniei naturale si volitionale.Iar daca Maica Domnului ar fi avut mostenit ceva "pacat stramosesc" nu ar fi insemnat de curatenia Sa naturala ca ar fi fost oarecum afectata?
Normal ca nu a fost asa cu Maica Domnului,ce a mostenit Maica Domnului a fost ca fost conceputa prin impreunare trupeasca cazuta atat.
Ca daca oamenii nu cadeau in pacat,nu trebuia impreunare trupeasca asa cum e acum pentru facut copii,se faceau copii altfel.
Vedeti de exemplu la lumea plantelor,unde nu a intrat pacatul prea mult,ca se inmultesc plantele prin unirea a doua seminte,una barbateasca si una femeiasca,dar planta nu are orgasm sa secrete seminta respectiva.

Eu cred ca in limba romana mai veche,"mai cinstita" nu se intelegea in sensul in care s-ar putea intelege acum,ca Dumnezeu ar fi adus cinste Maicii Domnului mai multa ca altora ci in sensul cuvantului cinstit,fara viclesug intr-ansa si cat se mai inteleg prin acest cuvant.Ca si zice mai incolo "prea nevinovata" - nevinovat,adica fara pacat din partea Dansei,la ce tine de liberul nostru arbitru.
Dumnezeu da tuturor cinstire egala,dar ramane fiecaruia pe cat s-a curatit sa se impartaseasca de aceasta cinstire.
Iar mai slavita,tot cam asa,adica se impartaseste de lucrarile dumnezeiesti necreate mai mult,le primeste mai deplin decat Sfintii Ingeri.
"planta nu are orgasm sa secrete seminta respectiva"
Nici omul nu are nevoie de orgasm ca sa procreeze, e un lucru usor de inteles si de aceea elevii invata asta la scoala deja in clasa a saptea, la disciplina Biologie umana. Pentru mai multe detalii poti consulta manualul de biologie umana cls. XI, ultimul capitol, sau unul din tratatele de fiziologie (poti gasi la o biblioteca, in caz ca nu ai unul acasa).
Faptul ca omul nu are nevoie de orgasm pentru conceperea copilului ar putea sugera ca orgasmul e doar o culme a placerii (un fenomen mai ales psihoneurologic, iar nu doar genital). De aici, de la evidentierea placerii, incepem sa meditam si la pacat. Deci nu e pacat sa procreezi, e pacat sa o tii lant cu orgasmele, hranind treptat patima care cuprinde cu vremea creierul si mintea, tot sufletul fiindu-i subordonat (asa cum e in general cu patimile). Or, daca patima conduce viata omului, e limpede ca omul nu mai poate respecta nici una din poruncile lui Dumnezeu. E plin de idoli omul, prin patimi, in chiar lumea sa launtrica si in faptele sale. Slujeste dumnezeii patimilor. Cam asa inteleg eu, la modul cel mai simplu/simplist, desigur.
Apoi, sfantul Maxim Marturisitorul lamureste in vol. 3 Filocalia cum e cu balansul pe axa placere-durere. Omul se pierde in huta-huta de la placere la durere si invers, isi uita menirea, rostul, se iroseste devenind miez al zadarniciei. Or, Dumnezeu nu a creat pe om pentru zadarnicie, ci pentru viata vesnica si fericita impreuna cu El.
E drept, placut e vinul, poezia, femeia, cartea, muzica si toate celelalte lucruri lumesti.
Dar dincolo de placere, BUN ESTE DOMNUL. O stie bine psalmistul, o stiu bine rugatorii si cei binecuvantati de Domnul. Este insa cineva, dintotdeauna de cand e omul, care vrea mortis sa ne poticnim in placeri ca sa nu mai apucam sa GUSTAM BUNUL. Aici insa, in viata vremelnica, Il putem gusta sau pregusta, iar in Imparatie se impartasesc permanent cei ce au castigat mantuirea.
BUNUL DUMNEZEU nu este accesibil noua cand ne poticnim in zidul ridicat prin placeri (care devin repede patimase, conform tendintei puternice a firii noastre cazute). De aici si sensul efortului ascezei, atat cat poate fiecare si cat e harul Domnului peste om.

Cat priveste subiectul din topic, chiar azi la slujba am privit Catapeteasma, care arata ca un bust, precum trunchiul omului, iar deasupra este icoana Preasfintei Nascatoare, precum gatul corpului nostru, iar deasupra este icoana Domnului, Capul Bisericii.
Aceasta asezare, cu simbolistica antropomorfa, a icoanelor care alcatuiesc peretele dinspre credinciosi al Sfantului Altar, lamureste, iata, pozitia Preasfintei Nascatoare in ierarhia Bisericii, prin limbajul iconografic.
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu este, asa cum arata iconografia, Mijlocitoare intre corpul si Capul Bisericii, intre credinciosi si Dumnezeu, intre creatie si Creator. Ca urmare, fireste ca este cea mai cinstita, CEL PUTIN DE CATRE NOI, CREDINCIOSII, care suntem madulare din trupul Bisericii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.05.2011, 04:17:42
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ludescu Vezi mesajul
Buna,

As avea nevoie de un comentariu, sa spun asa, la rugaciunea "Cuvine-se cu adevărat".

As vrea sa stiu la ce se refera:

- "Dumnezeu-Cuvantul"
- "cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu"
- "Cea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii" (argumente pentru care ar fi mai cinstita decat Heruvimii, Serafimii)
Am gasit in pangarul bisericii o carticica "Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului", din care selectez o parte a Cuvantului inainte (desi mi-ar fi placut sa il trec pe tot, atat e de frumos, de ziditor sufleteste). Zice asa:

A zidit odata David un turn al sau prea frumos si prea inalt, intre Sionul cel ce sta pe muntele inalt si Ierusalimul cel pus mai jos, si fiica a Sionului l-a numit.
Si era turnul acela intre dansii ca grumazul intre trup si cap, caci cu inaltimea sa intrecea Ierusalimul si ajungea Sionul. Iar pe turnul acela erau atarnate pavezele si toate armele cele de razboi pentru apararea Ierusalimului.
Deci, aseamana Sfantul Duh pe Prea Curata Fecioara Maria cu turnul lui David, caci aceasta, fiind fiica lui David, mijloceste la Hristos, capul Bisericii, pentru credinciosii care sunt trupul Bisericii Lui, stand deasupra Bisericii pentru ca ea este cu adevarat mai inalta decat toti.
Iar la Hristos, ea, cea care L-a nascut cu trupul, mijloceste si acum, cand a stat in vazduh intre cer si pamant, intre Dumnezeu si oameni, intre Hristos si Biserica cea care se lupta, ca turnul lui David intre Sion si Ierusalimul cel plin de pavezele celor tari.
...............
Caci nu singura s-a aratat in Biserica, stand in vazduh, ci cu ostile ingeresti si cu multime de sfinti, care in haine albe si cucernic stateau imprejurul ei.
...............
A venit cu osti ingeresti, ca este mai inainte vazuta de Iacov ca o scara pe care multimea ingereasca o inconjoara.
Pomenind aici de scara lui Iacov, poate sa se intrebe cineva: pentru ce ingerii pe dansa neincetat se urcau si se coborau? Intelegind ca scara aceea era preinchipuire a Fecioarei Maria, dupa cum spune cuvantul cel bisericesc despre dansa: "Bucura-te, podul cel ce duci la ceruri si scara cea inalta pe care a vazut-o Iacov", se va sti pentru ce nu au odihna pe scara ingerii: ca intru rugaciune neadormita, impreuna cu Pururea Fecioara Maria, neincetat sa ajute oamenilor ca, suindu-se, sa inalte la Dumnezeu rugaciunile celor ce se roaga, iar pogorindu-se, sa aduca de la Dumnezeu oamenilor ajutor si daruri.
Aceasta scara care este Maica lui Dumnezeu a pogorat cu sine din cer multimea ingerilor aducindu-ne noua de sus acoperire si aparare. A venit cu ingerii ca lor sa le porunceasca sa ne pazeasca pe noi in toate caile noastre.
Sta Prea Curata Fecioara intre sfinti precum chivotul intre doi Heruvimi, precum scaunul Domnului Savaot intre Serafimi, precum Moise cu mainile intinse intre Aaron si Or.

Iar din condacele si icoasele din cuprinsul Acatistului, iata cateva fragmente:

"Imparatesei celei alese mai inainte de veci, imparatesei celei mai inalte decat toata faptura cerului si a pamantului ..."

"Bucura-te, ceea ce esti intampinata in vazduh de heruvimii cei cu ochi multi,
Bucura-te, cea ale carei laude le canta Serafimii cei cu cate sase aripi"

"Toata firea ingereasca iti aduce lauda, pentru ca esti cu adevarat Maica lui Dumnezeu si aparatoarea celor ce se roaga tie."

La intrebarea "de ce zicem asa in rugaciunea catre Maica Domnului (argumente pentru care e mai cinstita etc.), cred ca raspunsul dat de crestinul ortodox este:
Pentru ca asa spune Biserica Dreptmaritoare, adica Duhul Sfant prin sfintii Sai, in cantari si cuvinte deopotriva omenesti si dumnezeiesti. Iar aceasta deoarece in Biserica nimic nu este doar omenesc ci este impreuna-lucrarea dintre crestini si Duhul Sfant.
Asadar, sa nu cautam explicatii "logice", lumesti, la cuvinte de sorginte divino-umana, ci sa cautam prin umila noastra rugaciune, mangaierea luminatoare a Duhului. Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu sa ne ajute. AMIN+
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Marea Schisma" (1054) s-a intamplat cu adevarat? AlinB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 23.01.2017 12:34:40
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Comentariu la articolul "limba de lemn" MihaiFloarea Generalitati 31 30.06.2009 14:18:06