Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.03.2010, 20:21:26
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
eu cred ca atunci cand cineva este prea iubit se naste egoismul pt ca un om daca este iubit si rasfatat de toata lumea se invata ca totul ii revine lui fara sa depuna efort si automat devine egoist fara sa se gandeasca si la ceilalti.....daca cineva nu se simte iubit de toata lumea atunci acel om intelege ca nu totul ii revine lui si se invata sa mai si daruiasca
E valabil mai mult pentru copii, parerea mea, un om adult trecut prin toate greutatile vietii nu cred ca mai crede ca i se cuvin toate.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.03.2010, 20:41:16
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Egoismul este prezent peste tot sub diferite forme,chiar daca nu zicem putem si gandi,egoismul este prezent peste tot mai ales atunci cand este vorba de a da aproapelui nostru!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.03.2010, 21:31:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Egoismul este prezent peste tot sub diferite forme,chiar daca nu zicem putem si gandi,egoismul este prezent peste tot mai ales atunci cand este vorba de a da aproapelui nostru!
Of, da, da, ai mare dreptate! Se poate spune: pai de ce sa ii dau eu aproapelui cutare lucru, ce, eu am primit vreodata ceva pe gratis (desi ai primit o multime si nu ai stiut sa recunosti)....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.03.2010, 22:03:24
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
E valabil mai mult pentru copii, parerea mea, un om adult trecut prin toate greutatile vietii nu cred ca mai crede ca i se cuvin toate.
depinde de om si de personalitatea lui...eu am intalnit si oameni la 30 de ani care sunt egoisti,dar si copii mici care nu sunt
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.03.2010, 19:48:52
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Post

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
depinde de om si de personalitatea lui...eu am intalnit si oameni la 30 de ani care sunt egoisti,dar si copii mici care nu sunt
Cred ca depinde de educatia fiecaruia pina la urma!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.03.2010, 16:47:27
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit pareri impartite

Se poate vorbi de mai multe feluri de egoism, cred. Din cate am citit aici, toti au dreptate in felul lor.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.03.2010, 22:21:01
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Se poate vorbi, intr-adevar, de un egoism material, de un altul duhovnicesc, de un altul intelectual, de unul moral etc ... Cartile preotilor si ale altor ganditori sunt pline de exemple de diverse tipuri de egoism.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.03.2010, 22:45:51
mariuca92 mariuca92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Mesaje: 16
Implicit

Intr-adevar, problema egoismului e complexa.

Dar eu vad o specie de egoism care e buna, de pilda, egoismul de a face bine. O vad ca o categorie de a face bine, inferioara, insa care nu e de dat la o parte.

Egoismul de a a fi TU cel care face o fapta buna, gen Gigi Becali. Ii lipseste smerenia, ce-i drept, insa ajutorul dat uamenilor este de netagaduit.

In fond, Isus Hristos, Dumenezeu-Om, este EL cel care s-a urcat pe cruce si nimeni altcineva.

Privilegiul de a salva lumea, este o forma de iubire/altruism care se intalneste cu specia buna de egoism. Cred ...

Multumesc,
Mariuca
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.03.2010, 12:51:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu nu este egoist. Nu vrea sa fie singur in Imparatia Cerurilor. Omul fiind dupa chipul Sau, nu se poate realiza decat in conditiile in care inlatura din el orice forma de egoism. As indrazni sa spun ca in Imparatia Cerurilor ajungi numai atunci cand in tine nu mai e loc decat de ceilalti.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.03.2010, 12:24:43
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Toți suntem egoiști.Egoismul ne ține în viață.Este și bun și rău.
"Iubeșt-l pe aproapele tău ca pe tine însuți" Dumnezeu nu spune să nu ne iubim și pe noi ci doar să iubim și pe aproapele la fel.
Toti Parintii induhovniciti vorbesc despre golirea de noi insine , iar Cuviosul Siluan Athonitul explica porunca Mantuitorului "Iubeșt-l pe aproapele tău ca pe tine însuți" in felul urmator : "adevarata ta viata este viata aproapelui tau"

Evident ca exista si aspectul urmator: daca cineva e in cadere libera si ii intinde mana altuia care e in cadere libera vor cadea amandoi tinandu-se de mana...trebuie intai sa se agata el de ceva ca sa il poata prinde si pe celalalt

Last edited by VladCat; 26.03.2010 at 12:32:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Egoismul, cauza tuturor rautatilor EMANUELA Generalitati 14 14.12.2014 16:10:59