Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 23.09.2010, 20:52:40
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Poate n-ai fost atent la subiectul topicului. Sau la multidutinea de postari creationiste de pe acest forum in care se afirma exact ce spuneam eu.
Aia ai înțeles tu din respectivele postări. Dacă persiști să crezi asta, somn ușor.

Apropo, vezi că în ultimul mesaj Konijiro afirmă tocmai ceea ce pui tu în cârca creaționiștilor, că o singură mutație duce la o funcție nouă.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #192  
Vechi 24.09.2010, 08:19:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
...ca "problemele" T.E. nu sunt probleme deloc, si mai mult, raspunsurile exista. De ceva vreme deja.
daca raspunsurile exista asa cum sustintei dumneavoastra, va rog sa ni le oferiti si noua creationistilor (crestini ortodocsi).

Pentru inceput sa ne referim doar la 4 intrebari fundamentale:
1. Cum a aparut viata?
2. CUM DEVINE OM UN OVUL FERTILIZAT?
3. De ce ADN-ul fără gene s-a păstrat fără mutații de-a lungul evoluției?
4. De unde vine "superioritatea" omului fata de toate celelate animale (caci nu vine din trup, o demonstreaza ADN-ul)?
Reply With Quote
  #193  
Vechi 24.09.2010, 10:31:33
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Curiozități despre teoria evoluționistă

Darwin a publicat Originea Speciilor după ce a primit un manuscris cu teoria evoluției speciilor și a selecției naturale de la alt cercetător, Alfred Wallace. Chiar și titlurile capitolelor cărții lui Darwin sunt inspirate din eseul lui Wallace, așa cum însăși Darwin a mărturisit.
http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_...ion_and_Darwin



Teoria selecției naturale naturale a fost fabricată special să suțină teoria evoluționistă. Dacă teoria darwinistă a evoluției nu ar fi apărut, nu ar fi apărut nici cea a SN.



Teoria selecției naturale este un nonsens deoarece ea se referă la presupusa dispariție a exemplarelor având moșteniri genetice defavorabile, când realitatea arată că genele defavorabile, de pildă gena cancerului la sân, se perpetuează fără probleme.
http://www.abc.net.au/science/articl...30/2529713.htm



Din zilele lui Darwin și până în prezent nu a fost adusă nici o dovadă în sprijinul evoluției speciilor.



Explozia din Cambrian este un termen descriind apariția bruscă și de nicăieri a tuturor genurilor importante de forme de viață într-o perioadă geologică ce a început acum 540 de milioane de ani. Înainte de acest moment formele de viață erau simple, constând în celule individuale sau întâlnite uneori în colonii. În cursul a 70-80 milioane de ani formele de viață s-au diversificat brusc apărând o diversitate de specii asemănătoare celei prezente. Explozia din Cambrian reprezintă un argument puternic împotriva evoluționismului iar Darwin o considera una din principalele dovezi împotriva teoriei sale (sau chiar principala).
http://en.wikipedia.org/wiki/Cambrian_explosion


Teoria echilibrului punctat este o teorie evoluționistă menită să explice lipsa dovezilor fosile ale gradualismului în evoluția speciilor propusă de Darwin. Această teorie susține că speciile sunt stabile pe perioade lungi de timp și evoluează intens doar în anumite perioade, la intervale rare de timp.
Teoria echilibrului punctat dovedește caracterul neștiințific, de wishful thinking al credinței în evoluționismul gradualist.
http://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 24.09.2010 at 10:33:52.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 24.09.2010, 10:37:01
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Traditie1, eu nu inteleg de ce mai insisti sa aberezi pe topicurile de genul asta, faptul ca tu crezi in teoria pamantului plat(si cine stie ce alte prostii), te descalifica din start ca interlocutor intr-o discutie pe teme stiintifice.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 24.09.2010, 11:09:25
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Traditie1, eu nu inteleg de ce mai insisti sa aberezi pe topicurile de genul asta, faptul ca tu crezi in teoria pamantului plat(si cine stie ce alte prostii), te descalifica din start ca interlocutor intr-o discutie pe teme stiintifice.
Ceea ce spui tu aici te descalifică pe tine, prin faptul că recurgi la atacul la persoană. Nu știi ce cred eu și nu este problema ta. Nu mai face astfel de referiri ca să nu o pățești.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #196  
Vechi 24.09.2010, 12:15:40
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ceea ce spui tu aici te descalifică pe tine, prin faptul că recurgi la atacul la persoană. Nu știi ce cred eu și nu este problema ta. Nu mai face astfel de referiri ca să nu o pățești.
Desi spuneai ca articolele de pe wiki despre erorile de logica sunt pentru oligofreni, tu nici macar nu le-ai inteles. Nu orice referire la o persoana este atac la persoana. Si tu chiar aberezi in postarile tale. Asta-i realitatea! N-om sti noi ce gandesti dar ne mai facem cate o idee din ce postezi. Si cum sunt aberatii, aberatii le catalogam.
Amenintarea de la sfarsitul mesajului este tot o eroare de argumentare care ti-a scapat. Poate n-am inteles eu in ce sens ai folosit termenul oligofreni care oricum e un atac la persoana.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 24.09.2010, 12:29:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Desi spuneai ca articolele de pe wiki despre erorile de logica sunt pentru oligofreni, tu nici macar nu le-ai inteles. Nu orice referire la o persoana este atac la persoana. Si tu chiar aberezi in postarile tale. Asta-i realitatea! N-om sti noi ce gandesti dar ne mai facem cate o idee din ce postezi. Si cum sunt aberatii, aberatii le catalogam.
Amenintarea de la sfarsitul mesajului este tot o eroare de argumentare care ti-a scapat. Poate n-am inteles eu in ce sens ai folosit termenul oligofreni care oricum e un atac la persoana.
Traditie s-a obisnuit sa ameninte cand nu ii convine ceva ...
Reply With Quote
  #198  
Vechi 24.09.2010, 12:56:05
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Desi spuneai ca articolele de pe wiki despre erorile de logica sunt pentru oligofreni, tu nici macar nu le-ai inteles. Nu orice referire la o persoana este atac la persoana. Si tu chiar aberezi in postarile tale. Asta-i realitatea! N-om sti noi ce gandesti dar ne mai facem cate o idee din ce postezi. Si cum sunt aberatii, aberatii le catalogam.
Amenintarea de la sfarsitul mesajului este tot o eroare de argumentare care ti-a scapat. Poate n-am inteles eu in ce sens ai folosit termenul oligofreni care oricum e un atac la persoana.

Atacul la persoană este referirea la persoana care face afirmația și nu la argumentul afirmației, adică exact ceea ce a făcut Atreides. Orice astfel de referire este un atac la persoană în cadrul dialogului. Ea poate constitui sau nu o insultă dar este întotdeauna un fals argument.

Afirmația că eu aberez este un alt atac la persoană, o generalizare.

Amenințarea nu face parte din argumentare ci este un avertisment pentru că eu raportez toate aceste abateri atunci când ele se constituie în jigniri. Și așa o să fac și cu acest mesaj al tău.

Și ca să nu o mai lungim: dacă ce spun eu tu consideri că sunt aberații înseamnă că nu simți amenințate teoriile tale, așa că nu mai răspunde la mesajele mele. Iar dacă vrei să te referi la aceste mesaje atunci fă-o fără a aduce în discuție persoana.

Felul cum am folosit atunci termenul de oligofreni poate fi atac la persoană sau nu, caută mesajul dacă vrei să discutăm pe concret și nu din amintiri vagi. Asta dacă ai astfel de pasiuni arheologice pentru mesaje vechi.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #199  
Vechi 24.09.2010, 13:25:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

si uite asa... in loc sa expunem civilizat arugmentele (stiintifice, logice... iar noi crestinii ortodocsi si patristice), discutia ce se parea a fi interesanta risca se transforma intr-o confruntare asemanatoare "primatelor"... ceea ce pare sa dea dreptate teoriei evolutioniste (ca omul si maimuta au un stramos comun) si sa confirme teoria creationista crestin ortodoxa (conform careia diferenta intre om si animale nu este nicidecum fiziologica, trupeasca ci este doar de natura sufleteasca spirituala).

"Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor. " Psalmul 48,1,21
Reply With Quote
  #200  
Vechi 24.09.2010, 13:37:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Amenințarea nu face parte din argumentare ci este un avertisment pentru că eu raportez toate aceste abateri atunci când ele se constituie în jigniri. Și așa o să fac și cu acest mesaj al tău.
Iti raportezi si propriile abateri?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07