Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.07.2016, 19:08:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Le.am dat vestea alor mei si nu le.a picat prea bine,ba chiar mama s.a suparat ca se astepta sa nu ne mai impacam. Logic au urmat reprosurile ca nu stiu ce fac,ca o sa rada lumea de mine,ca eu la prestigiul meu ma marit cu un sofer etc
Si soferii sunt oameni... de cele mai multe ori :)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.07.2016, 22:11:59
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si soferii sunt oameni... de cele mai multe ori :)
Asa este,tocmai asta uita mama mea ca toti suntem oameni si suntem egali indiferent de meserie,statut social. Pe parcurs poate o sa se obisnuiasca cu ideea. Prefer sa regret ceva ce am facut,decat sa regret ceva ce n am facut si sa.mi para rau ca n am avut curajul sa risc.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.07.2016, 23:17:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Viata/casatoria nu e tombola.

Vorbesti cam usor de riscuri, se pare ca esti fixata pe niste probleme marginale si refuzi sa evaluezi obiectiv niste aspecte foarte importante, ai sa vezi tu mai incolo, dar daca iese urat, sa nu zici ca a fost ghinion.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.07.2016 at 23:32:28.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 31.07.2016, 00:06:52
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Bublisor draga, intreab-o pe mama ta ce ar spune si cat s-ar opune daca rolurile ar fi invers: tu, absolventa de liceu si sa zicem, vanzatoare, el, student medicinist cu potential de afirmare.

Momentan, din punctul meu de vedere sunteti la acelasi nivel. Poate el un pas mai sus decat tine. El are totusi un job din care se intretine singur. Tu esti la inceput de drum in formarea profesionala, inca invatacel, iar pana sa ajungi la nivelul tintit, probabil traiesti din banii parintilor, si vor trece ani de munca si studiu pana sa fie altfel.

Daca tu esti multumita si implinita in aceasta relatie, daca aveti interese si obiective comune, o buna comunicare si cooperare, daca te simti in siguranta alaturi de el; atunci vei stii cum sa o convingi si pe mama ta ca acesta e omul potrivit pt tine. Mama ta doreste sa te vada implinita si fericita; depinde doar de tine cum ii dovedesti ca aceasta e calea ta de implinire emotional-afectiva.

Alin zice mai sus ca viata/ casatoria nu e o tombola. Asa este. Partenerii construiesc impreuna relatia clipa de clipa; in fiecare zi invata sa isi gestioneze diferentele, resursele financiare, petrecerea timpului si toate activitatile comune. Pe masura ce relatia evolueaza, partenerii nu raman la fel, se maturizeaza fiecare in ritmul sau. Cuplul trebuie sa ofere contextul de dezvoltare emotionala si socio-profesionala pentru fiecare partener. Iar reusita acestui proces de uniformizare in vederea unui bine comun are la baza dorinta de cooperare si intelegere reciproca.

Succes!
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 31.07.2016, 02:57:38
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si soferii sunt oameni... de cele mai multe ori :)
Macar in timpul liber.

Ca si strutii, gladiolele si camilele,
dealtfel.

Precum si ca caii neimblanziti,
in stepe incaneumblate, neurgisite, nepangarite.
nu-i asha?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 31.07.2016, 04:04:24
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
O sa facem si acest pas,dar pe viitor. Vrem sa ne facem totul noi,cu banii nostri fara sa depindem de parinti si pt asta mai trebuie sa asteptam putin pana ne stabilizam financiar.
Asta e dovada nefericita(sau ”mostenita”?) ca impartasirea sentimentelor voastre si intarirea lor voi o conditionati de... bani; voi faceti asta, nu altii.
Se pare ca voua(sau tie?) va e mai drag confortul fizic decat implinirea serntimentelor.
Din pacate nu v-ati nascut in iesle, ca Hristos.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 31.07.2016, 19:11:57
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit perintii sunt impotriva

In general parintii au dreptate, iar cand copiii nu asculta, sufera toti.
Poate ca pentru tine are mai putina importanta acum faptul ca el este sofer, dar mai tarziu aceasta diferenta de pregatire intelectuala se va manifesta macar prin anumite complexe din partea lui, materializandu-se in refulari .Si daca doreste sa faca si curse externe, e clar ca nu banii il intereseaza, ci mai degraba independenta, satisfacerea unui orgoliu ca este si el "mare" macar sub acest aspect. Daca l-ar fi interesat nivelul material, l-ar fi interesat si nivelul intelectual si nu s-ar multumi sa fie mai prejos ca tine, tocmai pentru a nu te pune intr-o situatie delicata. Insa ii lipseste aceasta simtire nobila.

Consider deci ca pe structura sufleteasca nu va potriviti nici pe departe, nu impartasiti aceleasi idealuri, chiar daca si el e om.Oameni suntem toti, dar experienta ne dovedeste ca familia trebuie sa aiba cumva si o anumita omogenitate. Daca tu nu ai reusit pana acum sa-l tragi in sus dupa tine, e clar ca te va trage el in jos dupa el, compromisul fiind previzibil.
Vezi tu, daca ai fi fost sigura si convinsa de iubirea ta si a lui, nu ai fi recurs la acest forum, dar si daca totusi ai facut-o, inseamna ca mai ai inca acea intelepciune care te opreste sa te arunci cu capul inainte si atunci e bine.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 31.07.2016, 19:12:33
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit parintii sunt impotriva

In general parintii au dreptate, iar cand copiii nu asculta, sufera toti.
Poate ca pentru tine are mai putina importanta acum faptul ca el este sofer, dar mai tarziu aceasta diferenta de pregatire intelectuala se va manifesta macar prin anumite complexe din partea lui, materializandu-se in refulari .Si daca doreste sa faca si curse externe, e clar ca nu banii il intereseaza, ci mai degraba independenta, satisfacerea unui orgoliu ca este si el "mare" macar sub acest aspect. Daca l-ar fi interesat nivelul material, l-ar fi interesat si nivelul intelectual si nu s-ar multumi sa fie mai prejos ca tine, tocmai pentru a nu te pune intr-o situatie delicata. Insa ii lipseste aceasta simtire nobila.

Consider deci ca pe structura sufleteasca nu va potriviti nici pe departe, nu impartasiti aceleasi idealuri, chiar daca si el e om.Oameni suntem toti, dar experienta ne dovedeste ca familia trebuie sa aiba cumva si o anumita omogenitate. Daca tu nu ai reusit pana acum sa-l tragi in sus dupa tine, e clar ca te va trage el in jos dupa el, compromisul fiind previzibil.
Vezi tu, daca ai fi fost sigura si convinsa de iubirea ta si a lui, nu ai fi recurs la acest forum, dar si daca totusi ai facut-o, inseamna ca mai ai inca acea intelepciune care te opreste sa te arunci cu capul inainte si atunci e bine.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 31.07.2016, 19:17:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Dar Dumnezeu, oare, ce ar spune? L-o fi întrebat cineva?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 31.07.2016, 19:22:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Mie sfaturile astea de a se gândi acum ce alegere să facă îmi par similare cu cele date unei femei care se gândeș™te dacă să nască sau nu abia după ce a conceput copilul.

Și oare ce înseamnă „mai sus”? De unde putem ști care dacă vreunul dintre cei doi este cu adevărat mai sus? Dacă ai în vedere treptele sociale, înțeleg. Însă care sunt treptele care contează cu adevărat?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 31.07.2016 at 19:31:00.
Reply With Quote
Răspunde