Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2006, 22:11:33
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Va este frica de moarte? Sau va fost vreodata frica de moarte? Va intreb asta deoarece de ceva timp mie incepe sa-mi fie frica, nu neaparat de moarte, imi e frica de anumite lucruri ce pot aduce moartea, nici nu stiu cum sa va explic acum ce vreau sa zic dar va dau un exemplu.

Acum ceva ani (4) mie mi-a murit un frate, inainte sa moara a scris un bilet, un fel de rugaciune prin care spune anumite lucruri... ca si cum ar fi stiut ca va muri :)
Acum eu de atunci ma tot gandesc la unele lucruri pe care le fac ca poate fi un astfel de lucru :). De exemplu si acest post pe care-l pun aici as putea sa-l consider un astfel de lucru

Cred ca e ceva pe pshicul meu, poate a ramas ceva la mine in cap de cand s-a intamplat tragedia :)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2006, 23:34:04
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Fratele tau a murit de moarte buna sau provocata? Ai putea sa scrii vreun fragment care ti-a dat ideea ca a presimtit ce i se va intampla?
Cred ca fiecare dintre noi se gandeste,in anumite momente, la moarte, dar trebuie sa fim lucizi si sa nu ne lasam obsedati si-n final, doborati de un lucru care se intampla, daca vrem sau nu. Trebuie sa vedem si sa ne bucuram de farmecul vietii. O obsesie dintr-asta nu e buna, nu mori dar sa nu ajungi, Doamne fereste, la vreun spital de boli nervoase. Invata sa te controlezi, pune frau gandurilor negre si, mai ales, mergi la biserica si roaga-l pe Bunul Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti dea ganduri bune. Cauta sa ai ocupatii placute, care sa-ti solicite gandurile si mai intra pe aici sa stam de vorba. Sa-ti fie bine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2006, 03:34:07
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

bune sfaturi silverstar - multumim
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2006, 08:59:17
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Dumnezeu sa ne lumineze.
Ii recomand lui T-Bone sa asculte predicile de pe acest site, pe langa rugaciuni la Dumnezeu, dar in primul rand pe cele ale Parintelui Teofil Paraianu, care vorbeste si de ganduri. El le ignora total pentru ca este un mod de atac foarte eficace a celui rau. Domnia sa spunea ca Dumnezeu poate sa comunice prin ganduri cu el cat O vrea ca nu-L va asculta in acest fel. E la ceea ce te impinge sa faci cel rau. Odata Parintele Porfirie, Dumnezeu sa-l aiba in grija, se uita la o persoana care facea cascadorii foarte periculoase cu o motocicleta. Si i-a spus celui de langa el:Vad un necurat care sta langa el si-l inmdeamna sa faca acele lucruri pentru ca nu are voie sa-l omoare in mod direct si-l face pe el sa se omoare. De aceea trebuie ignorate gandurile. Nu ai cum sa te pui cu ele, trebuie sa ai in minte numai credinta.
Citeste vietile Sfintilor si Parintilor Duhovnici sa vezi cum te va lumina Dumnezeu.
Asa sa ne ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2006, 11:32:26
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

As vrea sa va povestesc o intamplare adevarata. Am avut un coleg de servici, Cristian, care era prieten cu Vasile, amandoi avand aceeasi patima (betia). Dupa terminarea programului plecau amandoi la carciuma. Dupa un timp, Vasile a murit subit, in urma unui accident vascular. La cca. 2 ani, lui Cristian i s-a facut rau chiar la serviciu, a fost dus la spital si a murit a doua zi spre dimineata, vegheat fiind de mama lui (familia lui se destramase). Povesteau colegii, ca îi spunea mamei sale in timpul noptii: "cand se face dimineata, eu mor", si, din cand in cand se uita spre un colt de sus al camerei si spunea: "Mai ai putina rabdare, Vasile, ca vin imediat". Ce parere aveti?
Multumesc, cu aceasta ocazie noilor veniti pe forum pentru sfaturile si postarile pline de intelepciune. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2006, 11:34:42
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Multumesc mult, o sa ascult predicile, silverstar nu stiu nici pana acum de a murit, fratele meu era foarte "rau", el nu stia sa rezolve nimic fara bataie... darin acelas timp era si un baiat bun, se ruga si credea in Dumnezeu, nu stiu cum a murit ptr. ca nu eram acolo cand s-a intamplat, din spusele varului meu (care era cu el cand a murit, dar nu il plac deloc, nu ptr. ca ar fi fost cu el ci ptr. ca mama lui si el sunt niste persoane obsedati dupa bani si foarte rai), alergau dupa o masina (autobuz)si a lesinat :). La spital ajuns (dupa o gramada de timp) nu prea s-a ocupat prea mult de el nimeni pe motiv ca ar fi fost drogat, acest lucru l-au zis fara motiv, doar ptr. faptul ca el aveam muschi si mergea la sala de forta...

Simt ca Iisus este aici
Plin de emotie il simt pe Iisus in mine
Stiu ca el este aici
Caci un fior parca curge in mine
Eu imi decid acum inima.
Ma asez in bratele Tale de
Vreau in fiecare zi aceasta placere
Si aceasta forta ce ma face invingator
Acum plin de emotie.

Aleluia

Astazi Domnul meu
Vreau sa-mi inima mea
Ma despoveresc scap de amaraciuni
Vreau iertarea ta.

Nu vrea niciodata sa mai privesc inapoi
Vreau in totdeauna cu Tine sa raman
Astazi domnu meu vrea sa-mi sfasi inima mea.


Asta este tot ce a scris, unde nu e scirs nimic ori nu a scris el ori nu se vede bine pe foaie ca e cam...

Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2006, 13:57:19
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

T-Bone, te inteleg. Dar, ai grija de tine. Avem ratiune ca sa o folosim. Roaga-te Bunului Dumnezeu pentru odihna fratelui tau, pentru iertarea pacatelor lui si aprinde cate o lumanare, acasa sau la biserica. Repet, respecta macar o parte din sfaturile care ti s-au dat. Trebuie sa traiesti decent, dar pentru aceasta tine-ti gandurile in frau. Fiecare om are propriile angoase, dar depinde de fiecare sa le domoleasca, sa nu se lase doborat. Noi trebuie sa stapanim gandurile, nu sa ajungem robii gandurilor. Sunt atat de multe lucruri pe care ai putea sa le faci si care ar putea sa-ti ocupe timpul si viata. Si nu uita: cand ti-e mai greu si simti ca nu mai poti, ROAGA-TE! Puterea rugaciunii este fara egal.

Pentru EUGEN: Cand tatal meu a murit nu eram acasa. Mi s-a povestit pe urma ca in ultimele minute tot striga numele fratelui mort si-i spunea sa-l astepte ca vine cu o sticla de vin. La fel, intreba cat e ceasul. Din minut in minut. Nu prea stiu ce sa cred dar, probabil sufletele celor plecati le asteapta pe cele care vin. In casa la noi nu prea se vorbea de acel frate al tatei care a murit cand tata nici nu era casatorit iar noi, copiii lui, nu existam nici macar ca idee.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.07.2007, 21:09:54
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Amtrecut si eu prin aceeasi situatie ca si tine cand a murit cumnatul meu. Mi-au trebuit doi ani ca sa uit durere, disperarea,supararea.A avut moarte naprasnica, a murit pe strada si nu l-a ajutat nimeni.Dupa moartea lui am inceput sa visez urat , sa ma sperii.Ma duceam la biserica sa-i impart si sa-i aprind lumanari. Ar trebui sa te rogi pentru el si sa-i imparti, asa ii faci si lui un bine , acolo unde este are ,,mainile si picioarele legate'numai cei de pa pamant se pot ruga pentru el si tie , te apropii si mai mult de Dumnezeu.De obicei cand iti este frica de sau cand te gandesti la lucruri legate de moarte se intampla din cauza slabirii credintei.Asa am patit si eu. Ai grija de tine.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2007, 22:13:02
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Va este frica de moarte? Sau va fost vreodata frica de moarte?
:) imi este frik de moarte de cate ori ma simt cu musca pe caciula...dak stiu k e ceva in neregula cu faptele mele...
mi-a mai fost frik atunci knd am trecut pe langa moarte... dar in scurt timp parca m-a cuprins un oarecare sentiment de amaraciune :| nu stiu... uneori parca iti doresti sa ajungi mai repede acolo unde iti doresti..

frik de moarte e ceva firesc... mai ales dak esti constient de existenta lui Dumnezeu. ;)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2007, 21:32:33
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cred ca e bine sa stam cu frica de moarte.Pacatul sterge aducerea aminte de moarte.pacatul te face sa te gandesti la lucruri indoielnice,dar trezirea din pacat ne duce cu gandul la moarte.Simplu:avem o constiinta care lucreazaExcesul nu e bun nu ne vom gandi numai la moarte,;sa pastram calea de mijloc .Sa nu exageram gandindu-ne intr-una numai la moarte.Cam asta ar fi..stiti ca sufletele curate presimteau moartea,vedeti biografiile sfintilor,nu trebuie sa ne sperie trebuie insa sa ne gaseasca pregatiti.Moartea celui pacatos este cumplita la fel si perceptia lui despre moarte.Nici eu nu privesc cu seninatate tocmai din motivele enumerate mai sus,nu sunt curata ,asa cum ar trebui.De aceea pe langa momentul inaltator al Epiclezei,rugaciunile preotului ref.la sfarsitul nostru crestinesc ma cutremura,aducandu-mi aminte de neputintele mele ,cateva prezentate si voua,spre deliciul publicului amator de senzatii tari(vezi VSOVI)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va e frica de moarte? Codreanu Moaste 168 05.06.2014 15:28:55
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 17:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52