Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2006, 07:20:40
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Aici gandirea mea si a ta Mihai merg in directii opuse. Eu iti zic altceva: nu lupta raului cu rau. "Nu trebuie sa fim iertatori cu pacatul" ziceai. Ei bine eu iti zic iarta pacatul, la fel cum Dumnezeu ti le iarta pe ale tale. Nu uri pana si "camasa spurcata de pe trupul lor" ci iubeste-i ca pe fratii. Asta era de fapt mesajul Lui Hristos: Sa iubim. Sa iubim toti oamenii indiferent ca vad lumea altfel decat noi, indiferent daca fac lucruri ce nu ne plac, indiferent ca nu suntem de acord cu ei.
Pace
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.06.2006, 05:35:53
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Nu stiu cum puteti voi gandi asa dar pe mine deja ma plictiseste Marea Lupta. Atat de trambitata si anuntata insa nimanui nu-i pasa de mine.
In Biblie nu e scris numele meu si eu am si eu o viata si daca nu am facut rau nu trebuie sa suport atatea rele si sa imi fac atata sange rau din vina altora. Dar ce conteaza un suflet nu?
Ei bine eu sunt ukrainean, nu stiu cat conteaza pentru voi si am pe sifonier 2 pusti Dragunov cu luneta (dintre care una chiar de colectie cu accesorii imbunatatite). Cu aia pot ochi boasele unui tantar pe intuneric de la sute de metri distanta.
Dat fiind ca viata mea e scurta si vreau sa apuc sa traiesc si eu intr-o lume normala sper ca nu pare deplasat sa imi doresc sa nu fiu nevoit sa astept atat. Hai aratati-mi-l pe ala rau ca sa se termine cu asteptarea asta.

O fi anticristul cine o fi dar pe lumea asta sa te feresti de niste frati ukraineni nervosi carora le-ai facut atat amar de vreme zile fripte. Daca maine i-as vedea pe cei 2 prorooci care ar spune ala e anticristul ok, e contractul meu. N-o sa ratez nicicum si tinand cont de ce spune Biblia nu cred ca o sa invie. Satan nu poate da viata! Deci unde e bastardul?
Iisus va poate mantui pe toti, a mai facut-o insa eu nu pot astepta atat, sunt o fire practica si as vrea sa se termine rapid cu ala. Am prea putin timp la dispozitie si promisiunile pe care le tot spune preotul la slujba raman tot promisiuni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2006, 07:12:57
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Alexandr_Bazil - tu nu intelegi mesajele mele, le distorsionezi in gandirea ta. Ce zic eu si ce intelegi tu. Eu vorbesc de ura impotriva pacatului, ura de care vorbesc si Apostolii si tu zici ca eu vorbesc de ura impotriva celor care fac pacatul. Asta e ori rea-vointa din partea ta, ori lipsa de atentie.
Cand apostolul spune sa urasti camasa spurcata de pe trupul lor, nu se refera sa-i urasti pe faptuitorii pacatului, ci pacatul insusi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2006, 08:38:29
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Verum, daca grija ta ar fi rugaciunile si postul n-ar trebui sa ne intrebi unde este cel rau sa-l impusti. Daca ai fi citit vietile Sfintilor Apostoli ai fi luminat cu ce arme trebuie luptat impotriva celui rau care a avut grija sa ai armele acelea in casa. Dumnezeu sa ne fereasca de ura. Parintele Paisie Aghioritul, Dumnezeu sa-l miluiasca, in rugaciunile sale se ruga pentru iertarea diavolilor la Dumnezeu. Acestea sunt armele.
Iarta-ma daca te-am jignit in vreun fel.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2006, 09:25:43
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Scuza-ma Mihai, vroiam de fapt sa iti zic un lucru: nu ajuti pe nimeni prin acuzatii, ci prin iubire. Nu judeca, iubeste.
Pace
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.06.2006, 14:30:48
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Verum, merit ce mi-ai spus.
Sa de-a bunul Dumnezeu ca ceea ce ti-am spus sa nu fie prima cearta din cele doua de care duhovniceste ai parte in viata si care nu stim niciodata cum sunt socotite.
Oricum tot simpatic esti, parca ma vad si eu intr-o perioada a mea. Eram teribil si de multe ori imi venea sa musc din pereti. Ma intreb unde eram acuma daca ma intalneam cu tine si ma impuscai? Raman intrebari la care niciodata nu vom afla raspuns. Dar este pacat sa nu apucam sa le punem.
Multumim Sfintilor de ziua aceasta ca se roaga pentru noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.06.2006, 15:49:59
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Hmmm... imi amintesti de mine acum 2 ani. Gata sa lupt pt cauza prin orice mijloace... acum m-am mai maturizat, si am adoptat crezul:"Sunt multe cauze pentru care sunt pregatit sa mor, dar nici una pentru care sunt pregatit sa ucid"(initial a fost spus de Gandhi cred). Domnul cu tine Verum
Pace
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.06.2006, 16:17:35
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Darius nu te-as omora pentru nimic in lume. L-as omora doar pe anticrist si gata, ca sa se termine circul asta. Il iubesc pe Dumnezeu, Il iubesc pe Iisus dar trebuie sa ma iubesc si pe mine. Razboiul Divinitatilor dureaza ceva timp iar eu nu am timp, tocmai asta e.
Iisus m-a impresionat pentru faptul ca a Inviat. Invierea bate timpul, e adevarat, si m-as putea gandi mai mult la Inviere, insa vreau sa traiesc timpul asta. Vreau familie, vreau copii, vreau sa fac toate chestiile alea normale si considerate plictisitoare de modernistii UE-ului.
Orice se interpune intre mine si aceste dorinte trebuie dat la o parte fie ca e chiar un anticrist. Tot om e si n-are piele antiglont.

Suntem de aceeasi religie si ma uit pe site-ul vostru si nu vad nimic despre semne. E adevarat ca Eurovisionul a avut o tenta satanica insa aia sunt niste bufoni fata de adevaratii satanisti.
Cititi, Bulgaria anul asta introduce buletinele biometrice!!!!!!!! OPAAA
Este ca urmam noi? La noi vad ca se vorbeste cu seninatate despre asa ceva. In Anglia deja se fac implanturi sub pielea de pe mana cu un cip care contine multe date.
Procesul de insemnare a inceput.
Nu vad nimic scris despre aceste semne! Paradoxal e ca si daca le vezi nu ai ce face. Aia tot luau locul I la Eurovision, noi o sa fim obligati sa purtam buletine biometrice. Cine nu o sa vrea o sa intampine greutati mari in a cumpara si a vinde, in a se angaja si a calatori etc...

Si totul se poate rezolva cu un glont. Nenorocitul traieste! Sunt ferm convins ca este deja nascut si are si ceva ani ca prea sunt in toi astfel de pregatiri. Dar nimeni nu stie unde este sau cine este!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.06.2006, 16:24:11
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Verum nu uita: pana si cel mai nobil suflet in lupta cu monstrul devine monstrul.
Lordi cum au declarat si ei sunt o trupa menita sa amuze, eu zic ca diferenta a afectat pe multi.
Din moment ce Il susti pe Dumnezeu si pe Iisus, ti-as zice sa sustii si principiul "Iubeste-ti dusmanul". Am auzit pe multi zicand ca ei personal l-ar impusca pe Anticrist cand il vad... eu as fi zis acelasi lucru cu ceva timp in urma. Acum zic asta: nimeni nu poate sa se lupte cu raul, prin rau, cu moartea prin moarte, si cu violenta prin violenta. Nimic nu se va rezolva printr-un glont.
Pace voua.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.06.2006, 20:34:38
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Bun dar raul invinge atunci cand oamenii buni nu fac nimic. Si sunt foarte putini cei care ar face ceva. Din ce in ce mai putini pentru ca sunt din ce in ce mai lasi si mai speriati.

Un om las sau speriat nu crede cu tarie in Dumnezeu! Cand crezi in Dumnezeu poti sa te pui si fata Guvernului si sa stai neclintit cerand drepturile celor legati de nevoi. Dar cati ar face asta? Nu poti sa stai in fata Guvernului ca incurci circulatia... hmmm :)

A zis cineva ca e oricand pregatit sa moara pentru un crez dar nu sa ucida. Eu cred ca si cei pregatiti sa moara pentru un crez sunt putini.
Tu vorbesti in pilde iar eu sunt un om practic.
Tu imi propui practic sa nu il impusc in cap ca nu va fi un succes ci din contra. Bun, il impusc in picior ca sa ii atrag atentia si ii spun ca il iubesc si ca a apucat pe un drum gresit. Ii cer sa se lase iubit si sa incerce si el acest sentiment fata de oameni ca sa pot avea si eu viata mea linistita. E bine asa?

Nu mai vreau pilde. Oricine e gata sa raspunda prin pilde sa se gandeasca la mine ca la un om prost care nu pricepe aluzii. Vreau un sfat clar, direct si la obiect!
...
...
Ce ciudat! Noi nu suntem in stare sa oprim raul din semenii nostri care se petrece sub ochii nostri insa vorbim in pilde. Noi credinciosii nu suntem in stare sa ridicam o voce clara impotriva celor ce ne conduc si ne fura zambind insa suntem convinsi ca avem puterea de a lupta cu dracii, demonii si chiar cu anticristul. Vai de noi!
Anticristul o sa invinga si daca e sa fie invins doar de Iisus si Dumnezeu va fi invins, nu de om. Biblia are dreptate si asta e un mare adevar.

Cand demonul imbolnaveste, ucide, desparte, murdareste,... noi vorbim in pilde. Demonul e practic si practic isi duce la indeplinire lucrarea lui nenorocita. Noi vorbim in pilde. De ce naiba? Dumnezeu e practic. E de ajuns sa te uiti la om si la ce ne inconjoara ca sa iti dai seama de practica Dumnezeiasca. Dumnezeu e foarte practic! Noi suntem copiii Lui si ar trebui sa fim mai practici in ceea ce priveste aceasta lupta nu sa vorbim in pilde.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Satana - Cititor de ganduri sau nu? colaps Generalitati 33 10.06.2010 16:48:56
V-ati lepadat de satana ? Florin Liviu Generalitati 27 15.05.2010 01:51:08
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Va rog -Am nevoie de votul vostru in proiectul international Eurobama lucyan Generalitati 0 29.10.2009 15:44:19