Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2009, 12:58:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sa faci ce spune popa, nu ce face popa

Aceasta invatatura este din ce in ce mai mult rostita. Ce vrea sa insemne? Ca preotul este si el om si greseste. Ca nu trebuie sa te mai uiti la faptele sale, ci doar la cuvintele lui. Dar un cuvant care nu este insotit de fapta este mort. A ramane la aceasta afirmatie, inseamna a fi de acord cu ideea ca preotul nu traieste cuvintele pe care le rosteste. Ori nu este asa. Sigur, sunt si cazuri in care intalnim un dezacord intre cuvant si fapta la unii preoti, dar nu trebuie sa generalizam.

Cred ca se uita ca mantuirea nu este conditionata de ce fac si ce nu fac cei de langa mine, ci de ce fac eu fata de aproapele meu. Iar modelul omului nu trebuie sa fie omul (preotul) ci Hristos (Dumnezeu – Omul). Astept si alte puncte de vedere asupra acestei afirmatii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2009, 13:17:21
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Zicala asta se aseamana cu ce a zis Iisus:

1. Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
2. Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
3. Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.
(Matei, capitolul 23)

Important e sa pastram invatatura cea buna, chiar daca vine de la un 'papagal al celor duhovnicesti'...
Doar stim ca : multi chemati, putini alesi... asadar, de ce nu s-ar aplica si in cazul preotilor?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2009, 13:41:43
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Noi nu trebuie sa avem asteptari nici macar de la preoti, singurele asteptari sa le avem de la noi. Preotul care nu aplica invatatura cea buna si totusi o propovaduieste, face un bine celor ce o asculta, dar pe sine se judeca singur din cauza fatarniciei lui. Cel care aude invatatura cea buna dar judeca faptele preotului considerand ca nu are nicio "barna" in ochi, se condamna iarasi pe sine.
Asadar (dupa cum ai zis si tu) singurul model al omului trebuie sa fie Iisus si nu omul care este inclinat tot spre pacat. Pana la urma cine suntem noi sa judecam "sluga Altuia"? (aici intra in ecuatie si omul obisnuit de langa noi)

Last edited by Floar3; 23.11.2009 at 13:51:33.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2009, 15:31:38
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Sunt sigura ca si mai demult cand oamenii mergeau si ajutau pe parintele din sat la lucru parintele avea defectele lui, si au mai fost intotdeauna si preoti patimasi dar oamenii aveau un respect pentru haina preoteasca. Adica atata timp cat Bunul Dumnezeu nu il alunga pe preotul slujitor din Sfantul Altar inseamna ca il ingaduie si atunci cine sunt eu sa il alung sau sa-l blamez. Vedem pe toate canalele reportaje despre preoti cu care nu sunt de acord oamenii din parohie si se revolta, incuie Biserica sau mai stiu eu ce fac....de ce? De ce au ajuns ei sa creada ca ei trebuie sa decida ceva in legatura cu Biserica si nu Dumnezeu. Dumnezeu conduce Sfantul Lacas prin intermediul preotului. Personal am fost intr-o biserica in care in timp ce noul preot anunta ceva, oamenii au sarit ca la piata: Nu este asa Parinte. Nu, la noi nu s-a facut asa niciodata.(Era vorba despre faptul ca urma sa se faca parastasul pentru morti dupa obiceiul ortodox si ei vroiau sa stranga toti - 300 de familii- bani pentru un parastas, iar parintele zicea ca ar trebui unul pentru fiecare familie. Atunci au sarit toti: ce smecher e popa, ce profitor e popa. Nu reusea parintele sa le explice ca pentru sufletul mortilor lor se face asta nu pentru sfintia sa, deoarece era un vacarm total.) Acestia sunt credinciosii nostri, care au pretentia sa ridice glasul mai tare decat preotul si sa decida daca e vrednic sa slujeasca sau nu, in virtutea faptului ca ei dau 1 leu in o data pe saptamana la Biserica.Oamenii nu mai au smerenia de a se lasa in voia lui Dumnezeu.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2009, 15:48:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu cred ca este periculoasa atitudinea "sa faci ce spune popa, nu ce face popa." Daca un preot iese din tiparele moralitatii, face tot felul de lucruri nepermise, poate ca este si spre binele lui, si spre binele comunitatii sa se ia atitudine, sa i se spuna ca greseste, chiar sa fie evitat. Fiindca da, este usor de spus, dar este foarte greu sa nu fii dezamagit, scarbit, cand cand vezi un preot care face tot felul de lucruri pe care nu ar trebui sa le faca.

Nu prea inteleg situatia explicata de metanoia mai sus. Am impresia ca oamenii vroiau sa faca un singur pomelnic cu toti mortii, si probabil un singur set de colaci, vin, etc pentru toti, plus banii stransi de la fiecare, iar preotul vroia ca fiecare familie sa aduca paine, vin si ce mai trebuie. Pana la urma....vina a cui era? A preotului dinainte care a lasat/facut regula asta.

Si pana la urma, oamenii revoltati sunt oglinda bisericii. Sincer, de cate ori nu am vazut pe internet, la televizor, aici pe forum, sau orinde diferiti calugari, preoti si mireni care instiga la neascultare, care striga in gura mare ca ierarhii sunt masoni, ca nu stiu nimic, ca vor doar bani, ca-s vanduti catolicilor, ca nu trebuiesc sa fie ascultati, si alte si alte injurii. In care alta biserica/cult mai vezi asa ceva precum vezi in BOR? Cu siguranta nu in biserica romano-catolica, nu la penticostali, nu la baptisti, nu la reformati. Si te mai miri ca mirenii inchid bisericile cand nu le convine ceva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2009, 16:26:42
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Nici nu va dati seama , fratilor si surorilor, ce grea raspundere isi ia asupra sa un tanar care se hirotoneste si devine preot! Am pus mai deunazi unor frati preoti intrebarea daca stiu ce simbolizeaza franjurii care atarna de epitrahil si putini mi-au raspuns. Acesti franjuri sunt sufletele credinciosilor care sunt incredintati spre pastorire si de "gatul"(lucrarea preotului) atarna mantuirea lor.
De asemeni, la slujba de hirotonie intru preot, la un moment dat , arhiereul ia Sfantul Trup de pe Sfantul Disc si-l da proaspatului hirotonit in palmele incrucisate spunand" Primeste acest Sfant Odor si-l pastreza cu sfintenie pana cand Hristos il va cere de la tine".Acest gest reprezinta incredintarea unei parti din Eparhia pe care o conduce ierarhul, in mainile noului hirotonit spre pastorire.
Preotul trebuie sa fie si el un model de moralitate si credinta pentru pastoritii lui. Cum vom zice ca il iubim pe Dumnezeu pe care nimeni nu L-a vazut , dar ii uram pe aproapele nostru pe care mereu il vedem? Cum vom considera model pe Hristos , si eu preot ortodox il voi recomanda credinciosilor mei, daca eu insumi ma aseaman mai degrab diavolului? Cum voi recomanda crestinilor sa se roage, daca eu nu ma rog? Cum voi indemna crestinii sa posteasca ,daca eu nu postesc? Zice un canon ca din mainile preotului care nu posteste sa nu te impartasesti ca nu este vrednic de crezare.
Preotul trebuie sa predice mai ales prin exemplul sau si al familiei sale. El trebuie sa arate enoriasilor caile de indreptare si de parasire a pacatelor , aratand oamenilor ca el si face, nu numai spune.
In ceea ce priveste milostenia, preotul insusi sa se arate milostiv si mai apoi sa ceara sa se faca milostenie si de catre credinciosi. Iata, ieri a fost Duminica in care s-a citit Pilda bogatului care i-a rodit tarina. Enoriasii trebuie sa inteleaga ca raspunsul la intrebarea "Toate cate ai strans ale cui vor mai fi?" este: al altora, daca suntem egoisti si le strangem pentru viata de aici, sau ale noastre, daca le impartim cu ceilalti ,adunand astfel averi in ceruri.
Si inca un lucru, cred mai putin cunoscut de voi: tot la slujba de hirotonie, cand candidatul inconjoara Sfanta Masa de trei ori ,tinut de maini de cei doi diaconi (respectiv de preoti) celui care se hirotoneste i se cere sa se roage intens la Dumnezeu ca sa primeasca , in special, trei daruri : Darul vindecarii sufletului si trupului prin rugaciune, Darul cuvantului cu putere multa si Darul milosteniei, adica ceea ce am primit in dar ,tot in dar sa dam credinciosilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2009, 16:38:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Aceasta invatatura este din ce in ce mai mult rostita. Ce vrea sa insemne? Ca preotul este si el om si greseste. Ca nu trebuie sa te mai uiti la faptele sale, ci doar la cuvintele lui. Dar un cuvant care nu este insotit de fapta este mort. A ramane la aceasta afirmatie, inseamna a fi de acord cu ideea ca preotul nu traieste cuvintele pe care le rosteste. Ori nu este asa. Sigur, sunt si cazuri in care intalnim un dezacord intre cuvant si fapta la unii preoti, dar nu trebuie sa generalizam.

Cred ca se uita ca mantuirea nu este conditionata de ce fac si ce nu fac cei de langa mine, ci de ce fac eu fata de aproapele meu. Iar modelul omului nu trebuie sa fie omul (preotul) ci Hristos (Dumnezeu – Omul). Astept si alte puncte de vedere asupra acestei afirmatii.
Cred ca astazi acest sfat este f actual: Sa faci ce spune popa, nu ce face popa!

Parerea mea este ca astazi, cand Biserica Ortodoxa este atacata in permanenta prin media, a-i critica si noi pe slujitorii ei inseamna a pune umarul la aceasta actiune de denigrare.

Trebuie sa nu dam apa la moara necredinciosilor, ateilor si ereticilor, ci sa-i aparam in fata lor pe preotii ortodocsi, asa cum sunt ei. Ca nu stim noi, de fapt, nici ce este in sufletul lor, nici cum vor fi judecati etc. Criticarea preotilor (chiar de am avea dreptate) nu ne este de nici un folos! Sa privim catre pacatele noastre si sa avem incredere in Dumnezeu (Dumnezeu isi poate face dreptate singur! Nu este nevoie sa facem noi dreptate pentru El.)

http://www.youtube.com/watch?v=t7QS_...eature=related
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2009, 16:52:44
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Nu este intimplator ca acel om a devenit preot chiar daca face lucruri care nu sint ortodoxe.DUMNEZEU ne aseaza acolo unde trebuie chiar daca nu sintem super calificati.Important este ca noi sa urmam invatatura care nea dato DUMNEZEU prin IISUS HRISTOS.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.11.2009, 17:05:49
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Iarta-ma Noesia, oamenii aceia au avut un preot care facea cum ziceau batranii satului si se punea un parastas pentru toti mortii din sat, iar noul parinte, ravnitor a vrut sa le spuna ca este mai bine ca fiecare familie sa puna un parastas pentru mortii sai.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2009, 17:35:50
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Iarta-ma Noesia, oamenii aceia au avut un preot care facea cum ziceau batranii satului si se punea un parastas pentru toti mortii din sat, iar noul parinte, ravnitor a vrut sa le spuna ca este mai bine ca fiecare familie sa puna un parastas pentru mortii sai.
Asta mi-a adus aminte despre o discutie din facultate, ca de multe ori preotii tineri fac aceasta greseala: incearca sa rupa dintr-o data traditiile gresite. Ele trebuie abordate cu rabdare si invatatura, incetul cu incetul. Cel putin aceasta pare sa fie experienta celor batrani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ii faci aproapelui tie iti faci. Cum sa ai bani gratis spre_rasarit Generalitati 35 11.01.2012 00:32:59
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Dragostea ma face dumnezeu si Tu,o,Dumnezeule te faci om! ortodox4life Generalitati 3 08.02.2009 04:49:45
Se foloseste frecvent cuvantul; popa! urzica Preotul 51 26.08.2007 22:54:44
Fa ce zice popa, nu ce face el... suntunOM Preotul 31 25.08.2007 01:34:00