Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2021, 22:11:15
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit Despre Ocultism

As vrea sa vorbesc puțin despre experiența mea ,destul de îndelungată cu zona de ocult.Poate multă lume nu înțelege exact ce este,

Ocultismul reprezintă ansamblul doctrinelor esoterice și al practicilor magice. Prin magie se înțelege pretenția de a manipula forțele supranaturale pentru a produce efectele dorite de către practicantul magiei.

Deci,conform Wikipedia,așa ar suna una din definițiile termenului.

Vrei nu vrei când te arunci în zona de spiritual,cu interes real, te lovești automat și de ocult.Bine, să nu confundam studiul religios,sau formalismul ritualic al religiilor cu spiritualitatea.Ca sa înțelegi religiosul și semnificația acestuia trebuie sa ai baze solide de cunoștințe spirituale,ezoterice etc.,altfel nu prea are nici un sens ritualul pentru tine.Dealfel ignoranța majorității "practicanților" religioși îi ține pe dinafara, întrucât se vorbește mai mult despre forme,și mai puțin despre fond.

Dealtfel,ocultul și religiosul sunt identice,cu excepția "domnului" pe care îl servesc.Practic religiile oficiale,publice sunt "de dreapta" iar în ocult cam toți sunt "de stânga".Unii îl servesc pe Dumnezeu, ceilalți pe Satan.

Ambele conțin ritualuri, preoți, organizație,secte numai că unii lucrează cu lumină, ceilalți cu întuneric.

Rețin că prima dată când am intrat în contact cu aceste informații,noi pentru mine,din zona ocultului,a fost un șoc.Probabil am mai spus asta pe forum,însă atunci încă eram un "fan" al acelor învățături.

Un șoc mai recent,a fost că se tem de Hristos,de preoți,de biserică,de o simplă lumânare sfințită.

Să știți că toate zonele de ocult sunt sub stăpânirea și controlul lui Satan.RETINETI ASTA!!!

Unii mai naivi,cum eram și eu conduși de curiozitate, intră foarte repede și fără să-și de-a seama în zonele acestea și rămân acolo captivi.Eu am stat aproape 9 ani,și încă sunt luptat foarte puternic.Deci mare ATENȚIE!!!

Au scris și vorbit multi duhovnici și sfinți,a spus însuși Hristos,apostolii,dar mai ales Apocalipsa...

Nu există altă cale decât CREDINȚA ADEVĂRATĂ in Dumnezeu, dată de Iisus Hristos nouă prin apostoli și Evaghelie.

Este este unicul Salvator...

Credeți-ma se tem de Hristos!!!

Când vezi că ei se tem in mod real de Hristos,și de preoți,și de biserică,cum sa mai rămâi indiferent?

Așa că fiți siguri voi toți ce vă îndoiți,și aveți credința slabă că totul este REAL.

Nu trebuie să știți prea multe despre asta,pur și simplu țineți credința în Hristos,in Biserica Sa,și Evaghelie...

O sa spun mai detaliat experiențele mele,dar acesta este mesajul pe care am vrut să îl transmit acum .

Rugați-va pentru mine, fiindcă am nevoie și știu că voi fi iar luotat că am spus acestora!

Harul Domnului nostru Iisus Hristos sa fie cu noi

Amin
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote