Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.09.2008, 23:11:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim pentru indemn, Razvan.

Am sa-l pun si eu pe parintele Proclu maine pe pomelnic, insa fara nici o mentiune speciala ca stie Dumnezeu ce-i trebuie si ce sa-i dea.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.09.2008, 22:30:33
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Repet aici un mesaj mai vechi al meu, dar care ramane mereu de actualitate in ceea ce il priveste pe parintele pustnic Proclu, din muntii Neamtului:

Marele duhovnic din muntii Neamtului, care traieste la marginea satului Mitocul Balan este foarte bolnav si nu mai poate primi vizitatori oricand.

Ii mai primeste doar in zilele de marti, joi si sambata, nu mai stiu daca si luni.

Sufera de astm bronsic printre alte boli si mai respira doar cu ajutorul unui aparat special.

Va rog din tot sufletul, sa-l ajutam fiecare dupa cum putem, cu rugaciuni, cu bani, cu medicamente, dupa cum puteti fiecare. Ar fi pacat sa se piarda inca o comoara de parinte duhovnic, printre atatia cati am pierdut in ultimii 10 ani noi, romanii. Nu cred ca mai este nevoie sa vi-i mai amintesc...

Dumnezeu sa va lumineze si sa-l ajutati fiecare dupa cum puteti.

Doamne ajuta!

Razvan
-------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, ajuta-l pe parintele Proclu sa nu plece inca dintre noi, ca Tu stii cata nevoie avem, noi, robii Tai, de el!
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!


P.S. Adresa parintelui o veti gasi cautand in mesajele anterioare ale acestui topic.

Doamne ajuta!

Razvan
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2008, 00:41:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Doamne, ajuta-l pe parintele Proclu sa nu plece inca dintre noi, ca Tu stii cata nevoie avem, noi, robii Tai, de el!"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2008, 08:02:56
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

A tine langa noi pe acesti batrani este (si) o dovada de (egoism) in sensul bun. cCnd iubim ceva foarte mult nu dorim sa ne despartim insa uitam ca parintele Proclu si toti ceilalti mari duhovnici savarsiti in Domnul ajuta de sus mai mult decat de pe pamant. Daca aici aveau inca trup (unii) si acesta cerea cele ale lui, acolo langa Domnul vegheaza de-a pururea asupra noastra. Din iubire pentru lume nu pleaca inca parintele proclu dar oare il iubim cu adevarat chinuindu-l? Doamne Dumnezeul meu fa cele ce stii Tu cu robul Tau parintele Proclu, noi suntem neputinciosi in a cere cele ce sunt de folos pentru batranul nostru. Fie voia Ta in toate, amin!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2009, 18:10:23
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Medicamentele pe care un medic din Tg. Mures le-a recomandat parintelui Proclu

Doamne ajuta!
LA MULTI ANI SANATOSI SI CU SPORIRE IN DREAPTA CREDINTA celor ce vor citi acest mesaj si nu numai lor!
Cu cateva zile dupa Sfanta Sarbatoare a Nasterii Domnului am reusit sa-l vizitez prin marea mila a Domnului nostru pe parintele Proclu la coliba sa din marginea satului Mitocu-Balan, comuna Cracaoani, jud. Neamt. Parea cat de cat bine Sfintia sa din punctul de vedere al sanatatii, dar stim cat de mult ne inseala aparentele din acest punct de vedere.
Cu voia parintelui, am notat pe o foaie de hartie ce medicamente ia impotriva astmului cat si a unei boli de inima [nu mi-a zis care anume] de care sufera.
Iata lista acestor medicamente [mai mult produse naturiste pareau cu exceptia a doua sprayuri pe care le ia in cazul in care nu mai are aer:

1. Echinaceea;
2. Protect4Life with Ginkgo Biloba;
3. Seretide [unul dintre cele doua sprayuri impotriva lipsei de aer], produs al firmei Handihaler din Ingelheim Germania;
4. Ventolin [cel de-al doilea spray anti-sufocare produs de GlaxoSmithKlin Romania];
5. Calivita (Gheara Matei, in fapt, comercializata sub aceasta denumire);
6. PerfectNutrition (Garlic Caps Odorless).

Dumnezeu sa se milostiveasca de noi, cei pacatosi, si sa-i dea sanatate si inca multi ani de trait parintelui Proclu!

Razvan
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele PROCLU NICAU, pustnicul din vecinatea razvan_m Mari Duhovnici si predicile lor 6 04.02.2017 16:29:27
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Proclu Nicau monica2009 Stiri, actualitati, anunturi 0 12.03.2009 16:32:32
De la Parintele PROCLU andmih Stiri, actualitati, anunturi 6 12.11.2008 21:32:11
De la Parintele PROCLU andmih Generalitati 0 12.11.2008 12:58:12