Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 10.05.2013, 08:43:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Exista barbati fideli cu adevarat. Barbati care sunt expusi anumitor tentatii si totusi isi respecta prietena sau sotia. Li se pune pe tava o provocare, dar au puterea sa spuna "Nu", fara pic de regrete.

Exista de asemenea, barbati care se lauda peste tot ca ei nu si-au inselat sotia niciodata si ca nu ar face asta niciodata. Insa, de fapt, adevarul e cu totul altul. Nu au intentia s-o insele, dar nici nu au avut vreodata ocazia clara. Practic, nu cauta cu lumanarea diverse femei carora sa le faca avansuri. Dar in acelasi timp, nici nu sunt expusi ofertelor "tentante".

Prin urmare, voi adauga la tot ce s-a spus mai sus:

De ambele parti, atat pentru femei, dar mai ales pentru barbati, fidelitatea reprezinta de fapt lipsa oportunitatilor favorabile.

Pana la expunerea unor situatii reale, reprezinta doar vorbe.
Sper sa nu te superi,dar este un punct de vedere lipsit de consistenta.
De aici reiese ca toti oamenii sunt coruptibili fara nici o sansa de a se opune,nu sunt inzestrati cu ratiune,cu constiinta.Iar singura lor scapare in fata pacatelor ar fi faptul ca sunt urati, traiesc retras si nu au venit in contact cu alte reprezentante feminine???

Nimic mai gresit.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 10.05.2013, 09:01:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Poate gresesc- nu stiu- dar dupa parerea mea un barbat adevarat este cel care, indiferent in ce situatie s-ar afla, chiar daca sa zicem e la vreun chef ori petrecere si a servit un pahar de vin in plus, si l-ar "curta"" o alta femeie, indiferent cat de atragatoare ar fi, tot nu-si va insela sotia, partenera sau prietena!
La cum ai conceput elementele si cadrul ispitei cred ca,in general,o statuie are sanse reale de rezistenta.Mai trebuia sa spui ca femeia este Monica Belluci ca sa fie tacamul lu'Aghiuta complet.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 10.05.2013, 10:13:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Barbatii

Tocmai- in astfel de situatii concrete poti sa-ti dai seama daca iti iubesti indeajuns sotia sau prietena incat sa rezisti tentatiei!
Asa la vorbe si la palavrageala poti sa zici ca esti usa de biserica!
Reply With Quote
  #254  
Vechi 10.05.2013, 10:22:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Barbatii

Unii dintre cei mai seriosi barbati pe care am avut onoarea sa-i cunosc erau ceferistii! Datorita specificului meseriei, cu o disciplina de fier (ä doua armata a tarii") si a seriozitatii in munca, determina si un anumit caracter personal, poate mai dur dar foarte serios si cu o viata de familie exemplara!
Cand era vorba de munca isi faceau meseria foarte bine, cand era vorba de distractie hora si sarba pana dimineata, iar cand era vorba de a fi alaturi de persoana iubita nu ezitau! Vorba cantecului- ""Da Doamne la om noroc, si la munca si la joc si la dragoste cu foc""!
Reply With Quote
  #255  
Vechi 10.05.2013, 10:34:52
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Tocmai- in astfel de situatii concrete poti sa-ti dai seama daca iti iubesti indeajuns sotia sau prietena incat sa rezisti tentatiei!Asa la vorbe si la palavrageala poti sa zici ca esti usa de biserica!
Ideea crestina de baza,Florine,nu este sa calci asa putin in pacat(sa te imbeti la un chef lumesc indiferent de circumstante)si apoi sa iti incordezi pseudo-muschi duhovnicesti ca sa vezi daca te tin balamalele pantalonilor.Ideea este sa eviti ispita,cu tot corolarul ei de metode,din start,adica sa nu te duci la un astfel de chef,sa bei ca purcelu si apoi sa fii un fel de Firicel din Las Fierbinti. Parintii din Pateric te invata chestii gen paza gandurilor,sa fugi de prilejuri de pacat pe care lumea,generoasa,ti-le ofera atat de inocent,in aparenta.Ei,care erau experti in lupta cu ispita,si tot nu mergeau pana la limita fixata de tine pt ca,ctitind Biblia duhovniceste si nu la fara frecventa,stiau cat de puternice sunt ispita carnii si lantul pacatului.Doar cativa dintre ei,foarte putini,isi permiteau sa unga,in scop de vindecare,cu ulei femei bolnave sau sa mearga dupa prostituate pt a-i recupera pe frati din mrejele lor sau pt a le converti pe ele.Repet,doar cativa erau capabili de asa ceva,restul taiau ispita din start.

In plus,dupa cum probabil bine stii,Mantuitorul a avertizat ca a pofti o femeie cu gandul este echivalent cu a pacatui cu ea.Mai bine sa nu se stie cati au ramas inchisi la slit,virtuosi in aparenta,in timp ce in mintea lor era Sodoma si Gomora,ca sa nu crape de disperare toate iluziile noastre.In Noul Testament notiunea de curvie se refera la relatii sexuale nepermise intre persoane fara a fi casatorite.Preacurvia ii include pe cei casatoriti.Insa mai exista un sens al termenului,metaforic,care desemneaza orice tip de relatie in afara voii lui Dumnezeu,adica,ca sa citez ,,tot ce Dumnezeu nu a ingaduit dar oamenii practica"cu gandul sau cu fapta.Prin urmare,din punctul meu de vedere,ramine o curioasa si interesanta intrebare,cu clarificari la Judecata,cati dintre noi vitejii am fost si cu gandul Harap Alb sau zmeul cel rau si vicios :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 10.05.2013 at 10:39:18.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 10.05.2013, 10:56:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Barbatii

Eu n-am zis sa te imbeti ca porcu'! Fiecare isi cunoaste limita (unul rezista mai mult, altul mai putin) si ar trebui sa stie unde sa se opreasca! Una e- ca la nunta- ca esti mai vesel si mai glumet, si cu totul alta ca te imbeti ca porcu si faci scandal! Am avut ocazia sa particip la unele nunti, care au iesit foarte frumos si toata lumea s-a simtit bine! Pe aceasta "tema"" Gica Petrescu avea unele melodii foarte frumoase!

Acuma ideea este ca totusi traim in lume si nu putem sa nu ne si distram si sa ne si simtim bine!
Reply With Quote
  #257  
Vechi 10.05.2013, 11:06:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ideea Florine este ca nu-l poti imparti pe Hristos cu lumea si cand spun asta am inclus pacatul in toate gradatiile si formele lui.Urmarea lui presupune luarea crucii si golire de sine,renuntare la tot ce-ti place atat de mult,mie sau tie,la toata lumea daca este nevoie,din dragoste pentru EL si pt ce a castigat EL pentru tine.De aceea calea este stramta si putini vom ajunge la loc cu verdeata.Aici nu este vorba de habotnicie ci a trai o viata conform voii lui Dumnezeu,nu cum ti-ar placea tie,mie sau lumii sa avem,asa,putin din fiecare ca doar,nu-i asa,oameni suntem.Prietene daca tu imi gasesti un singur cuvant al lui Hristos care sa permita ce spui tu in ultimul alineat iti dau dreptate.Daca nu sa stii ca cine ti-a spus asta venea de la cel rau,care amesteca intunericul in lumina.Dumnezeu nu vrea sa fii un posac,un acrit si un ursuz,vrea sa te bucuri,dar sa o faci si sa o traiesti asa cum EL a hotarat,chiar dureros de radical pt noi,dar acesta a fost drumul Lui,nu obliga pe nimeni.Daca nu poti sau nu vrei nu-i bai,sunt multi ca noi,daca te consoleaza cu ceva.Roaga-te si tu lui Dumnezeu sa te accepta asa cum crezi tu si EL cu mila Lui sa judece.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 10.05.2013, 11:27:14
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acuma ideea este ca totusi traim in lume si nu putem sa nu ne si distram si sa ne si simtim bine!
"Nimeni nu poate sluji la doi domni, căci sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va alipi și pe celălalt îl va disprețui; nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui Mamona." (Matei 6,24)

Am găsit acum explicația că Mamona este demonul banului, al avariției, al egoismului, al posesiunilor materiale. Dar prin extensie, ideea este că nu putem sluji și lui Dumnezeu și păcatului/ patimilor noastre.

Noi încercăm să facem distincția între bucurie și plăcere, iar în acest context, cu atât mai puțin acceptabil este "a ne distra". Depinde ce înțelegem prin asta, dar dacă reușim să trăim o bucurie interioară, a conștientizării iubirii și purtării de grijă a Domnului față de noi, ce nevoie avem de stimulente exterioare, gen petreceri cu muzică, dans și băutură... pentru a ne simți bine?

Să nu se înțeleagă că mă pretind vreo sfântă, străină de toate cele lumești, dar pot spune că în timp au dispărut atracțiile foarte puternice pe care le exercitau asupra mea muzica și altele...
Reply With Quote
  #259  
Vechi 10.05.2013, 11:36:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am găsit acum explicația că Mamona este demonul banului, al avariției, al egoismului, al posesiunilor materiale. Dar prin extensie, ideea este că nu putem sluji și lui Dumnezeu și păcatului/ patimilor noastre.
Mamona (de obicei la plural: mamonae) inseamna, in latina, fix "bogatie". Asadar, "nu poti sluji si lui Dumnezeu si lui Mamnona" se traduce corect prin "nu poti sluji si lui Dumnezeu si bogatiei".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #260  
Vechi 10.05.2013, 11:43:29
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mamona (de obicei la plural: mamonae) inseamna, in latina, fix "bogatie". Asadar, "nu poti sluji si lui Dumnezeu si lui Mamnona" se traduce corect prin "nu poti sluji si lui Dumnezeu si bogatiei".
Asta înțeleg.
Dar putem sluji lui Dumnezeu și curviei, să zicem? Nu. Deci ar trebui să privim îndemnul prin extensie, cum scriam mai sus. Cel puțin așa cred eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 16:06:38