Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.05.2012, 16:18:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cade vineri, vezi în calendar. Cred că o să-mi iau liber.
Măi Florine, du-te și spovedește-ți acest gând care văd că nu te slăbește deloc. Chiar sunt curios ce îți zice duhovnicul sau ce ți-a zis dacă ai discutat cu el.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.05.2012, 16:21:21
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cade vineri, vezi în calendar. Cred că o să-mi iau liber.
Ziua aceea va veni pe neasteptate. In nici un caz nu o sa fie cand isi dau unii cu presupusul... Cert este ca trebuie sa fim pregatiti sufleteste, sa ne rugam ca si cand acea zi ar fi in clipa urmatoare!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.05.2012, 01:03:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu cred ca o sa ies la o bere,ma intalnesc cu o fata ceva,mai cu o treaba,una-alta... Cine crede in toate prostiile astea? Stiu ca era disperare mare cand am intrat in anul 2000. Eu nici atunci nu aveam treaba,poate prea putin,insa aveam 11 ani abia.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.05.2012, 12:15:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Cool bere?

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu cred ca o sa ies la o bere,
Atunci nu e dezlegare nici la vin, dar mai la bere?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.05.2012, 12:33:23
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
Hristos s-a Înaltat, daca ziua de maine nu este a mea...dar apoi ziua de 21 decembrie 2012....?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.05.2012, 14:07:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu cred ca o sa ies la o bere,ma intalnesc cu o fata ceva,mai cu o treaba,una-alta...
Ești în căutare? Succes!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.05.2012, 14:09:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Hristos s-a Înaltat, daca ziua de maine nu este a mea...dar apoi ziua de 21 decembrie 2012....?
Mai ales că în Sfânta Scriptură este precizat: "Privegheati si va rugati, ca nu stiti ziua nici ceasul cand vine Fiul Omului".

"Iar de ziua si ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal". (Matei 24,26)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.05.2012, 14:20:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mai ales că în Sfânta Scriptură este precizat: "Privegheati si va rugati, ca nu stiti ziua nici ceasul cand vine Fiul Omului".

"Iar de ziua si ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal". (Matei 24,26)
Nu crede nimeni de pe acest forum [sper] că ziua Judecății de Apoi este 21 decembrie anul ăsta. Se știe că de la venirea lui Antihrist pînă la sfîrșitul lumii vor trece 7 ani - și el nu a venit încă la putere.

Doar merge vorba că atunci, pe 21, va începe o nouă eră artificial indusă omenirii, o perioadă de confuzie generală, de haos și anarhie, de necredință șamd. A se înțelege că ziua aceea de vineri va presupune sfîrșitul normalității (așa cum este înțeleasă astăzi normalitatea, nu cum ar trebui să fie).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.05.2012, 15:14:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu crede nimeni de pe acest forum [sper] că ziua Judecății de Apoi este 21 decembrie anul ăsta. Se știe că de la venirea lui Antihrist pînă la sfîrșitul lumii vor trece 7 ani - și el nu a venit încă la putere.

Doar merge vorba că atunci, pe 21, va începe o nouă eră artificial indusă omenirii, o perioadă de confuzie generală, de haos și anarhie, de necredință șamd. A se înțelege că ziua aceea de vineri va presupune sfîrșitul normalității (așa cum este înțeleasă astăzi normalitatea, nu cum ar trebui să fie).
Dacă nu știm ziua Judecății, de ce am ști ziua venirii lui Antihrist. Cât despre vorbele care circulă nu ar trebui să plecăm urechea. Dacă ar fi să ne luăm după ele de câte or ar fi fost sfârșitul lumii?

Să luăm aminte că nu știm ceasul nici ziua când va veni Fiul Omului și deci să fim pregătiți. Să cugetăm la ziua de astăzi pentru că ziua de mâine poate fi a Domnului. Care dintre noi avem certitudinea că până în 21.12 vom mai fi în viață?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.05.2012, 15:36:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Se știe că de la venirea lui Antihrist pînă la sfîrșitul lumii vor trece 7 ani - și el nu a venit încă la putere.
Da? eu stiam de 3 ani jumate ca o similitudinea cu perioada de propovaduire a lui Hristos.(ambii se vor naste dintr-o evreica, doar ca Domnul s-a nascut din Fecioara iar celalat dintr-o desfranata, ambii isi vor incepe lucrarea in chip vazut la 30 de ani, ptr o perioada de 3 ani si jumatate etc)
Citat:
Doar merge vorba că atunci, pe 21, va începe o nouă eră artificial indusă omenirii, o perioadă de confuzie generală, de haos și anarhie, de necredință șamd. A se înțelege că ziua aceea de vineri va presupune sfîrșitul normalității (așa cum este înțeleasă astăzi normalitatea, nu cum ar trebui să fie).
Interesanta exprimare. In logica exista un principiu: negarea unei negatii inseamna de fapt afirmarea ei.
Acum daca sfarsitul nenormalitatii se va sfarsi ar insemna sa inceapa normalitatea, nu? Adica nenormalitatea ptr cei nenormali. Eu personal cred ca haosul se va instaura pic cu pic...Depinde de atitudinea noastra cat de repede se va face. Daca vom continua sa ramanem normali si sa ne sustinem normalitatea, probabil ca procesul se va intarzia. Daca vom marturisi si noi ca cei multi, probabil ca anarhia, in primul rand spirituala, se va instaura cu succes.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41