Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 18.06.2010, 12:27:42
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan Vezi mesajul
Fratii mei intru Domnul, nu va duceti in fundamentalism! Nu e bun pentru niciun om, indiferent in numele carei idei il foloseste. Veti fi vazut ca au aparut pe net fel de fel de psudo-monahi afiliati la te miri ce "biserica srl" cu anateme asupra lor, adevarati lupi in piei de oaie, care ademenesc si ratacesc pe unii dintre fratii nostri mai putin stapani pe cunostintele lor crestine decat domniile voastre. Si pe acestia cine sa-i apere? Noi? Dumneavoasta? Vorbiti de ascultari, nu e asa? Nu credeti ca se cuvine sa existe calugari cu asemenea ascultari?
nene ioane ai dreptate matale insa nu e treaba mirenilor care nu au o pregatire medie in Ortodoxie sa ordoane calugarilor ce sa faca si ce sa nu faca e alegerea lor si au dreptul la tehnologie ca si orce ,cetatian al tarii.cine suntem noi sa ii obligam la viata de ev mediu apoi daca nu-i bine ce fac o sa primeasca plata.daca vrem un mic sfat putem lua legatura rapid cu ei ,si nu mai batem zeci de km.
  #122  
Vechi 18.06.2010, 12:49:10
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Eu cred ca monahii ar trebui sa se implice mai mult in viata laica,nu stiu daca e bine sau nu sa aiba laptop si net,poate da poate nu,depinde de cum vede lucrurile fiecare,cel mai bine cred ca ar trebui lasat la alegerea fiecaruia,nu cred ca e un pacat ca un calugar sa comunice cu restu lumii,e nevoie si de astfel de oameni,de implicare activa,cine are chemarea de a ajuta nu numai prin rugaciuni,ci si prin alt tip de implicare,cred ca este ok,atata timp cat nu deviaza de la chemarea monahala.
Da,ar fi bine sa existe site-uri in care diferiti calugari,calugarite,sa pot da sfaturi on-line,sa ajute cu ajutorul net-ului pe cei care le solicita ajutorul si care nu pot din diferite motive sa se deplaseze la manastiri,sau poate au nevoie de un sfat atunci,pe moment,sunt diferite situatii si situatii care pot aparea,cred k este un lucru bun o astfel de initiativa.

Last edited by gabriel 30; 18.06.2010 at 12:54:34.
  #123  
Vechi 20.06.2010, 13:21:00
ana maria ana maria  is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Locație: sunt doar o frunza-n vant
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit buna sa-ti fie inima si cugetul curat

"Dacă nu-l cerți, sufletul i se va înmuia Să nu vorbim despre alții și să nu încercăm să-i controlăm. îmi amintesc vorbele Părintelui Porfirie: „Măi, dacă cerți pe cineva vinovat, ce va face? Nu doar că nu te va asculta, dar se va și apăra și va încerca să-ți demonstreze contrariul, iar sufletul lui se va închide încă și mai mult; în schimb, dacă îl lași în pace, nu-l mustri și nu-l controlezi, sufletul i se înmoaie și deveniți prieteni. încet – încet, va ajunge și el să-ți spună ce i-ai fi spus tu”. De aceea, să-I lăsăm lui Dumnezeu cele pe care vrem să le spunem oamenilor. Vrem ca aproapele nostru să se schimbe, să se transforme, să se pocăiască? Atunci să lăsăm asta în seama lui Dumnezeu, iar noi să îl iubim."

dupa acest minunat citat nu cred ca mai e nevoie sa adaug ceva, poate doar rugamintea adresata tuturor crestinilor, lasati piatra judecatii, iluzia creata de ego-ul omenesc vesnic supus greselii. nimeni nu-i cu stea in frunte, suntem oameni, fiinte slabe si pacatoase iar datoria noastra cred ca e aceea de a ne iubi aproapele, o lectie grea ce de multe ori pare imposibila, sa iubesti pacatosul si sa te maniezi impotriva pacatului. mandria nu vine de la Dumnezeu, ci de la "concurenta", Dumnezeu nu vrea sa traim in vrajba si certuri, ... celalalt vrea. Iar pentru cei ce au ales traiul monahal si pentru parintii bisericii nostre sa ne rugam la Dumnezeu sa le dea gandul bun, si noua la fel, ca avem nevoie.
Dumnezeu sa ne aiba pe toti in paza Lui, Doamne ajuta !
  #124  
Vechi 25.06.2010, 11:59:25
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

are cineva un id de la un astfel de calugar??? de unde ati vazut id lor?
  #125  
Vechi 25.06.2010, 12:09:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
are cineva un id de la un astfel de calugar??? de unde ati vazut id lor?
calugar@pustiu.ro
  #126  
Vechi 27.06.2010, 21:40:37
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

nimic nu este rau daca folosesti cum trebuie si pentru folos sufletesc...pr. Arsenie Papacioc spunea despre TV ca este o minune a inventiei...in 24 de ore poti vedea lumea si poti afla atata informatie fara sa depui nici un efort...si asa e...depinde de tine cum folosesti TV-ul, computerul si internetul si orice alta aparatura, ustensila sau aliment...
  #127  
Vechi 25.08.2010, 09:27:08
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

umila mea părere (a unui mare păcătos) este că atâta vreme cât folosește cibernetica numai în scopuri duhovnicești, nu are de ce să fie sminteală.
  #128  
Vechi 25.08.2010, 10:34:13
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
umila mea părere (a unui mare păcătos) este că atâta vreme cât folosește cibernetica numai în scopuri duhovnicești, nu are de ce să fie sminteală.
Chiar daca spui ca esti un mare pacatos,si asta e bine daca e o smerenie adevarata,asta nu iti ofera automat si discernamant.
Prima conditie a unui calugar este sa se rupa de lume.Internetul ar fi o legatura cu lumea ,si ar fi o mare problema pentru sporirea lui duhovniceasca.
Calugarul intrat in manastire se rupe de lume,nu mai are tata,mama,el trebuie sa tina regulile manastirii si sa se roage in chilie.
  #129  
Vechi 25.08.2010, 10:35:22
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
nimic nu este rau daca folosesti cum trebuie si pentru folos sufletesc...pr. Arsenie Papacioc spunea despre TV ca este o minune a inventiei...in 24 de ore poti vedea lumea si poti afla atata informatie fara sa depui nici un efort...si asa e...depinde de tine cum folosesti TV-ul, computerul si internetul si orice alta aparatura, ustensila sau aliment...
Da,stiu un calugar care avea nevoie de un Iphone,daca poti sa ii donezi asa ceva iti dau id-ul lui.
  #130  
Vechi 08.09.2010, 17:33:13
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Chiar daca spui ca esti un mare pacatos,si asta e bine daca e o smerenie adevarata,asta nu iti ofera automat si discernamant.
Prima conditie a unui calugar este sa se rupa de lume.Internetul ar fi o legatura cu lumea ,si ar fi o mare problema pentru sporirea lui duhovniceasca.
Calugarul intrat in manastire se rupe de lume,nu mai are tata,mama,el trebuie sa tina regulile manastirii si sa se roage in chilie.
1. Chiar SUNT un mare păcătos și asta e un mic nivel prpriu de conștientizare a păcatelor.
2. Nu sunt deloc smerit, ci mândru cât încape.
3. La chestia cu călugării și internetul nu vă contrazic, însă vin cu mici completări:
- nu înseamnă că a avea un id și acces la internet, trebuie să stea respectivul mereu online;
- a folosi netul în scop duhovnicesc mă refeream la a trimite uneori, când ar avea la îndemână (pentru a nu uita la întâlnirea cu fiii duhovnicești), sfaturi folositoare;
- sunt multe chestii bune pe net (de ex. Sfaturi Ortodoxe, articolele de pe Creștin Ortodox etc.), pe care le putem populariza între noi;
- mă refeream la folosirea netului doar după ce respectivul călugăr și-a făcut rugăciunile, a participat la rânduiala sobornicească și și-a îndeplinit ascultarea rânduită;
- dacă dvs. știți mai bine despre nocivitatea internetului pentru viața monahală, nu vă contrazic, deoarece știu foarte puțină teologie.
4. Dacă vedeți că postările mele de aici, și nu numai, pot duce la sminteala unora, vă rog frumos să mă avertizați!
Vă rog frumos să mă iertați!
Doamne, ajută-ne!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre mireni, si calugarii! alecsandru Calugarul 11 06.04.2016 10:48:36
"Calugarii liberi" - Free Monks Marius22 Generalitati 37 13.10.2009 18:19:25