Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.08.2010, 20:45:58
mita100 mita100 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit buna

toti care pot si isi doresc sa mearga la mormantul sfantului nostru parinte Arsenie Boca sa nu ezite nici o clipa tot locul este sfintit de catre sfintia SA,ajungand acolo am uitat de toate grijile,necazurile,supararile..... pe care le avean .nu trebuie sa-l considere biserica sfnt (sa fie canonizat) trebuie considerat de noi Romani si slavit ca pe un sfant cum spunea ps Daniil Stoenescu:la Prislop se intampla un fenomen unic in romania si poate chiar in europa .la parastasul de 20 de ani de la moarte sfantului nostru parinte Arsenie au fost 40000 mi de oameni. Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.08.2010, 00:35:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel Vezi mesajul
Frumos basm.
Basmul de care spui tu,e lumea de iluzie in care privesti doar cu ochii trupului acesta supus puteziciunii,adevarata viata o vei incepe cand te vei lepada de corpul pamantesc,dar daca vei continua in necredinta adevarata viata de dincolo va fi din pacate de cosmar pentru tine prietene necredincios,oricum nu se stie niciodata,sa nu uitam pilda fiului ratacitor si sa te lumineze Bunul Dzeu
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.08.2010, 00:38:25
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel Vezi mesajul
Iata un exemplu de puterea dusmanului asupra noastra. De ce oi fi scris cu litera mare in mijlocul propozitiei?
ptr. ca slujesti dusmanului,nu e intamplator acest lucru
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.08.2010, 00:41:11
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel Vezi mesajul
Va rog, nu-l mai defaimati pe parintele Arsenie Boca. Daca a previzionat ceva, a fost pur si simplu previziune - ceea ce se cheama in termeni laici "futurologie", adica a tras niste concluzii pe baza informatiilor de care dispunea.
Iata de ce spun ca-l defaimati:

"Biserica a condamnat nu numai astrologia, ci toate formele de ghicire a viitorului. [color=red]Nimeni in afara de Dumnezeu nu poate sti viitorul.[/color] Atunci cum se face ca in atatea cazuri premonitiile s-au adeverit? Cum despre asasinarea lui Kennedy, de exemplu, au mai stiut si altii în afara de Dumnezeu?

Răspunsul pe care il da Biserica este simplu: toate "profetiile" facute prin mediumi, toate cazurile in care viitorul a coincis cu ceea ce se ghicise mai inainte prin diferite metode, nu sunt altceva decat iscusite lucrari ale amagitorului. Este adevarat ca Biserica poate sa para, si de această data, supusa unor conceptii retrograde. Dar, ca in cazul fiecarei rataciri de natura spirituala, trebuie repetat ca a alege calea mantuirii nu inseamna doar a accepta că Hristos este Fiul lui Dumnezeu venit în lume pentru mantuirea oamenilor; inseamnă a accepta si ca drumul spre Imparatie presupune purtarea crucii, nu te afli pe acest drum daca nu crezi ca invătăturile Bisericii sunt adevarate.

Raspunsul pe care il da Biserica in problema prevederii viitorului nu este un raspuns pripit, ci este un raspuns cu radacini adanc infipte în Sfanta Traditie. Intreaga Traditie afirma ca, desi diavolul nu cunoaste viitorul, poate să insufle oamenilor anumite "profetii", dintre care unele se împlinesc. La prima vedere această afirmatie ar avea aceeasi valoare ca aceasta: "desi paharul era gol, am baut pana m-am saturat" . Logica pare sa excluda ca ambele afirmatii pot fi simultan valabile.

Iata insa trei din categoriile in care diavolul poate "cunoaste" viitorul si il poate sopti slugilor sale:

– cazul I (diavolul detectiv): dacă persoana A vrea să treaca pe neasteptate pe la persoana B si atunci persoana B are o "descoperire" cum ca va fi vizitata de persoana A, nu înseamnă ca i s-a descoperit viitorul; diavolul stia că persoana A se îndreapta spre persoana B si numai un accident neprevazut i-ar fi putut nega "profetia"; in multe cazuri premonitive se ignora faptul ca ele nu contin elemente care să nu poata fi deduse logic de o a treia "persoană" aflată în momentul optim la locul potrivit (un asemenea caz il intalnim descris in viata sfantului Antonie cel Mare);

– cazul II (diavolul psiholog): cunoscand bine relatia cauza-efect, diavolul - bun cunoscator al sufletului omenesc - poate deduce efectele atunci când stie bine "datele problemei"; stiind de superficialitatea unei relatii de familie, el poate deduce destramarea ei, stiind de tensiunile existente între două state, el poate deduce începutul unui război, ...

– cazul III (diavolul păpusar): diavolul planuieste ca in timp sa determine anumite fapte, si se foloseste de oameni precum păpusarul de figurinele sale; este cazul cel mai spectaculos, cel mai interesant, cel mai "nevinovat", cel mai greu de prevazut din punct de vedere omenesc. Si de aceea cel mai smintitor pentru cei care refuza sa accepte punctul de vedere al Bisericii. Precizam ca intelegem dificultatea acceptarii explicatiei cum ca nu ar fi vorba de nici o premonitie, ci doar de o dureroasa inscenare a ghicirii viitorului, dirijata de Marele Papusar al Imparatiei întunericului. Dar a nu accepta aceasta explicatie inseamna a accepta ori faptul ca Dumnezeu lucreaza prin mediumi, ori faptul că diavolul cunoaste viitorul. Aceste doua variante fiind excluse pentru cel care crede in învataturile Bisericii, singura alternativa posibila rămane cea cu "diavolul papusar"."

Textul de mai sus este de Danion Vasile si preluat de pe site-ul www.sfaturiortodoxe.ro
Deci, Danion Vasile ne comunica ca Biserica respinge orice forma de prezicere a viitorului. Prin urmare, a sustine ca era "inainte vazator cu duhul" e poate unul din motivele pentru care nu a fost canonizat si probabil nu va fi, daca aceste zvonuri vor continua sa circule asupra lui.
si cazul 4 diavolul sporovatuitor de prostii care esti tu,un ratacit
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.09.2010, 16:48:51
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 01.01.2017 at 21:24:46.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.10.2010, 01:55:41
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Parintele Arsenie Boca, un Sfant al zilelor noastre' - carte de Dan Lucinescu

Atasez aici cateva pagini scanate din aceasta carte care mi s-a parut interesanta.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.10.2010, 02:00:28
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Parintele Arsenie Boca, un Sfant al zilelor noastre' - carte de Dan Lucinescu (01)

...si aici am atasat alte cateva pagini (continuarea)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.10.2010, 02:07:04
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Parintele Arsenie Boca, un Sfant al zilelor noastre' - carte de Dan Lucinescu (02)

...si aici inca alte cateva (tot continuarea)... iar pt. restul, puteti cumpara cartea, ca nu e deloc scumpa, si nici lunga (are doar vreo 120 pagini), si poate fi gasita la pangarul Schitului Darvari din Bucuresti etc. Tot in aceasta carte mai este mentionat si faptul ca si polonezii au avut un Sfant Par. al lor, la fel ca Par. Arsenie 'al nostru', Sfant care a trait in aceeasi perioada (contemporan si 'omolog' Par. Arsenie Boca), precum si alte fapte interesante etc.

Last edited by cherub; 09.10.2010 at 17:33:25.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.11.2012, 22:37:07
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

http://vladherman.blogspot.ro/2012/1...parintele.html
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.05.2013, 22:49:35
ioana-ancuta ioana-ancuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit vise :)

Si eu am visat intr-o noapte ca am ajuns la mormanatul parintelui Arsenie Boca, am ingenunchiat acolo si m-am rugat. Oare ce sa insemne asta?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca lore86 Mari Duhovnici si predicile lor 175 16.08.2023 14:17:46
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 19:02:21
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 13:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47