Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 19.10.2010, 18:14:29
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

Mormântul Părintelui Arsenie Boca de la Prislop e veșnic plin de flori. Se spune că aici florile nu se ofilesc niciodată. Nu există persoană care să treacă pragul mănăstirii și să nu poposească preț de câteva minute la mormântul Părintelui. Și chilia pe care și-a săpat-o singur, timp de un an și ceva, în munte, lângă mănăstirea de la Sâmbăta de Sus, este loc de pelerinaj pentru credincioși. Chiar dacă nu a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română, ardelenii l-au transformat pe Arsenie Boca în- tr-un sfânt. El este Sfântul neîncoronat al Ardealului.
  #272  
Vechi 19.10.2010, 20:44:36
nkq_2007 nkq_2007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2010
Mesaje: 4
Implicit

m-am uitat si eu un pic si vad numai discutii despre ,,sfintul,, Arsenie Boca .sunt ceva ani de la moartea lui .daca e sfant de ce nu e in racla in biserica? voi nu va uitati ca ati ajuns sa considerati un preot care deocamdata e doar in mormint si nici nu aveti certitudinea ca macar el s-a mintuit ....sfint si sa va rugati lui .ati uitat de sfinti parinti.de ce nu spune nimeni de dezgroparea lui.presupun ca l-a dezgropat pana acum sau ar trebui sa il dezgroape sa nu mai duca lumea in eroare.ori ce om daca vede deosebeste un schelet de mort de un sfint
  #273  
Vechi 19.10.2010, 20:58:05
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

cine nu stie sa taca,nu stie nici sa vorbeasca
  #274  
Vechi 19.10.2010, 21:21:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nkq_2007 Vezi mesajul
m-am uitat si eu un pic si vad numai discutii despre ,,sfintul,, Arsenie Boca .sunt ceva ani de la moartea lui .daca e sfant de ce nu e in racla in biserica? voi nu va uitati ca ati ajuns sa considerati un preot care deocamdata e doar in mormint si nici nu aveti certitudinea ca macar el s-a mintuit ....sfint si sa va rugati lui .ati uitat de sfinti parinti.de ce nu spune nimeni de dezgroparea lui.presupun ca l-a dezgropat pana acum sau ar trebui sa il dezgroape sa nu mai duca lumea in eroare.ori ce om daca vede deosebeste un schelet de mort de un sfint
Nu te agita, abia ai intrat pe forum - acest Parinte a avut o viata de sfant, a suferit prigoana, a facut ceva in viata lui pentru oameni- sa nu ne pripim.Poate si acum face minuni. Citeste-i scrierile- nu am apucat sa ma bucur de toate- sunt multe si minunate. Poate asa vei fi mai cu bagare de seama si vei medita mai mult pana vei face o apreciere.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #275  
Vechi 19.10.2010, 21:39:07
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Avem mare nevoie de duhovnici ca Parintele Arsenie'

'"Avem mare nevoie de duhovnici ca parintele Arsenie"
Am sa incerc, prin aceste cateva randuri, sa fiu avocatul Parintelui Arsenie Boca, o personalitate imensa a spiritualitatii romanesti contemporane, care atat in timpul vietii, cat si dupa aceea, a starnit foarte multe controverse. Imi permit sa scriu despre parintele, pentru ca am citit despre el, in primul rand literatura "marturisitoare" si, mai apoi, invataturile sfintiei sale. Si am avut ce invata, pentru ca Arsenie Boca a fost un om care a studiat medicina si pictura la cele mai inalte scoli, dar mai ales, a avut o traire aleasa, calugar fiind. Chiar el spunea in scrierile sale, citez: "Cel care face minuni ramane dator lui Dumnezeu, pe cand cel care sufera, ii ramane Dumnezeu dator lui". Se spun foarte multe despre minunatul har al parintelui, cum ca ar fi ajutat foarte multi oameni, si cred in asa ceva. Chiar si in ziua de azi sunt oameni ai lui Dumnezeu care pot infaptui astfel de lucruri, insa scopul lor este doar slava lui Dumnezeu, si cred ca am spus destul, dar mai ales am raspuns unui comentariu anterior.
Fiecare dintre noi a intalnit persoane care spun ca nu cred nimic pana nu vad cu ochii lor, pana nu verifica ei. Pentru astfel de oameni a facut parintele unele lucruri minunate, si sunt multi care marturisesc ca s-au intors spre Dumnezeu dupa intalnirea cu el. Cat va fi lumea aceasta, vor exista oameni ai lui Dumnezeu printre noi, dar numai acolo unde mai exista macar un gram de credinta, si, dupa cum vedem, noi, romanii, suntem binecuvantati. Avem mare nevoie de astfel de duhovnici, pentru a sti care este vrerea lui Dumnezeu pentru noi.
As vrea sa vorbesc putin si despre invatatura parintelui, cuvinte de folos, cautate de noi, la intalnirile cu marii traitori crestini. Si fiind atat de multe, o sa recomand o carte: "ARSENIE BOCA - mare indrumator de suflete din secolul XX". (Se gaseste la editura "Teognost" si se poate comanda si pe internet.)
Ar fi multe de spus despre parintele Arsenie Boca. Haideti sa-l descoperim mai degraba prin invataturile sale exceptionale, sa incercam sa le punem in practica, si atunci vom vedea cat de mult iubeste Dumnezeu pe fiecare dintre noi. _MARIAN MARZAC'
Sursa: http://www.formula-as.ro/2009/857/sp...nie-boca-10804

PS: Si eu as mai recomanda cateva carti despre si de Par. Arsenie Boca: 'Parintele Arsenie Boca - un Sfant al zilelor noastre' - scrisa de Dan Lucinescu
'Marturii din Tara Fagarasului despre Parintele Arsenie Boca' - vol. 1 si 2
'Cararea Imparatiei' - carte scrisa de Par. Arsenie Boca
'Fericirea de a cunoaste calea' - carte scrisa tot de Par. Arsenie Boca
  #276  
Vechi 19.10.2010, 22:05:33
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
As dori daca se poate , nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect, sa povestiti fiecare despre acest minunat parinte, eu de cate ori ii pomenesc numele mi se face piele gaina de emotie.
Va multumesc si va iubesc!!

P.S UITATI CONTUL PTR DONATII LA MANASTIREA PRISLOP AL SFANTULUI ARSENIE BOCA:
http://www.arsenieboca.ro/manastirea_donatii.html

"Dragostea lui Dumnezeu este mai mare fata de un pacatos, decita a celui mai mare Sfint pentru Dumnezeu "
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
  #277  
Vechi 19.10.2010, 22:26:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
cine nu stie sa taca,nu stie nici sa vorbeasca
Dar tu sarace cristian, oare stii despre ce vorbesti? Ai trait tu oare cu acest om, l-ai cunoscut personal petrecind cu el zile si saptamini PENTRU A-l CUNOASTE CU ADEVARAT de esti asa de iute la minie si rapid in a baga pumnul in gura aproapelui tau...pentru ce pentru ceva de care tu nu ai habar. Observi cit de ratacit esti?

Singurii care stiu despre el si L-AU CUNOSCUT PERSONAL, SI AU AVUT ACCES LA DOSARUL SAU ESTE BOR-ul si dupa cum vezi nu fac absolut nici un demers in privinta canonizarii acestui om.
Fii mai chibzuit in judecati de valoare asa cum ti-au prescris sfintii parinti nu sari la bataie!

Uite-te la privirea lui, mie unuia imi aminteste de Rasputin, care avea exact aceeasi privire.

De ce crezi ca rusii nu se inchina la "sfintul Rasputin" mare facator de "minuni"?
http://dummidumbwit.files.wordpress....2166760011.jpg

http://www.google.ca/imgres?imgurl=h...26tbs%3Disch:1

Unde sunt pozele lui Arsenie Boca de la batrinete?...

Last edited by andreicozia; 19.10.2010 at 22:31:05.
  #278  
Vechi 19.10.2010, 22:43:11
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Pecetluit sa-mi fie mormantul, pana la a doua venire a lui Hristos!'-Pr Arsenie Boca

Citat:
În prealabil postat de nkq_2007 Vezi mesajul
m-am uitat si eu un pic si vad numai discutii despre ,,sfintul,, Arsenie Boca .sunt ceva ani de la moartea lui .daca e sfant de ce nu e in racla in biserica? voi nu va uitati ca ati ajuns sa considerati un preot care deocamdata e doar in mormint si nici nu aveti certitudinea ca macar el s-a mintuit ....sfint si sa va rugati lui .ati uitat de sfinti parinti.de ce nu spune nimeni de dezgroparea lui.presupun ca l-a dezgropat pana acum sau ar trebui sa il dezgroape sa nu mai duca lumea in eroare.ori ce om daca vede deosebeste un schelet de mort de un sfint
Raspuns 'edificator', sa speram, pt. nkq_2007 (cat si pt. toate celelalte pers. care se tot intreaba retoric si cartesc, barfind aiurea si fara sens, tot 'dandu-si cu presupusul' referitor la posibilele cauze si pricini pt. care nu a fost canonizat inca Par. Arsenie Boca):
'Putin timp inaintea Revolutiei din Decembrie 1989, parintele Arsenie Boca s-a mutat la cele vesnice, intalnindu-se cu "Tuca Babii", asa cum a promis chiar el. Parintelui Daniil, unul dintre cei din urma mucenici ai sai, astazi paroh la biserica din Densus, a apucat sa-i mai spuna, inainte de iesirea sufletului din trup: <<Pecetluit sa-mi fie mormantul, pana la a doua venire a lui Hristos!>>. Aceste vorbe le-a auzit Lucia Chima, rostite in 1997, la Manastirea Prislop, chiar de ucenicul sfantului. Testamentul verbal al parintelui Boca ii amana acestuia sanctificarea, atat de dorita-n Ardeal, acolo unde oamenii sunt convinsi ca, daca ramasitele sale ar fi deshumate, ele ar fi gasite intregi, frumos mirositoare si neputrezite, certitudine vie a sfinteniei lui. [...] <<Un sfant se cunoaste abia dupa trecerea timpului. Cu cat se adauga mai multi ani dupa mutarea sa pe lumea cealalta si cu cat este mai indepartata amintirea lui pe lumea aceasta, cu atat va veni lumea spre el mai mult, daca a fost cu adevarat un slujitor al lui Dumnezeu>>.' http://www.scribd.com/doc/34431832/N...ele-Parintelui

'- De ce credeti ca este asa de iubit parintele Arsenie?
- De ce se duceau iudeii la Mantuitorul? Pentru ca ii simteau puterea, ca era Dumnezeu adevarat din Dumnezeu cel adevarat. De ce vin azi oamenii la parintele Boca la mormant? Pentru ca simt ca Dumnezeu lucreaza prin parintele. Si sunt oameni cu multe probleme grele, si parca ar vrea sa ia de acolo un pic de pamant, sa-l duca cu ei, ca sa aiba si sa simta acasa duhul parintelui. Si pentru ca m-ati intrebat de ce este asa de iubit, am sa va mai povestesc ceva din minunile parintelui cum le-am cunoscut eu insumi, nu povestite de altii. Mama unui prieten de-al meu se dusese la manastire la Sambata, sa se spovedeasca de Adormirea Maicii Domnului, isi continua parintele Trifa povestea. Si cand a vazut-o, parintele Arsenie i-a zis: "Tu sa te duci acuma acasa, ca-ti arde casa!". "Parinte, eu am venit la dvs. sa ma spovedesc si sa ma impartasesc", i-a raspuns femeia. "Bine, spovedeste-te, impartaseste-te, dar mergi imediat acasa!". Femeia plecase de-acasa fara permisiunea barbatului, caruia nu-i placea ca nevasta i se duce prea des la biserica. Dar ea avea evlavie la parintele Arsenie. Si numai ce ajunge femeia acasa si intra in curte, ca vede cum barbatul ii punea toate hainele si lucrusoarele ei de-o viata intr-un car. Si cand a auzit poarta, orb de furie, caci nu se astepta sa-i vina femeia asa devreme inapoi, omul a luat un fier s-o loveasca, s-o prapadeasca. Dar de-abia ridicase drugul, ca barbatul a ramas cu mana intepenita, paralizata in veci. In clipa aceea, i s-a aratat parintele Arsenie, care i-a strigat: "Ce vrei sa faci, omule?". [...]
- Recent, s-a scris un acatist si un paraclis inchinate parintelui Arsenie, ca unui sfant...
- Eu asa cred, ca parintele este unul dintre cei mai apropiati prieteni ai Mantuitorului. Ba chiar cel mai apropiat. Iar poporul il considera sfant. Si parintele, de pilda, se purta ca un sfant, chiar si cand savarsea Sfanta Liturghie. Atunci tot timpul plangea. Cu lacrimi rostea cuvintele slujbei. Si nici eu nu ma indoiesc ca parintele e sfant. Am simtit-o pe pielea mea, de-atatea ori! Iar parintele Arsenie ar trebui canonizat. Dar poate asa vrea Dumnezeu, sa-l canonizeze poporul, sa arate ca merita verdictul Sfantului Sinod. Desi parintele a fost smerit si a cerut sa nu fie deshumat, pana la "A Doua Venire". [...]
Vestitorii
"Cel mai bine ii simti duhul si forta parintelui Arsenie Boca la mormantul lui, la care vin puzderie de credinciosi", spune parintele Trifa. "De pilda, anul trecut, in noiembrie, la praznicul mortii sale, au slujit 150 de preoti si au venit 10.000 de oameni! Parintele a lasat cuvintele acestea drept testament: "Eu acum nu va pot ajuta, dar daca am sa plec de aici sa stiti ca v-ajut, numai sa veniti la mine! Pentru cel ce varsa o lacrima la mormantul meu, eu ma voi ruga la Dumnezeu!". Si asa e, am simtit-o si eu, si multi alti preoti, la fel. Este, de pilda, un preot de la Valea Mica, care a mers si el la mormantul parintelui cu credinciosii. Nu s-au dus la sarbatoarea cea mare, cand toata lumea e acolo, ci peste o saptamana. Si s-au rugat acolo, la mormantul parintelui, si au dat acatiste. Si la urma, chiar inainte de a pleca, cineva l-a zarit printre pomii cimitirului pe parintele Arsenie insusi! Ii binecuvanta... Si ceilalti au vazut toti umbra aceea clara, linistita si binefacatoare. Iar dimineata devreme, in fiece zi, vin sa vegheze la mormantul parintelui caprioarele", isi incheie istoriile parintele Trifa. "Vin aici, credincioase, de 20 de ani; din chiar ziua cand a fost inmormantat parintele. Vin pentru ca le cheama chiar parintele Arsenie. Caci el a iubit animalele si le binecuvanta, se intelegea si cu lupii, si cu ursii, iar intr-o vara, pe cand era la manastire la Hateg, i-a iesit in fata o turma de zimbrii, si numai cat a facut parintele cruce deasupra lor si s-au imprastiat. Poate ca de aceea vin mereu caprioarele la mormantul parintelui Arsenie Boca: sa-i vesteasca si sa-i vegheze sfintenia..."'
Sursa: http://www.formula-as.ro/2009/874/sp...nie-boca-11275
Acelasi articol preluat si de: http://www.fundatiaarsenieboca.ro/in...cole&Itemid=92

'O femeie din Gurahont venise pentru o slujba de pomenire, fiindca îi murise baiatul în armata, cu numai doua saptamâni în urma. Parintele a dojenit-o parca mai blând: „Aminteste-ti pacatele tineretii tale si sa-i multumesti lui Dumnezeu ca ti-au mai ramas înca patru copii în viata, alaturi de tine, cu care te vei ajuta la batrânete. Nimic nu se petrece la întâmplare, cum crede omul. Raul se abate asupra noastra, dupa masura faptelor savârsite. Ce ramâne neplatit pe lumea asta, platim pe lumea cealalta”. Apoi s-a adresat tuturor celorlalti, care asteptau în biserica, ridicând vocea: „Rugati-va la Dumnezeu sa va pedepseasca în aceasta viata pentru faptele nespovedite de voi sau nedezlegate de duhovnicii vostri, caci în viata de apoi, amarnice sunt pedepsele Celui de Sus”. Parca ne-a trecut un fior pe sira spinarii si s-a auzit, asa ca un murmur, printre oamenii ce se aflau în biserica… Ne înfricosaseram toti. Atunci am înteles, mai bine ca niciodata, de ce i se spunea Parintelui „Biciul lui Dumnezeu”, cum îmi povestise mama în copilarie. (Lucia Chima, Sinca Veche)'
http://amira-spiritualitate.blogspot...e-boca_14.html

Rugaciunea de dimineata a Parintelui Boca: "...Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri, mare vrajba am sa fac si asfel, tinand la mine, sa te pierd pe Tine. Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau Nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata, pacatuiesc in tot ceasul. Doamne, Cel ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impiedicand inimile noastre, si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant...".'
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...-arsenie-boca/
  #279  
Vechi 19.10.2010, 22:52:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
- Recent, s-a scris un acatist si un paraclis inchinate parintelui Arsenie, ca unui sfant...
Si daca s-a scris ce? si tie as putea sa-ti scriu unul, dara asta nu inseamna ca BOR va permite citirea lui.

Da, l-a scris un schismatic, deci neascultator de BOR deci nu ne intereseaza.
  #280  
Vechi 19.10.2010, 23:00:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si daca s-a scris ce? si tie as putea sa-ti scriu unul, dara asta nu inseamna ca BOR va permite citirea lui.

Da, l-a scris un schismatic, deci neascultator de BOR deci nu ne intereseaza.
Scuza-ma, dar esti un razvratit- tu din tot ce vrea sa spuna bine omul , intelegi doar ce vrei. De fapt, ce urmaresti?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31