Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2010, 17:07:21
Aspasia Aspasia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit casnicia alaturi de un necredincios

Sunt casatorita de 1 an si 2 luni iar eu si cu sotul ne cunoastem de 2 ani si jumatate. Despre el stiam ca nu este credincios dinainte sa ne casatorim, insa nu parea sa fie deranjat de convingerile mele religioase sau de faptul ca mergeam la biserica duminica si ma spovedeam din cand in cand. Pur si simplu refuza sa ma insoteasca motivand ca se plictiseste sa stea la slujba sau ca are de recuperat cu munca (pe calculator). L-am lasat sa faca ce vrea si nu l-am fortat pentru ca m-am temut sa nu starnesc in el reactia adversa. Din ce intelegeam de la el, respecta oamenii si dreptul lor de a crede in ce vor, doar ca el nu simtea nici o nevoie sa frecventeze biserica samd.
I-am acceptat cererea in casatorie din alte motive foarte valabile, adica atitudinea serioasa si responsabila fata de serviciul sau, familia sa, corectitudinea fata de prieteni si societate in general, dar mai ales faptul ca ne potriveam in ceea ce ne doream de la viata, adica o viata linistita de familie, cu copii si asta inca de tineri. A fost crescut bine de parintii sai, niste oameni simpli probabil cu frica de Dumnezeu, dar care in anii comunismului s-au dezobisnuit sa isi mai manifesteze credinta si nici nu au crezut ca e bine sa isi invete copiii despre ea, din moment ce crestinii erau cam prigoniti pe atunci. I-am apreciat sotului meu si vointa si ambitia sa personala de a urma o facultate si de a avea o meserie intelectuala in conditiile in care nu prea a primit nici suport financiar de la ai sai.
Toate bune si frumoase (cum s-ar spune) pana anul acesta cand, inainte sa nasc primul nostru copil, ne-am mutat impreuna acasa la parintii mei. Parintii mei au fost foarte incantati si sunt in continuare, ne ajuta cand pot cu ingrijirea bebelusului, dar nu ne sufoca cu prezenta sau sfaturile lor. Doar ca ei doi sunt credinciosi practicanti, adica frecventeaza biserica si manastiri si respecta toate sarbatorile si posturile din calendarul crestin-ortodox.
Sotul meu ii respecta si de fata cu ei nu isi spune opiniile despre religie, dar au inceput sa fie tot mai frecvente situatiile in care, de fata doar cu mine facea glume proaste cu referire la Biblie, cler sau lua in batjocura orice aspect legat de religie. Am rabdat mai multe randuri, desi ma necajea si cred ca nu era greu sa observe asta, i-am si spus intr-un rand ca ma deranjeaza ce spune uneori si a parut ca intelege. Insa a continuat tot asa, pana intr-o zi cand parca mi-a ajuns, am izbucnit si i-am spus printre altele ca daca stiam ca asta ma va astepta toata viata, ma gandeam mai bine inainte sa ma marit cu el.
Ce am spus l-a socat si mai apoi mi-a reprosat ca nu va uita niciodata ca am pus problema asta si apoi (ceva cam surprinzator pt. mine) ca va fi numai vina mea daca relatia noastra nu va merge bine, pentru ca eu pun mai presus de casatoria noastra ideile mele abstracte. Si mai apoi am mai auzit de la el ca nu poate sa inteleaga cum o fiinta inteligenta poate sa creada o suma de 'basme slabute' care (dupa parerea lui) alcatuiesc Biblia si mai ales sa tina mai mult la ele decat la viata sa de familie.
Cand i-am cerut macar sa evite sa mai ia in batjocura ceva de care stie ca mie imi pasa, raspunsul lui a fost ca daca ar face asa, ar simti ca nu poate sa vorbeasca sincer fata de mine, ca mereu o sa fie restrictii intre noi si ca poate intr-o zi o sa ajungem sa gasim alte persoane cu care putem comunica liber si care sa ne inteleaga si accepte mai bine.
M-am ingrijorat serios ca a pus problema asa, desi nu i-am cerut decat ceva simplu, adica sa evite sa mai spuna lucruri batjocoritoare de fata cu mine la adresa religiei mele (si a lui de altfel, pentru ca a fost botezat crestin-ortodox) dar sper in continuare ca a spus-o doar la nervi, pentru ca stiu ca el este impotriva divortului in general, mai ales intr-o familie unde sunt copii, ca a noastra acum.
A nu se intelege ca eu l-am sufocat cu practici religioase acasa, de fapt nici nu am deschis discutii pe teme religioase cu el, pentru ca stiam ca vor duce numai la contradictii si nu vroiam atmosfera tensionata intre noi, ci singura sursa de stress (in privinta aceasta) cred ca a fost pentru ei poate traiul in comun cu ai mei. Dar cum nu avem alta posibilitate pentru moment, nu putem decat sa locuim in continuare cu ei si eu sa sper sincer ca sotul se va obisnui cu ceea ce l-a deranjat pana acum sau macar ca nu isi va mai varsa toata tensiunea pe mine.
Ceea ce mi se pare mai ingrijorator este ce se va intampla pe viitor intre noi, pentru ca inca nu stiu ce sa cred: ca m-a mintit inainte de casatorie doar ca sa accept, sperand poate ca o sa renunt cu timpul la ce cred? Cand i-am pus aceasta intrebare, el a raspuns ca nu m-a mintit ci asa a crezut dintotdeauna doar ca n-am vrut eu sa observ. Se poate ca adevarul sa fie undeva pe la mijloc. Mi-e greu sa ma gandesc si la problemele care vor aparea mai tarziu in educatia fetitei noastre, adica el va crede ca o 'indoctrinez cu o mentalitate retrograda' care sa o faca sluga sistemului corupt al Bisericii (dupa cum mi-a spus el) cand tot ce vreau eu va fi sa-i impartasesc cele mai frumoase valori sufletesti dupa parerea mea, fara de care eu cred ca as fi o persoana mult mai rea, egoista si poate chiar nici nu as avea o familie la ora de fata...
Eu vreau mult sa cred ca aceasta familie (a noastra) poate sa reuseasca, dar nu stiu cate sanse are ea in practica atunci cand doi parinti au convingeri atat de diferite dpdv religios...
Fara doar si poate imi iubesc sotul si asta imi dau seama foarte clar in zilele noastre frumoase in care ne simtim toti atat de bine impreuna si cand nu intram in discutii contradictorii pe astfel de teme. Fireste ca ne mai ciondanim si noi ca toti oamenii pe motive mai lipsite de importanta, dar niciodata nu pare atat de serios ca discutiile pe care le-am descris mai sus....
Vreau mult sa imi aduc toata contributia de care sunt capabila la pastrarea linistii si fericirii in familia noastra, insa nu stiu daca as putea sa renunt cu totul la Dumnezeu si la ceea ce cred, ca se intample asta. Nici nu cred ca ne-ar face bine, nici nu cred ca as mai ramane aceeasi persoana ci poate m-as schimba numai in rau si atunci la ce folos?
Va rog mult impartasiti-mi parerile si experienta dumneavoastra pentru ca acum am mai multa nevoie de cat mai multe si mai variate!
Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2010, 18:16:30
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Eu zic sa nu iti faci probleme deloc ! Sa ii multumesti bunului Dumnezeu pentru un sot si tata minunat ! Credinta in Dumnezeu nu este obligatorie ci este si ea tot un dar de la Dumnezeu ! Iata ca barbatul necredincios prin femeia evlavioasa se mantuieste !
Si daca va dori Bunul si va sta un pic de vorba cu el va uita ratacirea lui si va deveni cel mai aprig aparator al celor sfinte iar asta este povestea majoritatii celor bine-intentionati de pe acest forum care nici ei nu au fost mereu evlaviosi.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiule si Cuvantul Lui Dumnezeu, miluieste-ma !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2010, 19:48:20
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Draga Aspasia, cu parere de rau iti spun ca aduci in discutie o problema pe care ar fi trebuit sa ti-o pui inainte de casatoria cu acest barbat. Nu esti primul caz de acest fel si cu siguranta nici ultimul. A trai langa o persoana care nu te intelege, mai ales in acest domeniu al spiritualitatii, este inconfortabil daca nu chiar dureros. Aici nu vorbim de convingerile tale crestin ortodoxe, ar fi putut fi si de alta natura, iar el daca te-a ales pe tine, ar fi trebuit sa o faca inclusiv cu acesta latura a ta inclinata spre credinta si sa nu isi permita sa o ia in batjocura. In acelasi timp, ar trebui sa ai si tu grija sa nu il "sufoci" cu chestiuni care stii ca nu-i fac placere din acest domeniu si sa faci un efort sa incerci sa mentii un echilibru. Daca ati fi numai voi doi ar fi destul de simplu, insa copilasul vostru va fi primul care va sesiza aceasta nepotrivire dintre voi si-i va fi greu pentru ca va avea o dilema, pe cine sa urmeze dintre parinti. Am vazut in ceea ce scrii ca sotului tau i s-a parut ceva de lepadat credinta ta vis-a-vis de casnicie, dar de ce nu s-ar lepada el de ale lui si sa accepte macar de cateva ori sa te insoteasca la biserica sau macar daca nu vine sa te intrebe macar cum a fost, iar tu eventual sa retii ceva frumos din ce s-a spus acolo si sa ii spui cand ajungi acasa, cine stie poate ii va trezi interesul sau gandul respectiv ii va bucura sufletul. Credinta pana la urma asta este, bucurie, sotul tau ca multi altii vede in ea o pricina de plictiseala, de lucruri fara rost, demodate si fara relevanta in ziua de azi.

In ceea ce priveste "basmele" din Biblie, fii fata desteapta cum se spune si demonstreaza-i ca oamenii crestini sunt deosebit de inteligenti, nu niste naivi si ridicoli, ci persoane care se raporteaza la o scriere sacra ce a ramas relevanta de-a lungul secolelor si este un izvor nesecat de speranta pentru oameni din toate timpurile. In ceea ce priveste "basmele", am sa-ti arat cum sa incerci sa tratezi atunci cand te provoaca cineva care ia in ras credinta. Cei mai multi se leaga de istorisirile din Vechiul Testament, de exemplu cred ca stii intamplarea cu proorocul Iona care a fost inghitit de peste si in pantecele caruia a stat 3 zile. E una dintre preferatele celor care iau in ras Scriptura, fara sa inteleaga esenta, invatatura. Ceea ce ne intereseaza pe noi de aici nu este faptul ca a stat Iona in burta pestelui si alte detalii, ci ca Dumnezeu te poate scoate din fundatura vietii tale(burta pestelui la Iona) cand tu nu mai puteai face nimic in acest sens pentru ca erai complet blocat, disperat, deziluzionat. O alta invatatura pretioasa de aici este aceea care apare din fraza in care se spune ca Dumnezeu a zis pestelui sa dea afara pe Iona pe uscat. Necredinciosul va rade si va zice ca doar nu vorbeste Dumnezeu cu pestii si alte vietuitoare, dar din nou crestinul va veni din urma si va aduce la lumina adevarata esenta a enuntului si anume, ca toata natura este in armonie cu Dumnezeu, se lasa condusa de Creator, mai putin o singura fiinta, OMUL. Dumnezeu cand l-a trimis pe Iona acesta a refuzat, dar cand in istorisire spune pestelui sa-l elibereze pe prooroc, acesta reactioneaza imediat, salvand viata personajului nostru. Acest exemplu va fi urmat de Iona insusi care prin marturia sa va scapa de la nenorocire o mare multime de oameni.

Sper ca aceste cuvinte sa-ti fie intr-o oarecare masura de folos si data viitoare sa auzim vesti bune, inclusiv in domeniul credintei, din sanul familiei tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2010, 20:27:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Este si aceasta o ispita, Aspasia.

In nici un caz nu trebuie sa renunti la rugaciune, participare la Sf. Liturghie, spovedanie, impartasanie.
Ci cand nu poti (din cauza criticilor sotului sau a obstacolelor de tot felul) roaga-te Sf. Maicii Domnului sa te ajute.
Discutiile in contradictoriu cu sotul nu-si au rostul.

Femeia crestina trebuie sa lumineze prin viata ei (nu prin multe cuvinte):
"Daca acum s-ar face un intuneric bezna, fara nici o lumanare, fara nici o lampa sau bec. In timpul asta o mana binefacatoare vine si pune o lumanare aici in mijlocul nostru.Toti s-ar bucura ca a aparut o zare de lumina. Dar lumanarea asta care sta aici, pusa in slujba tuturor, vorbeste? Nu vorbeste! Tace, dar face doua lucruri in folosul tuturor. Ea se jertfeste si lumineaza. Folosindu-ne si pe noi si dand lumina la atatia, ea se jertfeste si incepe a se topi, incet, incet si se topeste pana ajunge la sfesnic. Doua lucruri face tacand – zice Sfantul Ioan Gura de Aur -,Tace luminand si se jertfeste tacand. Acesta este rolul femeii in societate.
O femeie la locul ei de munca, unde a randuit-o Dumnezeu, daca este curata, daca este credincioasa, daca este corecta, daca este harnica, daca este priceputa la toate, in toate problemele daca este prezenta, ea n-are nevoie sa predice, ca viata ei predica.
Aici se implineste ce-a spus Talasie Libanul: Taci tu, sa vorbeasca lucrurile tale!, sau Mustra si cearta pe cei de-aproape de tine, prin puterea lucrarii, nu prin multa vorbire!"
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...tfeste-tacand/

Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2010, 20:38:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Sfaturile Parintelui Rafail Noica

Vorbeste cu Dumnezeu cand sotul nu te asculta sau nu te intelege.

"Ați spus odată: toate lucrurile se leagă și se dezleagă în Duh, explicați-ne, vă rog. - Părintele Rafail: Da, am spus și în felul ăsta. Tot ce face omul începe în nevăzut, adică în taina inimii tale, când ți-ai pus în inimă asta Dumnezeu a văzut și dacă te-ai hotărât pentru acest asta este foarte probabil ca acel lucru o să înceapă să se înfăptuiască cândva în viața ta.
Uitați, vă dau o pildă: un monah mi-a spus într-o zi: mă certasem cu un alt monah dintr-o altă mănăstire și m-am căit după aceea și am vrut să-mi cer iertare, dar nu mai voia să știe de mine așa era de rănit și mi-am zis ce să fac, mâine-poimâine trebuie să plec, eu vreau să mă apropii de Sfânta Împărtășanie, ce să fac, am rănit pe fratele meu, cum o să pot să mă apropii de Împărtășanie, cum să continui viața pocăinței mele, că nu mă mai primește; eu vreau să-i cer iertare și el nu vrea să audă nimic. Și zice: mi-am amintit de un cuvânt din Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. Monahul acesta-i grec și în greacă – îmi pare rău că în traducerea noastră nu reiese așa – la pomeniri, după sfințirea Tainelor când spune “pomenește, Doamne, pe cei care ai învrednicit să împărățească pe pământ” spune așa: “glăsuiește în inimile lor cele bune pentru Biserica Ta, pentru poporul Tău. Monahul și-a adus aminte de acest glăsuiește și a zis: Doamne! glăsuiește în inima lui pentru pocăința mea, spune-i că mă căiesc pentru ce am făcut, că-i cer iertare și că eu îl iert. Și mi-a spus: data următoare când l-am văzut parcă nu fusese niciodată nor pe cer, totul dispăruse și împăcarea lor era deja făcută. Când am auzit cuvântul ăsta, am sfătuit multe persoane în această direcție și aproape de fiecare dată s-au întâmplat minuni dintr-astea.
O monahie care era nouă într-o mănăstire și spunea “Părinte! Mi-e frică de toată lumea”, era foarte sensibilă și rănită mai ales de monahia cutare care era un pic mai așa, în vârstă și mai autoritară. Zice: când intru în bucătărie m-apucă groaza, nu știu ce să fac. I-am spus să se roage: “Doamne spune în inima ei să-mi spună un cuvânt bun sau spune-i ceva bun despre mine”. Într-o zi vine fugind către mine: “Părinte! Părinte! Știți ce s-a întâmplat? A venit maica cutare și m-a apucat groaza și am zis Doamne spune-i că o iubesc!” și zice: “Nu știu părinte, coincidență, s-a uitat frumos la mine și mi-a zis ceva frumos”. Ultima oară când am văzut-o, acum un an era aceeași față luminată așa cum se luminase atunci, acum vreo zece ani și era împăcată cu toată lumea și cred că au continuat aceste … “coincidențe”.
Deci se leagă și se dezleagă în Duh, în taina inimii și profit de întrebare să spun și lucrul ăsta: trebuie să ne nevoim în ceva ce strămoșii noștri cred că făceau firește. Cred că strămoșii noștri, care erau cât de cât apropiați de Dumnezeu, în mod firesc pentru fiecare lucru chemau pe Dumnezeu. Vezi o primejdie: Doamne! – și zici ceva lui Dumnezeu. Vezi un păcat în tine: Doamne, uite ce-i în mine, nu mă lăsa așa! Vezi pe cineva care te supără și nu te poți împăca cu el: Doamne, spune ceva în inima mea pentru aproapele meu! ș.a.m.d.
Chemați-L pe Dumnezeu!Zicem că Iisus Mântuitorul este singurul Mijlocitor între Dumnezeu și om. Îndrăznesc să spun că lui Dumnezeu îi place să mijlocească între om și om. Chemați-L pe Dumnezeu mijlocitor între tine și vrăjmașul tău, între tine și cei cu care te-ai certat și să vezi… Cum spuneam către cineva acum câtăva vreme: Dumnezeu nu există. Nu! Dar se preface bine!Fă și tu ca și cum ai crede și să vezi cum și Dumnezeu “se face” ca și cum există! Și provocăm “coincidențe” dintr-acelea.
În esență profit ca să zic: să învățăm, fraților, să chemăm pe Dumnezeu în toate împrejurările, să-i cerem sfat lui Dumnezeu, să mulțamim lui Dumenzeu când ne-a dat ceva ce i-am cerut, să-L întrebăm pe Dumnezeu ce înseamnă asta… și toate nedumeririle noastre. Întâi “Doamne!” să fie în inimile noastre și după aceea tot restul. Dacă vrei să-l vezi pe duhovnicul tău și este la 100 de metri de tine, trebuie să faci 100 de metri și poate altcineva l-a înhățat sau trebuie să iei telefonul și să faci un număr. Pentru Dumnezeu – nici atat: acum poți să zici “Doamne!” și, cum zicea cineva, ai contactat satelitul “Doamne”și să vezi cum “se preface” acest Dumnezeu că există."

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...si-in-nevazut/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2010, 21:25:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Bine ar fi fost ca aceste probleme să vi le puneți înainte de căsătorie, fiindcă, din câte îmi dau seama, "v-ați înhămat la jug nepotrivit". Acest lucru se explică prin faptul că religia face parte dintre opțiunile fundamentale. Cu alte cuvinte, dacă doi care formează un cuplu fericit pot avea opțiuni deosebite în ceea ce privește gusturile, ori culorile, ori chiar pot să aibă (și nu e rău să aibă) temperamente diferite, în schimb opțiunile filozofice sunt fundamentale, iar cele religioase sunt "fundamentul fundamentului" ca să zic așa. Un liberal nu poate face casă bună cu o conservatoare. Cu atât mai puțin poate un ateu face casă bună cu o credincioasă sau invers. De aceea, degeaba un om e dăruit de Dumnezeu în toate felurile, dacă nu are cel mai de preț dar, care este credința.
Dar acum, având în vedere că situația este consumată, problema care se pune este "cum trebuie procedat în continuare ?".
Mai întâi, este necesar să realizați că aveți această cruce de dus. Este modul la care El vă cheamă de a vă asocia Lui. El ne-a dat un exemplu prin toată viața Lui. Iar viața Lui și-a dat-o pentru credincioșia necredincioșilor. A fost hăituit, ademenit și vândut de necredincioși. A fost umilit, scuipat, biciuit, chinuit în toate felurile, până ce necredincioșii I-au făcut un proces la mișto și L-au ridicat pe cruce, pe care au mai și așezat o plăcuță la mișto. Din fericire, ceea ce aveți dv de tras nici nu se compară cu lucrurile pe care Domnul și Învățătorul a trebuit să le îndure.
Mai apoi, trebuie să vă rugați. Cu ardoare și stăruință în rugăciune. Din cauza orbirii și orgoliului nostru, noi, oamenii, avem mereu impresia că opțiunea fundamentală spre credință ne aparține. Iluzie. Credința este dar de la Dumnezeu. Când spun "eu am ales să cred", în realitate Dumnezeu, prin persoana Duhului Sfânt, îmi insuflă această alegere. Cu secole în urmă, a existat o dispută între teologi dacă Duhul Sfânt este irezistibil sau nu. Cert este că unii oameni cred, alții nu cred, deși Dumnezeu pe toți îi cheamă. Motivul acestei deosebiri este, în principal, indurația inimii și solzii pe care îi avem pe ochi până ce ajungem să credem. Pe de altă parte, e evident că Dumnezeu, care îi cheamă pe toți, în unele cazuri o face mai insistent (ca în cazul Sf Paul sau al profetului Iona), iar în altele chemarea e atât de discretă, încât poate ușor trece neobservată.
Prin urmare, trebuie să vă rugați ca Dumnezeu să îl cheme cu putere pe soțul dv. În afară de rugăciuni, este bine să dați să se facă liturghii și devoțiuni cu această intenție de convertire a soțului.
În sfârșit, apologetica are regulile ei. Când vrem să convingem pe celălalt asupra credinței pe care ne cere Domnul să o avem, trebuie să ținem seama ce fel de oameni sunt cei cu care dialogăm, fiindcă nu folosim cu toți aceleași tipuri de argumnete. Cu unul care are o credință tradițională și este doar în stare de schismă, folosim argumentele Tradiției (Predaniei). Cu altul, care se bazează numai pe Sf Scriptură, folosim ceea ce are autoritate pentru el, și anume Sf. Scriptură. Față de un ateu, folosim argumente din registrul științific, fiindcă ceea ce poate fi măsurat și cântărit este Biblia lui. Dar, cea mai puternică apologetică dintre toate este cea a propriului exemplu de viață de credință. Faceți din dv înșivă icoană lui Cristos. Deocamdată, soțul dv poate că nu vede decât o soție care pierde cam mult timp cu "cele ale babelor și popilor". Trebuie să faceți să vadă mai mult. Trebuie să cultivați roadele Spiritului Sfânt, care sunt: caritatea, bucuria, pacea, răbdarea îndelungă, bunătatea, faptele bune, credința, blândețea, înfrânarea, curăția. Reflectând în dv înșivă lumina lui Cristos, mai devreme sau mai târziu soțul dv se va întoarce să vadă de unde ar putea veni această lumină. Atunci va străluci și pentru el și va fi cucerit de zâmbetul lui Cristos, că nu e om care să caute lumină și Soarele nostru să nu îi zâmbească și să nu îi încălzească inima.
Ceea ce spun eu aici ar putea fi o operă de o viață. Dar aceasta este o viață rodnică: viața în care Îi aducem rod stăpânului nostru din via pe care a sădit-o cu dreapta Lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.07.2010 at 21:30:30.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.07.2010, 21:45:06
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

draga Aspasia

daca nu poti vorbi cu sotul tau despre Dumnezeu si cele ale credintei pentru ca nu-l intereseaza si i se par aberatii si basme, atunci vorbeste cu Dumnezeu despre sotul tau, ca pe Dumnezeu sigur il intereseaza.

reciteste cuvintele parintelui Rafail Noica din postarea Annei si poti sa te rogi chiar cu cuvintele acelea ,, glasuieste Tu Doamne in inima lui, cele pe care nu vrea sa le primeasca de la mine...,,

si mai ales, daca simti ca te depaseste, incredinteaza-i problema ta lui Dumnezeu si o sa o rezolve EL dumnezeieste, tu doar sa ai rabdare si nadejde, ca nu se rezolva peste noapte.

banuiesc ca ai Paraclisul Maicii Domnului ( se gaseste cam in toate cartile de rugaciuni), e foarte,foarte,foarte folositor. daca nu-l ai, il gasesti pe net.

incearca si Acatistul Sfântului Arhanghel Rafail ocrotitorul nunții, familiei și al iubirii conjugale
http://tainacasatoriei.wordpress.com...anghel-rafail/

incearca sa tii legatura cu un preot care sa te indrume pas cu pas
si sa faci toate aceste rugaciuni cu binecuvantare.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.07.2010, 22:44:37
Aspasia Aspasia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Va multumesc foarte mult pentru cuvintele atat de minunate si care mi-au adus speranta in suflet!
Nu am scris cu intentia sa ma vaicaresc sau sa mi se dea mie dreptate si ma bucur ca mi s-a adus in vedere si cam care a fost partea mea de vina. Sunt perfect constienta ca ar fi trebuit sa fiu mai tare in credinta inainte sa ne casatorim, poate chiar si inainte sa ne cunoastem. Si mai stiu si ca n-am fost mereu o sotie ideala, adica sigur am mai avut si eu toanele si egoismele mele. Dar de fiecare data cand am vazut ca acestea au stricat armonia dintre noi. mi-am calcat peste mandrie si i-am cerut scuze sotului meu, chiar daca pana sa apucam sa discutam mai pe indelete, mie nici nu mi-era prea clar ce parte de vina aveam eu. Si asta numai pentru ca supararile sa nu se adune intre noi si din mici ghimpi sa rasara spini pe care sa nu-i mai putem reteza decat cu palosul mai apoi...
Am totusi o oarecare tristete in suflet cand vad la sotul meu ce am mai vazut si la alti necredinciosi si anume indaratnicia in a cere iertare celor pe care ii iubesc, adica luarea initiativei vazuta in primul rand ca o dovada de iubire. Eu nu-mi consider personalitatea calcata in picioare daca fac asta fata de sotul sau parintii mei pentru ca cred ca iubirea ce le-o port merita efortul asta, insa as vrea sa vad asta si din partea sotului meu cateodata ca dovada de iubire mai mult decat orice alt cadou.
Si nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca nu e fatarnicie, ca tocmai cu asta face credinta in Dumnezeu sufletul omului mai bun, adica puterea de a simti mustrare si regrete pentru ce ai spus sau cum te-ai purtat la foarte putin timp dupa ce ai facut-o, fara sa iti fi reprosat nimeni nimic.
Si pe langa asta si compasiunea adevarata si neinteresata sau judecatoare fata de semeni, punerea gandului si intentiilor bune si curate inainte de orice altceva in perspectiva asupra lumii si a vietii in general si altele ca acestea sunt trasaturi de care sotul meu are multa nevoie si pe care eu cred ca numai iubirea de Dumnezeu simtita din adancul sufletului i le-ar putea aduce.

Eu inca vreau sa cred ca am facut o alegere buna in a ma casatori cu acest barbat pentru ca macar dintr-un punct de vedere, il consider superior mie la intrarea noastra in casatorie: el nu mai avusese nici o relatie de durata cu o fata inaintea mea (deci nici relatii intime) pe cand eu mai avusesem un prieten (si iubit) inainte de a-l intalni pe el.
El mi-a spus ca nu a intalnit pe cineva ca mine si de aceea nu a avut curajul de a face acel pas cu nici una din fetele pe care le-a cunoscut inaintea mea, simtind ca acele relatii nu ar fi avut un viitor. Pentru asta ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu pentru ca am convingerea ca legatura intr-o casnicie este mult mai puternica atunci cand este cu primul barbat/femeie din viata decat poate fi cu urmatorii. Cine stie, poate ca si eu nu as fi nici atat de critica fata de sotul meu daca el ar fi fost primul barbat din viata mea, dar acestea sunt regrete pentru greselile mele pe care le voi purta mereu pentru ca le merit si sper sa fiu un exemplu macar pentru cativa de ce inseamna naivitatea in relatia cu sexul opus...

Continui sa sper ca macar exemplul parintilor mei ii va fi de folos sotului meu candva: parintii mei si-au intors sufletele spre Dumnezeu tarziu, adica in anii mei de facultate, cand au ramas doar ei doi singuri acasa si s-au confruntat cu intrebarea ''oare casnicia noastra mai are vreun rost acum ca am terminat conlucrarea in cresterea copilului nostru?" Si din fericire raspunsul a fost 'da'' doar pentru ca s-au regasit in iubirea adevarata adica cea pornita de la Dumnezeu in ziua sfintei cununii.
Pana atunci, poate va mai trece mult timp in care sotul meu sa fie intr-o continua admiratie la adresa studiilor si descoperirilor oamenilor de stiinta si sa-i considere probabil un fel de zei ai epocii moderne, iar eu sa sper si sa ma rog ca sufletul sau sa isi ceara si el drepturile intr-o zi mai presus de minte si de trup, adica sa primeasca hrana de care are nevoie la fel ca si celelalte doua.
Sperand ca aceasta perioada de incercare este crucea pe care trebuie sa o duc eu si multumind lui Dumnezeu ca nu este mai grea, va multumesc din suflet inca o data si Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ocroteasca!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2010, 13:28:59
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aspasia Vezi mesajul
el nu mai avusese nici o relatie de durata cu o fata inaintea mea (deci nici relatii intime)
esti naiva. mi-e greu sa cred ca un ateu s-ar incumeta sa intre intr-o casatorie asa, fara sa stie cu cine are de-a face.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.07.2010, 16:26:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
esti naiva. mi-e greu sa cred ca un ateu s-ar incumeta sa intre intr-o casatorie asa, fara sa stie cu cine are de-a face.
Ma gandeam, citind postarea ta.. daca un om ar "proba" o papusa gonflabila si ar duce-o inapoi la magazin.. nu cred ca ar putea sa o restituie.

Dar, uite, cu o femeie este posibila "proba".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 20:42:29
rugaciune pentru un necredincios manesa Rugaciuni 3 01.05.2010 22:47:19
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 16:19:22
Parabola despre iconomul necredincios. BogdanF Generalitati 1 19.10.2007 03:05:42