Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2013, 22:41:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Paganizarea crestinismului

Ce parere aveti de de ceea ce scrie in urmatorul link,despre paganizarea crestinismului?

http://www.scribd.com/doc/35724077/P...ului-Apostolic

Si inca ceva:Ce nu va place in traditiile si credinta crestin ortodoxa?Ce vi se pare in plus si fara inteles?

Mie cateva sau mai multe dar asta nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu sau ca sunt eretic sau sectant,sunt crestin ortodox dar mai liberal,mai tolerant.

Haideti sa vorbim despre paganizarea crestinismului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2013, 22:53:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Alin, credeam ca ai BAC-ul la vara, dar vad ca ai timp sa citesti materiale propagandistice neoprotestante :)
Eu n-as spune paganizarea crestinismului , ci increstinarea paganismului.

Last edited by ioanna; 06.03.2013 at 23:00:24.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2013, 23:01:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Pentru că am în vedere ordinea priorităților, sunt de acord să dezbatem și păgânizarea creștinismului (mai la vale, cândva). Mai întâi, însă, cred că e prioritar să purtăm mai departe încreștinarea păgânului din noi.
Altminteri, de pe ce poziție vom dezbate? ....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2013, 23:01:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Alin, credeam ca ai BAC-ul la vara, dar vad ca ai timp sa citesti materiale propagandistice neoprotestante :)
Mie imi plac strainii aia care iti spun cum trebuie sa te rogi ca sa-ti descopere Dumnezeu ce e scris in Biblie, dupa care iti recomanda un site unde scrie unul care i-a luminat pe ei in legatura cu ce e scris in Biblie.
Probabil ca daca nu ajungi la aceleasi idei ca ala nu te-ai rugat cum trebuie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2013, 23:09:45
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Materialul respectiv este groaznic de superficial,am citit cartea si daca o pui fie si langa un studiu protestant liberal,precum cele ale lui Harnack,mai mult de categoria ,,maculatura"nu trece.In plus bibliografia este socant de mediocra pe un asemenea subiect,Staniloaie este pus alaturi de Rudolf Steiner si mai sunt citate drept surse emisiunile de la Protv :) Eu poate sunt la randul meu un mediocru dar un cercetator fie si mediu de istorie a crestinismului si a evolutiei dogmei crestine iti da in cap cu o asemenea ,,carte"pana iti iese par prin caciula.Tigrisor,dupa ce termini cu BAC-ul (multa bafta!) si daca te intereseaza istoria crestinismului incearca lucrari de referinta,Protv-ul iti va da cel mult stiri de la ora 5 :) Numai bine omule,vaya con Dios :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.03.2013, 23:20:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Alin, credeam ca ai BAC-ul la vara, dar vad ca ai timp sa citesti materiale propagandistice neoprotestante :)
Eu n-as spune paganizarea crestinismului , ci increstinarea paganismului.

Nu am BAC-ul la vara.Sunt in clasa a 11.Am fost dat de la 8 ani la scoala.E doar o intrebare,v-am cerut o parere
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.03.2013, 23:23:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sunt crestin ortodox practicant dar sincer anumite traditii si ritualuri mi se par absurde sau nefolisitoare fara sens.Nu am mai citit despre paganizarea crestinismului pana in prezent...Eu sunt genul de crestin,dupa cum am mai zis mai tolerant,mai liberal,mai deschis la discutii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.03.2013, 23:39:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu am BAC-ul la vara.Sunt in clasa a 11.Am fost dat de la 8 ani la scoala.E doar o intrebare,v-am cerut o parere
In procesul de increstinare, factorul religios interactioneaza intotdeauna cu cel cultural, de aceea cultura populara a fiecarui popor imbina elemente de traditie crestina cu elemente precrestine (din tezaurul lor spiritual) intr-un amestec tulburator.

Last edited by ioanna; 06.03.2013 at 23:43:53.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.03.2013, 23:45:05
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

acum eu nu am stat sa citesc momentan ca ma bag la somn, dar un lucru stiu:
cartea e scanata mizerabil. Cu exceptia titlului e greu sa citesti ceva.

Din opinia mea colegului nostru, se pare ca e prost facuta(probabil vreo "analiza istorica" ca edictul de la milano a fost naspa, ca dupa aia au venit multi pagani, iar apoi Roma a devenit timp de peste 1000 de ani lidera antihristica a acestei Europe cazute).
plictisitor si stupid.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.03.2013, 23:48:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Ce anume ti se pare ca nu are ce cauta in Traditia Bisericii? Ce este pagan in Ortodoxie? Da exemple concrete.

Si de ce ai adus aceasta carte ca si dovada/material de discutie, avand in vedere ca este o carte protestanta care ataca direct Biserica Ortodoxa? Nu ar fi mai folositor sa discutam pe marginea a ce spun duhovnicii si Sfintii Parinti?

Last edited by Parascheva16; 06.03.2013 at 23:53:46.
Reply With Quote
Răspunde