Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.02.2008, 02:17:07
irinafm irinafm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 23
Implicit

scuzati-mi greselile de ortografia, oboseala e de vina :D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.02.2008, 17:23:15
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Iubirea, draga irinafm nu ne permite sa spunem noi si celalalti. Ortodoxia inseamna comuniune!:)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.02.2008, 18:57:51
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur

Darius, spui ca noi ne rugam si tinem post numai pentru noi. Dar ce te faci cand le spui celor din jur asa cu calm si cu intelegere, iar ei mai mult te iau peste picior si spun ca astea sunt prostii si vrajeli, ca sunt imbuibari de la preoti si abureli ale bisercii numai ca sa ne controleze si sa ne faca sclavi?? Pai eu daca as incerca sa ii spun lu fratimiu sa tina a post, imi spune simplu in fata ca nu tine si gata, el nu vrea asta pentru ca vrea sa isi traiasca viata asa cum vrea el, si nu ghidat de reguli exagerate ale bisericii. Tu poate nu traiesti printre persoane de genu asta, dar eu traiesc zilnic, si nu le mai spun nimic, ca nu are rost, oricat le-as spune, nu pot sa inteleaga, plus ca imi mai spun sa ii mai las ca si asa au destule probleme si sa nu ii mai iau cu religia ca ii stresez. Asa ca Darius, ce vrei tu e cam imposibil, daca ai inteles ce am vrut sa iti explic.
Veilur, citeste te rog si aceasta poezie dea Maicii Tereza, traducere din engleza!

Omul este irațional, ilogic și egocentric. Nu are importanțã, tu iubește-l oricum.
Dacã faci bine, vor spune cã ai scopuri ascunse, egoiste. Nu are importanțã, tu fã acel bine.
Dacã-ți atingi propriile țeluri, vei gãsi prieteni falși și dușmani adevãrați. Nu are importanțã, tu realizeazã-le.
Onestitatea și sinceritatea te fac vulnerabil. Nu are importanțã, tu fii deschis și sincer.
Ceea ce ai construit ani în șir, poate fi distrus într-o clipã. Nu are importantã, tu construiește.
Binele pe care îl faci, mâine va fi uitat. Nu are importanțã, tu sã-l faci.
Dacã-i ajuți pe oameni, se vor ridica împotriva ta. Nu are importantã, tu sã-i ajuți.
Dã lumii ce ai mai bun în tine și lumea te va lua la bãtaie. Nu are importantã, tu dã ce ai mai bun în tine.
MAICA TEREZA

eilur, citeste si traducerea asta dupa o poezie dea Maicii Tereza:
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2008, 19:37:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfanta Scriptura nu ne spune ca Dumnezeu are iubire, ci ca Dumnezeu este iubire. Cand vor intelege necredinciosii acest lucru, nu se vor mai satura de iubire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 05.04.2011 00:12:41
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 09:36:51