Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 22.02.2024, 23:12:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SerbanC Vezi mesajul
Imi cer scuze pentru ca nu am apucat sa citesc tot ce s-a scris de abia am descoperit forumul si vreau sa intreb ipotetic. Cand cineva decide sa se calugareasca si lasa spre exemplu casa finului, nu unei rude de sange, este o gresala pentru ca nu imparte la straini?Ar fi obligat sa vanda si sa imparta? Doamne Ajuta! MULTUMESC!
Oare nu cumva tu esti ruda de sange si nu ti-a lasat tie casa, ci finului, si de aceea tu esti nemultumit, ca de nemultumire nici n-ai citit topicul?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #482  
Vechi 23.02.2024, 02:17:46
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 612
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SerbanC Vezi mesajul
Imi cer scuze pentru ca nu am apucat sa citesc tot ce s-a scris de abia am descoperit forumul si vreau sa intreb ipotetic. Cand cineva decide sa se calugareasca si lasa spre exemplu casa finului, nu unei rude de sange, este o gresala pentru ca nu imparte la straini?Ar fi obligat sa vanda si sa imparta? Doamne Ajuta! MULTUMESC!
Cred că depinde, se vorbește și cu duhovnicul sau cu starețul înainte. Dar oricum când se tunde ca rasofor sau stavrofor este iertat de păcatele dinainte de călugărie, din ce știu monahii sunt judecați pentru viața lor călugărească nu pentru ce au făcut înainte. Parcă așa spunea și Sf. Atanasie cel Mare în cartea lui despre Sf. Antonie cel Mare. Deci cred că monahul are altele de care să se îngrijoreze, nu ce a făcut cu banii, aia a trecut cum o fi trecut.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #483  
Vechi 23.02.2024, 09:36:16
SerbanC SerbanC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2022
Mesaje: 2
Implicit Multumesc mult

Multumesc mult. DOAMNE AJUTA!!!
Reply With Quote
  #484  
Vechi 23.02.2024, 09:43:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SerbanC Vezi mesajul
Imi cer scuze pentru ca nu am apucat sa citesc tot ce s-a scris de abia am descoperit forumul si vreau sa intreb ipotetic. Cand cineva decide sa se calugareasca si lasa spre exemplu casa finului, nu unei rude de sange, este o gresala pentru ca nu imparte la straini?Ar fi obligat sa vanda si sa imparta? Doamne Ajuta! MULTUMESC!

Casa nu ar trebui lăsată cu acte până nu ai certitudinea că reziști în monahism câțiva ani, sunt destui care pleacă fiindcă nu e de ei, alții sunt scoși din mănăstiri, uneori din ispite, unde ai sta ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare