Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.08.2020, 01:38:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Foarte multe din aceste simboluri au fost "corupte" de cei ce se inchina intunericului, te-ai intrebat vreodata de ce Iisus ( si nu numai ) apare in acele icoane facand acele semne cu degetele? Eu mi-am pus aceasta intrebare, am aflat ca acele semne fac parte din religia hindusa si sunt folosite pentru a "echilibra" fluxul energiilor in corp, mai apoi satanistii le-au corupt transformandu-le in simboluri satanice.
Am văzut ”tâlcuiri” și mai amuzant-răutăcioase pe temă, era o fază la iumor cu micutzu care sugera că e un ”salut” neortodox.

Dracii se tem de cruce, nu o pot face, se tem și de binecuvântarea ierarhului care drept învață cuvântul adevărului, acolo de unde sunt icoanele pe Athos sau Sinai e mare har.

Aveam o cunoștință care era cu black metal, vampirism și alte tâmpenii și când a trecut într-o croazieră cu feribotul pe lângă Muntele Athos a stat cu voma-n gât tot drumul i s-a făcut subit rău când a trecut prin dreptul mănăstirilor, cine știe poate rugăciunile sihaștrilor de pe stânci au răscolit ceva.

Uite aici o slujbă arhierească, Arhiereii binecuvântează cu ambele mâini spre deosebire de preoți, dacă urmărești succesiunea ierarhilor care vin în față, o să vezi că aproape fiecare dintre ei ține diferit degetele.

https://youtu.be/mI1GS4_WA7Q?t=1271


Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Eu m-am intrebat, de ce in Noul Testament nu regasim aceste informatii despre Iisus, despre folosirea acestor semne, si totusi, in iconografie, il gasim pe Hristos facand aceste semne... Te-ai intrebat vreodata de ce facem acel semn cu mainile cand ne rugam, cand ne lipim palmele? Si acest semn face parte din religia hindusa... Asta e concluzia la care am ajuns eu.
Nu se vorbește despre punerea mâinilor în Biblie ? aceleași mâini nu pot face și un gest de binecuvântare, dacă ele pot transmite hirotonia ?

Arhiereul e mitrofor, ca un conductor prin care se scurge harul asemeni apostolilor care au pus mâinile și au făcut diaconi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.08.2020, 01:49:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

*******************
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.11.2020 at 19:52:52.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2020, 19:42:18
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Interesant ce de bănet au M.I. să-și construiască amfiteatre, ”beteluri”- cuibușoare pt cadre, sedii prin toate țările, chiar și țări desacralizate de tip Danemarca.

Asta în timp ce episcopul ortodox Macarie al Europei de Nord, doarme pe unde apucă, nu face mofturi, are uneori condiții improprii de odihnă într-o clădire friguroasă din lemn, călătorește la low cost, străbate foarte mult timp din viață pe drumuri prin țările scandinave ca să mai îmbărbăteze, să adune întru credință frații risipiți în cele 4 zări ale exilului economic.

Dacă la Armagedon lumea va fi distrusă cum predică martorii, la ce le mai trebuie sedii peste sedii, literatură, tipografie sau betelurile lor vor fi cruțate ?



Eu te asigur că nu scriu cu intenția de a revărsa întunericul interior sau pt scandal, te respect când dai mărturie cum ai făcut în această postare, de fapt unul din scopurile forumului ar trebui să fie ca toți patrioții, creștinii practicanți, oamenii pro viață și pro familie și cu respect față de tradiții, credință, port, istorie și personalități istorice, care mai cred în identitatea românească să se poată încuraja la mărturisire.

Cât despre martorii lui Iehova, sunt un cult expirat chiar și la noi, nu mai au cum să aducă elementul de noutate după 30 de ani de la revoluție când au făcut cam tot ce a dorit suflețelul lor în materie de propagandă.

S-au spart în câteva secte, martorii afiliații Turnului de Veghe și martorii neafiliați excluși din prima sectă.
Alții s-au rupt de ei pt că au avut de ales între transfuzii și sectă.

Ce reușesc să mai păcălească sunt oamenii care nu s-au prins încă de făcătură, e ca la partidele politice pe cale de expirare , au dezamăgit un milion de oameni între două scrutinuri , care nu i-au mai votat, dar tot continuă să se reproducă în masa votanților pt că există noi și noi cetățeni gata să preia pe nemestecate propaganda lor și alții care se țin ca niște orbi de bâtă de o idee, pt că au devenit public captiv zombificat.

Mai trebuie să avem puțină răbdare până își epuizează de tot și bruma de credibilitate.
Pai literatura trebuie in continuare,,, ca si Biserica Ortodoxa are ziare , literatura,,,Si in afara de asta propovaduirea Evangheliei , continua, si acum,,cum spne Biblia,,,,Aceasta veste buna(Evanghelia) , a Imparatiei va fi propovaduita pe tot pamantul, si apoi va veni sfarsitul,,,
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2020, 19:45:46
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și totuși cum se face că în multe lăcașuri ortodoxe nu există nici ochiul în triunghi, nici un bătrân cu barbă, nici podelele alb-negru, stil tablă de șah care sunt lăsate de templieri la Biserica Sfântului mormânt ?

Nu cumva zidarii își marchează ctitoriile la care au contribuit cu bani și pe care le controlează ?
Ba da ochi inscris in triunghi exista in multe Biserici , pe frontispiciu,,,cum sa nu. Daca il reprezinta pe Dumnezeu sau pe altcineva doar constructorii stiu asta. Triunghiul orcum era un simbol vechi al zeilor solari din preistorie,,,iar in vestita icoana cu Sf.Treime, Tatal , doar Tatal are pe cap aureola sau nimbul in forma triunghiulara, iar Hristos o are rotunda. Nimeni nu stie sa explice de ce e asa .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.11.2020, 19:50:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Ba da ochi inscris in triunghi exista in multe Biserici , pe frontispiciu,,,cum sa nu. Daca il reprezinta pe Dumnezeu sau pe altcineva doar constructorii stiu asta. Triunghiul orcum era un simbol vechi al zeilor solari din preistorie,,,iar in vestita icoana cu Sf.Treime, Tatal , doar Tatal are pe cap aureola sau nimbul in forma triunghiulara, iar Hristos o are rotunda. Nimeni nu stie sa explice de ce e asa .
Pe mine oricum nu mă smintesc treburile astea și așa nu toate bisericile au, am înțeles că acea reprezentare cu un bătrân pe nori, nu ar fi canonică de fapt, dar s-au păstrat multe chestii prin biserici, că nu au fost bani pt renovarea lor și nici nu s-a făcut vreun plan central de renovare.
Altele au protejată fresca și trebuie un aviz special pt intervenții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.11.2020, 19:50:39
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E vorba de un vechi simbol crestin, reprezentand Sfanta Treime in forma unui triunghi echilateral si omniprezenta ei inchipuita prin acel ochi.

Dar, e adevarat ca diavolul, in calitatea lui de maimuta a lui Dumnezeu, cauta sa perverteasca simbolurile luminoase, dandu-le o semnficatie schimonosita. Curcubeul, de exemplu, vechi simbol al sperantei, desfasurat de Dumnezeu ca promisiune ca nu va mai fi niciodata un potop, a ajuns simbolul adeptilor sexualitatii pe alaturi cu firea.

Acuma, intrebarea devine: asa stand lucrurile, cum trebuie facut? Sa nu mai folosim aceste reprezentari mostenite de la parinti fiindca au incaput pe mana agentilor lui Sarsaila care le-au clintit talmacirea ? Sau, dimpotriva, sa le folosim tocmai cu intentie restauratoare a intelesului lor ?
Simbol crestin nu are cum sa fie , la fel cum e si cu crucea,,,primii crestini fiind evrei, iar crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului , nu exista nici o idee de Trinitate misterioasa , dar nu au avut in inchinarea lor nici un obiect ,,cruciform,,. In cartea ,,Misterele Terrei,, Horia Matei, la capitolul despre relicve , Constantin cel Mare,,, simbolul pestelui , se spune clar ca primii crestini au avut o repulsie de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos,,.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2020, 11:53:01
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

[quote=PocsanCatalin;665645]Am sa pun aici o imagine, facuta din satelit, folosind Google Maps, din Danemarca, despre o cladire de conferinte, destinata Martorilor lui Iehova, proprietatea lor.

Inainte de toate, pentru toti cei care cauta scandal si simt nevoia sa-si reverse intunericul interior aici, va rog eu sa va abtineti, eu nu sunt aici sa atac, ci sa aduc la lumina ceea ce am gasit eu.

Imaginea poate fi gasita aici: https://ibb.co/2WvBHYR

Adresa Google Map folosita de mine este: Helsinkivej 3A-E, 8600 Silkeborg, Danemarca

Pentru cei care cunosc despre ce-i vorba, da, acela este un simbol masonic, un simbol urias, piramida cu ochiul atotvazator.

Adevarul sa va lumineze mintea![/Q Aici problema nu este cine se intrece in asemenea simboluri precrestine pagane,,ca si multe Biserici il au pe frontispiciu,,,triunghiul cu ochiul,,,urme sau ramasite reminiscente din cultul Soarelui sau al sarpelui , ofismul exista clar si in Biserica noastra stramoseasca Ortodoxa. cum spune si Etnologul Simion Florea Marian, ca intreg ritul ortodox e pagan, sau Dumitru Balasa preot ortodox si tracolog spune ca exista urme de ofism , cultul sarpeluii in cadrul Bisericii Ortodoxe in acele jeturi sau carje episcopale cu doi serpi la capete...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.11.2020, 11:55:56
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E vorba de un vechi simbol crestin, reprezentand Sfanta Treime in forma unui triunghi echilateral si omniprezenta ei inchipuita prin acel ochi.

Dar, e adevarat ca diavolul, in calitatea lui de maimuta a lui Dumnezeu, cauta sa perverteasca simbolurile luminoase, dandu-le o semnficatie schimonosita. Curcubeul, de exemplu, vechi simbol al sperantei, desfasurat de Dumnezeu ca promisiune ca nu va mai fi niciodata un potop, a ajuns simbolul adeptilor sexualitatii pe alaturi cu firea.

Acuma, intrebarea devine: asa stand lucrurile, cum trebuie facut? Sa nu mai folosim aceste reprezentari mostenite de la parinti fiindca au incaput pe mana agentilor lui Sarsaila care le-au clintit talmacirea ? Sau, dimpotriva, sa le folosim tocmai cu intentie restauratoare a intelesului lor ?
Domnule Mihnea, daca INTREG RITUL ORTODOX E PAGAN, cum zice clar Simion Florea Marian in cartea ,,Mitologie romana,, iar Biserica Ortodoxa e sora buna a Bisericii Catolice sau invers , doua surori iubite asa cum erau in Biblie mentionarea cu Ohola si Oholiba,,regatele Israelului care au pacatuit , inseamna ca sant la fel amandoua.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2020, 15:35:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

[quote=Andrei50;666121]
Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Am sa pun aici o imagine, facuta din satelit, folosind Google Maps, din Danemarca, despre o cladire de conferinte, destinata Martorilor lui Iehova, proprietatea lor.

Inainte de toate, pentru toti cei care cauta scandal si simt nevoia sa-si reverse intunericul interior aici, va rog eu sa va abtineti, eu nu sunt aici sa atac, ci sa aduc la lumina ceea ce am gasit eu.

Imaginea poate fi gasita aici: https://ibb.co/2WvBHYR

Adresa Google Map folosita de mine este: Helsinkivej 3A-E, 8600 Silkeborg, Danemarca

Pentru cei care cunosc despre ce-i vorba, da, acela este un simbol masonic, un simbol urias, piramida cu ochiul atotvazator.

Adevarul sa va lumineze mintea![/Q Aici problema nu este cine se intrece in asemenea simboluri precrestine pagane,,ca si multe Biserici il au pe frontispiciu,,,triunghiul cu ochiul,,,urme sau ramasite reminiscente din cultul Soarelui sau al sarpelui , ofismul exista clar si in Biserica noastra stramoseasca Ortodoxa. cum spune si Etnologul Simion Florea Marian, ca intreg ritul ortodox e pagan, sau Dumitru Balasa preot ortodox si tracolog spune ca exista urme de ofism , cultul sarpeluii in cadrul Bisericii Ortodoxe in acele jeturi sau carje episcopale cu doi serpi la capete...
cultul sarpelui in Biserica ortodoxa?! Pe bune?! Daca citeai Biblia...aflai raspunsul. Hristos atunci ca a trimis in misiune ucenicii le-a spus: fiti blanzi ca porumbeii si intelepti ca serpii. Sarpele de pe carja arhiereasca simbolizeaza intelepciunea. Unde anume la sfanta Liturghie este venerat sarpele?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.11.2020, 15:45:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Simbol crestin nu are cum sa fie , la fel cum e si cu crucea,,,primii crestini fiind evrei, iar crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului , nu exista nici o idee de Trinitate misterioasa , dar nu au avut in inchinarea lor nici un obiect ,,cruciform,,. In cartea ,,Misterele Terrei,, Horia Matei, la capitolul despre relicve , Constantin cel Mare,,, simbolul pestelui , se spune clar ca primii crestini au avut o repulsie de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos,,.
acest Horia Matei a uitat sa spuna ca in ruinele unei case din anticul oras Pompei, deci in primul secol crestin, avea zugravit pe peretii casei alaturi de imaginea Mielului si crucea. Daca era atat de detestata de primii crestini crucea, oare de ce si-o zugraveau in casa?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare