Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.10.2010, 01:08:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de credo 325 Vezi mesajul
am vazut o gramada de mesaje sceptice cu privire la demonizare cu toate ca suntem pe un site crestin ortodox. dragii mei sfanta Scriptura abunda de exorcizari facute de catre Hristos insusi si apoi de catre sfintii apostoli in numele Sau. existe molitvele sfantului Vasile cel Mare sau ale sfantului Ioan Gura de Aur si o multime de dezlegari de vraji, farmece sau blesteme insuflate de Duhul Sfant marilor sfinti mentionati mai sus si altora. nu vorbim de texte cu nuanta oculta sau de cine stie ce ritualuri secrete de tip filme de groaza marca hollywood sau cunoscute numai anumitor preoti "initiati" sau certati cu ascultarea. SUNT PE FATA. in molitvelnic si in alte carti cu rugaciuni pentru fiecare nevoie in parte a crestinului. a contesta existenta demonilor si a exorcizarilor in biserica este echivalent cu a-l contesta pe Hristos, sfanta Scriptura si minunatii Sai sfinti. ceea ce inseamna pe scurt ca n-ai treaba cu crestinismul si cu biserica ortodoxa. eu sunt demonizata si merge de 3 ori pe saptamana la sfantul Maslu, una dintre cele 7 sfinte taine inaugurate de sfanta Biserica ortodoxa si la molitvele sfantului Vasile cel Mare. dupa ani de rau groaznic, de spitalizari si trecut pe la toti doctorii posibili de la endocrinolog pana la psihoterapie si chiar psihiatrie fara sa mi se stabileasca nici un diagnostic am ajuns la preot. ma simt incomparabil fata de acum 1 an de zile, m-am pus pe picioare desi nu-s vindecata complet. demonizatii sunt oameni care se chinuie cumplit, nu sunt demoni si nu-i nimic de speriat si nici de film de groaza. majoritatea celor pe care ii cunosc sunt oameni foarte cumsecade si intelegatori. este o lupta cumplita dar na cu Maica Domnului si Hristos alaturi totul este posibil. deci ideea este daca esti crestin accepti existenta demonilor si a exorcizarilor in biserica( nu vorbim de cine stie ce ciudati adunati prin nush ce case de "rugaciune" sau te miri pe unde si cica fac exorcizari), daca nu esti crestin oricum esti dispus sa crezi orice altceva numai asta nu. prima capcana a diavolului este sa ne faca sa credem ca nu exista. punct. iar pentru Crina: draga mea, din ce am citit eu sfintii parintii ai bisericii noastre contesta existenta stafiilor si a scenariilor de tip "sufletul nu-si gaseste linistea dupa moarte si se preumbla pe unde are el chef". sufletul nu merge aiurea, are un traseu clar dupa moarte instaurat de catre imparatul cerului si al pamantului, Iisus Hristos. Citeste Vamile vazduhului. dar o explicatie poate fi asta. am citi la parintele Ilarion Argatu nu mai stiu exact in care volum ca diavolii care locuiesc pe om raman in casa respectiva dupa ce omul trece in nefiinta de aceea se fac sfestanii dupa ce omul moare. si un om care are ideatie de suicid e chinuit de diavoli la greu trust me. dar orice ar fi totul este ingaduit de bunul Dumnezeu, chiar si demonizarea pentru indreptare si ispasirea pacatelor. daca nu ai gasit pana acum solutia iti recomand spovedanie curata de la 7 ani si na te indruma duhovnicul. cu bine, Doamne ajuta!
Sa iti ajute Domnul sa dobandesti vindecarea.
Caci sunt demonizati care il au in mod direct pe diavol in ei si sunt demonizati care sunt sclavii patimilor lor,si cu care diavolul e mult mai perfid,nu trebuie sa se arate in mod direct.
El traieste prin chiar patimile acelora.
Totul e insa dat spre intarirea si cresterea credintei noastre,pentru a nu ne pune speranta in noi insine,si a cauta mereu catre Domnul.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.10.2010, 00:03:50
credo 325 credo 325 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Mesaje: 10
Implicit multumesc

multumesc frumos si cat despre vindecare, eu sper dar faca-se voia Domnului. trebuie sa-mi trag pacatele cumva. am si eu patimile mele dar mila Domnului ne acopera pe toti si se pot invinge. In Hristos se poate orice. de obicei demonizatii sunt prigoniti, intre noi fie vorba asa si trebuie ca-ti mai iarta bunul Dumnezeu din pacate, sunt batjocoriti in fel si chip, ori facuti nebuni, ori ipohondri ori te miri ce. asa ca e placut sa mai auzi si cate o vorba buna. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.12.2010, 16:40:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pacat ca lepadarile ce preced Taina Sfantului Botez, care contin si un program duhovnicesc nu mai sunt privite ca fiind o fagaduinta pentru toata viata: "Te lepezi de Satana, de toate lucrarile lui si de toti slujitorii lui?", si raspunsul este: "Ma lepad de Satana!“. "Te unesti cu Hristos si slujesti Lui ca unui Domn si Imparat?" "Ma unesc cu Hristos si slujesc Lui ca unui Domn si Imparat!" Cand ne indepartam de Hristos suntem in primejdie. Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca asa cum pe un cazan care fierbe nu se stau mustele, tot asa de un suflet rugator, fierbinte in credinta nu se apropie lucrarea duhurilor necurate.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.12.2010, 01:22:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
omul credincios nu va fi posedat niciodata pentru ca e aparat de puterea lui Dumnezeu, insa dintre cei necredinciosi si pacatosi daca lise face farmece, adica daca sunt unii care invoca demoni, e foarte posibil ca vraja sa se prinda si demonul sa intre in acel pacatos.
Asa credeam si eu, pana sa citesc in Stalpul si Temelia Adevarului o istorisire cutremuratoare:


"Printre hartiile lui Nicolai Aleksandrovici Motovilov, cunoscutul "slujitor al Maicii Domnului si al lui Serafim", Serghie Nilus a descoperit descrierea, uimitoare prin claritate si concretete, a unui inceput de posedare de catre diavol: La o statie de posta de pe soseaua ce duce spre Kursk, repovesteste S. Nillus cuvintele lui Motovilov, acesta a trebuit sa innopteze.

Ramanand cu desavarsire singur in camera pentru calatori, si-a scos din geamantan manuscrisele (materialele pentru Viata Sfantului Mitrofan din Voronej) si a inceput sa le rasfoiasca in lumina slaba a singurei lumanari, care de-abia imprastia intunericul din incaperea spatioasa.

Printre primele, a dat peste insemnarea privitoare la vindecarea unei fete demonizate, Eropkina, vlastar al unei familii de nobili, vindecare ce s-a produs langa racla ierarhului Mitrofan.

<M-am intrebat, scrie Motovilov, cum s-a putut intampla ca o crestina ortodoxa, care s-a impartasit cu preacuratele si de viata datatoarele Taine ale Domnului sa fie stapanita de diavol, ba inca in decursul unui timp atat de indelungat, de treizeci si ceva de ani. Si mi-am zis: Prostii! Asa ceva nu se poate intampla! As vrea sa vad cum s-ar putea baga diavolul in mine, daca recurg des la Taina Sfintei Cuminecaturi!>

si in aceeasi clipita, un nor teribil, rece, urat mirositor l-a invaluit si a inceput sa patrunda in gura lui crispata convulsiv. Oricat s-a zbatut bietul Motovilov, oricat a incercat sa se apere de duhoarea norului care patrundea in el, acesta a intrat cu totul. Mainile ii erau paralizate si nu putea face semnul crucii. Gandirea lui incremenita de groaza nu-si putea aminti numele mantuitor al lui Iisus.

Ceva dezgustator si ingrozitor s-a produs, si pentru sarmanul Nicolai Aleksandrovici a inceput o perioada de grele chinuri [...]

Motovilov a avut o vedenie cu ocrotitorul sau, cuviosul Serafim, care il mangaia pe suferind cu fagaduinta ca i se va darui vindecarea atunci cand vor fi descoperite moastele Ierarhului Tihon din Zadonsk si ca pana atunci diavolul bagat in el nu-l va mai chinui atat de crunt. De-abia peste mai bine de treizeci de ani a avut loc avest eveniment si Motovilov a trait pana atunci, marea lui credinta l-a tinut in viata pana la vindecare." (Pavel Florenski, Stalpul si Temelia Adevarului, Ed. Polirom, 1999, p. 136-137)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.04.2011, 17:59:23
Mikala Mikala is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Mesaje: 9
Implicit

Si eu am trecut prin ceva similar doar ca la mine a fost foarte ciudat avand in vedere ca eu cred in Dumnezeu si sunt cu un suflet bun, cand au venit de Craciun sa sfinteasca apartamentul si a trebuit sa ma inchin parca nu ma lasa cineva sa ma inchin de 2 ori mi s-a intamplat sa duc Sfanta Treime spre frunte pentru cateva secunde mi s-a oprit mana si vorbesc foarte serios si dupa ce am pupat icoana a inceput sa ma doara capul dar mi-a trecut 10 minute mai tarziu.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.04.2011, 13:31:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina Vezi mesajul
Am sufletul curat, cred in Dumnezeu si cu toate acestea am motive sa cred ca, pentru scurt timp, am fost posedata. (...)
Ma stiu cu sufletul curat, generoasa, ma las mereu pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora.
Spuneti care e punctul meu slab, prin care necuratul a intrat in mine si a incercat sa ma atraga in lumea lui.
Nu ai fost posedata, ci doar ispitita, din pricina ravnei spre rugaciune si a mandriei.
Oare chiar ai sufletul curat? Cum dar sfintii spun ca sunt plini de pacate si de murdarie?
Pocainta te pune pe calea cea dreapta, iar pocainta nu te face sa te vezi "curat".
Ai grija la mandrie, este atat de fina, de inselatoare si de pierzatoare.

Cunosc un indracit.
In mintea si viata lui, diavolul (desi netrupesc) este prezent in chip fizic (auditiv si vizibil).
Desi este luptat crunt, incat abia de mai traieste uneori, cu nimic nu a reusit sa'l surpe in inima lui.
Are o viata de o asprime duhovniceasca rara, insa Domnul nu ingaduie inca sa ii ridice acest "canon".

Ai pace si spovedeste'ti mandria.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.07.2018, 15:02:33
Dadahmm Dadahmm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2018
Mesaje: 1
Implicit

Mi s-a întâmplat să sa beau putin cu prietenii, totul a fost normal până am ajuns acasă..Eu nu-mi mai amintesc drumul spre casă , dar am fost însoțită până acasă de către cineva si totul a fost perfect normal. Cand am ajuns acasa mi-am sunat verișorul si i-am spus că sunt dracu si tipam in telefon. Am incercat sa imi omor bunica si tatăl, tipam, am spart soba cu toporul, am spart geamurile cu pumnul mâinii drepte ,am lovituri pe fata..pe gat.. pe maini,picioare, mana umflată . Si dureri in tot corpul ,nasul asemenea . Posibil sa fi fost lovita de catre tata. Am scos masa din casa si doua scaune , amenințând vecinii cu toporul, mi am zgariat tatăl .. Atunci când a venit politia am început să vorbesc si sa fiu constienta. Mi-am dat tatăl afara din curte ,politia până la urmă a plecat.. ce am spus mai sus stiu de la tatăl meu ,si verișorul meu si vecini.. ce s-a întâmplat? Nu stiu exact, mi e tare greu sa inteleg..
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.07.2018, 11:51:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu poate fi sters postul de mai sus pe motiv de (a se citi)?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 10.10.2018, 03:09:28
filmeonline2019 filmeonline2019 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2018
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikala Vezi mesajul
Si eu am trecut prin ceva similar doar ca la mine a fost foarte ciudat avand in vedere ca eu cred in Dumnezeu si sunt cu un suflet bun, cand au venit de Craciun sa sfinteasca apartamentul si a trebuit sa ma inchin parca nu ma lasa cineva sa ma inchin de 2 ori mi s-a intamplat sa duc Sfanta Treime spre frunte pentru cateva secunde mi s-a oprit mana si vorbesc foarte serios si dupa ce am pupat icoana a inceput sa ma doara capul dar mi-a trecut 10 minute mai tarziu.
Sper ca acum esti in regula
__________________
Filme Online
https://www.portalultautv.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 13:00:04
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 14:47:43
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45