Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.01.2023, 22:42:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nici la Securitate nu s-a dus singur. A fost chemat sa dea rapoarte. Tot chemat. Dar nu ma deranjeaza faptul ca Mache facea jocurile regimului de trista amintire.
De exemplu s-au găsit preoți catolici turnători la secu:

Istoria unui turnător-model la Securitate. Preotul V. P. s-a conspirat perfect, timp de aproape 20 de ani, la vârful Episcopiei Catolice din Iași

https://adevarul.ro/stiri-locale/ias...l-1527425.html

Vreau să văd ce a făcut Macedon Petrescu - ÎPS Teodosie în notele acelea, Băsecu Petrov a luat 2 mandate, a scăpat de 2 referendumuri de suspendare, dând în gât un coleg care n-a mai putut pleca în străinătate din cauza turnătoriilor lui.
A mai făcut și un fals când a candidat la mandatul de europarlamentar declarând că nu a colaborat, deci ar trebui să dea înapoi toți banii primiți de la Parlamentul European.
Să nu uităm că acest turnător notoriu a fost susținut la un moment dat al carierei de toți lătrăii care invocă domnia legii Tapalagă, Liiceanu, Pleșu, Paleologu, Pora, șamd.
E cu adevărat țara desfrânatelor virgine.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Au trecut o gramada de ani de atunci si au existat altii mult mai manjiti decat el. Ce ma deranjeaza e ceea ce face acum. Si nu e vorba de curaj aici. Daca esti mare cap al Bisericii, statul te apara la fel de mult ca pe un interlop. Adica ai un alt regim decat oamenii de rand. Si tocmai acesta e lucrul care ma deranjeaza cel mai mult, ca sa fiu mai specific. Faptul ca exista unii care sunt mai egali decat altii, la fel ca in "Ferma animalelor" De George Orwell.
Eu văd că legea e călcată perpetuu chiar de către cei care defilează în campanie cu mesaje anti-corupție, am văzut cum și-au bătut joc de lege primarii USR în domeniul licitațiilor publice cu unele firme cu 2 angajați care câștigă contracte, să nu deschidem subiecte de genul legii.

Deci dacă legea e călcată și justiția se dă cu porția, asmuțită doar împotriva celor care pierd alegerile și nu au impunitate internațională, măcar apreciez după alte calități.

În primul rând Teodosie a slujit privegheri lungi pt bolnavi, a ținut legătura prin net , a încercat să dea nădejde nu frică, s-a dat buzna peste el la slujbă să fie amendat, s-au făcut multe mizerii împotriva lui.

Nu spun că el ar trebui să fie Patriarh, dar că fiecare ierarh ar trebui să nu mai permită ca politicul să blocheze de la slujbe.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Cuvantul "lasitate" mi se pare nepotrivit pentru a caracteriza o intreaga populatie sau natiune. De altfel nu cred ca suntem mai putin curajosi decat altii. Revolutia din 1989 a dovedit ca uneori poate sa ne sara tandara destul de tare. Si chiar nu mi-e scarba de noi.
Păi după ce revoluția a fost confiscată, toți s-au complăcut cu ajutoarele date de Iliescu și au redus mârâitul până și unii cu certificat de revoluționar nu au mari merite, n-au fost nici răniți, nici arestați, n-au pierdut rude, au ieșit când ieșise deja aproape tot orașul în stradă, dar treaba cu ajutoarele pt revoluționari și unele posturi date pt așaziși oameni de dreapta au fost șmecheriile lui Iliescu ca să nu se trezească și cu o contestare împotriva lui.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Am cunoscut romani extraordinari, desi stiu si o gramada de javre, iar oamenii de calitate pe care ii avem ma fac sa consider poporul roman un popor cat se poate de normal. Si ca veni vorba de lasitate, miscarile sociale sunt fenomene extraordinar de complexe si stim foarte putin despre modul in care ele se produc. Omului obisnuit nu-i sta gandul de obicei la proteste sau revolutii.
Când ți se distruge industria, când pierzi 1 milion de oameni la 10 ani prin denatalizare mai mulți morți decât născuți, când n-ai infrastructură, când ți se destramă familia și dai cea mai mare cotă de prostituate și de trafic de carne vie către Occident, Turcia și țările arabe, să vii să faci apologia curajului, mi se pare o chestie aeriană.

De fapt populația e foarte slabă și a acceptat să-i fie furat și pământul de sub picioare complăcându-se în complicități lașe și în mici șantaje cu funcții și beneficii

De ce nu avem măcar dârzenia sârbilor de pildă ?

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
De exemplu ceea ce s-a intamplat la noi in 1989 probabil nu ar fi avut loc daca nu s-ar fi produs niste miscari in restul Europei. Nu ma refer aici la vreo conspiratie sau vreo manevra a unor spioni care ar fi declansat la noi o lovitura de stat, ci pur si simplu ca la anul 1989 lumea devenise alta, iar noi urmam sa ne adaptam la aceste schimbari.
Domnule, comunismul pica oricum, cel târziu în 1992 când s-a desființat URSS, deci era PA, doar noi ne-am lăsat târâți într-o diversiune care a dus la pierderi de vieți umane și la decredibilizarea armatei și a poliției.
Rău e că s-a făcut această mișcare pt a se vinde pe nimic industria și resursele țării și pt ca la conducere să vină oameni și mai destructivi decât împușcat.

Tocmai că suntem singura țară care și-a omorât conducătorul de Crăciun, suntem singura țară care a dat ca lege nr.1 ca o constituție decretul pt avort, putea fi măcar decretul 99 nu primul, deci lașitatea se vede și în avorturi, din frica zilei de mâine îl ucizi pe cel mai slab.

Sârbii nu și-au omorât conducătorii care făcuseră genociduri în războaiele Iugoslave, i-au lăsat pe mâna unui tribunal penal internațional și au făcut detenție pe viață.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.01.2023 at 22:56:42.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.01.2023, 22:25:09
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De exemplu s-au găsit preoți catolici turnători la secu
S-au gasit oameni simpli care au fost turnatori. Ca sa nu mai vorbesc de comunisti care n-aveau nimic nici cu ortodoxia, nici cu catolicismul. Erau un soi de atei adepti ai religiei comuniste. Se inchinau lui Stalin sau Ceausescu si purtau ca icoane portretele conducatorilor. Parca acestia erau mai buni decat preotii catolici sau ortodocsi! Vulpoi au existat peste tot.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Să nu uităm că acest turnător notoriu a fost susținut la un moment dat al carierei de toți lătrăii care invocă domnia legii Tapalagă, Liiceanu, Pleșu, Paleologu, Pora, șamd.
Basescu? Adica Petrov. Desigur. Dar aici e vorba de un fenomen mult mai amplu care bantuie de multa vreme societatea romaneasca. In perioada interbelica unii intelectuali de marca ii laudau pe legionari, in perioada comunista au existat intelectuali comunisti, iar dupa 1989 au aparut altii la fel de oportunisti. Intelectualii nostri nu sunt neaparat campionii moralitatii. Desigur, nu vreau sa generalizez pentru ca exista si numeroase exceptii. Si cred ca pe unii trebuie sa-i condamnam doar pentru comportamentul lor si nu pentru ceea ce scriu. De exemplu Sadoveanu a fost unul dintre cei mai inraiti nomenclaturisti de dupa razboi. Si totusi e printre cei mai mari romancieri ai nostri. Asa ca n-as da de pamant cu Liiceanu, Plesu si altii. Au ei pacate, dar si calitati. Sau as da de pamant doar din anumite puncte de vedere.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În primul rând Teodosie a slujit privegheri lungi pt bolnavi, a ținut legătura prin net , a încercat să dea nădejde nu frică, s-a dat buzna peste el la slujbă să fie amendat, s-au făcut multe mizerii împotriva lui.

Nu spun că el ar trebui să fie Patriarh, dar că fiecare ierarh ar trebui să nu mai permită ca politicul să blocheze de la slujbe.
Teodosie are destul de multe bube pe langa calitatea lui de turnator. Aceea e doar un pacat, sa spunem, al tineretii peste care putem trece. Dar nu Teodosie ma intereseaza aici. Ba chiar nu cred ca e nevoie sa dam prea multa atentie unui asemenea personaj.

Ce observ insa e ca Biserica se comporta ca o domnisoara careia nu i se da voie sa mearga la nunta si care de nervi striga si plange. Oameni buni, va comportati de parca ati trai in vremea persecutiilor lui Diocletian! Nimeni nu va taie, nimeni nu va arde si nimeni nu va da hrana la lei. Era doar vorba sa ne luam niste masuri de precautie pentru a nu raspandi molima in popor. O treaba simpla de om responsabil caruia ii pasa de cei din jurul sau. Insa Biserica a trebuit sa creeze o intreaga isterie. Vai ca nu ne punem masti, vai ca nu ne vaccinam, vai ca ne-au introdus masonii cipuri in seringi, vai ca noi vrem sa folosim o singura lingurita! Poate ca doctorii ce au stabilit ca trebuie sa luam acele masuri de protectie n-au inteles situatia si or fi gresit. Poate ca se putea si fara ele. Poate ca politicienii ar fi trebuit sa faca din ele simple recomandari cum s-a intamplat in Suedia. Un lucru e insa clar: romanii sunt indisciplinati si incapatanati si n-ar fi respectat nicio recomandare. Oricum au fentat regulile chiar si cand acestea au fost obligatorii, pentru ca noi respectam legea de frica, nu din constiinta.

Cam asta a fost cu politicul. Ei s-au facut ca ne obliga, noi ne-am facut ca respectam, iar Biserica a strigat asa cum obisnuieste sa faca ea: galagie.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Când ți se distruge industria, când pierzi 1 milion de oameni la 10 ani prin denatalizare mai mulți morți decât născuți, când n-ai infrastructură, când ți se destramă familia și dai cea mai mare cotă de prostituate și de trafic de carne vie către Occident, Turcia și țările arabe, să vii să faci apologia curajului, mi se pare o chestie aeriană.
Aici cred ca amestecam doua lucruri diferite. Mai intai razmerita aceea din 1989. Nu o numesc revolutie pentru ca unii poate ca o considera lovitura de stat ceea ce probabil a si fost. Nu poti schimba regimul fara o lovitura de stat. Pe de alta parte a fost si bataie in toata regula, de accea am folosit cuvantul razmerita daca nu-mi dati voie sa-i spun revolutie. Ei sa nu-mi ziceti ca unii dintre cei ce s-au dus la bataie n-au avut curaj. Probabil multi dintre ei au avut, deoarece cei mai putin curajosi au urmarit razmerita si lovitura de stat la televizor sau au aflat despre ea prin ianuarie.

Ce s-a intamplat dupa aceea a fost o alta treaba. S-a facut praf industria, desi la ora actuala avem industrie, ba exista chiar orase in Romania unde nu sunt suficienti muncitori pentru toate fabricile si sunt adusi oameni de prin India sau Sri Lanka (si mai vorbim de somaj si ajutoare sociale.) Multi au plecat peste hotare si nu se intorc pentru ca o duc probabil mai bine decat noi cei ce plangem dupa ei. La prostituate am fost candva lideri, desi acum suntem cu mult depasiti de Republica Moldova care - surpriza - nu e in UE. Le-a placut mai mult de Rusia care si ea sta bine la numarul de prostituate. Prin urmare, daca vrem sa fim din nou lideri in clasament stim spre ce punct cardinal sa ne indreptam.

A fost rau, dar a trecut si poate e chiar mai bine decat cu secera si ciocanul. Deci e posibil ca unii care au iesit la razmerita aceea sa nu fi facut scandal degeaba. Asadar cred ca ar fi util ca fiecare dintre noi sa ne intrebam cum a fost inainte si cum e acuma. Poate ca multi vom iesi pe plus.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De ce nu avem măcar dârzenia sârbilor de pildă ?
Cu ce i-a ajutat? Iugoslavia e divizata pentru ca au avut darzenie unii fata de alti si s-au batut ca orbii, singurii care au reusit sa iasa din lantul conflictelor fiind croatii care au mirosit incotro merge lumea. Dar ei sunt altfel de sarbi decat cei obisnuiti. Nu e suficient sa fii tare si hotarat. Trebuie sa stii sa si profiti de oportunitatile momentului, adica sa vezi care sunt adevaratele tale interese. Iar noi n-am dus-o prea rau din acest punct de vedere, desi se putea mai bine.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tocmai că suntem singura țară care și-a omorât conducătorul de Crăciun, suntem singura țară care a dat ca lege nr.1 ca o constituție decretul pt avort, putea fi măcar decretul 99 nu primul, deci lașitatea se vede și în avorturi, din frica zilei de mâine îl ucizi pe cel mai slab.
S-a nimerit ca revolutia, pardon razmerita, sa aiba loc in decembrie. Normal ca Nea Nicu nu trebuia ucis asa cum s-a intamplat, indiferent ca a fost Craciun sau nu. Ca primul decret din 26 decembrie a fost despre avorturi e o ironie a sortii. La o zi dupa Nasterea Domnului sa legiferezi avortul e ceva! Probabil ca nimeni nu se gandea la aceasta, dupa bunul obicei al nostru de a face mai intai si de a gandi abia dupa aceea. De fapt decretul abroga mai multe legi anterioare si nu era numai despre avort. Acesta a fost luat la pachet cu altele. Oamenii voiau libertate si au dat de pamant cu tot ceea ce reprezenta comunismul, inclusiv interdictia avortului. Iar dupa aceea au continuat sa dea de pamant cu tot ce apucau pana n-au mai avut cu ce sa dea. Dar a trecut, iar acum imi vine sa rad de ce prosti am putut sa fim in acei ani de dupa revolutie. Nu ca la ora actuala n-ar mai exista idioti! Altfel cum ar prospera smecherii!
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserici, icoane, sfinti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane facatoare de minuni ale Maicii Domnului NECTARIE Generalitati 14 21.01.2014 17:02:49
Icoane facatoare de minuni Lucian008 Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 12.01.2012 13:03:37
Icoane facatoare de minuni ( 22 de icoane facatoare de minuni ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 16.01.2011 21:46:29