Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2019, 13:34:03
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit 2 Petru 1,2,3

2 Petru 1
1. Simon Petru, rob si apostol al lui Isus Hristos, catre cei ce au capatat o credinta de acelasi pret cu a noastra, prin dreptatea Dumnezeului si Mantuitorului nostru Isus Hristos:

2. Harul si pacea sa va fie inmultite prin cunoasterea lui Dumnezeu si a Domnului nostru Isus Hristos!

3. Dumnezeiasca Lui putere ne-a daruit tot ce priveste viata si evlavia, prin cunoasterea Celui ce ne-a chemat prin slava si puterea Lui,

4. prin care El ne-a dat fagaduintele Lui nespus de mari si scumpe, ca prin ele sa va faceti partasi firii dumnezeiesti, dupa ce ati fugit de stricaciunea care este in lume prin pofte.

5. De aceea, dati-va si voi toate silintele ca sa uniti cu credinta voastra fapta; cu fapta, cunostinta;

6. cu cunostinta, infranarea; cu infranarea, rabdarea; cu rabdarea, evlavia;

7. cu evlavia, dragostea de frati; cu dragostea de frati, iubirea de oameni.

8. Caci, daca aveti din belsug aceste lucruri in voi, ele nu va vor lasa sa fiti nici lenesi, nici neroditori in ce priveste deplina cunostinta a Domnului nostru Isus Hristos.

9. Dar cine nu are aceste lucruri este orb, umbla cu ochii inchisi si a uitat ca a fost curatat de vechile lui pacate.

10. De aceea, fratilor, cautati cu atat mai mult sa va intariti chemarea si alegerea voastra; caci, daca faceti lucrul acesta, nu veti aluneca niciodata.

11. In adevar, in chipul acesta vi se va da din belsug intrare in Imparatia vesnica a Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos.

12. De aceea, voi fi gata sa va aduc totdeauna aminte de lucrurile acestea, macar ca le stiti si sunteti tari in adevarul pe care-l aveti.

13. Dar socotesc ca este drept, cat voi mai fi in cortul acesta, sa va tin treji aducandu-va aminte;

14. caci stiu ca dezbracarea de cortul meu va veni deodata, dupa cum mi-a aratat Domnul nostru Isus Hristos.

15. Imi voi da osteneala, dar, ca, si dupa moartea mea, sa va puteti aduce totdeauna aminte de aceste lucruri.

16. In adevar, v-am facut cunoscut puterea si venirea Domnului nostru Isus Hristos, nu intemeindu-ne pe niste basme mestesugit alcatuite, ci ca unii care am vazut noi insine cu ochii nostri marirea Lui.

17. Caci El a primit de la Dumnezeu Tatal cinste si slava, atunci cand, din slava minunata, s-a auzit deasupra Lui un glas care zicea: "Acesta este Fiul Meu preaiubit in care Imi gasesc placerea."

18. Si noi insine am auzit acest glas venind din cer, cand eram cu El pe muntele cel sfant.

19. Si avem cuvantul prorociei facut si mai tare; la care bine faceti ca luati aminte, ca la o lumina care straluceste intr-un loc intunecos, pana se va crapa de ziua si va rasari luceafarul de dimineata in inimile voastre.

20. Fiindca mai intai de toate, sa stiti ca nicio prorocie din Scriptura nu se talcuieste singura.

21. Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.

2 Petru 2

1. In norod s-au ridicat si proroci mincinosi, cum si intre voi vor fi invatatori mincinosi, care vor strecura pe furis erezii nimicitoare, se vor lepada de Stapanul care i-a rascumparat si vor face sa cada asupra lor o pierzare naprasnica.

2. Multi ii vor urma in destrabalarile lor. Si, din pricina lor, calea adevarului va fi vorbita de rau.

3. In lacomia lor vor cauta ca prin cuvantari inselatoare sa aiba un castig de la voi. Dar osanda ii paste de multa vreme, si pierzarea lor nu dormiteaza.

4. Caci daca n-a crutat Dumnezeu pe ingerii care au pacatuit, ci i-a aruncat in Adanc, unde stau inconjurati de intuneric, legati cu lanturi si pastrati pentru judecata;

5. daca n-a crutat El lumea veche, ci a scapat pe Noe, acest propovaduitor al neprihanirii, impreuna cu alti sapte insi, cand a trimis potopul peste o lume de nelegiuiti;

6. daca a osandit El la pieire si a prefacut in cenusa cetatile Sodoma si Gomora, ca sa slujeasca de pilda celor ce vor trai in nelegiuire,

7. si daca a scapat pe neprihanitul Lot, care era foarte intristat de viata destrabalata a acestor stricati;

8. (caci neprihanitul acesta, care locuia in mijlocul lor, isi chinuia in toate zilele sufletul lui neprihanit, din pricina celor ce vedea si auzea din faptele lor nelegiuite)

9. inseamna ca Domnul stie sa izbaveasca din incercare pe oamenii cucernici si sa pastreze pe cei nelegiuiti, ca sa fie pedepsiti in ziua judecatii:

10. mai ales pe cei ce, in pofta lor necurata, umbla poftind trupul altuia si dispretuiesc stapanirea. Ca niste indrazneti si incapatanati ce sunt, ei nu se tem sa batjocoreasca dregatoriile,

11. pe cand ingerii, care sunt mai mari in tarie si putere, nu aduc inaintea Domnului nicio judecata batjocoritoare impotriva lor.

12. Dar acestia, ca niste dobitoace fara minte, din fire sortite sa fie prinse si nimicite, batjocorind ce nu cunosc, vor pieri in insasi stricaciunea lor

13. si isi vor lua astfel plata cuvenita pentru nelegiuirea lor. Fericirea lor este sa traiasca in placeri ziua in amiaza mare. Ca niste intinati si spurcati, se pun pe chefuit la mesele lor de dragoste, cand ospateaza impreuna cu voi.

14. Le scapara ochii de preacurvie si nu se satura de pacatuit. Momesc sufletele nestatornice, au inima deprinsa la lacomie, sunt niste blestemati!

15. Dupa ce au parasit calea cea dreapta, au ratacit si au urmat calea lui Balaam, fiul lui Bosor, care a iubit plata faradelegii.

16. Dar a fost mustrat aspru pentru calcarea lui de lege: o magarita necuvantatoare, care a inceput sa vorbeasca cu glas omenesc, a pus frau nebuniei prorocului.

17. Oamenii acestia sunt niste fantani fara apa, niste nori alungati de furtuna; lor le este pastrata negura intunericului.

18. Ei vorbesc cu trufie lucruri de nimic, momesc, cu poftele carnii si cu desfranari, pe cei ce de abia au scapat de cei ce traiesc in ratacire.

19. Le fagaduiesc slobozenia, in timp ce ei insisi sunt robi ai stricaciunii. Caci fiecare este robul lucrului de care este biruit.

20. In adevar, daca, dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos, se incurca iarasi si sunt biruiti de ele, starea lor de pe urma se face mai rea decat cea dintai.

21. Ar fi fost mai bine pentru ei sa nu fi cunoscut calea neprihanirii, decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se intoarca de la porunca sfanta care le fusese data.

22. Cu ei s-a intamplat ce spune zicala adevarata: "Cainele s-a intors la ce varsase" si "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iarasi in mocirla."

2 Petru 3
1. Preaiubitilor, aceasta este a doua epistola pe care v-o scriu. In amandoua caut sa va trezesc mintea sanatoasa, prin instiintari,

2. ca sa va fac sa va aduceti aminte de lucrurile vestite mai dinainte de sfintii proroci si de porunca Domnului si Mantuitorului nostru, data prin apostolii vostri.

3. Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai dupa poftele lor

4. si vor zice: "Unde este fagaduinta venirii Lui? Caci, de cand au adormit parintii nostri, toate raman asa cum erau de la inceputul zidirii!"

5. Caci inadins se fac ca nu stiu ca odinioara erau ceruri si un pamant scos prin Cuvantul lui Dumnezeu din apa si cu ajutorul apei

6. si ca lumea de atunci a pierit tot prin ele, inecata de apa.

7. Iar cerurile si pamantul de acum sunt pazite si pastrate, prin acelasi cuvant, pentru focul din ziua de judecata si de pieire a oamenilor nelegiuiti.

8. Dar, preaiubitilor, sa nu uitati un lucru: ca, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca o zi.

9. Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indelunga rabdare pentru voi si doreste ca niciunul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta.

10. Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde.

11. Deci, fiindca toate aceste lucruri au sa se strice, ce fel de oameni ar trebui sa fiti voi, printr-o purtare sfanta si evlavioasa,

12. asteptand si grabind venirea zilei lui Dumnezeu, in care cerurile aprinse vor pieri, si trupurile ceresti se vor topi de caldura focului?

13. Dar noi, dupa fagaduinta Lui, asteptam ceruri noi si un pamant nou, in care va locui neprihanirea.

14. De aceea, preaiubitilor, fiindca asteptati aceste lucruri, siliti-va sa fiti gasiti inaintea Lui fara prihana, fara vina si in pace.

15. Sa credeti ca indelunga rabdare a Domnului nostru este mantuire, cum v-a scris si preaiubitul nostru frate Pavel, dupa intelepciunea data lui,

16. ca si in toate epistolele lui, cand vorbeste despre lucrurile acestea. In ele sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.

17. Voi deci, preaiubitilor, stiind mai dinainte aceste lucruri, paziti-va ca nu cumva sa va lasati tarati de ratacirea acestor nelegiuiti si sa va pierdeti taria;

18. ci cresteti in harul si in cunostinta Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos. A Lui sa fie slava, acum si in ziua vesniciei. Amin.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2019, 13:54:45
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel

Capitolul 3 (1-5)

1. Și aceasta să știi că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginți, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiți de dragoste, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioși, îngâmfați, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfățișarea adevăratei credințe, dar tăgăduind puterea ei.

Ep.1 Tesaloniceni

1. În sfârșit, fraților, vă rugăm și vă îndemnăm în Domnul Iisus, ca așa cum ați primit de la noi dreptar cum se cuvine să umblați și să plăceți lui Dumnezeu - în care chip și umblați - așa să sporiți tot mai mult.
2. Fiindcă știți ce porunci v-am dat, prin Domnul Iisus.
3. Căci voia lui Dumnezeu aceasta este: sfințirea voastră; să vă feriți de desfrânare,
4. Ca să știe fiecare dintre voi să-și stăpânească vasul său în sfințenie și cinste,
5. Nu în patima poftei cum fac neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu.
6. Și nimeni să nu întreacă măsura și să nu nedreptățească pe fratele său, în această privință, căci Domnul este răzbunător pentru toate acestea, după cum v-am și spus mai înainte și v-am dat mărturie.
7. Căci Dumnezeu nu ne-a chemat la necurăție, ci la sfințire.
8. De aceea, cel ce disprețuiește (acestea), nu disprețuiește un om, ci pe Dumnezeu, Care v-a dat pe Duhul Său cel Sfânt.
9. Despre iubirea frățească nu aveți trebuință să vă scriu, pentru că voi înșivă sunteți învățați de Dumnezeu ca să vă iubiți unul pe altul.
10. Aceasta o și faceți, față de toți frații, din întreaga Macedonie. Dar vă îndemnăm, fraților, să prisosiți mai mult!
11. Și să râvniți ca să trăiți în liniște, să faceți fiecare cele ale sale și să lucrați cu mâinile voastre precum v-am dat poruncă,
12. Ca să umblați cuviincios față de cei din afară (de Biserică) și să nu aveți trebuință de nimeni.
13. Fraților, despre cei ce au adormit, nu voim să fiți în neștiință, ca să nu vă întristați, ca ceilalți, care nu au nădejde,
14. Pentru că de credem că Iisus a murit și a înviat, tot așa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiți întru Iisus, îi va aduce împreună cu El.
15. Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiți,
16. Pentru că Însuși Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului și întru trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și cei morți întru Hristos vor învia întâi,
17. După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, și așa pururea vom fi cu Domnul.
18. De aceea, mângâiați-vă unii pe alții cu aceste cuvinte.

........
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2019, 14:07:16
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

O mică erată: în citatele prezentate mai sus se va citi Iisus Hristos în loc de Isus Hristos. Prin asta nu vreau să judec pe nimeni si nici să laud sau să osândesc tot felul de crestini mai buni sau mai răi cu adunările lor.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.04.2019 at 14:47:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2019, 23:50:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cred ca folosesti o traducere care nu este a Bisericii Ortodoxe, noi am prefera sa lucram pe una Ortodoxa, chiar as recomanda sa schimbi textele si sa folosesti una de a noastra, pentru a nu intra in polemici inutile cu privire la traduceri, vad ca referinta folosita nu este chiar ok.

Da, este importanta folosirea textului Ortodox, probabil intre putinele care pastreaza duhul si sensul real al textului.

Si legat de texte, care este scopul publicarii epistolelor? Sa ne reamintim?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2019, 22:21:44
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cred ca folosesti o traducere care nu este a Bisericii Ortodoxe, noi am prefera sa lucram pe una Ortodoxa, chiar as recomanda sa schimbi textele si sa folosesti una de a noastra, pentru a nu intra in polemici inutile cu privire la traduceri, vad ca referinta folosita nu este chiar ok.

Da, este importanta folosirea textului Ortodox, probabil intre putinele care pastreaza duhul si sensul real al textului.

Si legat de texte, care este scopul publicarii epistolelor? Sa ne reamintim?
Cred că textul e destul de clar dacă folosești erata dată de mine. Prin ea Domnul Iisus Hristos poate să curețe orice duh rău din text așa cum a putut să curețe toate lighioanele de pe fața de masă arătată în vedenie cerească când a fost vorba de convertirea lui Cornelie.

Dacă nu poți să citești fără să judeci și fără să acuzi pe autorii textului dat de mine deși textul prin erata prezentată poate fi priceput corect, atunci te rog să corectezi dumneata, dând un text pur ortodox și punând în evidență celelalte diferențe.

Eu, dacă am greșit dând un text străin de duhul ortodoxiei nu am putut apoi să judec pe cineva căci Domnul a venit la noi ca mântuitor și nu ca judecător. Așa că mi-am asumat greșala și am corectat ce credeam că e mai important pentru a nu ispiti pe cineva. Dacă nu crezi că e suficient, atunci te rog să facă domnia ta ceea ce crede de cuviință, adică să posteze același text luat dintro sursă ortodoxă.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 11.04.2019 at 22:45:12.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2019, 23:17:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Tonul meu a fost recomandare insistenta de a urma calea ortodoxa, care este deosebit de importanta, pentru ca textul in alte traduceri are cu totul si cu totul alt duh, nu te-am acuzat si nu te-am osandit sau invinovatit de vreun pacat capital, as vrea sa fii atent la tonul folosit demine si sa raspunzi pe tonul corespunzator.

Da, daca esti ortodox, este important sa citezi de unde trebuie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2019, 23:29:04
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tonul meu a fost recomandare insistenta de a urma calea ortodoxa, care este deosebit de importanta, pentru ca textul in alte traduceri are cu totul si cu totul alt duh, nu te-am acuzat si nu te-am osandit sau invinovatit de vreun pacat capital, as vrea sa fii atent la tonul folosit demine si sa raspunzi pe tonul corespunzator.

Da, daca esti ortodox, este important sa citezi de unde trebuie.
Păi am greșit și apoi am dat erata care sper că prin Domnul Iisus Hristos a curățit dihania plină de cine-știe ce duh necurat, putând fii citibilă.

Insistența domniei tale însă mă face să te suspectez de silnicie. De asta am și răspuns, pe un ton foarte prietenos că ești liber dacă dorești să dai dumneata același text dintr-o sursă ortodoxă pură punând în evidență dumneata diferențele care ar schimba înțelesul și duhul dovedindu-mi greșala de moarte. Nu eram ironic nici nu eram sarcastic ci eu cred că mi-am asumat și mi-am reparat greșala chiar mai înainte ca dumneata să mă tragi de mânecă.

Poate nu pricepem niciunul că suntem amândoi de bună credință și discutăm cu prea multă suspiciune neîntemeiată.

Deci credeam că am corectat greșala înainte ca să te autosesizezi dumneta. Dacă tot insiști să mă obligi la mai mult decât am făcut atunci cred că ar fi bine să dai dovadă dumneata de capacitate de efort și să faci dumneata ceea ce-mi ceri mie atât de insistent. Fără supărare dar eu cred că textul respectiv corectat e citibil și cuvintele din text sunt clare. Dar ce știu eu. Poate ai dreptate și textul trebuie înlocuit complet.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 17.04.2019 at 23:31:13.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2023, 18:28:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Intrebarea cea mai grea ce-si asteapta raspuns luminator acolo in intunericul unde orbecaie sufletul este: Pentru? Pentru ce?.. cu derivatele ei: pentru tine, pentru mine, pentru fabrici si uzine? Cum, cu ce, spune-mi cu cine te intalnesti ca sa-ti spun cine esti pana nu te-nsotesti, caci pretenia si tovarasia cu lumea e vrajmasie cu Dumnezeu, ca orice inhaitare patimashe cu persoane rau famate. Si de acolo numele Petru fara n-în pe interior.... auzindu-se uneori inca si acum ecoul vocii Domnului mergand pe apa: ”Pentru ce te-ai indoit”? Ca sa nu intreb si io retoric parafrazand: ”pentru ce te indoiesti mereu ca un precaut prea-pripit?”...care-si cauta pierzarea, pacatuirea, moartea rea, tarand si pe altii dupa tine in adancul pierzarii, nemultumirii revolute pentru ea, ca sa faci pe plac dorintei, vrerii, cererii de pierzare ce vine de la toata lumea cu insistenta, pana si de la toti casnicii si ingerii cazuti ce te bantuie oriunde ai incerca sa fugi si sa te ascunzi de ei? Pe placul lor si al tau nu inseamna sa ta duci in ispita si sa te pierzi crezand ca ipocrismul e solutia ci pe placul oricui cu adevarat inseamna sa mergi spre RAI si sa-i tarasti si pe altii dupa tine adica sa iesi din pierzare asa ca Domnul din pustiul carnataniei, refuzand sa faca pe placul ispititorului si al ispitei, caderii si pierzarii, ramanand sa asculte pe mai departe cu Credinta de Dumnezeu in ciuda tuturor celor ce-L ispiteau mai departe pana la sfarsit cu viclenie si violenta insistenta lovind fara numar. Dumnezeu nici pe fiul pierzarii din familia Lui nu a dorit sa-L piarda, sa se piarda, sa se scape de el dar i-a lasat libertatea ca sa se pirada si el s-a pierdut pentru ca sa se implineasca scriptura (proorocia), din pacate in sens rau pentru el, asa cum se implineste in sens rau pentru toata intunerilumea, zi de zi si ceas de ceas, lumea larga ce merge cu inconstienta la pierzare oricate legi absurde isi da de respectat, legi omenesti care n-au nicio putere, ca sa opreasca si sa reduca pierzarea, de aici si de dincolo. Deci degeaba te ridici din adanc daca tot la pierzare mergi!... pentru ca sa se implineasca scriptura [in rau (cu tine si cu cei pe care-i tarsti dupa tine cu inconstienta ipocrita)].

Oare pentru pentru pila?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.10.2023 at 10:40:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare