Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2019, 15:41:11
andrrimitrasca andrrimitrasca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2019
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Moartea lui Razis

În Cartea a doua a Macabeilor, capitolul 14 apare un om respectabil in Iudeea și zelot, numit Razis. Acesta este urât de cei care doreau elenismul în Iudeea și este cautat de 500 de ostasi ca sa fie prins. El insa nu se lasa in mana lor, ci incearcă să se sinucidă cu sabia dar nu reuseste, apoi se arunca de pe turn si inca nu moare, iar apoi isi scoate maruntaiele si moare. Este el iertat de Domnul pentru acest lucru? Presupunem că a facut-o dintr-o motivatie de ordin moral, precum a facut si Saul in 1 Regi 31,4?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.12.2019, 06:41:28
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrrimitrasca Vezi mesajul
În Cartea a doua a Macabeilor, capitolul 14 apare un om respectabil in Iudeea și zelot, numit Razis. Acesta este urât de cei care doreau elenismul în Iudeea și este cautat de 500 de ostasi ca sa fie prins. El insa nu se lasa in mana lor, ci incearcă să se sinucidă cu sabia dar nu reuseste, apoi se arunca de pe turn si inca nu moare, iar apoi isi scoate maruntaiele si moare. Este el iertat de Domnul pentru acest lucru? Presupunem că a facut-o dintr-o motivatie de ordin moral, precum a facut si Saul in 1 Regi 31,4?
Eu as incerca sa caut si sa gasesc o interpretare putin mai simbolica, mai adanca si apoi sa meditez pe marginea ei, deoarece in multe locuri(ca si aici, de altfel) am gasit termeni ori contradictorii, ori care sugereaza mai mult o confruntare morala decat una fizica, pentru ca moartea sa rezulte a fi un fel de victorie morala.
Ce necinste i s-ar fi putut aduce daca era prins(42. Vrând mai bine să moară cu cinste, decât să se supună păgânilor și împotriva cinstei sale să pățească ocări nevrednice.)? Paganii nu aveau legi morale.

Apoi, cum si-a aruncat maruntaiele peste multime(dupa ce i-a curs tot sangele!!!!!!!!!!!!) rugandu-se Domnului sa i le dea inapoi? Ce incercare de sinucidere ar fi asta? Refuz "sa inghit' ca a mai avut totusi timp sa fuga dupa ce n-a reusit "sa se junghie eficient".
Uciderea cu sabia are diferite intelesuri, dictate totdeauna de context.
Ca el "s-a aruncat" peste multime eu interpretez ca le-ar fi cerut cerut oamenilor ajutor, iar ei l-ar fi abandonat.

Eu banuiesc ca "prinderea" lui ar putea fi interpretata ca fiind coruperea lui si asta i-ar fi adus muulta necinstire, iar evreii vaduviti de un sprijin moral solid ! Faptul ca a murit asa cum voia inseamna fara gres (dpmdv) ca a ramas incoruptibil, adica integru moral si mai cinstit de evrei, care au devenit mai puternici spiritual prin invatatura primita de la el.

Tot asa am gasit(versete) ca evreii cei mai bogati au fost corupti sa mearga "sa investeasca" in Babilon, adica in robie(cum au foct si-n Egipt); cei mai saraci au ramas "acasa", ca n-aveau putere sa "lucreze"(sa aduca profit).

Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.12.2019 at 06:52:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare