Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2020, 00:07:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit Jurământul la absolvirea facultății de teologie

Am văzut într-un reportaj jurământul la absolvirea facultății de teologie, nu-mi dau seama dacă numai cei de la teologie pastorală l-au depus, sau și cei de la alte secții asistență socială, pictură, viitori profesori de religie.

Citez dintr-un text semnat și rostit de absolvenți dintr-un reportaj Trinitas Tv la absolvirea facultății de Teologie din Cluj : https://www.youtube.com/watch?v=a2U1u3ps9JI

Probabil că jurământul e asemănător la toate facultățile de teologie ortodoxă din țară.

JURĂMÂNT

Eu (numele absolventului) JUR, înaintea Atotștiutorului și Atotputernicului Dumnezeu că în toată viața mea voi păzi și voi propovădui învățătura Sfintei noastre Biserici Ortodoxe așa cum s-a descoperit de către Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos cum s-a propovăduit și s-a predat de către Sfinții Apostoli și de către Sfinții Părinți așa cum se păstrează și se propovăduiește de Sfânta Biserică.

JUR că toată viața mea voi păstra și voi ajuta bunul nume al acestei instituții de înaltă cultură teologică, voi respecta legiuirile bisericești și voi rămâne în ascultare canonică față de ierarhia Bisericii Ortodoxe Române.”

Localitatea (data)
Așa să-mi ajute Dumnezeu ! (semnătura) Amin.



Deci, un jurământ destul de puternic, depus în Catedrala Mitropolitană, se invocă angajamentul luat în fața Atotputerniciei lui Dumnezeu.

L-au depus și licențiați și masteranzii, deci masteranzii îl repetă, probabil doctoranzii îl triplează, diaconii și preoții ajung pe la al 4-lea, sau al 5-lea jurământ dacă au și doctorat.

Oare ce pățesc simplii absolvenți de teologie care rătăcesc de pe cale după absolvire și o dau în tot felul de trăznăi păcătoase, trăiesc în concubinaj, sau devin atei, sau nu mai păzesc învățătura, se poziționează în afara ocrotirii lui Dumnezeu și rămân expuși la lucrarea potrivnicului doar pt această juruință neîmplinită ?

E destul de înfricoșător jurământul, iar cei care-l încalcă sunt călcători de jurământ, mai bine nu urmezi teologia, decât să te angajezi la ceva care e foarte greu de respectat toată viața.

Vai și de cei care o dau în chefuri pe timpul facultății sau se țin de prostii prin cămin, părinții biologici și rudele fac un mare rău dacă împing la teologie pe unul fără chemare, zvăpăiat în viața trupească, lipsit de receptivitate față de învățăturile sacre.

Îmi dau seama că teologia nu se face nici măcar din simplă curiozitate, sau să fie la număr printre alte tone de diplome, pt că o simplă curiozitate e o dispoziție psihică trecătoare și schimbătoare, când dispare elementul de noutate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.07.2020 at 00:11:33.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2020, 01:40:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Referitor la acest jurământ, poate ar trebui să nu se mai facă la cei care termină doar un master la teologie, dar în rest au alt profil de licență.

E adevărat că rolul lui este să responsabilizeze, să-i facă să conștientizeze pe cei care absolvesc importanța de a fii de veghe și după terminarea facultății și ce rol au ei în societate, dar cu toate astea îi poate încărca pe niște nefericiți fără să-și dea seama.

Adică după un jurământ dintr-acesta, de care poate ai și uitat o dată cu trecerea timpului, dacă drumurile nu ți se mai intersectează cu o slujbă în domeniul eclezial, te poți trezi că de la încălcarea lui ți se trag anumite blocaje în viață.

O soluție ar fi și spovedania generală (în molifta de mărturisire spune despre jurământ), iar la spovedanie și în orice îndreptar de spovedanie să fie trecut, „am încălcat jurământul de la absolvire profil teologic”, ca oamenii să-și aducă aminte dacă l-au respectat sau nu când citesc îndreptarul inclusiv partea cu respectarea rânduielilor (care presupune și viața morală), poate și neatenția de după facultatea teologică să fie o piatră de moară în viața cuiva, pe care nici nu o identifică fiind posibilă sursă de neîmpliniri.

Am citit multe detalii prin îndreptare, dar despre nerespectarea jurământului asumat la absolvirea teologiei, nu am văzut expres și totuși are solemnitate și uneori e rostit în Biserică, în fața icoanelor, a preotului, a Atotputerniciei lui Dumnezeu.

Cât privește pictorii bisericești, asistenții sociali, profesorii de religie, mi se pare cam grea povară pe ei să-și ia un angajament de forță cu posibile consecințe în viața lor, la clerici e altceva că ei administrează Sfintele Taine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2024, 20:19:03
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Mi-au placut ambele postari foarte pertinente.

Personal chiar si inainte de a ma familiariza cu porunca Mantuitorului de a nu jura pe nimic niciodata simteam o stringere de inima si negru in fata ochilor( in armata chiar m-am asezat pe jos din cauza lesinului), cind am fost nevoit(pionier, utecist, armata) sa particip la asemenea compromisuri dictate de imparatul lumesc al minciunii a vicleniei si perversiunii.

Matei 5:33-37
Ați mai auzit iarăși că s-a zis celor din vechime: ‘Să nu juri strâmb; ci să împlinești față de Domnul jurămintele tale.’ Dar Eu vă spun: Să nu jurați nicidecum; nici pe cer, pentru că este scaunul de domnie al lui Dumnezeu; nici pe pământ, pentru că este așternutul picioarelor Lui; nici pe Ierusalim, pentru că este cetatea marelui Împărat. Să nu juri nici pe capul tău, căci nu poți face un singur păr alb sau negru. Felul vostru de vorbire să fie: ‘Da, da; nu, nu’; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rău.

Priviti citi doctori nu mai fac ceea ce jura.

Eu unul as studia la facultatea de Teologie dar procesul meu de invatamant s-ar incheia inainte de orice mizerie de Juramant nepermis de Mantuitor.

Chiar nu pricep de ce absolventii la care ai pretentia ca simt in inima lor ca nu este bine ceea ce fac, nu le dau in cap administratorilor juramantului cu acest pasaj crucial.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 16.03.2024 at 20:21:52.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2024, 20:25:40
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am văzut într-un reportaj jurământul la absolvirea facultății de teologie, nu-mi dau seama dacă numai cei de la teologie pastorală l-au depus, sau și cei de la alte secții asistență socială, pictură, viitori profesori de religie.

Citez dintr-un text semnat și rostit de absolvenți dintr-un reportaj Trinitas Tv la absolvirea facultății de Teologie din Cluj : https://www.youtube.com/watch?v=a2U1u3ps9JI

Probabil că jurământul e asemănător la toate facultățile de teologie ortodoxă din țară.

JURĂMÂNT

Eu (numele absolventului) NU JUR, înaintea Atotștiutorului și Atotputernicului Dumnezeu că în toată viața mea voi păzi și voi propovădui învățătura Sfintei noastre Biserici Ortodoxe așa cum s-a descoperit de către Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos cum s-a propovăduit și s-a predat de către Sfinții Apostoli și de către Sfinții Părinți așa cum se păstrează și se propovăduiește de Sfânta Biserică.

NU JUR că toată viața mea voi păstra și voi ajuta bunul nume al acestei instituții de înaltă cultură teologică, voi respecta legiuirile bisericești și voi rămâne în ascultare canonică față de ierarhia Bisericii Ortodoxe Române.”

Localitatea (data)
Așa să-mi ajute Dumnezeu ! (semnătura) Amin.
Atat as adauga!
Cine are o problema cu asta pacatul lui sa fie nu al meu.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2024, 20:55:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...

L-au depus și licențiați și masteranzii, deci masteranzii îl repetă, probabil doctoranzii îl triplează, diaconii și preoții ajung pe la al 4-lea, sau al 5-lea jurământ dacă au și doctorat.
Bănuiesc că masteranzii ale căror dosare au fost acceptate la masterat ca absolvenți de studii relaționate cu ortodoxia, poate că n-au trecut prin jurământ la absolvirea studiilor regulate, iar, fără jurământ, ei nu vor fi socotiți demni de încredere pe termen lung și nu vor putea fi constrânși la ”ascultare orbească” din pdv legal față de... ”linia fff subiectivă a sfinților poărinți”.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2024, 22:33:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Bănuiesc că masteranzii ale căror dosare au fost acceptate la masterat ca absolvenți de studii relaționate cu ortodoxia, poate că n-au trecut prin jurământ la absolvirea studiilor regulate, iar, fără jurământ, ei nu vor fi socotiți demni de încredere pe termen lung și nu vor putea fi constrânși la ”ascultare orbească” din pdv legal față de... ”linia fff subiectivă a sfinților poărinți”.
Până la urmă poate nici nu mai știi ce ai spus la jurământ peste ani și ani.
Poate nici nu e la fel jurământul în fiecare județ și instituție.
Conform textului aproape că ai responsabilitate de păstor de suflete, deși ești doar absolvent de studii teologice liceu-facultate-master-doctorat, ai lecturat doar niște texte, le-ai memorat și ai scris din ele sau ai cântat, nu ești formator al altora în duhul Evangheliei.

La unii poate nu li se potrivește ca vocație studiul teologic și sunt împinși de la spate și realizează abia după ce termină un ciclu de studii.

Viața te poate duce pe cu totul alte căi decât cele teologice.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare