Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.07.2020, 01:23:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vindecarile minunate care nu ajută la mântuire, nu sunt de la Dumnezeu, chiar spuneau niște părinți că diavolul nu vindecă decât dacă poate să piardă mai bine, să îndatoreze omul față de lucrarea sa, iar la judecată omul să apară ca legat de lucrătura lui...
Am mai meditat putin la aceasta cugetare si cred cu tarie(poti sa le spui si acelor "niste parinti") ca aceasta vorba e un sofism(SOFÍSM s.n. Raționament fals din punctul de vedere al conținutului, dar aparent corect din punct de vedere formal, folosit în scopul de a induce în eroare.)* deoarece diavolul nu are putere de la Dumnezeu sa faca asa ceva tocmai ca sa-i protejeze pe oameni fiindca altfel nimeni nu s-ar mai salva/vindeca(mantui); de aceea si Iisus spune ucenicilor sa nu opreasca pe ceilalti vindecatori (Lc9,49-50), chiar daca nu lucreaza prin Sfanta Treime.



*Corectare: in acest caz(dpmdv) scopul nu e de a induce in eroare intentionat, ci de a exagera in fata celorlalti ca sa stimuleze smerirea novicilor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.07.2020 at 01:30:51.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.07.2020, 03:12:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am mai meditat putin la aceasta cugetare si cred cu tarie(poti sa le spui si acelor "niste parinti") ca aceasta vorba e un sofism(SOFÍSM s.n. Raționament fals din punctul de vedere al conținutului, dar aparent corect din punct de vedere formal, folosit în scopul de a induce în eroare.)* deoarece diavolul nu are putere de la Dumnezeu sa faca asa ceva tocmai ca sa-i protejeze pe oameni fiindca altfel nimeni nu s-ar mai salva/vindeca(mantui); de aceea si Iisus spune ucenicilor sa nu opreasca pe ceilalti vindecatori (Lc9,49-50), chiar daca nu lucreaza prin Sfanta Treime.
Există o vrăjitoare în România care cică a vindecat de epilepsie și a primit și un premiu internațional pt treaba asta, așa zicea ea într-un reportaj, nu vreau să-i dau numele să nu-i fac reclamă.

Există și tămăduitori care se laudă că scot psoriazisul, vindecă de lupus, etc.

Oricine apelează la astfel de oameni se afierosește pe sine satanei, e păcat și să apelezi la vrăjitorie nu cred că există îndreptar mai complex de spovedanie care nu atinge subiectul, restul se pot minți pe sine că nu.

Căutarea de vindecare cu orice preț, chiar și-n afara spațiului eclezial și medical științific arată o preocupare obsesivă pt materie, pt trup, deci lumescul e stimulat aici, nu are nicio legătură cu spiritualul.

Nu mai vreau să vb prea mult la threadul ăsta cu vrăjitoria pt că mi se pare o mizerie în sine această practică și aduce și ispite în viața de zi cu zi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.07.2020 at 03:15:31.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.07.2020, 06:09:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există o vrăjitoare în România care cică a vindecat de epilepsie și a primit și un premiu internațional pt treaba asta, așa zicea ea într-un reportaj, nu vreau să-i dau numele să nu-i fac reclamă.
Oare premiul acela nu i-a fost decernat de asociatia vracilor... infiintata de ea?
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există și tămăduitori care se laudă că scot psoriazisul, vindecă de lupus, etc.
Maladii care nu pun viata in pericol, adica "imbunatatiri" de trup (nu de duh),spre deosebire deapostoli(Lc9,49-50) care scoteau demoni.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oricine apelează la astfel de oameni se afierosește pe sine satanei, e păcat și să apelezi la vrăjitorie nu cred că există îndreptar mai complex de spovedanie care nu atinge subiectul, restul se pot minți pe sine că nu.
De acord.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cautarea de vindecare cu orice preț, chiar și-n afara spațiului eclezial și medical științific arată o preocupare obsesivă pt materie, pt trup, deci lumescul e stimulat aici, nu are nicio legătură cu spiritualul.

Nu mai vreau să vb prea mult la threadul ăsta cu vrăjitoria pt că mi se pare o mizerie în sine această practică și aduce și ispite în viața de zi cu zi.
Corect.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.07.2020 at 06:13:41.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.08.2020, 20:36:34
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Adică ați crezut că am scris povești=lucruri neadevărate=invenții sau că aș fi scris la bășcălie ?
Vă promit solemn că luna viitoare, pe la jumătatea lunii iulie mă duc la bancă, iau extrasul de cont și îl pun aici public ca să se vadă toate sumele pe care le-am transferat în ultima săptămână din aprilie cât și în prima săptămână din mai către acea persoană.
Maine e jumatatea lunii august.
Eu inca mai astept.
Am multa rabdare.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.08.2020, 23:24:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Maine e jumatatea lunii august.
Eu inca mai astept.
Am multa rabdare.
Dați-i pace, nu-l mai provocați, e posibil ca omul să aibă dreptate, am mai auzit că și Oana Zăvoranu și alții au fost induși în eroare să facă plăți pt ”servicii magice” și nu puțini bani.

Extrasele de cont au date personale, nu cred că se pot publica așa, cel puțin nu pe forum, plus că dacă le publică și are dreptate ce se mai poate rezolva, nici autoritățile nu cred că i-ar putea recupera ușor banii pt că trebuie cooperare între țări, e greu, o dată făcută o greșeală să dai bani în stânga și drepta.
Aici e doar un site conversațional.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.10.2020, 23:19:17
anne77 anne77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Refuz sa cred ca exista asemenea oameni... Stiam ca apeleaza lumea la astfel de servicii, dar nu-mi imaginam ca cineva plateste mai mult de cateva sute de lei pentru asa ceva (si asta mi se parea oricum exagerat).
__________________
Proprietar magazin de cafea Lavazza
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.08.2021, 17:22:11
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Dorind sa-mi rezolv prin metode necurate si neortodoxe unele probleme pe care le aveam si care mi se pareau foarte grele, desi constient de gravitatea pacatului, am decis sa solicit ajutorul unei vrajitoare de magie alba ca sa-mi rezolv respectivele probleme.
Trist! Foarte trist! Nu faceti niciodata asta!

Prima greseala a omului e ca s-a gandit, sau mai bine zis nu a gandit deloc atunci cand s-a apucat sa-si rezolve problemele prin vrajitorie. L-as intelege pe om, daca ar fi trait in Evul Mediu sau in Epoca de Piatra... dar in ziua de azi am oarecari pretentii de la un om.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Zis si facut, am contactat-o pe mail, i-am povestit aproape toate problemele si situatia in care ma aflu, si mi-a spus ca trebuie sa-i platesc o suma cuprinsa intre 2500 si 4000 euro
A doua greseala, a acceptat sa-i dea bani vrajitoarei. Ar fi putut sa faca altceva cu ei, sa-si renoveze bucataria, sa-i doneze unei organizatii caritabile etc. Fie el, fie societatea ar fi avut de castigat. Ca si concluzie, de multe ori saracia isi are originea in lipsa de judecata, atat a individului, cat si a societatii in general.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Speriat fiind de ceea ce pot pati daca nu comand lucrarea, deoarece a zis ca daca nu comand lucrare asta va fi foarte grav datorita problemelor facute de mine si cum bani nu aveam, imediat am intrat in aplicatia Home Bank de la ING si am mai tras un credit ca sa pot plati suma aia de 7670 euro doar ca sa imi repar problemele.

A treia greseala, Atunci cand negociezi un lucru si partenerul nu respecta termenii negocierii, intervii in forta. Dar nu, omul a acceptat sa-i vireze escroacei un supliment de bani pe motivul de-a dreptul idiot ca a contactat-o inaintea termenului stabilit.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Sper sa nu se intample nimic. Oricum o sa va tin la curent cu situatia aceasta!
Sincer mi-e putin frica si chiar din cauza ca e o vrajitoare adevarata care stie face vraji. Si din cauza ca.
Daca era o simpla excroaca nu-mi era frica.
A patra greseala. Dar de fapt nu e a patra, ci e din nou prima: omul continua sa creada in eficienta vrajitoriei. N-are o problema cu faptul ca femeia e o escroaca, ci cu faptul ca i s-ar putea face vraji. Omule, individa ti-ar fi putut face vraji chiar daca nu i-ai fi dat niciun ban, chiar daca ti-ar fi stiut doar numarul de telefon sau numarul de la pantofi si mi-ar putea face vraji chiar si mie, insa pe mine ma doare in cot de prostiile acestea, asfel incat individa n-are decat sa faca febra musculara de la toate hocus-pocusurile pe care le-ar indrepta asupra mea.

A cincea greseala. Aceasta a cincea greseala imi apartine mie pentru ca incerc de ani de zile sa le explic oamenilor ca vrajitoria e o mare pacaleala si ca cei ce mai cred in ea sunt demni de mila. Oricum nu am niciun succes. Oamenii vor crede in continuare. E problema lor, o fac pe banii, pe timpul si pe nervii lor si ei sunt principalii vinovati pentru ca exista acesti sarlatani care profita de credulitatea oamenilor. Vinovati sunt atat cei ce apeleaza la vrajitori, cat si cei ce spun ca vrajitoria are ca sursa pe Necuratul. Atat unii, cat si ceilalti vad in vrajitorie ceva real si nu percep natura morala a fenomenului, anume ca vrajitoria e pur si simplu escrocherie.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
iar eu speriat atunci am luat legatura cu duhvnicul si i-am spus ce am facut, mi-a dat canon si el mi-a zis sa nu imi fac griji.
Duhovnicul, saracul, ce sa zica? Doar n-ati fi vrut sa-l sfatuiasca pe om cum ar putea s-o dea pe individa in urmarire internationala (ca am inteles ca vrajitoarea era din Polonia). De ce sa curmam raul de la radacina cand se poate mai simplu sa dam un canon si sa ne facem ca ploua in continuare?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
O singura solutie, spovedanie completa
Excelent! Ce mai conteaza ca vrajitoarea isi va continua afacerile! Ii va pacali pe altii, nu pe noi, iar spovedania ne va face curati ca lacrima. Sau e cineva de alta parere?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Revin sa completez, draga bihoreanule pacatos, ca singur si cu voia ta te-ai bagat intr-o situatie foarte, foarte grea, si care, fara ajutorul slujitorilor bisericii, nu stiu cum se poate rezolva.
Nici cu ajutorul slujitorilor bisericii nu se va rezolva. Infractoarea isi va schimba doar victima.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Cert este ca functioneaza, am cunoscut o persoana din Oradea care a facut Yoga si spunea ca se simtea foarte bine la nivel emotional si ca intra in contact cu ingeri si cu tot felul de energii pe care el le considera de la Dumezeu. Este clar ca sunt de la diavol, si ca la fel tot pe acest principiu este si in cazul celor care practica magia si ritualuri magice dar trebuie aduse argumente solide !
Omul crede si in Yoga, ceva mai sus vorbea de bioenergie, deci nu numai in vrajitorie. Numai ca n-are niciun argument ca ele sunt de la necuratul. Pai de ce mai crezi un anumit lucru daca n-ai niciun argument? Ce ma intriga aici nu e daca yoga, magia si toate aceste prostii sunt de la necuratul, ci faptul ca suntem convinsi de eficienta lor fara sa avem niciun argument demn de niste fiinte cu creier asa cum sustinem ca suntem.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există o vrăjitoare în România care cică a vindecat de epilepsie și a primit și un premiu internațional pt treaba asta, așa zicea ea într-un reportaj, nu vreau să-i dau numele să nu-i fac reclamă.
Chiar trebuie sa credem acest lucru? Pai trebuie, ca a fost un reportaj cu ea. Deci vedeti cat de usor cred unii tot felul de lucruri?

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
Refuz sa cred ca exista asemenea oameni... Stiam ca apeleaza lumea la astfel de servicii, dar nu-mi imaginam ca cineva plateste mai mult de cateva sute de lei pentru asa ceva (si asta mi se parea oricum exagerat).
Exista si nu sunt putini. Atunci cand esti convins ca un lucru e bun, esti dispus sa platesti pentru el. Unii platesc pentru o masina mai mult decat costa casa in care locuiesc. Altii platesc pentru un telefon cat dublul salariului lor pe o luna. De ce n-ar plati 7670 de euro unei vrajitoare pentru a-si satisface o dorinta care poate noua ni s-ar parea idioata? Aceasta se intampla pentru ca oamenii ajung uneori la niste convingeri fara sa isi foloseasca in prealabil judecata.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.08.2021, 17:48:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul

Nici cu ajutorul slujitorilor bisericii nu se va rezolva. Infractoarea isi va schimba doar victima.

...
Nu infractoarea este subiectul topicului; bihoreanul.pacatos are nevoie de sfat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.08.2021, 15:28:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu infractoarea este subiectul topicului; bihoreanul.pacatos are nevoie de sfat.
Ce sfat i-ai mai putea da unui astfel de om?.. dupa ce a trecut 1 an.

Citat:
SFAT: Nu crede in minciuni, in morti, in excroci, in duhuri rele, in draci, in demoni, in lume dar mai ales nu crede in propria ta prostie ca sa nu te autodistrugi ca un fraierit ce se crede jmecher.

Te ia lupii si-ti dau sa bei din vinulumii spurcat plin cu toate vrajitoriile si ametesti pana te smintesti de tot.

Cum crezi ca te-ar putea ajuta raul? Pai raului chiar daca te supui si-i faci pe plac si-ti pui pile, raul fiind rau se va razbuna pentru faptul ca esti bun cu raul vrand sa te scape raul... de rau... asa ca va fi rau cu tine oricat bine vei face raului.

Una e sa faci bine celor rai care-ti fac rau si alta e sa fi prost de bun ca sa faci bine raului adica sa faci rau asa cum cere dupa care raul fiind rau iti va face rau ca de aia ii rau.

Deci? Fa bine celui ce-ti face rau dar nu fa bine raului caci raul fiind rau niciodata nu-ti va face bine fiindca de aia se numeste rau caci oricat i te supui si oricat bine i-ai face cu atat mai mult iti va face rau pentru ca altfel ar fi bun.

Fa-l bun pe omul rau dar de rau leapada-te cat mai repede pana nu te face sluga lui si apoi te omoara si te chinuie in iad caci raul care esti te va chinui.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare