Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.06.2020, 01:20:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu nu stiu nimica despre vreo brosura ,eu am gasit acest link la care au contribuit mai multe persoane.
Apoi am mai gasit unul ,dat dati si pe anumite titluri de pe lateral [ex.patriarhia].
https://sfintiinugresesc.wordpress.com/category/888/
Nu știu cum i-o zice, broșură, scrieri, a fost acu ceva ani o conferință a părintelui Necula prin Suceava, iar la un moment dat a venit o întrebare din sală despre pr. Boca, iar pr. Necula a răspuns ceva tăios cu referire la pr. Anitulesei ca și cum și el ar fi avut o contribuție la textele care contestă sfințenia părintelui Arsenie.

Părintele Gheorghe era unul dintre puținii care mai aveau curaj să vb, sper să rămână pe mai departe chiar dacă nu vor mai fi pe net conferințele lui.

La un moment dat nu vor mai fi predici tari pe net, că deh pericolul de caterisire, ce conferințe se făceau prin anii 2000 când se putea vb liber pt că patriarhul Teoctist era mai îngăduitor și ce se face acum, asculți câteva ore ca să mai extragi o învățătură două, în rest spoială cu sclipici și răspunsuri care să taie întrebarea din fașă.

Până și pe părintele Amfilohie Brânză am văzut că l-au mutat anul trecut de la măn. Diaconești, deși și datorită lui mănăstirea a ajuns să se dezvolte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 25.10.2020, 19:34:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit impresii din concediu 2020

IMPRESII DIN CONCEDIU 2020


UN CONCEDIU CARE ESTE SCURT,DAR IMI ARATA CIT DE FRUMOASA TZARA AVEM.si chiar daca multi lacomesc la ea sa o distruga nu vor reusi ,pentru ca tot ce a lasat Dumnezeu ,omul sa n u poata desface.

Dupa ce am plecat de acasa,am ajuns si la SIBIU ,sa vizitam centrul vechi si s a luam masa,trecind si peste si inapoi la plecare peste podul zis al minciunilor..Am ajuns pe valea Oltului la manastirea COZIA ,unde dupa inchinare in manastire,vizitarea muzeului si a pangarului ,ne-am desfatat privirile cu peisajul din spatele manastiriicpe valea oltului aproape de baraj,am cumparat miere de munte de la un vinzator care avea si alte produse si ne-am cazat simbata la o pensiune BLU RIVER,la 5 km de manastirea COZIAsituata chiar pe malul Oltului,splendida asezare.Am trecut prin CALIMANESTI –CACIULTA fara a ne opri caci nori grei erau pe cer .afara se intunecase prea devreme ,fapt ce anunta o vreme urita ce intr-adevar a aparut imediat ce ne-am cazat .Dar Oltul era frumos de admirat sicp e furtuna ,ploaie,vint ,fulgere care brazdau cerul si apa Oltului
.Duminica ,4 sept. am ajuns intr-o ora la manastirea CURTEA DE ARGES,unde am mai prins putin din slujba ca nu n e-am dat seama ca biserica cu moastele SF.FILOFTEIA e in renovare.Slujba s-a tinut in biserica noua in care se afla mormintele regelui MIHAI si a sotiei sale ANA ,situate dincolo de zidul manastirii,VIZAVI DE PARC..Altarul e inchinat sfintei Filofteia,caci are pe perdeaua altarului cusut chipul ei , iar pe iconostas se afla icoana ei si linga ea racla cu moastele Sale. .La predica staretul a spus ca Domnul face minuni si prin roadele fructelor ,de ex.prunele ,care s-au facut foarte multe anul asta.II sfatuia pe credinciosi ca faca licoarea mai tare de 24 grade ca sa se trateze la iarna de virusi.Asa ca eu i-am spus preotului care ne-a miruit ca la noi de cind ma stiu tzuica are 52-53 grade .Ne-a intrebat de unde suntem si cind a auzit ca suntem de la Arad A FOST PLACUT SURPRINS ZICIND CA Aradul e o zona faina.Dupa ce ne-am facut cumparaturi la pangar am luat aghiasma si APA DE LA IZVORUL MESTERULUI Manole ,pe care am consumat-o in drumurile noastre, am plecat sa ne plimbam prin Centru si am luat masa la un restaurant tzaranesc cu f.multe reviuri ,zice fiica mea ,MANUELA.Apoi in jumatate de ora am ajuns la izvoare la MERISANI am facut dreapta spre CRIMPOTANI .A fost acolo si preotul caci a fost slujba dimineazta ,fiind duminica ,care ne-a miruit .Multa lume .Exista loc de parcare in padure putin mai jos de manastire.Am dat acatist pentru toate pentru sanatate,ca am intrebat preotul la ce acatist sa ne inscriem .
Apoi am plecat la Bucuresti unde ne-am cazat vila parlament ,care are o curte draguta si se afla la 10 minute de mers pe jos de catedrala mintuirii neamului ,inchisa pentru lucrari .Functioneaza biserica de la intrare,frumoasa . , .Tot linga cazarea noastra am intrat si la biserica SPIREA NOUA ,care se afla la capatul stradutei unde am avut cazarea.Apoi am mers la biserica MIHAI VODA,unde se afla o icoana facatoare de minuni a MAICII DOMNULUI ,care are si paraclis si a fost donata de un calugar de la ATHOS..Apoi ne-am plimbat prin centrul vechi,am ajuns si la biserica SF.GHEORGHE CEL NOU ,apoi la masa, caci sunt f.multe restaurante in zona aceea.Surpriza cea mare a fost ca mergind pe o alta straduta am ajuns la biserica ZLATARI unde se afla moastele sf.CIPRIAN ,era vecernie cu litie ,caci a doua zi pe 3 sept.era hramul sfintului .Moastele erau scoase afara spre inchinare.Eu m-am gindit in zilele alea oare unde este biserica pentru ca mi-ar placea sa ajung,desi nu stiam ca e in centrul vechi si nici ca este ziua SF.CIPRIAN a doua zi.CE MINUNAT,am spus asta preotului care ne miruia la moaste si el a zis ca DUMNEZEU ne trimite acolo unde trebuie.
Dar inaite de a ajunge in centrul vechi am fost la cimitirul Ghencea sa n e inchinam la moastele SF.ILIE LACATUSU ,la care m-am rugat acuma un an sa gasesc un medic bun ,dar i-am zis atunci ca eu nu voi ajunge la Bucuresti sa ma inchin la moastele lui.DAR anul acesta am mers stiind ca e deschis joia de la 13 la 16,si simbata si Duminica. Cind m-am rugat sa ne ajute pe noi romanii sa nu ne lepadam de HRISTOS a miscat capul si umerii in sens de NU ,mina parintelui avea caldura miinii mele.
Apoi am mers la man RADU VODA sa multumesc sfintilor de acolo NECTARIE SI EFREM CEL NOU pentru ajutorul dat.Eu m-am rugat mai mult la SF.NECTARIE ca am si gasit un flaconas de la Eghina cu ulei sfintit ,nici nu credeam ca mai am ,dar si la SF.PARASCHEVA,apoi la SF.EFREM CEL NOU,laSF.MC.PANTELIMON,SF.IOAN RUSUL,SF.PATAPIE ,PARTENIE DE LAMSAC,SF.LUCA AL CRIMEEII,SF.HARALAMBIE ,CUV.DAVID DIN EVIA ,Sfinti taumaturgi,.
__________________
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.10.2020, 19:35:30
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit impresii din concediu 2020 ,continuare

Abia apoi am ajuns in centul vechi.A doua zi era simbata ,am mers pe valea Prahovei cu ocol la manastirea ZAMFIRA,zugravita de N.GRIGORESCU, ,care din pacate era in renovare,dar mi-am luat icoana facatoare de minuni a MAICII DOMNULUIICOANA FACATOARE DE MINUNI cu un zimbet aparte,superb,apoi am continuat drumul,dup ace ne-am luat si agheasma, trecind prin orasul BAICOI ,oras mare cu zona de dealuri cu vii ,vile superbe la aceste vii si indicatorul la intrare in oras era DRUMUL VINULUI.Am oprit la SINAIA ,unde nu n e-a lasat sa ne plimbam prin parc ul de la castelul PELES daca nu luam bilet si pentru interior,ca trebuiau respectate culoarele.Minciuna !!!,in Aer liber ce culoare sa respecti ,nu avem voie sa ne plimbam prin propria tzara la locuri dorite de noi! Chiar daca era afara in aer liber!!Dupa minime cumparaturi la tarabele aflate pe traseu si inchinare la man.SInaia,luarea mesei la un restaurant central ,Avalon, ,am plecat la Busteni la manastirea CARAIMAN.Nu ne-am orientat sa vedem cum e programul pangarului si l-am gasit inchis la ora 18 ,putin a lipsit ,daca eram atente,s a il gasim deschis,caci voiam sa cumpar daca aveau, icoana MAICII DOMNULUI gasita de parintele GHERONTIE int-un copac sus in padure ;e pe hirtie si izvoraste mir,care se scurge pe sub sticla in pervazul de jos al icoanei ,asta am observat si eu dar acolo sterg cei norocosi mirul pe servetel,;eu stiam asta de la vinzatoarea de la pangar din alt an cind am fost acolo intr-o iarna ,cind s-au adus moastele sf.APOSTOL ANDREI si SF.EPITECT SI Astion la Predeal.Asa ca ne-am inchinat in manastirea noua,in aghiasmatar unde se afla si icoana aceasta deosebita a MAICII DOMNULUI si am trecut sa n e rugam si la mormintul parintelui GHERONTIE PUIU ,venerabil parinte pe care l-am intilnit direct alta data cind am fost si care are mormintul linga manastirea noua.
Ne-am cazat la un hotel de 4 stele in Azuga,hotel CARPAT IN, de unde la etajul 3 am avut un peisaj splendid.A doua zi am plecat spre BRAN .dar cu oprire la cetatea RISNOV,Acolo extrem de multe masini dar multa lume era acolo din toate judetele tzarii.Multi parinti cu copii mergeau la DINO PARC foarte extins,am vazut pe arta cu multe atractii pentru copii,inclusiv dinozauri.
,Cetatea era inchisa pt.renovare.,dar sus peisajul era splendid!Dupa ce am luat masa ca era deja ora 14 trecut,la o terasa acolo,,am plecat spre BRAN ,locul urmatoarei cazari , Cetatea BRAN castelul l-am vazut alta data.Am parcurs inainte de cazare defileul RUCAR BRAN ,pe care nu l-am vazut niciodata si care e cel mai splendid din tzara!Pe tot parcursul sunt peisaje splendide si p e o parte si p e alta a drumului si daca urci si daca cobori nu numai in punctele de belvedere.Am intrebat un localnic care vindea miere de munte si cirnaciori de vinat,si n e-a zis ca daca mai mergem juma de ora ajungem pe cheile DIMBOVICIOAREI ,care sunt extrem de frumoase,3km jumate,am platit 3 lei de persoana la intrare,apoi am urcat pe un drum asfaltat dar foarte ingust la un sat CIOCAN,de multe ori cu viteza a intia ca in a doua nu tragea motorul ,dar cind am ajuns sus ne-am oprit sa admiram cel mai splendid si intins peiasaj al muntilor.Tocmai au oprit inca doua masini care veneau din sens contrar.Apoi am mers juma de km pe drum neasfaltat si am ajuns din nou in drumul principal care trecea prin MOECIU DE SUS.Si ne-am oprit in centru la BRAN la tarabe si la ora 19 am ajuns la cazare la o pensiune de 4 stele dar n u asa de buna ca cealalta pentru ca nu era in prêt inclusa si masa de dimineatza.,pensiunea castelul VLADIMIR cu peisaj frumos spre castelul BRAN si toata valea.
Am plecat duminica spre casa ,drumul era lung peste 300km ,ne-am oprit la FAGARAS la noua catedrala la slujba atita cit am mai prins din ea ,inclusiv o predica f.buna despre iubirea vrajmasilor, la care am stat sa o ascultam.,apoi la PORUMBACUL DE SUS LA CASTELUL DE LUT pe valea zinelor,o locatie splendida pe malul apei ,Desi interiorul nu era gata ,nici restaurantul rotund construit din piatra de vale, ei erau f.bine organizati.intrarea 5 lei de persoana ,inauntru in curte mincare la ceaun ,bufet cu sucuri naturale ,cafea si suveniruri.Mi-am cite o cana de la Curtea de Arges,de la RISNOV si de la aeasta locatie unde erau ca si la Risnov f.multe masini din toate partile tarii si Bihor si Constantza si noi cei din Arad.Afara de locatie alte tarabe cu placinte ,gogosi ,suveniruri. Si miere demunt din brad,flori de munte si fructe de padure ne-am mai luat de pe valea Oltului ,prahovei si zona fagarasilor.
Si am plecat spre SIBIU unde ne-am oprit in centrul vechi cind am mers spre Bucuresti ,acum am luat-o pe centura pe autobanda pina la DEVA de unde am iesit pe drum normal afindu-ne la 160 km de casa unde am ajuns la ora 19.
DAU SALVA LUI DUMNEZEU PENTRU ACEAST CONCEDIU IMPREUNA CA FIICA MEA

POST SCRIPTUM;

Sa va scriu cum sunt cele 7izvoare .Ele sunt in 3 troite aflate doua in drept cu biserica in padure si unul mai jos ,tot in padure dar aproape de locul de parcare a masinilor,un loc mai lat pe marginea piriului.Acea de jos are 3 izvoare,cel mai mare frontal e al MAICII DOMNULUI IZVORUL TAMADUIRII SI ARE DE O PARTE SI ALTA A ICOANEI PE SFINTII IOACHIM si ANA.Acest izvor are o usita care trebuie deschisa si se ia apa cu o galetusa cu aplecare accentuata pina la izvor,apoi usa trebuie inchisa.Celelalte 6 izvoare au robinete.La aceasta troita in stinga este izvorul sfintelor Parascheva si Filofteia,care nu prea curge ,mai picura unori ,iar daca ne rugam mai si curge o f.scurta perioada de timp asa incit sa nu plecam fara apa de la acest izvor.In stinga se afla alt izvor din care vine apa pe robinet si corespunde cu SF.CALINIC DE LA CERNICA ,care este si patronul alaturi de sf.NECTARIE AFLAT LA ALT IZVOR.Alaturi de sf.CALINIC se afla si sf.mc.MINA si un alt sfint cu litera S ,nu retin numele pentru ca am rugat pe cineva sa citeasca eu avind ochelarii in poseta si poseta in masina.
MAI SUS ESTE O ALTA TROITA CU 3 IZVORE ,UNUL CENTRAL AL SF.NECTARIE ,iar celelalte doua ale sf.NICOLAE IN stinga si ale SF.IOAN BOTEZATORUL IN DREAPTA,
Mai sus la cam 10 metri se afla si al 7 lea izvor central fiind icoana SF.AP.ANDREI ,SI PE PARTILE LATERALE SUNT SF.MC.PANTELIMON SI SF.IOAN RUSUL.
Acuma din pacate markerul meu a ramas in poseta asa ca nu am cris numerele izvoarelor ca sa stim cui sa n e rugam .Ne rugam sfintilor pomeniti pictati pe peretii troitelor si mai ales MAICII DOMNULUI ,care are cel mai mare izvor.
Maica Domnului si sfintii taumaturgi sa ne ajute la insanatosirea trupeasca si sufleteasca.
Biserica a fost ctitorita de VALERICA LUNGU ,profesor si journalist,care s-a vindecat de un cancer de pielec spalindu-se cu aceasta apa de la aceste izvoare de leac.La aceste izvoare s-au vindecat si orbi si un copil mut care a baut apa din aceste izvoare.
Merita sa ajungem pe acolo sa neluam apa de la aceste izvoare pentru vindecari de tot felul de boli.





.
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impresii din pelerinaje-tari straine sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 194 13.11.2013 16:36:28
Impresii din pelerinaje -anul 2009 sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 4 31.08.2009 22:23:06
Impresii de la mitingul de protest contra statului politienesc! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 7 02.02.2009 17:04:58
Impresii din pelerinajul unei minivacante sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 3 09.12.2008 03:12:10
impresii crestine eea Generalitati 8 08.03.2008 12:33:58