Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2010, 19:26:11
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Avortul- canon de pocainta

Sunt foarte multe femei care avorteaza din x motive. Acest thread doreste sa ajute femeile care au acest pacat, cum sa repare greseala comisa. Ne intereseaza sfaturi, canoane, explicatii ale acestui pacat, ce trebuie sa facem samd.

Last edited by annajanette; 13.02.2010 at 19:29:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2010, 19:30:57
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

exista foarte multe scrieri pe aceasta tema si se pot cumpara de la pangarele bisericilor carticele "Acatist de pocainta pentru pruncii avortati" este cea pe care o stiu eu.
canoanele bisericii stiu ca spun ca o femeie care a avortat este oprita de la Sfanta Impartasanie pentru un foarte mare numar de ani. Dar cati anume depinde si de duhovnicul personal. Unii dau un canon mai mic in functie de cat de tare simte ca se pocaieste femeia respectiva si de cat de mult isi da seama de pacatul ei si bineinteles sa nu-l mai repete.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2010, 21:52:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Avortul este o crima, privezi un suflet de viata si de botez! A taia cu un cutit un copil de 3 ani sau a ucide un prunc in pantece este acelasi lucru!
Fatul are suflet din momentul conceperii! Dumnezeu ii da viata si unii dintre noi suntem mai mari ca Dumnezeu si hotaram care traieste si care nu...
Avortul este pacat si este greseala! Stie Dumnezeu scopul fiecaruia pe pamant, poate avortezi pe cineva care ajungea sfant si te mantuiai prin el!
Daca mama ta avorta, tu nu mai erai acum , si a gresit ca ti-a lasat viata?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2010, 21:56:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Canonul se primeste la spovedanie!
Se recomanda oprirea avortului si botezul pruncilor! A altor prunci dar nu doar botezul lor ci si educatia lor religioasa ca si cum ar fi copii tai... de fapt prin botez nasii devin parintii spirituali ai pruncului si au datorie morala fata de finii lor!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2010, 22:03:06
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bilibox daca taceai filosof ramaneai.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2010, 01:44:38
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Question solutie

Daca vrei sa fii iertata pt un avort, infiaza un copil.
Ca ai de unde, Doamne iarta-ne.
Stii tu... ochi pt ochi...
Daca nu suporti copii in viata ta... nu-L suporti pe Dumnezeu.

Cazurile speciale necesita canoane speciale.

Eu zic ca asta e solutia optima.

Intrebare pt mamele "avortatare":
La Judecata de Apoi, cu totii vom invia.
Ce le veti spune atunci copiilor vostri avortati?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2013, 11:10:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Avortul este o crima, privezi un suflet de viata si de botez! A taia cu un cutit un copil de 3 ani sau a ucide un prunc in pantece este acelasi lucru!
Fatul are suflet din momentul conceperii! Dumnezeu ii da viata si unii dintre noi suntem mai mari ca Dumnezeu si hotaram care traieste si care nu...
Avortul este pacat si este greseala! Stie Dumnezeu scopul fiecaruia pe pamant, poate avortezi pe cineva care ajungea sfant si te mantuiai prin el!
Daca mama ta avorta, tu nu mai erai acum , si a gresit ca ti-a lasat viata?
Exact!
Fătul are viață și este ființă umană.
Mai mult: embrionul are viață și este ființă umană încă din momentul concepției.
Este atât adevăr de credință, cât și adevăr verificabil științific.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2010, 23:18:51
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

SPUN CA ACEST PACAT NU SE IARTA TOCMAI PENTRU CA SA NU INCURAJEZ ALTE FETE SAU FEMEI SA IL SAVARSEASCA, DACA TOTI SPUNEM CA E USOR, SE IARTA, LUMEA VA INCEPE SA IL FACA DIN CE IN CE MAI DES PANA CAND INTR-O ZI CAND...LUMEA VA VEDEA ASTA CA PE CEVA NORMAL . E MULT MAI MULT DECAT UN PACAT, TREBUIE SA INTELEGETI ASTA. Judecati-ma pentru felul in care gandesc daca vreti, dar mai bine faceti ceva, dati sfaturi utile pentru cei care sunt in pragul avortului ! De fiecare data ...sa luam un ex simplu... ii spunem unui copil " nu lua oala de pe foc ca te arde" el poate nu va va asculta, va crede ca nu e asa de grav, poate e mai bine sa ii spui " nu lua oala de pe foc, te va arde, dar mai mult decat atat apa aceea fierbinte va cadea pe tine si te va mutila pe viata" Desigur, poate ca alt exemplu era mai convingator decat acesta, dar asta mi-a venit acum in minte ! In carte Parintelui Arsenie Boca 'Sfaturi pentru cei casatoriti' scrie : "Crima de avort este mai mare decat crima simpla, pentru ca se face impotriva unui copil fara aparare. De aceea, cere cap de mama si de tata.Sangele lor striga la cer RAZBUNARE si putini sunt cei ce scapa de ea. Nenorocirile intre oamneni, razboaiele, au si rolul acesta, de a face dreptate acolo unde nu s-a facut pocainta ... 'Sa nu spurcati pamantul pe care aveti sa traiti; ca sangele spurca pamantul si pamantul nu se poate curati de sangele varsat, altminteri decat cu sangele celui ce l-a varsat' . Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2010, 08:45:29
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Acum cativa ani , vine la mine o "domnisoara" studenta sa se spovedeasca si marturiseste ca are un prieten, ca a "calcat pe alaturi", ca s-a dus si a avortat. Am incercat sa o fac sa inteleaga ca a comis un mare pacat, o crima , si ca nu vad la ea nici un semn de parere de rau pentru ceea ce a facut. Era in prima saptamana din postul mare si ma intreaba daca o dezleg la impartasanie. Ii raspund ca deocamdata acest lucru nu este posibil, trebuie sa-si faca canonul, mai vorbim in ultima saptamana , sa vina atunci sa se spovedeasca din nou. Voiam sa vad daca este vreun semn de indreptare, daca postul si canonul au fost eficiente. Surpriza: n-a mai trecut de loc pe la biserica mea, am aflat de la altcineva ca s-a dus la oras si s-a spovedit si chiar s-a impartasit, zicand ca ea in veci n-a crezut ca pentru avort se opreste de la Sfanta Impartasanie.
Concluzia: tot noi preotii suntem de vina ca dezlegam prea cu usurinta la aceasta Mare si Sfanta Taina , ingaduim ceea ce nici Sfintii Parinti nu ingaduie, aratandu-ne permisivi atunci cand nu trebuie. Sa ne feresca Dumnezeu de asa ceva si sa nu ne osandim pentru o astfel de atitudine....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2010, 20:44:30
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si daca dam pedeapsa se sterge pacatul?!!!
Nu se descurajeaza asa AVORTUL,pt ca exista reversul medaliei sa il faca acasa singure si vom avea numai sinucideri
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46