Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1311  
Vechi 12.07.2016, 22:17:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cătăline, greșit. Ai grijă, vrei să devi eretic franco-latin ("romano-catolic") ? Desparți harul de Duhul Sfânt care izvorăște harul ?
Repet: nu avem treabă cum anume ajungem să vedem pe Hristos. Normal că nu prin Persoana Duhului Sfânt vedem pe Persoana Hristos, ci prin harul Duhului Sfânt, care nu vine separat de Duhul Sfânt.
Dar subiectul e cu totul altul: harul ca energie necreată și Duhul Sfânt care izvorăște harul sunt același lucru? Dacă nu sunt același lucru, poate să fie, să vină, să existe, harul fără Duhul Sfânt?
Harul este o energie necreata, nu e acelasi lucru cu Duhul Sfant. Am mai scris, e ca soarele si razele de soare. Este invatatura clarificata de Sfantul Grigorie Palama. E sigur ce iti spun, intreaba daca vrei un preot sau pe altcineva.
Reply With Quote
  #1312  
Vechi 12.07.2016, 23:48:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Harul este o energie necreata, nu e acelasi lucru cu Duhul Sfant. Am mai scris, e ca soarele si razele de soare. Este invatatura clarificata de Sfantul Grigorie Palama. E sigur ce iti spun, intreaba daca vrei un preot sau pe altcineva.
Așa este, sunt de acord cu ce ai scris în aceste două rânduri, 100%.
Și în Sfintele Icoane, Sfintele Moaște, prosoapele lui Pavel, umbra lui Petru, șarpele de aramă, toiagurile lui Moise și Aaron și toate zecile de exemple celelalte, precum și în însăși trupul omenesc, nu poate intra doar "razele soarelui" fără "soare", deci nu poate intra harul fără Duhul Sfânt care izvorăște harul, iar prin har, Duhul Sfânt lucrează.

Și spun mai mult :

Harul este "gândit" de Duhul Sfânt să fie folosit de om, în alegerea și voia liberă a omului de a se îmbunătății prin urmarea poruncilor Domnului, harul sunt energiile și darurile cele necreate izvorâte din Duhul Sfânt pentru oamenii ce se sfințesc, îi curățesc, în har îi luminează și văd pe Hristos în Persoană, sau fără să vezi pe Hristos, să vezi Lumina cea Necreată, ca Pavel pe drumul Damascului care a văzut și Lumina și pe Hristos în Lumină, prin har îi îndumnezeiesc, harul schimbă proprietățile materiei, schimbă lemnul în șarpe, schimbă veninul din corpul celor mușcați și căzuți înaintea șarpelui de aramă, în sânge firesc, și veninul din corpul lui Pavel, când a fost mușcat de viperă, în drumul spre Roma, harul intră în trupurile Sfinților Domnului, ca să le facă mărturie că acel om a fost altfel decât toți și a ajuns sfânt și fiindcă harul Duhului Sfânt nu lucrează niciodată egoist, minunile nu se petrec niciodată doar între om și har, ci între har-om-om sau har-obiect-om, fiindcă harul unește, aduce pacea, aduce comuniunea, că nu spune: "cel ce este bolnav între voi, să se roage", ci spune "cel ce este bolnav între voi să cheme preoții Bisericii, care rugându-se și ungându-l cu untdelemn se va vindeca" și de aceea omul nu rămâne însărcinat prin el înșuși, ci este nevoie de doi, de femeie și bărbat, fiindcă Duhul Sfânt ne învață a ne dărui, ne învață comuniunea și harul este cel care aduce viața în embrionul uman sau animal. Și este har, fiindcă peste tot este Duhul Sfânt care aduce harul.

De aceea neo-protestanții sau orice învățătură care resping această împreună-lucrare, comuniune, sunt în înșelare, în minciună, sau numit teolog, în erezie, fiindcă nu poți tu prin tine însuți să faci nimic, să invoci nimic, să vindeci nimic, să primești nimic, decât cu un singur scop, prin alții, primești, numai pentru a dărui, tot ce ai primit. Cu cât dăruiești mai mult, cu atât vei primi mai mult. Cu cât dăruiești mai puțin, cu atât singur îți închizi robinetul tot mai mult, al harului Duhului Sfând și a orice faptă mântuitoare și deschizi robinetul întunericului dulceag ce imită harul, "harul satanist" îi spun eu, care te face să crezi precum satana, că poți să fi creator, poți să faci prin tine însuți tot, respingi grupul, fiindcă vrei ca grupul să-ți fie sclav, să te adore cu uimire și să fi stăpân peste ei.

Dar Domnul e venit să slujească spune, nu să fie slujit, și mai spune că celor ce vor birui cu Domnul, prin Sfinți și prin obiecte, categoric, ni se va da dacă biruim, să împărățim cu Domnul, să stăm pe scaunul Său de domnie... Ce Dumnezeu minunat avem ! Cum să nu te bucuri și să nu cânți de bucurie, atunci ? Cum să nu vrei să dai tot ce ai, când știi că de la El sunt toate ? Cum să spui că numai tu singur dacă ridici mâninile sus la cer, este de ajunsă rugăciunea ta să primești har și Duhul Sfânt. Cum să nu vezi că Hristos și-a ales Apostoli, care alegeau episcopi, preoți, diaconi, tocmai ca să arate că numai ÎMPREUNĂ cu Sfinții din Ceruri, cu Maica Domnului, cu Apostolii, cu Biserica din Cer și Biserica de pe pământ, se mântuiesc oamenii...

Oh, că aș scrie fără să mă mai opresc zile în șir, săptămâni la rândul...
Dar nu fac decât să amintesc ce s-a scris înainte și ceea ce oricine, în harul Duhului Sfânt, i se descoperă, când devine luminat, atunci devine cu adevărat creștin, i se arată și știe în Duhul Sfânt, că Biserica este ce se numește politic și trunchiat, Ortodoxia. Dar ea este, da Ortodoxia, este Biserica, și prin această învățătură, prin această comuniune de oameni care se sfințesc, omul se pune pe calea spre mântuire și dacă rabdă până la sfârșit se mântuiește, din mila Domnului, pentru rugăciunile Preacuratei și a Sfinților Săi.

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.07.2016 at 00:15:24.
Reply With Quote
  #1313  
Vechi 13.07.2016, 01:10:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Efectiv nu ai cu cine, caz fara speranta.
Ia zi Emliane si tu ai soarele in casa?
Ca unde e lumina, musai si soarele,.logic coane Fanica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1314  
Vechi 13.07.2016, 02:18:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Am scris de soare, cu razele de soare, că l-am citat pe Cătălin, el a spus primul exemplul acesta frumos și sunt de acord cu el.

Iartă-mă dacă te-am supărat, frate Aline...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1315  
Vechi 13.07.2016, 07:22:10
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Efectiv nu ai cu cine, caz fara speranta.
Ia zi Emliane si tu ai soarele in casa?
Ca unde e lumina, musai si soarele,.logic coane Fanica.
Ah, îmi aduc aminte de ăla care căra lumina Soarelui cu nu știu ce din "Povestea prostiei". Igorete, tu ai reactor stelar în casă?
Serios acum e atît de greu să vedem că s-a trecut de la simplitatea cultului la complexitatea lui în 150-200 ani? Adică nu existau Liturgii în primul secol, așa cum au loc astăzi, nici pe departe, la început. Însă pe vremea edictului de la Milan, deja existau Liturgii, preoti, episcopi, diaconi&diaconite, cu slujiri foarte asemănătoare celor de astăzi.
Reply With Quote
  #1316  
Vechi 13.07.2016, 18:13:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Ah, îmi aduc aminte de ăla care căra lumina Soarelui cu nu știu ce din "Povestea prostiei". Igorete, tu ai reactor stelar în casă?
Serios acum e atît de greu să vedem că s-a trecut de la simplitatea cultului la complexitatea lui în 150-200 ani? Adică nu existau Liturgii în primul secol, așa cum au loc astăzi, nici pe departe, la început. Însă pe vremea edictului de la Milan, deja existau Liturgii, preoti, episcopi, diaconi&diaconite, cu slujiri foarte asemănătoare celor de astăzi.
:) reactor stelar... numai Adrian poate "aglutina" așa ceva în mintea lui...

Da, harul e reactorul reactoarelor, energia energiilor, materiile negre și vide din univers, cu care Hristos, prin Duhul Sfânt, de la Tatăl, lucrează și crează stelele și galaxiile.

Am o singură dorință pe care o cer des Domnului: să-mi înmulțească harul primit la Sfântul Botez din pruncie, și să nu-l pierd.

Ce nu înțeleg este unde vezi tu că creștinismul a devenit complex. Nu-i complex. E la fel de simplu ca și în secolul I. Orientul, Răsăritul, a rămas și este simplu. Sfânta Liturghie este aceași neschimbată de 1700 de ani, din secolul III, de la Sfântul Ioan Gură de Aur. Duhul Sfânt a scris-o prin Sfântul Ioan. La fel cum Duhul Sfânt a scris Apocalipsa.

Iar în Etiopia se păstrează și se practică Liturghia Sfântului Apostol Iacov, care e din secolul 1, care o slujea și Sfântul Apostol Pavel, scrisă de Sfântul Iacov, pe când era Patriarh al Ierusalimului.

Iar diaconițele sunt și azi. Sunt soțiile diaconilor. Și eu aceleași atribuții ca și în secolul I, ajută la slujire, la ordinea în Biserică, cântă în strană, mențin și întrețin corul, rostesc rugăciuni din strană, citesc Apostolul, Sinaxare, etc.

Singurul lucru ce s-a scos, începând din secolul IV, puțin după edictul de la Mediolanum, din 313, este căsătoria episcopilor. Când creștinismul a devenit religie oficială a împeriului roman și când Biserica a ieșit din catacombe și din munți și peșteri și ascunzișuri, a început să slăbească credința, episcopii își neglijau eparhiile și turma și dădeau multă atenție soției și copiilor lor, își așezau copii în poziții bune și deveneau aroganți. Ori asta Biserica n-a permis și decând nu s-au mai căsătorit episcopii, ci au început să fie aleși numai dintre monahi, episcopii și-au revenit puternic și a început epoca de aur a Patristicii, anume ale tâlcuirii Sfintelor Scripturi și povățuirii îndumnezeite ale Bisericii spre mântuire. Atunci a început creștinismul să se extindă, încet și sigur, până la venirea musulmanilor, în anul 622, când au început să-i omoare pe creștini.

Dar învățătura Sfântului Duh, prin Sfinții Părinți, stă până azi și va sta pentru veșnicie și fericit este acela care o caută, o găsește, o cunoaște, o împlinește și o dăruiește, căci va deveni cetățean al Împărăției Cerurilor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.07.2016 at 18:18:56.
Reply With Quote
  #1317  
Vechi 14.07.2016, 00:06:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am scris de soare, cu razele de soare, că l-am citat pe Cătălin, el a spus primul exemplul acesta frumos și sunt de acord cu el.

Iartă-mă dacă te-am supărat, frate Aline...
Deci esti de acord ca Duhul Sfant, Persoana, nu "intra" in obiecte asa cum ti s-a explicat de la bun inceput si tu sustineai exact opusul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1318  
Vechi 14.07.2016, 08:56:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci esti de acord ca Duhul Sfant, Persoana, nu "intra" in obiecte asa cum ti s-a explicat de la bun inceput si tu sustineai exact opusul?
"Dumnezeu se afla in toate, chiar si in iPhone-ul tau", spune intr-un comunicat de presa Arhiepiscopia Argesului si Muscelului.
Deci...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1319  
Vechi 14.07.2016, 10:47:03
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
"Dumnezeu se afla in toate, chiar si in iPhone-ul tau", spune intr-un comunicat de presa Arhiepiscopia Argesului si Muscelului.
Deci...
Aici ipeseul local a scrintit-o tare. Suna ca o reclama. La fel de bine, daca mai era partidul comunist la putere, putea fi o propaganda politica advertising-style, gen: "Partidul e in toate! nu uita: cistigi sigur in viata daca tii cu Partidul! Sa traiti bine!".
Reply With Quote
  #1320  
Vechi 14.07.2016, 11:33:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
"Dumnezeu se afla in toate, chiar si in iPhone-ul tau", spune intr-un comunicat de presa Arhiepiscopia Argesului si Muscelului.
Deci...
Sursa exacta sa verificam, te rog.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde