Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2009, 21:17:36
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La margini de orașe,în gunoaie

La margini de orașe,în gunoaie,/trăiesc copii și câini,toți la un loc./
Privesc triști lumea prin ferestre murdare./ S-au învățat să doarmă fără foc./

Și câinii de pripas trăiesc mai bine!/Copii-s goi,desculți și dezbrăcați/
Sunt fericiți atunci când le aduci o pâine/ căci multe zile stau și nemâncați./

Nu vă-ntrebați voi cei bogați/ când pruncii voștri sunt sătui/și-n case încălzite locuiți/ "Ce fac copii nimânui?"/

Gândiți-vă că sunt și ei copii/ și dorm în frig,fără mâncare/N-au bucurii, le plouă-n casă!/ Și dacă sufletul vă doare/puneți-le ceva pe masă!/

Zilele trecute când am fost la Târgu-Bujor la familia Balcan oprind mașina au apărut ca din pământ câteva familii de romi cu mulți copii care ne-au spus că le este foame.Erau desculți,murdari și foarte flămânzi.Ne-au cerut apă de băut.S-au rugat de noi să mergem să vedem cum trăiesc.Deși știu bine că nu-i pot ajuta cu mai nimic am mers totuși.Sărăcia acestor oameni întrece orice închipuire.nu au apă de băut.Puțul care este acolo are apă nepotabilă și ei totuși beau această apă.Am înțeles că totuși au fost ajutați că către autoritățile locale dar e mult prea puțin.
Dacă ajungeți prin acele locuri puneți ceva în portbagajul mașinii și pentru ei.Chiar dacă sunt romi tot Dumnezeu i-a făcut și pe ei.
Attached Images
File Type: jpg DSCF2992.jpg (57,7 KB, 25 views)
File Type: jpg DSCF2995.jpg (48,5 KB, 33 views)
File Type: jpg DSCF2998.jpg (66,9 KB, 36 views)
File Type: jpg DSCF3001.jpg (79,8 KB, 31 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2009, 22:48:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Dorina, ce-ai mai observat pe acolo?
Pamintul in jurul casei era lucrat? cultivau si ei o ceapa, un cartof ceva?
Se simtea ca a dat cu matura cineva vrodata in viata lui in jurul caselor devastate(lasate de regula de cei plecati la MUNCA in Europa)?
Copilele ale in numar mare din poza stiau sa tina matura in mina?
In jurul lor existau case di Rumini?
Exista posibilitatea de a da cu sapa , ceva pe la altii pentru a cistiga ceva din munca sau ioc?
Ce invatau copiii de la parinti?
Boieri sunt in zona? trebuie sa fie diversi cocalari si smecheri avuti care de regula le dau de lucru daca acestia din urma VOR
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2009, 23:03:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In Japonia nu exista copii ai strazii, nici macar unul, pentru ei semnifica un paradox existential...si uneori ma intreb cu inima asta tampita, oare care este diferenta intre o religie sau alta ? Sa spunem budisti sau crestini ? !
Ramane , totusi, un mare semn de intrebare , sau poate ca etica si educatia pot forma si o credinta, si nu invers.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2009, 23:10:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In Japonia nu exista copii ai strazii, nici macar unul, pentru ei semnifica un paradox existential...si uneori ma intreb cu inima asta tampita, oare care este diferenta intre o religie sau alta ? Sa spunem budisti sau crestini ? !
Ramane , totusi, un mare semn de intrebare , sau poate ca etica si educatia pot forma si o credinta, si nu invers.
Nu ori, in Japonia nu deoarece acolo orice sut in fundul copiilor este in mod cert un pas inainte, nimeni nu ramine parazit, plus nivelul de trai si posibilitatile educative, insa in Bangladej si India cu toate ca toti muncesc de cind incep sa mearga tot este plin de copii abandonati
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.11.2009, 23:19:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In Japonia nu exista copii ai strazii, nici macar unul, pentru ei semnifica un paradox existential...si uneori ma intreb cu inima asta tampita, oare care este diferenta intre o religie sau alta ? Sa spunem budisti sau crestini ? !
Ramane , totusi, un mare semn de intrebare , sau poate ca etica si educatia pot forma si o credinta, si nu invers.
Sa stii Ori ca daca sugerezi ca budismul are etica muncii mai bine conturata decit crestinismul te inseli. Nu te lua dupa debandada din tara si nepasarea fata de aproapele. Acestea nu au nimic de a face cu crestinismul care a existat si inca mai exista insa in mici conclave
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2009, 23:28:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu etica muncii, ci etica educatiei... Cat despre munca, se stie ca ei exceleaza in responsabilitatea fata de aceasta.
Si, japonezii sunt mai mult atei decat budisti.
Stiu ca cele mai prapadite tari, cele din Africa, din Pakistan, India sau Bangladesh nu sunt crestine , tocmai de aceia az miza pe crestinism pentru o prosperitate intre oameni , pentru abolirea indiferentei...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 12.11.2009 at 23:34:39.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2009, 02:26:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

ne-am abatut, si am dat-o pe filozofeala goala. Eu am simt practic si incerc sa vad ce-i opreste pe romii de acolo sa puna mina pe lopata.
De ce spun, pentru ca personal am lucrat recent cu niste tiganci in ROmania la un proiect cultural(ajutau la curatenie, foarte mult de curatat) si m-au lasat masca cit de entuziaste si constiincioase erau( punctuale si de cuvint). De atunci mi-am schimbat optica despre ei. Oricum eu din principiu nu generalizez NIMIC NICIODATA
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2009, 07:43:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorina, ce-ai mai observat pe acolo?
Pamintul in jurul casei era lucrat? cultivau si ei o ceapa, un cartof ceva?
Se simtea ca a dat cu matura cineva vrodata in viata lui in jurul caselor devastate(lasate de regula de cei plecati la MUNCA in Europa)?
Copilele ale in numar mare din poza stiau sa tina matura in mina?
In jurul lor existau case di Rumini?
Exista posibilitatea de a da cu sapa , ceva pe la altii pentru a cistiga ceva din munca sau ioc?
Ce invatau copiii de la parinti?
Boieri sunt in zona? trebuie sa fie diversi cocalari si smecheri avuti care de regula le dau de lucru daca acestia din urma VOR
Este plină țara de ei.Și la mine în oraș sunt. Nu prea muncesc iar copii Dumnezeu știe ai cui sunt și câți sunt,dacă sunt botezați,dacă au acte.Bărbații lor pe la pușcărie sau prin străinătate.
Dacă nu au nici apă de băut cum să țină un animal sau să facă o grădină?
În acel loc nu este apă iar care este nu e potabilă.
Dacă ai fi fost în locul meu când ne-au înconjurat și aproape ne-au luat copii pâinea și sucurile din mână ce-ai fi făcut?
Boieri? Sunt peste tot! Mai puțini dar sunt.
S-au rugat de noi să scriem și despre ei ca să fie ajutați așa cum a fost familia Balcan.

Last edited by dorinastoica14; 13.11.2009 at 07:45:16.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2009, 09:24:52
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Eu imi imaginez ca trebuie sa fie tare dificil pentru acesti bieti copii care probabil ca nu primesc o vorba buna, nu primesc macar o pereche de sosete de la Mos Nicolae sau macar o bucata de paine.

Ceea ce cu adevarat ar trebui sa se faca, dupa ajutorul temporar, este sa "fie invatati sa pescuiasca", degeaba le dam peste zilnic..

Din pacate, in Romania, sunt categorii sociale care asteapta si carora li se pare ceva absolut norman sa PRIMEASCA de la stat sau de la altii mancare, bani, imbracaminte..exista categorii care nu concep ca ceilalti AU pentru ca MUNCESC. Nu mi se pare corect, desi nu sunt in masura sa vorbesc despre asta...

Vin fete lasate gravide de cine stie cine in strainatate, si aici, in Romania asteapta si injura statul ca nu ii da la timp ajutorul social..Fiecare om care are o cicatrice, un ochi mai mic, o operatie, se decalara handicapat si primeste bani pentru asta. Isi ia si un insotitor care primeste si el bani, vechime pe cartea de munca si alte beneficii..Suntem o tara de pensionati pe caz de boala (evident bolnavi psihici,ca sa nu aiba cum sa demonstreze comisiei ca nu au ceva), de handicapati inchipuiti, oamenii asteapta toti de la stat bani si totul pe degeaba..

Nu as vrea sa fiu in locul lor, nu stiu cum si ce as face...

Solutii gasim usor noi, cei cu burta plina care stam la caldut..acum insa trebuie gasita o metoda prin care parintii acestor copii sa isi gaseasca de lucru, e de apreciat ca sunt cinstiti si saraci decat sa fure si sa aiba ce pune pe masa..

Dorina, un pachet cu hainute la ce adresa putem trimite?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2009, 09:29:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Saracia exista si va exista intotdeauna, pentru ca cei care au bogatii le tin doar pentru ei.

Apare insa si adevarul: bogatii, de cele mai multe ori, muncesc mult, iar cei saraci sunt de o lene crunta, nefacand nimic, niciodata. Stiu asta din satul unde am copilarit. Cei instariti munceau zilnic, ore intregi, iar cei saraci nu ridicau un deget in curtea lor. Lumea le dadea mereu cate ceva, dar disparea si nu mai aparea nimic. Bautura si somn.

Sa ma ierte Domnul, nu judec. Dar am vazut si oameni mai saraci foarte muncitori.
Ii ajuta oamenii, iar ei inmultesc cele primite.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde