Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2009, 13:06:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare numai alcoholul mouthwash sa fie responsabil pentru cancerul oral? Ca mi se pare ca si cancerul de colon s-a extins!!! Iertati-ma, dar pe mine ma cam duce gandul la prostii. Nu generalizez, dar cred ca perversiunile sexuale contribuie din plin la raspandirea acestor forme de cancer. Si acestea s-au raspandit. Emisiunea ,,De trei ori femeie'' care a impuiat capul multor romani era o invitatie spre toate felurile de sex. Nu generalizez, repet, dar pentru pacate se mai achita si cate-o taxa: aici sau in vesnicie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.11.2009, 13:07:07
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu traim in Australia in schimb. Poate oamenii din Australia au o anumita problema genetica care ii predispune spre cancer in gura? Te-ai gandit la asta?

Off topic-
Nu stiu cat ii predispune la cancerul oral insa stiu ca o mare amenintare este cancerul de piele!!!!!
Soarele este f puternic... peste 50% dintre cunostintele mele au fost diagnosticate cu cancer de piele
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.11.2009, 14:16:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Oare numai alcoholul mouthwash sa fie responsabil pentru cancerul oral? Ca mi se pare ca si cancerul de colon s-a extins!!! Iertati-ma, dar pe mine ma cam duce gandul la prostii. Nu generalizez, dar cred ca perversiunile sexuale contribuie din plin la raspandirea acestor forme de cancer. Si acestea s-au raspandit. Emisiunea ,,De trei ori femeie'' care a impuiat capul multor romani era o invitatie spre toate felurile de sex. Nu generalizez, repet, dar pentru pacate se mai achita si cate-o taxa: aici sau in vesnicie.

Hahaha, Antonia, chiar ca te duce gandul la prostii, dar si de geaba. Cancerul la colon este o boala a vietii bune: mancare buna, cu grasimi, cu tot felul de substante chimice, sedentarism etc. Se intalneste mult mai putin la populatiile sarace, decat la cele afluente unde este mancare din belsug si pe alese, si nu neaparat sanatoasa. N-are nici o treaba "De 3X femeie".

Cat despre cancerul de piele, da, mai ales daca cunostintele tale australiene sunt de origine britanica, adica nordica, cu pielea foarte alba, par blond...Din punct de vedere genetic ei pur si simplu nu sunt pregatiti sa traiasca intr-o regiune cu foarte mult soare.

Last edited by Noesisaa; 07.11.2009 at 14:19:14.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.11.2009, 15:14:14
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cat despre cancerul de piele, da, mai ales daca cunostintele tale australiene sunt de origine britanica, adica nordica, cu pielea foarte alba, par blond...Din punct de vedere genetic ei pur si simplu nu sunt pregatiti sa traiasca intr-o regiune cu foarte mult soare.
Nu-s musai nordici, insa precum spui, unii dintre ei au tenul mai deschis.Cunoscutii de care pomeneam sunt: olandezi, irlandezi, filipinezi iar unii se declara australieni 100%, nascuti si crescuti aici.
(desi nu ma expun la soare, ABSOLUT DELOC in mod intentionat, ma ingrijoreaza faptul ca si mie au inceput sa imi apara puzderie de alunite pe maini si picioare)

Last edited by MarinaAlca; 07.11.2009 at 15:18:58.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2021, 11:02:02
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Exista si apa de gura fara alcool.
Am renuntat la apa de gura cu alcool de cand am citit ca a fost pusa in legatura cu parodontoza.
Si eu folosesc apa de gura fara alcool.
Daca nu-i folosita chiar zilnic, nu prezinta riscuri.
_______________________________________
Steve de la https://dentasym.ro/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asociatia platitorilor de impozit mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 3 23.09.2012 01:53:52
Asociatia Angelis e ortodoxa? clementia Generalitati 37 20.07.2012 22:20:30
Asociatia PRO FILIIS - Pitesti, 8 iunie Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 0 08.06.2008 00:06:20