Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.09.2011, 19:11:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Titlul acestui vechi topic poate induce în eroare. A spune "Isus a urmat niște scripturi", deși e formal corect, lasă să se creadă că avem o cauză: Scripturile și un efect: viața lui Isus. Așadar, un Isus constrâns să urmeze Scripturile. Eu aș fi formulat: "Niște Scripturi au fost scrise ca să anticipeze viața lui Isus. Ar fi putut să prevadă un alt curs ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.09.2011 at 19:15:57.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.10.2011, 14:05:58
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Energia necreata poate fi chiar Dumnezeu, pentru ca el nu a fost creat, fiind etern si universal, si este sursa primara de energie a universului. El este energie. Cred insa ca Blaga pune problema putin diferit.
Energia necreata este Dumnezeu, Dumnezeu in afara firii. Lossky - Teologia Mistica a Bisericii de Rasarit. Acolo vei intelege mai bine

Energia necreata este harul. Cum firea dumnezeiasca este neimpartasibila, noi ne impartasim de Dumnezeu prin energiile lui necreate, adica prin har...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.04.2012, 04:38:36
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit Lumina Adevarata

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Titlul acestui vechi topic poate induce în eroare. A spune "Isus a urmat niște scripturi", deși e formal corect, lasă să se creadă că avem o cauză: Scripturile și un efect: viața lui Isus. Așadar, un Isus constrâns să urmeze Scripturile. Eu aș fi formulat: "Niște Scripturi au fost scrise ca să anticipeze viața lui Isus. Ar fi putut să prevadă un alt curs ?"
Adevarat

Sa nu mergem in Biserici numai pentru simple formalitati de prezenta ci sa ascultam si sa incercam sa intelegem Scripturile.
Deasupra oricarei dogme misiunea preotilor este aceea de a vesti Cuvantul Scripturilor.
Ca preotii mai "sar gardul" chiar si peste dogme ... vai lor, caci se ocupa de alte cele decat sa indrepte anumite practici si pe credinciosi spre Lumina Cuvantului. Toate sunt permise dar nu toate sunt de folos, uneori, unele lucruri duc chiar la penibil.

Umpleti candelele voastre cu Faptele si Cuvintele Luminii.

Iisus, Lumina mantuirii si indreptarii noastre, marturiseste:
IN 8:
12. Deci iarasi le-a vorbit Iisus zicand: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Imi urmeaza Mie nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii.

IN 9:
5. Atat cat sunt in lume, Lumina a lumii sunt.

IN 12:
45. Si cel ce Ma vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
46. Eu, Lumina am venit in lume, ca tot cel ce crede in Mine sa nu ramana intuneric.
47. Si daca aude cineva cuvintele Mele si nu le pazeste, nu Eu il judec; caci n-am venit ca sa judec lumea ci ca sa mantuiesc lumea.

Exista un indemn pentru cei ce cred dar nu inteleg:
Daca nu este ratiune (in privinta unui Adevar sau Miracol realizat prin cuvant si fapta), sa existe adoratiune. (Gramatical corect - Adoratie)

Trimis de Dumnezeu, Ioan, da marturia despre Lumina:
IN 1:
6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
7. Acesta a venit spre marturie, ca sa marturiseasca despre Lumina, ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina ci ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Cuvantul era Lumina cea adevarata care lumineaza pe tot omul, care vine in lume.

1. La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
2. Acesta era intru inceput la Dumnezeu.

Dumnezeu, Cel Milostiv, Cel Viu, Atotprezent este a celor vii (a celor ce cred in cuvintele Lui, a Celui ce a vazut mai inainte, prin Fiii Lui, cele ce noi nu vedem dar se implinesc):

IS 44:
7. Cine este ca Mine sa vina langa Mine, sa graiasca, sa prooroceasca si sa se masoare cu Mine!

CINE A VESTIT DE LA INCEPUT VIITORUL? Ceea ce se va intampla, cine poate sa le prevesteasca?

8. Nu va temeti, nici nu va spaimantati! N-am aratat Eu odinioara si n-am vestit, cand v-am luat pe voi de martori?
Este oare un alt dumnezeu afara de Mine? Este un alt adapost ca Mine?

Asadar, sa ne ingrijim fiecare sa nu picam in pacatul stramosilor, caci pilda data de Iisus cu lucratorii viei nu a dat-o numai pentru acele vremuri ci pana la revenirea Sa, la aspra Judecata a Tatalui.

Iisus face distinctia intre Tatal si Dumnezeu:
IN 20:
17. Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, caci inca nu M-am suit la Tatal Meu. Mergi la fratii Mei si le spune: MA SUI LA TATAL MEU si Tatal vostru SI la DUMNEZEUL MEU si Dumnezeul vostru.

Last edited by user11; 16.04.2012 at 06:05:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasand toate i-a urmat Mantuitorului costel Generalitati 29 17.08.2011 10:45:20
Avem dreptul de a alege, nu sa aleaga altii pentru noi!!! fior Generalitati 1 08.02.2009 17:29:00