Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.11.2011, 16:58:23
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ortodoxia nu vorbeste despre ispasire penala in cazul jertfei lui Hristos. Vorbeste in schimb despre iubirea nebuna a lui Dumnezeu pentru om, care s-a manifestat in modul cel mai vadit pe Cruce si in Pogorarea la iad. Hristos este Pastorul cel Bun, care si-a pus viata pentru oile Sale.

Nu putem pune noi limite sau stabili etape in cazul dragostei dumnezeiesti, dar intuim intensitatea ei, dupa masura chenozei Sale. Atat de mult ne-a iubit si ne iubeste, pe cat de mult S-a pogorat si Se pogoara, pentru ca pe noi sa ne inalte intru Imparatia Sa.
De ce a murit Hristos?Care e rolul mortii lui Hristos in economia mantuirii?De ce a suferit si a murit?Trebuia sa se intample asa?De ce? De ce ? De ce??????
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.11.2011, 19:54:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ca si pe topicul cu "kilogramele de aur", am trista parere ca unii tin cu tot dinadinsul sa provoace discordie si neintelegeri. Poate e mai bine sa nu dam prea mare atentie acestor provocari si sa fim mai retinuti cu cei care par sa vina din "alta lume"...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.11.2011, 21:22:22
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

nu mai raspunde nimeni la subiectul asta?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.11.2011, 21:54:55
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit VladCat costel Marius22

VladCat , costel si Marius22 recitind replicile voastre pot zice ca sunt la subiect.Spuneti ca moartea lui Iisus a insemnat daruire?Cum explicati sintagme precum 'fiul omului a venit sa-si dea viata rascumparare pentru multi' 'Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii' 'avem dreptatea lui Dumnezeu in Iisus Hristos' 'Pastorul isi pune viata pentru oile Sale' 'strapuns pentru pacatele noastre si zdrobit pentru faradelegile noastre prin ranile lui noi toti ne-am tamaduit' , 'fiecare umblam ca niste oi fara pastor iar Domnul a facut sa cada vina noastra asupra Lui' , 'L-a facut pe cel ce nu era pacatos, pacat pentru noi' ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.11.2011, 12:49:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
De ce a murit Hristos?Care e rolul mortii lui Hristos in economia mantuirii?De ce a suferit si a murit?Trebuia sa se intample asa?De ce? De ce ? De ce??????
Pai, daca inima nu ne sopteste singura raspunsul (si asta se intampla frecvent, in starea de impietrire si cadere pe care o traim multi dintre noi, eu cu siguranta adeseori), atunci avem la dispozitie zeci sau sute (sau mii! sau chiar mai mult!!!) de carti de prima mana, de studii, de articole, de postari pe internet etc. Avem si slujbele din Biserica, avem si preot duhovnic.
Avem de toate.
Putina bunavointa de ar fi in noi, putin ragaz, o clipa de oprire din iuresul nebunesc al vietii de impresii, excitatii, suturi si frustrari in care ne lasam prinsi...
Cand mintea se linisteste putin, cand inima incepe sa bata mai cald, mai rar, atunci unele intrebari cad singure, precum frunzele moarte. Si ne miram cum de ne-am putut framanta, atat amar de vreme, cu lucruri care acum, in clipa de fulguranta pace sufleteasca, ni se par aburi ai inchipuirii ratacite.
Putin ragaz, o clipa de tras pe dreapta, ma rog Domnului sa ne daruiasca tuturor... O intelegere calma, izvorata din liniste si din har! AMIN+
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.11.2011, 19:11:56
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

si totusi ... rog useri VladCat, costel si Marius22 sa raspunda si sa scrie in continuare pe acest topic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.11.2011, 23:45:28
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mesaj sters

Last edited by VladCat; 07.12.2011 at 18:00:12.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2011, 13:01:55
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Ortodoxia nu cunoaste ispasirea in sensul pe care il dam astazi.

Pacatul nu este incalcare de regula, ci boala care impiedica primirea harului.

De aceea in ortodoxie nu exista (pana cand s-a preluat lista si denumirea din Biserica Catolica) denumirea de pacate capitale, ci cea de "Duhuri ale rautatii".

Hristos prin asumarea fiintei omenesti o vindeca pe aceasta, dandu-ne posibilitatea indumnezeirii. TOT ce s-a instituit (botez, spovedanie, impartasanie, casatorie, etc) s-au constituit ca medicament, ca mediu pentru primirea harului, ca modalitate de a ne elibera. Caci Dumnezeu este eliberator ("Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, ce te-am eliberat din pamantul Egiptului").

Esenta mantuirii, a intelegerii a ce inseamna jertfa lui Hristos se afla in slujba Sf Botez, unde ni se spune ca murim impreuna cu Hristos, ca sa si inviem impreuna cu El.

Orice jertfa cere Hristos de la noi, nu este ceruta decat cu scopul eliberarii noastre de idolii care au ajuns sa puna stapanire de noi (propriul eu, banii, parerea de sine, mancarea, partile femeiesti, etc, toate ajung idoli pe care ajungem sa ii slujim, care ne dau senzatii de dumnezei, refuzand dumnezeirea cea adevarata)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.12.2011, 02:01:42
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E interesant de observat că Isus putea foarte bine să-i răscumpere pe oameni cu mult mai puțină suferință decât cea pe care a îndurat-o. Fiind Dumnezeu, cel mai mic chin al Lui ar fi avut o valoare infinită. Era suficient să I se prindă un deget în ușă, iar flagelarea din Pretoriu era arhisuficientă. De ce a făcut El mai mult decât minimul necesar, mergând până la moarte pe Cruce ? Răspunsul la această întrebare e, deja, subiect pentru alt topic.
S-a discutat pana la urma pe vreun topic despre acest subiect?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.12.2011, 02:37:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
S-a discutat pana la urma pe vreun topic despre acest subiect?
Nu stiu, dar eu am sa raspund: Dpdv ortodox asta e o erezie. Daca Dumnezeu a decis ca pentru a il salva pe om trebuie sa moara, atunci trebuia sa moara. Acesta era SINGURA actiune prin care ne putea ridica din robia pacatului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispasirea pacatelor anna21 Pocainta 27 25.01.2013 16:51:32
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22