Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.02.2009, 07:44:15
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Cometa verde:


Se numeste cometa Lulin si va fii vazuta in apropierea planetei Soare luni.
Va avea o miscare inversa, deci nu inainte ci inapoi.
Va fii unica data cind va fii putea vazuta!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.02.2009, 15:02:47
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
va fii vazuta in apropierea planetei Soare luni.
Soarele este o stea.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.02.2009, 15:31:23
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Scrabble, nu rade; planeta Soare, steaua Soare; lasa...
Ce zici de persoane care cred ca Pamantul e plat, Soarele e ceva de 5 km diamentru, fara H, fara reactii nucleare, restul stelelor niste puncte prin aer, in ziua de azi, era cosmosului?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.02.2009, 16:33:33
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Pacat

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Soarele este o stea.
Doamne-ajuta!

Draga frate, chiar daca scriem de pe pozitii usor diferite eu te-am simtit aproape. De ce a trebuit sa sanctionezi atat de abrupt o greseala evident facuta din graba, numai fratia ta stie. Probabil tot din graba.

Acum doua zile am constatat ca am pus virgula intre subiect si predicat intr-un material care s-a si tiparit. Nu conteaza cum am reusit aceasta "performata". Cati oare se vor fi tavalit de ras pentru greseala mea? Sigur foarte multi. Cati oare vor fi gandit ca a fost o eroare? Cred ca au fost mult mai putini. Cum e bine? Sa razi de greseala cuiva sau sa fii intelegator, asta tine de constructia interioara a fiecaruia. As mai spune ca, pana la urma, uneori, o greseala trebuie corectata. Dar, nu oricum si cu atat mai putin fara o minima deferenta. Este lipsa de respect fata de propria persoana pentru ca fiecare am facut in decursul vietii nenumarate greseli.

Tot ce am scris este doar datorita faptului ca am citit in ultima vreme prea multe replici care, de prea multe ori, nu au avut alt scop decat acela de a produce durere celui vizat. Pacat.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.04.2009, 23:20:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul Vezi mesajul
nu exista curcubeu, pt ca pana la potop pe pamant nu fusese ploaie
In Facerea 9 , 14 spune : " Când voi aduce nori deasupra pământului , se va arăta curcubeul Meu în nori "
In acest verset ne spune că legământul incheiat de Dumnezeu cu omul poate fi observat mereu în istorie , de fiecare dată când cerul va arăta semn de ploaie. Sfântul Ioan Gură de Aur ne amintește : " Ai văzut că a dat viețuitoarelor un semn, care se va întinde generații de generații ? Semnul n-a fost dat numai pentru cei ce viețuiau pe vremea aceea, ci semnul acesta este neăntrerupt și ține cât va ține lumea ". Tradiția Bisericii ne spune că, dincolo de semnificația sa principală, "de semn al păcii, deoarece leagă cerul de pământ, curcubeul reprezintă legământul cel nou Intruparea și Moartea Domnului Iisus, Chipul păcii . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.04.2009, 19:12:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In Facerea 9 , 14 spune : " Când voi aduce nori deasupra pământului , se va arăta curcubeul Meu în nori "
In acest verset ne spune că legământul incheiat de Dumnezeu cu omul poate fi observat mereu în istorie , de fiecare dată când cerul va arăta semn de ploaie. Sfântul Ioan Gură de Aur ne amintește : " Ai văzut că a dat viețuitoarelor un semn, care se va întinde generații de generații ? Semnul n-a fost dat numai pentru cei ce viețuiau pe vremea aceea, ci semnul acesta este neăntrerupt și ține cât va ține lumea ". Tradiția Bisericii ne spune că, dincolo de semnificația sa principală, "de semn al păcii, deoarece leagă cerul de pământ, curcubeul reprezintă legământul cel nou Intruparea și Moartea Domnului Iisus, Chipul păcii . "
Tot Tradiția Sfintei Biserici Ortodoxe, arată că dincolo de semnificația lui principală, curcubeul mai este și simbolul Preasfintei Fecioare Maria, Maica Împăcării lumii cu Dumnezeu sau Sfânt Acoperământul său. Curcubeul simbolizează și Sfânta Euharistie, prin care ni se dă chezășia vieții veșnice și a grației dumnezeiești. În fine , cele șapte culori ale curcubeului sunt privite ca cele șapte Taine ale Bisericii. Toate aceste comparații certifică o anumită atracție pe care acest fenomen ceresc impresionant o dezvoltă asupra oamenilor, asimilându-l cu ce este mai frumos din trăirea Bisericii. Originea sa dumnezeiască a permis intensificarea acestor comparații într-atât încât curcubeul e confundat uneori cu însăși ideea de frumos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.10.2011, 20:42:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit In presa de azi ! ! !

Un curcubeu cvadruplu a fost fotografiat pentru prima dată.






Curcubeu de gradul 4
Imaginea 1/2

»



Fotograful Michael Theusner aduce prima dovadă a existenței unui curcubeu de gradul patru, scrie LiveScience.
Acesta arată ca un curcubeu dublu, pentru că în fotografie se vede doar al treilea și al patrulea curcubeu, care se formează pe aceeași parte a cerului în care se află și soarele. Primele două se află în cealaltă parte a cerului și nu au putut fi surprinse în fotografie.
Potrivit datelor științifice, în 250 de ani există doar 5 raportări ale curcubeelor triple. Legenda acestor rare fenomene optice a fost confirmată, însă, recent, cu ajutorul perseverenței fotografice.
Potrivit astronomilor, descoperirea acestora a fost la fel de importantă ca descoperirea unor specii noi.



__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 31.07.2013, 20:22:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile "povestea curcubeului "

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...558#post528558
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curcubeul... lacrimi Generalitati 10 19.08.2010 11:37:58