Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.09.2015, 16:17:07
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Domniță, să nu vă călugăriți dacă nu identificați predispoziții specifice pentru modul acela de viețuire! Sper că nu vă indispun dacă precizez că și alegerea dumneavoastră presupune șlefuire lăuntrică și o serie întreagă de abilități duhovnicești, cu nimic mai prejos decât în situația opțiunii respinse. De exemplu, exercițiul gestionării calme a diferenței de opinie cu "darurile" care vă ies în cale.
În privința acatistelor, psaltirii precum și a altor metode de învățare a rugăciunii, n-ar fi oportun să vă iritați dacă vi se spune că acelea nu sunt neapărat butonașe de comandă pentru room service matrimonial. Evident că ajută, sunt necesare dar nu și suficiente în vederea dobândirii unui asemenea dar deosebit de important, dacă nu decisiv în economia vieții. În spiritualitatea ortodoxă credința este adeverită de fapte, iar faptele sunt ridicate la putere de credință, buna lor sincronizare fiind partea noastră de contribuție la pregătirea pentru întâmpinarea harului.

Desigur, aveți deplină suveranitate asupra alegerilor dumneavoastră, deci tot ce citiți pe-aici sau prin alte părți sunt simple puncte de vedere exterioare la o panoramă a cărei dinamică intimă o cunoașteți cel mai bine.

Și dacă primiți ceea ce vă cere inima, ne vom bucura alături de dumneavoastră în caz că binevoiți să ne dați de știre!

Iar sunteti sarcastic!!!
De ce?
Dvs asa faceti cu sotia dvs? De cate ori are o parere diferita de a dvs, o luati peste picior? Si daca da - va merge bine in casnicie? Unde este slefuirea dvs launtrica?

Daca recititi primul meu post, ati vedea ca am explicat maniera mea de a ma raporta la rugaciune.

Va rog recititi-l si nu va alterati pentru ca am alta parere decat a dvs.


ŽŽSper că nu vă indispun dacă precizez că și alegerea dumneavoastră presupune șlefuire lăuntrică și o serie întreagă de abilități duhovniceștiŽŽ.
Ma cunoasteti personal? Daca nu ma cunoasteti - de unde stiti ca nu am acele calitati? Faptul ca nu sunt de acord cu dvs inseamna ca nu am slefuirea launtrica necesara?
Oare nu cumva sunteti putin cam impartial?
  #82  
Vechi 07.09.2015, 16:22:55
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma copacele, daca te-a citit si o novice, e nasol..
Trebuie sa schimbi stilul.
Nu ma refeream la Copacel. Ci la limbajului postului la care se referea Copacelul...
  #83  
Vechi 07.09.2015, 16:24:50
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Am gasit un articol foarte potrivit, pe care-l recomand autoarei topicului. http://ortodox.md/articole/de-ce-nu-...un-sot-doamne/

Acesta de pe urma este ceva mai... elevat!... http://www.devorbacutine.eu/devotame...293#f21380fc1c
PD
Autoarea topicului nu sunt eu. Eu doar am intervenit cu o simpla intrebare pe la pagina 5.
  #84  
Vechi 07.09.2015, 16:30:57
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Hahahaha de parca barbatii asta remarca/ cauta in primul rand la o femeie :)
Scuze de off topic,dar a fost prea amuzant ca sa nu observ!


Ce bine ziceti Yasmina!

Nici nu ati vrea sa stiti ce de concluzii am tras despre barbatii (romani) numai de cand sunt inscrisa pe acest for!
  #85  
Vechi 07.09.2015, 16:56:15
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

In tot acest scurt timp de cand sunt pe acest for, am ramas cumplit de dezamagita de reactia barbatilor de aici.

Majoritatea au fost sarcastici, Gica-Contra, critici, rautaciosi m-au tratat cam de sus (sau au incercat si cand nu le-a mers - m-au taxat de conflictiva), etc

M-a surprins enorm tratamentul pe care mi l-au aplicat doar pentru ca nu vreau sa ma calugaresc. (deci toate astea din partea unor barbati care sunt casatoriti, au sotii, au mame, au surori!)

Sincer, mi-a fost rusine ca sunt romanca, si mi-ar fost rusine si ca sunt ortodoxa...
daca nu mi-as fi amintit ca au fost calugari ortodocsi in manastiri care m-au tratat mai bine si mai cu blandete (decat acesti barbati mireni) cand le-am spus ca doresc sa fiu mama.

Din nefericire multi barbati de pe aici mai au mult de invatat si de PRACTICAT ca sa fie adevarati crestini ortodocsi.

Ortodoxia nu inseamna sa mananci cartile de Dogmatica, Filozofie si Logica pe paine.

Tuturor barbatilor care mi-ati raspuns aici...
Am sa va rog sa va recititi raspunsurile pe care mi le-ati dat si sa spuneti sincer si cu mana pe inima daca asa ati fi raspuns / vorbit unei femei asa si in prezenta Domnului Hristos.

Daca raspunsul este da - mai aveti mult de invatat despre ce inseamna sa fii crestin ortodox.

Si eu mai am de invatat ceva: sa nu arunc perle porcilor. Poate cineva din eruditii de pe aici imi poate spune din ce capitol din Sfanta Evanghelie este aceasta zicala?


Nu va deranjati sa va mai etalati perlele de intelepciune. Nu va mai raspund.

Incepand din acest moment, dragii mei crestini barbati, am sa va dau si celalalt obraz - dupa cum invata Domnul Hristos.

Ah, si mai am rugamintea sa va spovediti pentru tratamentul pe care mi l-ati aplicat. Asta e o rugaminte doar.


Multumiri din suflet Tabithei, lui Florin, Copacelului si lui Yasminei.

O zi buna tuturor

Last edited by Iulia2579; 07.09.2015 at 17:02:48.
  #86  
Vechi 07.09.2015, 17:01:48
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Nu e treaba mea...insa ati intrat sa cereti o lamurire, o informatie, iar oameni binevoitori v-au oferit raspunsuri asa cum au stiut. Suntem o comunitate cu oameni extrem de diferiti, cu experiente diferite de viata, proveniti din zone diferite, cu puncte diferite de vedere. Din tot ceea ce ati primit puteati elegant sa extrageti ceea ce va este de folos si sa multumiti pentru restul parerilor, chiar daca nu sunt compatibile cu crezul dvs. de viata. Asa ar fi fost de preferat pentru o crestina blanda si iubitoare ce-si doreste sa fie sotie si mama.
V-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva Dumnezeu va ocroteste de ceva mai greu, ceva peste puterile dvs, de nu va daruiesti copii sau sot?
Spuneti "Dorinta mea arzatoare e sa am prunci carora sa le povestesc despre Cel de Sus" - sunt multe alte modalitati sa va manifestati in acest sens; va puteti face profesoara de religie; puteti merge in parc sa povestiti despre Cel de Sus copiilor de acolo. A fi mama e cu mult mai mult si mai ostenitor si implica si "a forma oameni prin puterea exemplului personal".
Sfatul meu (de femeie sucita, divortata, cu pretendenti pt o alta casatorie, dar care tanjeste dupa viata monahala) e sa recititi toate sfaturile ce le-ati primit; sa va ganditi ca la fel precum colegii de discutie gandesc majoritatea barbatilor deci si un posibil pretendent la mana dvs; sa va lasati patrunsa de blandete si iubirea de oameni, si sa munciti putin la modul de a interactiona cu oamenii. Aici nu va judeca nimeni. Nu trebuie sa va cunoastem personal, din cateva fraze si multe ??????? se trag lesne concluzii...Oare ce parere ati avea dvs despre Maica Domnului aflata in ipostaza pe care dvs ne-ati aratat-o aici pe forum? Maica Domnului ne este tuturor femeilor model.

Va rog sa nu-mi raspundeti la ceea ce am scris, stiu deja ca veti rabufni, ma veti acuza si va veti scuza. Cititi Psaltirea, va veti linisti, si o schimbare tot se va petrece in interiorul dvs ca sa priviti barbatii altfel (ca pe niste parteneri de echipa, nu ca pe niste donatori de sperma)
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
  #87  
Vechi 07.09.2015, 17:04:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Oare nu cumva sunteti putin cam impartial?
Mă tem că ai vrut să zici altceva. Poate "părtinitor".

Na, uite ce mi-a sărit și mie-n ochi...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #88  
Vechi 07.09.2015, 17:14:52
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Cred ca am mai raspuns la asta intr-un post adresat chiar dvs (cred). Am spus, si nu ma deranjeaza sa repet, ca am raspuns asa pentru ca am obosit ca, cel putin in ultimii 15 ani sa mi se pomeneasca, asa, in treacat (la fel cum mi-ati pomenit si dvs) - ideea calugariei! (gen, vai ce aspect de maica ai, vai poate ar fi bine sa te calugaresti ca tot iti place tie sa te tot duci la biserica, vai, ca sa vezi - o fata ce cauta sa se casatoreasca a ajuns la calugarie... sic!).

Sau, daca eu as fi fost de calugarie as fi intrat de mult acolo. Daca unei persoane nu ii arde inima de la inceput pentru calugarie (si mie nu imi arde - PUR SI SIMPLU NU MA INTERESEAZA!!!!), daca ezita ce sa aleaga, atunci acea persoana nu este buna de calugarie! Si asta va o spun ca sa intelegeti DVS de ce nu sunt pentru calugarie. ( ca tot vad ca imi sugerati sa ma gandesc asupra a unor presupuse motive - pentru care se presupune ca m-as fi gandit la calugarie......??????)

Dvs sunteti barbat. Nu ma astept sa intelegeti dorinta mea fierbinte a de avea un prunc in pantece. Barbatii nu aveti cum sa intelegeti acest lucru, pur si simplu!

Nu prea inteleg la ce va referiti cu ŽŽpoveste in care traiesc de ani buniŽŽ Daca ar fi fost dupa voia mea as fi fost maritata si cu copii de la 21 de ani! Pentru ca eu am zis ŽŽdaŽŽ pe la varsta aceea. Au fost parintii mei care l-au refuzat, pentru ca era mai sarac decat mine, si familia lui dintr-o categorie sociala mai joasa.
Haios! ....
Ce vă propusesem mai devreme? Dacă se poate, să lăsați deoparte povestea cu călugăria, că eu nu v-am propus să vorbim despre asta și nici dvs. nu ați întrebat.
Dar acum ce faceți? Vă întoarceți la ea!
Ca un automat care se declanșează promt și funcționează încontinuu de cum percepe cuvântul stimul "călugărie".
*

Iar ați început să povestiți care e raportul dvs. cu călugăria! Păi nu vă interesa măritișul?
De ce nu discutați despre măritiș?

P.S. Scrieți că vă doriți cu ardoare să aveți un prunc în pântece. Iertați-mă, dvs. știți cum se fac copiii?....
Mai bine ocupați-vă cu avutul în pântece decât să turnați aici, somnambulic, fraze despre călugărie. Zău așa!
  #89  
Vechi 07.09.2015, 17:15:10
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nu e treaba mea...insa ati intrat sa cereti o lamurire, o informatie, iar oameni binevoitori v-au oferit raspunsuri asa cum au stiut. Suntem o comunitate cu oameni extrem de diferiti, cu experiente diferite de viata, proveniti din zone diferite, cu puncte diferite de vedere. Din tot ceea ce ati primit puteati elegant sa extrageti ceea ce va este de folos si sa multumiti pentru restul parerilor, chiar daca nu sunt compatibile cu crezul dvs. de viata. Asa ar fi fost de preferat pentru o crestina blanda si iubitoare ce-si doreste sa fie sotie si mama.
V-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva Dumnezeu va ocroteste de ceva mai greu, ceva peste puterile dvs, de nu va daruiesti copii sau sot?
Spuneti "Dorinta mea arzatoare e sa am prunci carora sa le povestesc despre Cel de Sus" - sunt multe alte modalitati sa va manifestati in acest sens; va puteti face profesoara de religie; puteti merge in parc sa povestiti despre Cel de Sus copiilor de acolo. A fi mama e cu mult mai mult si mai ostenitor si implica si "a forma oameni prin puterea exemplului personal".
Sfatul meu (de femeie sucita, divortata, cu pretendenti pt o alta casatorie, dar care tanjeste dupa viata monahala) e sa recititi toate sfaturile ce le-ati primit; sa va ganditi ca la fel precum colegii de discutie gandesc majoritatea barbatilor deci si un posibil pretendent la mana dvs; sa va lasati patrunsa de blandete si iubirea de oameni, si sa munciti putin la modul de a interactiona cu oamenii. Aici nu va judeca nimeni. Nu trebuie sa va cunoastem personal, din cateva fraze si multe ??????? se trag lesne concluzii...Oare ce parere ati avea dvs despre Maica Domnului aflata in ipostaza pe care dvs ne-ati aratat-o aici pe forum? Maica Domnului ne este tuturor femeilor model.

Va rog sa nu-mi raspundeti la ceea ce am scris, stiu deja ca veti rabufni, ma veti acuza si va veti scuza. Cititi Psaltirea, va veti linisti, si o schimbare tot se va petrece in interiorul dvs ca sa priviti barbatii altfel (ca pe niste parteneri de echipa, nu ca pe niste donatori de sperma)

Draga Oitza,
Ma repet, ce parte din ŽŽ vreau sa am copii in panteceŽŽ nu intelegeti?
Si de ce ar trebui sa ma scuz fata de dvs?

Ati citit toate posturile mele? Ati vazut ce parere am eu despre casnicie? Oare parerea mea se rezuma la ŽŽdonator de spermaŽŽ?

Va rog recititi tot ce am scris si pe urma mai vorbim. Asta daca doriti.

O zi buna
  #90  
Vechi 07.09.2015, 17:17:31
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mă tem că ai vrut să zici altceva. Poate "părtinitor".

Na, uite ce mi-a sărit și mie-n ochi...
Posibil, ma mai insel si eu!

:-)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 10:33:00
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04