Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2007, 17:02:42
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Cel mai frumos ar fi sa traim ca si sf.Serafim de Sarov,de exemplu,acolo,sigur nu pacalim pe nimeni,dar,ooff,sa ne ierte Bunul Dumnezeu,intr-o scorbura de copac e greu sa traiesti,nu sunt multi nebuni intru Hristos cum era el,ori altii...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2007, 17:03:13
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Poate ca nu te scoate din Imparatie un film copiat de pe net. Ingrijorarea voastra este de-a dreptul amuzanta. :D
Daca dam zeciuiala din izma, marar si chimen (Mt.23,23), nu cred ca facem mare branza.
Chiar este amuzanta mergem prea departe{astfel devenim dupa legea si mila dispare ne asemanam cu cei din legea vceche care atunci cand au prins femeia in desfrau gata erau sa o paleasca cu pietre ca asa era legea }Cine nu are pacat sa ridice piatra si sa dea _plecara ei rusinati de o asemenea replica???... internetul cuprinde milioane de date nu cred ca este o catastrofa cand cineva copiaza cate ceva ...mai ales de folos ..atata timp cat nu produci nimanui vreo paguba
Dumnezeu nu este un un Dumnezeu care pentru orice dar cere banul asa cum si-l inchipuiau catolicii ca ei cu anume sume de bani isi plateau pacatele si isi scoteau si cateva rude din purgatoriu..Cred ca pentru nimic in lume nu ar ierta Dumnezeu pacatele in schimbul unei sume de bani pentru ca pe Dumnezeu nu ai cum sa il cumperi Dumnzeu uraste tot ceaa ce inseamna sistem de buna functionare a finantelor si lipsa de mila.. Este un Dumnezeu pe care nu il intereseaza banii nostrii Pentru ca ce daruieste El daruieste din dragoste toate cate ne sunt date sunt de la El. El vrea ca noi sa avem iubire unii fata de altii asa cum si El ne-a iubit incat S-a jertfit pentru noi.
Si se uita la sufletele noastre ..pentru ca El ne cunoaste mai bine decat noi insine ne cunoastem.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2007, 17:14:58
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Daaaa!Hristos e pe gratis!Ca noi ne legam de bani si de alte chestii lumesti e altceva,dar El,e pe GRATIS!!!!!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2007, 17:27:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Dumnezeu ne cere cu totul altceva decat bani...
Dar nu pentru El tot pentru noi ne cere ..ca sa ajungem sa ne bucuram si noi de adevarata viata acolo...sus
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2007, 21:58:19
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
"daca iei muzica de pe net inseamna ca nu ai bani de un cd original asa ca si daca nu ai lua de pe net oricum nu ai mai cumpara cd-ul pentru ca nu iti permiti.asa ca cine sufera"
Este ca si cum ai fura un mar de pe o taraba pentru ca nu ai bani, iar daca nu-l furi il lasi acolo si omul ramine cu marfa nevinduta, nu?
Eu zic ca este acelasi lucru, insa diavolul a vazut la un moment dat ca lumea nu mai fura de pe tarabe, ca E PACAT, si atunci CA SA NE FACA TOTUSI SA FURAM, pentru ca altfel nu are stare, asta e scopul existentei lui, a inventat internetul unde in siguranta casei tale stai la computer linistit nederanjat(nu te urmareste vinzatorul daca furi ceva, nu e nimeni care sa te traga de mineca, nu? si dintr-o data crestinul din noi zboara pe fereastra si preia conducerea firea predatoriala din noi) si uite asa copiem produsele expuse la vinzare de altii( si nu ma refer la soft demo ci la muzica si filme noi unde actorii care fac milioane oricum vor si banii celor care nu-i au, dar asta este, e dreptul lor, e TARABA LOR) .
Nu o lua personal, Doamne fereste, fac aceasta referire ca sa ne ajute pe NOI toti sa vedem lucrurile mai clar, sa dam valul inocentei la o parte si sa stim ce facem!

Stiu ca este ceva subtil, insa TOTUL a devenit subtil in ultimul timp si cred ca daca vrem sa ne pastram legatura cu Dumnezeu nealterata trebuie sa fim mai cinstiti cu noi si sa fim constienti de ce facem,(o persoana din mine este crestin, alta este cea de pe computer) altfel cred ca nu vom fi ca Lot si familia sa dupa care au venit ingerii in persoana sa-l scoata din regiunea Sodomei inainte sa vina infernul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2007, 22:14:46
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"astfel devenim dupa legea si mila dispare"
Hmmm, eu nu cred ca Codul Penal si Legea lui Dumnezeu este chiar asa de diferita, iar mila nu cred ca dispare, dar ma rog fiecare cu parerea lui.

Iisus are dreptate sa nu judecam pe prostituata insa si ea (sau el) daca nu se schimba, nu se opreste din ce face si nu devine alt om NOU, degeaba a avut cineva mila de ei, ca ei tot in jos, spre distrugerea lor or sa continue sa mearga.

Am avut ocazia sa lucrez cu copii, saracii, delicventi minori, si de nenumarate ori, din pacate, ei considerau mila si dragostea acordata lor de catre supraveghetori ca pe o slabiciune, si profitau, isi bateau joc de ajutorul ce li se oferea si rar isi schimbau firea, se prefaceau ca fiind smeriti si cum ajungeau pe strada cum spargeau alte masini sau case si reveneau la noi.
Doamne Fereste, invata-ne ce sa facem si lumineaza-ne
Amin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.02.2007, 23:04:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ati reusit sa-mi starniti mila pentru acesti copii lipsiti de dragoste, care confunda dragostea cu a avea.
Dar oare cati dintre noi nu ne satisfacem necesitatea de dragoste, de iubire cu achizitii materiale, mai ales acelea care sunt gratis, care ne multumesc o clipa, pentru a ne trimite iar in cautarea de noi achizitii.
Cred ca astfel putem ilustra cel mai bine minciuna pe care am agonisit-o prin neascultarea lui Adam de Dumnezeu si urmarea povetelor sarpelui. Ne-a transformat intr-un sac fara fund in cautare dupa iluzii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2007, 11:10:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"astfel devenim dupa legea si mila dispare"
Hmmm, eu nu cred ca Codul Penal si Legea lui Dumnezeu este chiar asa de diferita, iar mila nu cred ca dispare, dar ma rog fiecare cu parerea lui.

Iisus are dreptate sa nu judecam pe prostituata insa si ea (sau el) daca nu se schimba, nu se opreste din ce face si nu devine alt om NOU, degeaba a avut cineva mila de ei, ca ei tot in jos, spre distrugerea lor or sa continue sa mearga.

Am avut ocazia sa lucrez cu copii, saracii, delicventi minori, si de nenumarate ori, din pacate, ei considerau mila si dragostea acordata lor de catre supraveghetori ca pe o slabiciune, si profitau, isi bateau joc de ajutorul ce li se oferea si rar isi schimbau firea, se prefaceau ca fiind smeriti si cum ajungeau pe strada cum spargeau alte masini sau case si reveneau la noi.
Doamne Fereste, invata-ne ce sa facem si lumineaza-ne
Amin.
Copiii, da sunt de acord cu tine, cat sunt copii trebuie educati corespunzator,fiecare copil trebuie mustrat de fapt fiecare parinte isi mustra copilul atunci cand trebuie pentru ca el este copil ce sa stie daca nu este inca matur
Dar odata ce a crescut mare Mai inveti tu cum zice proverbul: cal batran la ham?
Eu ma refeream insa la la descarcarile de materiale de pe net si ziceam ca este o exagerare tu ai citat nu mai o parte din tot paragraful
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2007, 11:31:36
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

OOARE CINE ESTE DE VINA PENTRU CA EXISTA ASTFEL DE COPIII ,?
CUM II CRESTI ASA II AI????
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2007, 11:59:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Ai dreptate, si ma gindeam, oare preotii intreaba daca programele instalate de vre-un enorias computerist spre folosinta bisericii sunt copiate, furate, marfa furata fara licenta. Desi este ceva intangibil, virtual tot marfa se cheama.

Trebuie sa fim atenti si treji, maturi, mai bine ne lipsim, dar nu este usor deloc pentru ca viata asta ne-a facut sa fim in permanenta in COMPETITIE cu aproapele, si mai ales ne face incontinuu SA VREM una si alta.
Atunci cand il lipsesti pe cineva de ceva il ei si ramane fara el dar la ce va referiti voi este un fel de copiat sau imprumut Este o diferenta mare .
Accessul la internet este liber ...
In caz ca cineva vrea sa-si protejeze ceva isi pune parola sa nu poti folosi acele materiale ale lui dar atata timp cat il da public pe site...
Si plagiatul poate fi combatut prin trecerea numelui autorului..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
Ma urmaresc pacatele! skicolour Pocainta 38 20.01.2011 09:24:56
Pacatele de la volan luchian Generalitati 26 01.10.2009 22:41:19
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele nespovedite cod_gabriel Impartasania (Taina Euharistiei) 11 03.10.2007 21:48:33