Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.03.2008, 20:17:25
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
mai intreb cite alte fenomene nu se manifestau INCA in acea perioada experimentala in care Dumenzeu facea ajustari
Cu parere de rau Cozia, dar eu NU cred ca Dumnezeu experimenteaza, ci stie ce face. Deci o perioada ca aceea eu as numi-o mai degraba o etapa din evolutie....de care ne-am minuna daca le-am sti chiar cum au fost...dar ca sa nu ametim, hai mai bine sa ne vedem de pocainta...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.03.2008, 21:23:08
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Zic asta deoarece nu cred ca Dumnezeu a creat doua categorii de vietuitoare, cele din Rai si altele , sa zicem cele fioroase de pa Pamint, ce zici C-tin?...........si numai in momentul izgonirii cei doi au cunoscut vietuitoarele din alta "perspectiva" mult mai cruda...
Daca tot suntem intr-o asa zi Binecuvantata sa incep atunci cateva cuvinte dintr-un Basm de... Curcubeu.
A fost o data ca niciodata un Fiu in Rai... Era Bucuria-Bucuriilor ..Tatalui Cel Prea Sfant... care atatea minunatii facu-se, odihna insa n-a aflat decat abia cand l-a avut pe Adam. Si tare mult il iubea pe Fiu. Mult, mult de tot caci era aidoma Lui. Nu mai stia ce sa-i mai dea ca sa-i incante viata. Zbura cu Tata-l si cu alai maret printre stele timpuri si culori de... curcubeu Iar intr-o zi i-a daruit lui, Fiului jucarii..stapanire asupra "animalutelor"... vietuitoare din duh, blande ...facute din gand. Si le-a pus si nume si era acum Adam precum un copil mic si cu fire simpla printre jucarii... Si Tata-L il privea induiosat jucandu-se nevinovat si s-a simtit de-o data ca era cam posesiv incat si-a zis hai sa-i fac lui Adam o noua bucurie ... si i-a dat pe Eva....
Mai departe curcubeul se intuneca asa ca ma opresc aici:(
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.03.2008, 22:34:12
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
NU cred ca Dumnezeu experimenteaza, ci stie ce face.
Da,de acord, insa exista Liberul arbitru al omului care SE PARE ca CAM schimba planurile Lui(sau asa ni se pare, ca altfel ar fi asemanator unui joc), si deasemenea ar parea ciudat felul in care au decurs evenimentele....El creaza TOTUL...stiind ca mai tirziu le va distruge? ...sau le va cobori intr-un loc apropiat Iadului(Adam si Eva izgoniti pe pamint cu posibilitate de comunicare Divina NUMAI PRIN JERTFE DE SINGE)..

..si asa reincepe o alta etapa,.... un nou legamint cu omenirea,...gigantii - potopul,... Sodoma,...trimiterea Fiului pentru Mintuire......revenirea Fiului...Sfirsitul Omega
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.05.2008, 17:53:31
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

curcubeul este un fenomen fizic. lumina este compusa din 7 culori: rosu,orange, galben, verde, alabstru, indigo si violet. deoarece picatura de ploaie are o forma oarecum de prisma, aceasta descompune lumina in aceste 7 culori. asa apare curcubeul. nu cred ca e posibil ca dupa noe sa fi aparut curcubeul. acest feomen fizic exista de la inceput. adica odata ce lumina a fost creata, si curcubeul a aparut indirect. asa ca treaba cu noe e imposibila, chiar daca spune in biblie acest lucru. biblia este plina de simbolism, asa ca nu trebuie luata ad literam.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.07.2008, 23:19:05
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Ma gindeam ca aceste fenomene lipseau pe pamint la fel cum si Adam si Eva desi traiau in Rai alaturi de toate animalele si alaturi de toata creatia de pe PAMINTUL unde se cistiga piinea cu sudoarea fruntii, EI DOI nu erau ACOLO pe pamint ci in Rai(deocamdata)

Zic asta deoarece nu cred ca Dumnezeu a creat doua categorii de vietuitoare, cele din Rai si altele , sa zicem cele fioroase de pa Pamint, ce zici C-tin?...........si numai in momentul izgonirii cei doi au cunoscut vietuitoarele din alta "perspectiva" mult mai cruda...
Trebuie mentionat un lucru:Raiul a fost pe pamant la inceput,avea chiar si o locatie,Mesopotamia.Dupa caderea lui Adam acesta s-a ridicat la cer.Din cauza caderii lui Adam si natura a avut de suferit,si o parte din fauna si flora pamantului s-au razvaratit impotriva stapanului lor.Stiu ca e greu de crezut si de inteles acest lucru,insa chiar asa s-a intamplat.Ceea ce am scris mai sus am Citit in operele Sfintilor Parinti si in Hronograf.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.07.2008, 00:16:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Exact asa e cum zice si Strajeru.
Raiul era udat de Tigru,Eufrat si inca doo rauri.
Caderea lui Adam din Dumnezeu se pare ca a produs si caderea gradinii Raiului in paragina si salbaticirea unor animale.
Este foarte clar ca diavolul a intrat in creatia lui Dumnezeu care era inainte foarte buna prin primii 2 oameni - Adam si Eva - caci omul este legatura dintre lumea spirituala si cea materiala (lumea vazuta si cea nevazuta).
De aceea si Dumnezeu a venit aici in lumea materiala tot printr-un om si anume prin Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu asa cum diavolul a intrat initial in lume prin Eva.

Exact asa zic ca diavolul a intrat in lumea vazuta prin Eva.

Cum era creatia vazuta inainte de cadere nu stim dar oare existau animale de prada?
Existau vanturi puternice,furtuni,ierni,calduri prea mari?

Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.07.2008, 00:19:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca cineva nu crede ca omul este legatura dintre lumea vazuta si cea nevazuta apoi sa se intrebe de ce sfintii parintii talcuiesc versetul:
"Pe aceasta piatra voi cladi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui".
portile iadului se talcuiesc ca gurile sectarilor (aceast o zice parintele Cleopa).
De ce oare? Nu e clar ca omul e legatura dintre lumea materiala si cea spirituala?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.07.2008, 21:13:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Daca cineva nu crede ca omul este legatura dintre lumea vazuta si cea nevazuta apoi sa se intrebe de ce sfintii parintii talcuiesc versetul:
"Pe aceasta piatra voi cladi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui".
portile iadului se talcuiesc ca gurile sectarilor (aceast o zice parintele Cleopa).
De ce oare? Nu e clar ca omul e legatura dintre lumea materiala si cea spirituala?
Pai cum altfel, draga Mihai, omul find creat din dragoste si cu multa iubire, din suflare Divina.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.09.2008, 16:29:27
princess princess is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2008
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Ieri seara urmaream filmul The Bible si am realizat ca dupa ce arca lui Noe a acostat pe muntele Ararat si Dumenzeu a facut pactul cu oamenii, in urma acestui pact El a introdus un nou element de natura fizica in creatia Lui, Curcubeul, ca simbol al pactului intre El si omenire.

Deci inainte de poptop, NU EXISTA CURCUBEUL, nu?...deoarece altfel acest fenomen fizico-chimic, in explicatie lumeasca, nu ar fi servit ca ceva, memorabil, nou in natura care sa accentueze acest pact.

Ce parere ai Traditie, 7-th?
Curcubeul inseamna impacarea lui Dumnezeu cu oamenii...atunci cand Dumnezeu a promis ca nu v-a mai pierde lumea cu potopul atata timp cat pe cer v-a mai aparea curcubeul!Cuvantul "pact" nu mi se pare potrivit referitor la un lucru intre Dumnezeu si om ci mai degraba intre diavol si om...asta e parerea mea si sper sa nu fiu luata in nume de rau...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.09.2008, 17:59:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

n-atzi intzeles fratzilor, curcubeul era un semn pe cer, in nor, care trebuia sa le aminteasca urmashilor lui Noe poruncile lui Dumnezeu, sa se tzina ei de legamant, ce a dat de la Adam pana la Noe shi ce va da mai departe, daca ar vrea sa tzina shi Dumnezeu legamantul cu ei shi sa nu mai pustiasca pamantul. Adica sa nu mance carne cu sange shi sa nu li se incline din tineretzile lor toate naluciferizarile spre rau, sa nu plasmuiasca toate spre rau inca din tineretzile lor ci mai ales sa-shi faca canonul de pocaintza... ca altfel ajung sa fie doar trupuri fara Duh, trupuri pline de silitnicie shi desfrau...

iar ploaie daca nu era inseamna ca nu erau nici nori shi nici fenomenul de evaporare... nu shtiu sa ma pronuntz shi trebuie sa ma mai gandesc... sa ma rog, sa caut explicatzii, sa ma consult cu apropiatzii... sa ashtept sa-mi cada vre-o firmitura de la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curcubeul... lacrimi Generalitati 10 19.08.2010 11:37:58