Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 04.02.2010, 21:44:14
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Banuiesc ca este in greaca, asa ca nu pot sa traduc ...
pai nu,dar cuvantul "autou"=sfinti se vede ca e in manuscris.E la sfarsitul primului rand.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #152  
Vechi 04.02.2010, 21:46:15
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Imi pare rau daca tot ceea ce scriu eu ti se pare ironic. Nu sunt ironica, iar tot ce spun, o spun din inima, fiindca sectantii cu speculatiile si interpretarile lor "moderne" mi-au rapit pe cineva foarte drag...
Incerc sa inteleg, de ce cautati altceva, cand Dumnezeu este doar UNUL, de ce vreti ceva mai "modern" cand Dumnezeu este acelasi dintotdeauna (si El nu va deveni niciodata "modern", cum Il vreti voi), de ce schimbati sensul Biblic, cand Dumnezeu ne spune clar sa nu o facem...
Si apropo': de ce crezi ca Imparatia lui Dumnezeu va fi un paradis "terestru"?
imi pare rau ca inca mai ai problema aceea
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #153  
Vechi 04.02.2010, 22:24:20
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
imi pare rau ca inca mai ai problema aceea

Asta este crucea pe care mi-a dat-o Dumnezeu sa o duc...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #154  
Vechi 04.02.2010, 22:51:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
mihaio7 imi pare rau sa zic asta dar sora ta este problema.
Conform bibliei (nu am chef acum sa caut versetele) un cerstin nu trebuie sa acorde nici macar un salut celui care a fost de aceiasi credinta dar acum s-a intors impotriva fratilor lui si calomniaza.Deci unui apostat.Martorul care va face asta cu persoana straina numai pentru simplu fapt ca nu est ede acord cu principiile este un DOBITOC si ar trebui tras bine de urechi.
Apoi orice crestin este obligat sa asigure binestarea familiei lui si a casei lui, indiferent de credinta membrilor acestora dar ii este recomandat sa limiteze conversatiile de natura spirituala daca acestia resping credinta lui.
Divortul pe motive spirituale nu este permis si "crestinul" trebuie sa faca tot ce ii sta in putinta pt. a asigura stabilitatea familiei.
Toate aceste lucruri au fost studiate in luna decembrie parca , deci nu vad de unde ideea asta ca martorii sint indemnati sa se rupa de familie sau altele!
Cit despre servici "crestinului" ii este recomandat sa se dedice pe cit posibil ministerului la timp plin, dar asta daca merita si daca situatia materiala i-o permite.mai departe ramine la latitudinea individului.A trai modest nu inseamna a trai in saracie.Ideea este de a urma exemplul apostolilor care au lasat tot si s-au dedicat vestirea vestii bune a regatului lui Dumnezeu asa cum i-a invatat Isus.Parca si la ortodocsi exista calugari, nu ? astia de ce nu se duc la munca daca e s-o luam asa?
"Sectantul" care se considera mintiut doar pt. faptul ca s-a botezat este la fel de DOBITOC.Toti sintem niste pacatosi.
Din contra observ pe aici afirmatii cum ca fiind botezati de mici au fost salvati.Oare?
Inteleg ca martorii sunt urmariti si pedepsiti daca incalca regulile?
Cat despre calugarii ortodocsi sa stii ca muncesc pentru a-si duce existenta; au diferite ascultari fie la camp fie la animale iar daca unii crediciosi fac donatii pentru ei este cu totul altceva!!!!!
  #155  
Vechi 05.02.2010, 01:10:35
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
pai nu,dar cuvantul "autou"=sfinti se vede ca e in manuscris.E la sfarsitul primului rand.
In greaca veche este hagios (hag'-ee-os - ἅγιος ) = sfant, sacru, ireprosabil,... hagnos (hag-nos' - ἁγνός )= curat, inocent, modest,...

Ce scrii tu este ,, Aineite ton Theon en tois aghiois autou,, eu vad acolo
αινειται τον θν εν τοιϲ αγιοιϲ αυτου αινειται αυτον εν ϲτερεωματι δυναμεωϲ αυτου
Cuvantul este aghiois-

Andreea, cuvantul sfant in ebraica veche este qâdash (kaw-dash') inseamna a fi facut curat, consacrat,... apoi este qâdôsh (kaw-doshe') si este sfant, sacru,...
iar in Psalm 150 este cuvantul qôdesh (ko'-desh) locas sau gand sacru. D-zeu este locasul Lui Sfant, deoarece doar El este Sfant, oamenii devin si se sfintesc... sau D-zeu in Sfintenia Lui. In fine nu cred ca are importanta deoarece nu ar fi facut Cornilescu asa ceva fiindca era preot si iubea preotia, sfintenia, si daca ar fi gresit ar fi fost fara vreun scop, chipurile cum citesc la unii si pe unele site-uri.

Vechiul T. nu are alt original decat in ebraica. Evreii nu au citit niciodata V.T. in alta limba cand au facut slujba, acasa,... decat in ebraica, eventual discutau, predicau, in alte limbi care le stiau. Iti scriu asta caci am vazut pe internet unele minciuni ca ei ar fi citit si in alte limbi si nu este adevarat, doar cei increstinati.
  #156  
Vechi 05.02.2010, 01:14:17
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
fiindca sectantii cu speculatiile si interpretarile lor "moderne" mi-au rapit pe cineva foarte drag...
Imi pare rau, dar care ,,sectantii,,? si cum adica l-au rapit, vrei a spune prostit?
  #157  
Vechi 05.02.2010, 08:01:11
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Imi pare rau, dar care ,,sectantii,,? si cum adica l-au rapit, vrei a spune prostit?


Da, l-au prostit, la asta ma refeream. Cu toate ca nici ei nu sunt vinovati, pentru ca la randul lor au fost prostiti de altii. Si ma refeream la penticostali, cu toate ca toate sectele au strategia lor proprie de a atrage pacatosii...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #158  
Vechi 05.02.2010, 13:17:22
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Conform apocalipsei, dupa ziua harmagedonului, satan si ingerii lui vor fi invinsi si intemnitati pe o perioada de "1000 de ani" timp in care cei inviati si cei care au supravietuit vor fi "judecati".Omenirea va trai sub conducerea lui isus si a alesilor sai (144000).Dupa aceasta perioada (care sincer nu cred ca va fi doar 1000 ani) satan si cei care nu accepta sa se supuna autoritatii divine vor fi distrusi definitiv iar guvernarea lui Isus va inceta si lumea va trai cu Dumnezeu pentru totdeauna.Va reveni la ceea ce Dumnezeu a creat in Facerea, un paradis terestru.



Pai asta-i revista care o difuzam noi !



Si ce ar trebui sa fac, ma rog?

p.s.
la ce-ti ajuta ironiile?
Conform apocalipsei satan si ai lui nu vor fi distrusi ci aruncati in iazul de foc.
Daca tu ai gasit in biblie ca va distruge raul definitiv dami si mie sa vad unde arata asa ceva in biblie.
  #159  
Vechi 05.02.2010, 13:20:51
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Amarius

In unele traduceri este cuvintul EU dar in altele nu este.
EU totusi cred ca e tradus gresit pentru ca IISUS nu a vorbit pe ascuns niciodata si nu o va face vrodata.
  #160  
Vechi 05.02.2010, 14:39:12
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Conform apocalipsei satan si ai lui nu vor fi distrusi ci aruncati in iazul de foc.
Daca tu ai gasit in biblie ca va distruge raul definitiv dami si mie sa vad unde arata asa ceva in biblie.
Focul in sens biblic inseamna distrugere definitiva (in acest context).

Rev 21:8 Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua.
Rev 11:18 Și neamurile s-au mâniat, dar a venit mânia Ta și vremea celor morți, ca să fie judecați, și să răsplătești pe robii Tăi, pe prooroci și pe sfinți și pe cei ce se tem de numele Tău, pe cei mici și pe cei mari, și să pierzi pe cei ce prăpădesc pământul.
Mat 25:46 Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.
2Th 1:8 În văpaie de foc, osândind pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu și pe cei ce nu se supun Evangheliei Domnului nostru Iisus.
2Th 1:9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veșnică de la fața Domnului și de la slava puterii Lui,
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43