Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 17.02.2010, 01:52:34
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Iata explicatia oficiala a martorilor:

Este Isus Cristos una și aceeași persoană cu arhanghelul Mihael?

Numele Mihael apare în Biblie numai de cinci ori. Glorioasa persoană spirituală care poartă acest nume este descrisă drept "unul dintre prinții cei mai de seamă", "marele prinț care stă în favoarea fiilor poporului [lui Daniel]" și 'arhanghel' (Dan. 10:13; 12:1; Iuda 9). Mihael înseamnă "Cine este ca Dumnezeu?" Acest nume arată că Mihael este principalul apărător al suveranității lui Iehova și cel care va fi în frunte pentru distrugerea dușmanilor lui Dumnezeu.
În 1 Tesaloniceni 4:16 (BC), porunca lui Isus Cristos pentru începerea învierii este numită "glasul arhanghelului", iar în Iuda 9 se spune că arhanghelul este Mihael. Ar fi fost oare potrivit ca strigătul poruncitor al lui Isus să fie comparat cu al unei persoane cu mai puțină autoritate? Este logică deci concluzia că arhanghelul Mihael este Isus Cristos. (Este interesant că în Scripturi cuvântul "arhanghel" nu apare niciodată la plural, ceea ce arată că nu există decât unul singur.)
În Revelația 12:7-12 se spune că Mihael și îngerii săi au luptat împotriva lui Satan și a demonilor lui și i-au aruncat din cer, iar acest eveniment este pus în legătură cu încredințarea autorității regale lui Cristos. Mai târziu, Isus este prezentat în fruntea armatelor cerești în războiul împotriva națiunilor lumii (Rev. 19:11-16). Nu este oare logic să credem că tot Isus a intervenit împotriva celui numit "conducătorul acestei lumi", Satan Diavolul (Ioan 12:31)? În Daniel 12:1 (BC), ( Și în vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocrotește pe fiii poporului tău, și va fi vreme de strâmtorare cum n-a mai fost de când sunt popoarele și până în vremea de acum. Dar în vremea aceea, poporul tău va fi mântuit și anume oricine va fi găsit scris în carte.
)timpul când 'se va scula Mihael' ca să acționeze cu autoritate este pus în legătură cu "un timp de strâmtorare, cum n-a mai fost de când sunt popoarele și până la vremea aceasta". Este vorba despre situația cu care se vor confrunta națiunile când Cristos va acționa împotriva lor ca executor ceresc. Așadar, dovezile arată că Fiul lui Dumnezeu era cunoscut cu numele de Mihael înainte de a veni pe pământ și că la fel este cunoscut după întoarcerea sa în cer, unde locuiește ca Fiu spiritual glorificat al lui Dumnezeu.
  #242  
Vechi 17.02.2010, 09:42:40
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Iata explicatia oficiala a martorilor:

Este Isus Cristos una și aceeași persoană cu arhanghelul Mihael?

Numele Mihael apare în Biblie numai de cinci ori. Glorioasa persoană spirituală care poartă acest nume este descrisă drept "unul dintre prinții cei mai de seamă", "marele prinț care stă în favoarea fiilor poporului [lui Daniel]" și 'arhanghel' (Dan. 10:13; 12:1; Iuda 9). Mihael înseamnă "Cine este ca Dumnezeu?" Acest nume arată că Mihael este principalul apărător al suveranității lui Iehova și cel care va fi în frunte pentru distrugerea dușmanilor lui Dumnezeu.
În 1 Tesaloniceni 4:16 (BC), porunca lui Isus Cristos pentru începerea învierii este numită "glasul arhanghelului", iar în Iuda 9 se spune că arhanghelul este Mihael. Ar fi fost oare potrivit ca strigătul poruncitor al lui Isus să fie comparat cu al unei persoane cu mai puțină autoritate? Este logică deci concluzia că arhanghelul Mihael este Isus Cristos. (Este interesant că în Scripturi cuvântul "arhanghel" nu apare niciodată la plural, ceea ce arată că nu există decât unul singur.)
În Revelația 12:7-12 se spune că Mihael și îngerii săi au luptat împotriva lui Satan și a demonilor lui și i-au aruncat din cer, iar acest eveniment este pus în legătură cu încredințarea autorității regale lui Cristos. Mai târziu, Isus este prezentat în fruntea armatelor cerești în războiul împotriva națiunilor lumii (Rev. 19:11-16). Nu este oare logic să credem că tot Isus a intervenit împotriva celui numit "conducătorul acestei lumi", Satan Diavolul (Ioan 12:31)? În Daniel 12:1 (BC), ( Și în vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocrotește pe fiii poporului tău, și va fi vreme de strâmtorare cum n-a mai fost de când sunt popoarele și până în vremea de acum. Dar în vremea aceea, poporul tău va fi mântuit și anume oricine va fi găsit scris în carte.
)timpul când 'se va scula Mihael' ca să acționeze cu autoritate este pus în legătură cu "un timp de strâmtorare, cum n-a mai fost de când sunt popoarele și până la vremea aceasta". Este vorba despre situația cu care se vor confrunta națiunile când Cristos va acționa împotriva lor ca executor ceresc. Așadar, dovezile arată că Fiul lui Dumnezeu era cunoscut cu numele de Mihael înainte de a veni pe pământ și că la fel este cunoscut după întoarcerea sa în cer, unde locuiește ca Fiu spiritual glorificat al lui Dumnezeu.
vino cu argumente din Scriptura, nu cu ceea ce abereaza unii. sau in cazul de fata pica principiul Sola Scriptura pe care il fluturati peste tot?
  #243  
Vechi 17.02.2010, 13:38:28
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Iata explicatia oficiala a martorilor:

Este Isus Cristos una și aceeași persoană cu arhanghelul Mihael?

Numele Mihael apare în Biblie numai de cinci ori. Glorioasa persoană spirituală care poartă acest nume este descrisă drept "unul dintre prinții cei mai de seamă", "marele prinț care stă în favoarea fiilor poporului [lui Daniel]" și 'arhanghel' (Dan. 10:13; 12:1; Iuda 9). Mihael înseamnă "Cine este ca Dumnezeu?" Acest nume arată că Mihael este principalul apărător al suveranității lui Iehova și cel care va fi în frunte pentru distrugerea dușmanilor lui Dumnezeu.
În 1 Tesaloniceni 4:16 (BC), porunca lui Isus Cristos pentru începerea învierii este numită "glasul arhanghelului", iar în Iuda 9 se spune că arhanghelul este Mihael. Ar fi fost oare potrivit ca strigătul poruncitor al lui Isus să fie comparat cu al unei persoane cu mai puțină autoritate? Este logică deci concluzia că arhanghelul Mihael este Isus Cristos. (Este interesant că în Scripturi cuvântul "arhanghel" nu apare niciodată la plural, ceea ce arată că nu există decât unul singur.)
În Revelația 12:7-12 se spune că Mihael și îngerii săi au luptat împotriva lui Satan și a demonilor lui și i-au aruncat din cer, iar acest eveniment este pus în legătură cu încredințarea autorității regale lui Cristos. Mai târziu, Isus este prezentat în fruntea armatelor cerești în războiul împotriva națiunilor lumii (Rev. 19:11-16). Nu este oare logic să credem că tot Isus a intervenit împotriva celui numit "conducătorul acestei lumi", Satan Diavolul (Ioan 12:31)? În Daniel 12:1 (BC), ( Și în vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocrotește pe fiii poporului tău, și va fi vreme de strâmtorare cum n-a mai fost de când sunt popoarele și până în vremea de acum. Dar în vremea aceea, poporul tău va fi mântuit și anume oricine va fi găsit scris în carte.
)timpul când 'se va scula Mihael' ca să acționeze cu autoritate este pus în legătură cu "un timp de strâmtorare, cum n-a mai fost de când sunt popoarele și până la vremea aceasta". Este vorba despre situația cu care se vor confrunta națiunile când Cristos va acționa împotriva lor ca executor ceresc. Așadar, dovezile arată că Fiul lui Dumnezeu era cunoscut cu numele de Mihael înainte de a veni pe pământ și că la fel este cunoscut după întoarcerea sa în cer, unde locuiește ca Fiu spiritual glorificat al lui Dumnezeu.
Din tot ce ai expus aici nu arata clar ca Mihail este HRISTOS cind era in cer pentru ca alt om poate interpreta in alt mod aceste versete.

In apocalipsa este aratat clar ca Mihail ca sa invinga pe Satan a avut nevoie de singele MIELULUI deci in timp ce Mihail se lupta in cer cu Satan pe pamint IISUS HRISTOS era rastignit si prin acest sacrificiu a putut Mihail sa invinga.
Atunci daca IISUS HRISTOS era pe pamint cum ar fi putut sa se lupte in acelas timp cu Satan in cer?

In facere nu se vorbeste de Mihail dar de CUVINTUL LUI DUMNEZEU se vorbeste.
  #244  
Vechi 17.02.2010, 14:32:38
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul

In apocalipsa este aratat clar ca Mihail ca sa invinga pe Satan a avut nevoie de singele MIELULUI deci in timp ce Mihail se lupta in cer cu Satan pe pamint IISUS HRISTOS era rastignit si prin acest sacrificiu a putut Mihail sa invinga.
Atunci daca IISUS HRISTOS era pe pamint cum ar fi putut sa se lupte in acelas timp cu Satan in cer?

In facere nu se vorbeste de Mihail dar de CUVINTUL LUI DUMNEZEU se vorbeste.
E o aberatie ce spui tu aici.Apocalipsa a fost scrisa mult dupa rastignirea lui Cristos iar actiunea se petrece in viitor.Sau poate n-am inteles eu sensul ideii tale.

Isus a avuit mai multe nume (Mielul,Cuvintul,Calea,Unsul, etc)

Dupa voi cine este Mihail atunci?
  #245  
Vechi 17.02.2010, 14:59:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sf Scriptura este plina de dovezi ale existentei ingerilor. Nu pot sa ajung la o asemena confuzie intre Hristos si arhanghelul Mihail. Mai multe amanunte gasesti chiar pe acest site.http://www.[Soborul Sfintilor Arhangheli].html
  #246  
Vechi 17.02.2010, 15:20:56
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
E o aberatie ce spui tu aici.Apocalipsa a fost scrisa mult dupa rastignirea lui Cristos iar actiunea se petrece in viitor.Sau poate n-am inteles eu sensul ideii tale.

Isus a avuit mai multe nume (Mielul,Cuvintul,Calea,Unsul, etc)

Dupa voi cine este Mihail atunci?
Apocalipsa se refera si la viitor dar si la trecut si prezent dar se pare ca nu ai idee de aceasta.

In apocalipsa 12 iti arata pe FECIOARA MARIA inainte de a cobori pe pamint dupa aceea nasterea LUI IISUS si supararea lui Satan ca sa nascut IISUS si inceputul razboiului in cer in timpul care IISUS era pe pamint invingerea lui Satan de catre Mihail cu ajutorul LUI HRISTOS (prin singele MIELULUI)si aruncarea lui Satan pe pamint cu ingerii care il urma si dupa aceea ura lui Satan inpotriva femeii care la nascut pe IISUS adica ura inpotriva FECIOAREI MARIA dar pentru ca nu putea sa cistige aceasta lupta sa dus sa faca razboi cu neamul femeii adica cu neamul viitorii crestini.

IISUS a avut un singur nume HRISTOS(CUVINTUL LUI DUMNEZEU)pe care demonii I/ au mai spus si FIUL DUMNEZEULUI CELUI PREA INALT .

Mihail este simplu ARHANGHELUL MIHAIL cum sint si ARHANGHELUL RAFAEL,URIEL,GAVRIIL............ este doar o erarhie cereasca cum sint si HERUVIMII ,SERAFIMII ,TRONURILE ,DOMINIILE............ .
Mihail este voevodul poporului israel dar nu este HRISTOSUL iar biblia arata clar acest lucru in Daniel 10 cu 13 unde spune ca Mihail este una din capetenii iar asta arata ca sint mai multe capetenii dar HRISTOS este singurul nu mai este altcineva ca EL asta ar trebui sa va dea de gindit pentru ca la dreapta LUI DUMNEZEU nu mai sta nimeni decit HRISTOS FIUL SI SFINTUL LUI DUMNEZEU.
  #247  
Vechi 17.02.2010, 15:30:31
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Eu asta o vad foarte clar caci scris este in Cartea Sfanta, cine e Mantuitorul nostru Iisus Hristos :
13.În acest timp a venit Iisus din Galileea, la Iordan, către Ioan, ca să se boteze de către el. 14.Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuință să fiu botezat de Tine, și Tu vii la mine? 15.Și răspunzând, Iisus a zis către el: Lasă acum, că așa se cuvine nouă să împlinim toată dreptatea. Atunci L-a lăsat. 16.Iar botezându-se Iisus, când ieșea din apă, îndată cerurile s-au deschis și Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel și venind peste El. 17.Și iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit".
1.Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustiu, ca să fie ispitit de către diavolul. 2.Și după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit. 3.Și apropiindu-se, ispititorul a zis către El: De ești Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea să se facă pâini. 4.Iar El, răspunzând, a zis: Scris este: "Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu". 5.Atunci diavolul L-a dus în sfânta cetate, L-a pus pe aripa templului, 6.Și I-a zis: Dacă Tu ești Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, că scris este: "Îngerilor Săi va porunci pentru Tine și Te vor ridica pe mâini, ca nu cumva să izbești de piatră piciorul Tău". 7.Iisus i-a răspuns: Iarăși este scris: "Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău". 8.Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor. 9.Și I-a zis Lui: Acestea toate Ți le voi da Ție, dacă vei cădea înaintea mea și Te vei închina mie. 10.Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești". 11.Atunci L-a lăsat diavolul și iată îngerii, venind la El, Îi slujeau. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #248  
Vechi 17.02.2010, 16:24:46
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
E o aberatie ce spui tu aici.Apocalipsa a fost scrisa mult dupa rastignirea lui Cristos iar actiunea se petrece in viitor.Sau poate n-am inteles eu sensul ideii tale.

Isus a avuit mai multe nume (Mielul,Cuvintul,Calea,Unsul, etc)

Dupa voi cine este Mihail atunci?
mai mult ca sigur nu ai inteles pentru ca gandesti ca toti sectarii marginit si fanatic .nu esti deschis la dialog doar vrei sa demonstrezi ce doxat esti si sa fii laudat atat cauti.de aceea si aberezi "vai voua fariseilor fatarnici care cunoasteti fata cerului dar nu cunoasteti semnale timpului"." cum poti intelege cele ceresti daca nu le cunosti pe cele pamantesti?"il coboriti pe dumnezeu si va ridicati voi oameni deasupra sil faceti dupa voi. e usor de rastalmacit scriptura dupa bunul plac al sectarilor.dar nu inseamna ca aveti si dreptate. scriptura este una dumnezeu e unul si interpretarea una singura
  #249  
Vechi 18.02.2010, 02:23:54
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

doxat, esti tu!
eu nu am facut decit sa raspund la o intrebare.
esti liber sa crezi in ce vrei tu si Dumnezeu te va judeca pentru asta.La fel ca si pe mine si fiecare dintre noi.
eu cred ca Isus nu este Creatorul ci creatia Sa.Tocmai d-aia m-am facut martor.
Este singura religie (din ce stiu eu) care este de acord cu aceasta idee.
Eu consider ca biblia afost scrisa in primul rind sub inspiratie divina iar apoi pentru folosul nostru, deci cu bun simt.
poate ca sint limitat si fanatic, dar sint impacat cu mine insumi.

Va invidiez pentru intelepciunea si umilinta tipica.Totusi nu am venit aici sa ma etalez sau sa "smintesc" pe cineva ci pur si simplu de a va atrage atentia ca a calomnia si a insulta reprezinta un mare pacat daca nu faceti efortul de a verifica cele ce declarati sau ramineti sub impulsul subiectivitatii.
  #250  
Vechi 18.02.2010, 08:12:42
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
doxat, esti tu!
eu nu am facut decit sa raspund la o intrebare.
esti liber sa crezi in ce vrei tu si Dumnezeu te va judeca pentru asta.La fel ca si pe mine si fiecare dintre noi.
eu cred ca Isus nu este Creatorul ci creatia Sa.Tocmai d-aia m-am facut martor.
Este singura religie (din ce stiu eu) care este de acord cu aceasta idee.
Eu consider ca biblia afost scrisa in primul rind sub inspiratie divina iar apoi pentru folosul nostru, deci cu bun simt.
poate ca sint limitat si fanatic, dar sint impacat cu mine insumi.

Va invidiez pentru intelepciunea si umilinta tipica.Totusi nu am venit aici sa ma etalez sau sa "smintesc" pe cineva ci pur si simplu de a va atrage atentia ca a calomnia si a insulta reprezinta un mare pacat daca nu faceti efortul de a verifica cele ce declarati sau ramineti sub impulsul subiectivitatii.
da sunt doxat pentru ca am citit f mult nu doar am plecat de la o idee preconceputa de mine si apoi miam gasit citiva gealati la fel de preconceputi ca mine si am dato pe ortodoxie.nu mam postat pe un sait al martorilor sa ma dau in spectacol ca doar eu am inventat teologia si toti sunt in ceata si noroc cu mine ca se pierdeau saracii si nu AU auzit de ortodoxie iar ideile tale sun jalnice ca si postarile praf si sughituri sectare emanate din frustrari si slava desarta credema mie mila de toti sectarii care se ratacescdar va si inteleg ca dupa ce ati dus o viata de pacate normal ca diavolul nu va lasa sa va mantuit si vti predat lui cu totul si racniti ca niste lei sa speriati pe cineva daca se poate la fel de nepregatit si sa-l pirdeti.in isteriile voastre credeti ca aveti dreptate dar nu e decit ratacire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43