Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.01.2008, 22:51:55
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de ancah
Inteleg ca-ti "pierzi timpul prin lume", asa ca te intreb daca ai ajuns si la Sf. Spiridon pe Corfu, care este sfantul calator. Am intentia de a ajunge acolo la vara.
N-am rezistat ispitei de a nu scrie cateva randuri. Mai ales ca e vorba de Sfantul Spiridon. Eu am trait o minune cu acest Sfant. Sper sa nu ma urecheze administratorul ca scriu in afara subiectului. E numai o paranteza, apoi ne intoarcem la cautarea smereniei.

Asa deci. Eram acum vreo 4 ani intr-un pelerinaj in Grecia. Si ajunsesem la Igumenita. E orasul de unde se ia vaporul spre Corfu, unde sunt moastele Sf. Spiridon si ale Sf. Imparatese Teodora (cea care a luptat impotriva iconoclasmului). Sa nu o ocolesti, biserica ei e la cateva minute de cea a Sfantului. Si deci in Igoumenita, la ora 6 seara. Intrebare: ce sa facem? Mai mergem pana in Corfu la ora aceea? Dupa ceva rugaciune, am zis: Da, hai sa mergem. Eram cu bunul meu prieten din Grecia. Am ajuns la ora 8 seara, am mers direct la biserica (desi nu stiam drumul, ne-am orientat dupa crucea de la biserica). Am ajuns exact dupa vecernie, cand ultimii oameni se inchinau la Sfant. Eu ma tot framantam unde o sa gasim hotel la ora aia, ce o sa mancam...nu mai aveam nici foarte multi bani si deci era destul de problematic. Iar masina o lasasem in Igumenita, asa ca nu am fi avut nicio scapare sa ramanem in masina. Deci eu stateam la coada cica sa ma inchin, dar tot cu gandurile la cele trecatoare.

M-am inchinat, apoi m-am dus sa iau niste lumanari. Atunci apare preotul cu sotia lui si cu prietenul de mai sus si-mi spun ca vom merge la ei si stam la ei. Sotia parintelui e romanca, m-a vazut pe mine "baticoasa" si si-a dat seama ca sunt ori romanca ori rusoaica. Apoi l-a vazut pe prieten "barbos" si s-a dus sa-l intrebe ce si cum. Asa ca Sfantul s-a ocupat sa stam la ei. Si ne-au plimbat, ne-au luat tot felul de specialitati din zona ca sa mancam, iar ca bonus ne-au dat si cheia de la vila prietenilor lor plecati in vacanta: si-am stat la ei. Imi amintesc ca primul lucru pe care l-am facut intrand in casa aceea a fost sa zicem Acatistul Sf. Spiridon. Eram perplecsi in fata minunilor facute de Sfant, mai ales ca preotul in cauza nu era "de serviciu" in ziua aceea, si si-a amintit ca trebuie sa mearga pana la biserica sa ia un document cu o jumatate de ora inainte de a ajunge noi. A doua zi ne-au incarcat cu daruri si apoi ne-am dus la Biserica...si ne-a deschis racla sa-l vedem mai de aproape pe Sfant. Eu m-am uitat numai la picioare. Se puteau atinge, asa ca l-am sarutat pe picioare multumindu-i. Ma trage preotul de maneca sa ma uit la fata Lui. Eu nu vazusem ca era descoperit cu totul. Si uitandu-ma la El, l-am vazut zambind, de parca spunea: "Vezi ca toate se rezolva?! Nu te mai nelinisti pt cele trecatoare!" Uite asa cu Sfantul Spiridon. Daca ajungi pe acolo nu uita sa-i zambesti si din partea mea...ca nu l-am uitat si mi-e tare drag. Si sa nu uiti ca si tu mi-esti draga, Anca.

Te imbratisez si acum sa revenim la subiectul "smerenie".
Elena
Frumoasa pilda Elena chiar mi-a placut ....As vrea si eu sa fac o vizita la Sfantul Nectarie din insula Eghina si pe la Sf. Munte iar si pe la Ierusalim daca se poate..Adevarul e ca eu vreau cam multe..dar nu prea le merit.. :D
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.01.2008, 23:18:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

M-au impresionat cuvintele Sfantului Antonie: " Am văzut toate cursele vrăjmașului întinse pe pământ și suspinând am zis: Oare, cine poate să le treacă pe acestea? Și am auzit un glas zicându-mi: "smerenia!"
Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.01.2008, 17:44:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Frumoasa pilda Elena chiar mi-a placut ....As vrea si eu sa fac o vizita la Sfantul Nectarie din insula Eghina si pe la Sf. Munte iar si pe la Ierusalim daca se poate..Adevarul e ca eu vreau cam multe..dar nu prea le merit.. :D
Laurentiu, cine merita ceva?! Nimeni, si totusi Dumnezeu ne acopera cu darurile Sale, fara sa tina cont de intunericul si nimicnicia noastra. As zice ca nu stim noi ce e de folos, asa ca cel mai bine e sa ne rugam sa se faca voia Domnului si daca El va considera ca e bine pt tine sa mergi undeva, o sa mergi. Totusi esential nu e sa mergem pana nu stiu unde, ci sa ne transformam interior, sa mergem pe drumul pe care au mers Sfintii la care dorim sa mergem.

Dar daca ajungi la Sf. Nectarie - Sfantul meu favorit, sa nu uiti sa-i multumesti ca are grija de mine. De vreo 7 ani el se ocupa de toate aspectele mele financiare si de scoala...si totul merge perfect. Nu e locul aici sa spun cate minuni a facut cu mine acest Sfant, mai ales ca iar m-as mandri...si tocmai la topicul de cautare a smereniei.

Elena
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.01.2008, 17:52:09
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
M-au impresionat cuvintele Sfantului Antonie: " Am văzut toate cursele vrăjmașului întinse pe pământ și suspinând am zis: Oare, cine poate să le treacă pe acestea? Și am auzit un glas zicându-mi: "smerenia!"
Da, George, adevarat graiesti! Si mai pui si sare pe rana, aratand cat de importanta e smerenia. Pana acum am tot incercat sa iau sfaturi cum se ajunge la smerenie. Ca sa fiu sincera nu prea m-am lamurit, nu ca sfaturile nu au fost bune, dar mie mi-e greu sa le pun in aplicare. Acum ma gandesc ca e important sa identific starile de mandrie ca sa stiu sa le evit.

Cine imi da o mana de ajutor in identificarea mandriei?
Voi cum va dati seama ca e vorba de mandrie in actiunile voastre?

Elena
Reply With Quote
  #125  
Vechi 15.01.2008, 18:04:23
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Pai, cum nu-ti dai seama? Daca nu-ti dai seama inseamna ca nu te mandresti. Constiinta iti spune singura cand si cat si cum te-ai mandrit.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 15.01.2008, 18:13:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de georgeval
M-au impresionat cuvintele Sfantului Antonie: " Am văzut toate cursele vrăjmașului întinse pe pământ și suspinând am zis: Oare, cine poate să le treacă pe acestea? Și am auzit un glas zicându-mi: "smerenia!"
Da, George, adevarat graiesti! Si mai pui si sare pe rana, aratand cat de importanta e smerenia. Pana acum am tot incercat sa iau sfaturi cum se ajunge la smerenie. Ca sa fiu sincera nu prea m-am lamurit, nu ca sfaturile nu au fost bune, dar mie mi-e greu sa le pun in aplicare. Acum ma gandesc ca e important sa identific starile de mandrie ca sa stiu sa le evit.

Cine imi da o mana de ajutor in identificarea mandriei?
Voi cum va dati seama ca e vorba de mandrie in actiunile voastre?

Elena
simplu, daca faci ceva pentru Dumnezeu defapt e pentru ochii shi urechile oamenilor, shi daca faci ceva din dragoste e clar ca e pentru orgoliu shi egoism, iar cand ai impresia ca ascultzi atunci sigur eshti in bunastare puturoasa iar cand te rogi te inradacinezi in trufie. Cam asha. Iar cand posteshti o faci pentru fachirism sadic shi cand te pocaieshti inseamna ca ai ajuns de-tzi batzi joc de sarac shi de bolnav iar cand eshti vesel inseamna ca eshti otravit de aurul intzelepciunii iar daca plangi inseamna ca te-ai deprins sa insheli iar daca lucrezi ceva inseamna ca ai baut cafea.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 15.01.2008, 20:59:01
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Frumoasa pilda Elena chiar mi-a placut ....As vrea si eu sa fac o vizita la Sfantul Nectarie din insula Eghina si pe la Sf. Munte iar si pe la Ierusalim daca se poate..Adevarul e ca eu vreau cam multe..dar nu prea le merit.. :D
Laurentiu, cine merita ceva?! Nimeni, si totusi Dumnezeu ne acopera cu darurile Sale, fara sa tina cont de intunericul si nimicnicia noastra. As zice ca nu stim noi ce e de folos, asa ca cel mai bine e sa ne rugam sa se faca voia Domnului si daca El va considera ca e bine pt tine sa mergi undeva, o sa mergi. Totusi esential nu e sa mergem pana nu stiu unde, ci sa ne transformam interior, sa mergem pe drumul pe care au mers Sfintii la care dorim sa mergem.

Dar daca ajungi la Sf. Nectarie - Sfantul meu favorit, sa nu uiti sa-i multumesti ca are grija de mine. De vreo 7 ani el se ocupa de toate aspectele mele financiare si de scoala...si totul merge perfect. Nu e locul aici sa spun cate minuni a facut cu mine acest Sfant, mai ales ca iar m-as mandri...si tocmai la topicul de cautare a smereniei.

Elena
Daca ajung cu siguranta o sa-i multumesc ...si pentru ajutorul care ti-l ofera.. desi eu cred ca deja a primit mesajul.:)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 15.01.2008, 21:56:46
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Elena draga ,
unele repere in ce priveste intrebarea ta am sa ti le spun eu :

Eu cred ca un om smerit nu se face cunoscut , nu iese in relief , nu-l cunoaste nimeni , nu intoarce nimeni capul dupa el .
Un om smerit ramane neobservat , nu face "zgomot" , nu tulbura pe nimeni , nu produce agitatie !
Cat sant de departe , dar tot nu deznadajduiesc daca-mi dau cel putin seama de ele !

Sa vedem ce mai spun altii !
maria
Reply With Quote
  #129  
Vechi 15.01.2008, 22:01:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
M-au impresionat cuvintele Sfantului Antonie: " Am văzut toate cursele vrăjmașului întinse pe pământ și suspinând am zis: Oare, cine poate să le treacă pe acestea? Și am auzit un glas zicându-mi: "smerenia!"
da, si pe mine m-au impresionat mult aceste cuvinte ale Sf. Antonie cel Mare, parca rasuna din icoana sa de acte ori ma uit la ea.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.01.2008, 17:02:58
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Smerenia inseamna sa traiesti pe pamant ca si cum nu ai exista, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta.:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 20:45:25
Smerenia stoarce umezeala patimilor NECTARIE Generalitati 0 19.01.2011 14:17:38
Smerenia ma omoara; ma omoara smerenia Laurentiu Generalitati 7 01.07.2009 15:50:50
Smerenia alexina Generalitati 21 20.08.2008 05:43:59
Smerenia si curajul Laurentiu Pocainta 0 09.09.2007 13:31:14