Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.02.2008, 17:51:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Totusi, eu nu pot sa accept ca cei mântuiti în vesnicie sunt batrâni. Mântuitorul este pictat uneori imberb, semn al tineretii vesnice. De asemeni unor Sfinti li S-a aratat ca un copil.
Eu am citit ca cei mantuiti in vesnicie vor avea trupul lor la 33 ani, varsta Mantuitorului cand a fost rastignit.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.02.2008, 23:54:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Important sa fim si sa acceptam cu luciditate ceea ce suntem si sa simtim efectiv exact cum suntem. Apropo de batranete. Ce e ea pana la urma urmei ? O etapa din viata unui om inventata, ea etapa, tot de om. I se mai spune, tot de om, varsta a 3-a. Pai, e bine sa o acceptam ,ca o conventie , pentru odihna bine meritata dupa niste ani de munca. In rest nici eu nu stiu exact daca exista batranetea. A, da , omul se mai zbarceste, se mai ingrasa in timp, dar asta oare sa fie batranetea ? Unii fac copii la 70 de ani , atunci eu cred ca-i frumos si bine si la 70. Apropo de zbarciti la fata, am vazut si la 19 si la 30 ,zbarciti, buhaiti, incercanati, dar din cauza alcoolului, noptilor pierdute, patimilor. Uite, de cand am lasat tigara parca m-am intors cu ceva ani in urma. Depinde deci si de noi si de modul de viata pe care-l ducem, in ce grupa de varsta ne inscriem. Un alt exemplu, ar fi potenta barbatului. Pai va spun eu, ca cei foarte tineri ce au cazut in patima alcoolului si al drogului vor cunoaste de timpuriu impotenta celor de la varsta a treia. Deci iar repet, ce-i batranetea ? Lauda de sine nu miroase a bine si nici nu-i crestineste sa te lauzi, dar va spun cu mana pe inima ca-i cam dau dreptate lui Traditie, in sensul ca batranetea 80 la suta e inventia noastra. Da, asa e va spun cu certitudine. Suntem in 2008 si ma simt tot ca in 1998 si functile trupului si ale mintii sunt nealterate. Nu ma poate contrazice fratilor nimeni, ca eu ma cunosc cel mai bine. A, da, mai intervine in viata unui om ,o operatie, o durere sau mai stiu eu ce, dar astea pot sa le aiba si un copil. Si atunci va intreb din nou, ce-i batranetea ? Va spun sigur, o conventie, o etapa inventata de om. O noapte cat mai buna !
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.02.2008, 05:46:31
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Traditie
Totusi, eu nu pot sa accept ca cei mântuiti în vesnicie sunt batrâni. Mântuitorul este pictat uneori imberb, semn al tineretii vesnice. De asemeni unor Sfinti li S-a aratat ca un copil.
Eu am citit ca cei mantuiti in vesnicie vor avea trupul lor la 33 ani, varsta Mantuitorului cand a fost rastignit.
unde ai citit asta?vreau sa stiu si eu....sa aprofundez problema.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.02.2008, 21:02:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Apropo de batranete. Ce e ea pana la urma urmei ? O etapa din viata unui om inventata, ea etapa, tot de om. I se mai spune, tot de om, varsta a 3-a.

Batrânetea e o credinta care produce asupra oamenilor efectele îmbatrânirii, prin placebo.

Daca lipseste aceasta credinta omul nu îmbatrâneste fiindca trupul nu e ceva separat de suflet ci este parte din suflet.

Trupul este expresia sufletului si un om cu aspect de batrân are si spiritul asemenea, ceea ce e o cadere de la chipul lui Dumnezeu, care nu are cum sa îmbatrâneasca.

Deci, batrânetea e o credinta care desfigureaza chipul lui Dumnezeu în om.

Sufletul nostru trebuie sa fie tânar, când vedeau sufletul unui Sfânt ridicându-se la ceruri, Parintii nu vedeau un batrân ci un prunc si asa apar sufletele si în iconografie:





Reply With Quote
  #85  
Vechi 03.02.2008, 21:29:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Apropo de batranete. Ce e ea pana la urma urmei ? O etapa din viata unui om inventata, ea etapa, tot de om. I se mai spune, tot de om, varsta a 3-a.

Batrânetea e o credinta care produce asupra oamenilor efectele îmbatrânirii, prin placebo.

Daca lipseste aceasta credinta omul nu îmbatrâneste fiindca trupul nu e ceva separat de suflet ci este parte din suflet.

Trupul este expresia sufletului si un om cu aspect de batrân are si spiritul asemenea, ceea ce e o cadere de la chipul lui Dumnezeu, care nu are cum sa îmbatrâneasca.

Deci, batrânetea e o credinta care desfigureaza chipul lui Dumnezeu în om.

Sufletul nostru trebuie sa fie tânar, când vedeau sufletul unui Sfânt ridicându-se la ceruri, Parintii nu vedeau un batrân ci un prunc si asa apar sufletele si în iconografie:





Corect ! Cea mai nociva credina , in a crede in inbatranire. Sufletul trebuie sa ramana asa cum l-am primit . Impartasesc intru totul ce ai spus , inclusiv aspectul iconografic al sfintilor, al sufletelor acestora.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 12.02.2008, 22:39:59
b00aI b00aI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Trupul îmbatrâneste numai daca crezi în atomi, electroni, celule, cromozomi si altele ca acestea (îmi sta pe limba sa folosesc niste calificative, dar ma abtin pentru decenta discutiei).


Oamenii îmbatrânesc fiindca cred ca e firesc sa se întâmple asta iar Dumnezeu îngaduie ca ei sa îmbatrâneasca potrivit planurilor Lui, fiindca pentru aceia e mai bine sa se întâmple asa. Bolile sunt din pricina pacatelor si de asemeni din pricina necredintei, sau a credintei în microbi, virusi si alte entitati imaginare.


Cu trecerea anilor majoritatea oamenilor se îndeparteaza de adevar fiindca pacatele afecteaza claritatea mintii si de asemeni afecteaza integritatea simturilor. Fiindca pacatul nu e o simpla nelegiuire, aduce o schimbare ontologica a fiintei umane (de aceea a si interzis Dumnezeu pacatele). Mai întelepti cu trecerea anilor devin doar un numar extrem de mic de oameni, cei care si-au rastignit toata viata lumeasca si s-au încredintat total lui Dumnezeu, cautrând în fiecare secunda doar voia Lui. Numai acestia pot fi calauziti de catre El si numai calauzirea Lui ne poate aduce la cunoasterea cautata. Mitul batrânului întelept e bun pentru basme si filme, în realitate batrânii sunt niste tolomaci cu mintea tocita, exceptie facând cei care au trait ascetic si care sunt extrem de putini. Majoritatea batrânilor au îmbatrânit în pacate, trebuie sa fim obiectivi chiar daca e dureros sa acceptam adevarul ca bunicii si parintii nostri au trait nesabuit.


Nu e vorba de autosugestie, dimpotriva. Batrânetea vine fiindca oamenii se autosugestioneaza ca e normal si în aceste conditii Dumnezeu nu poate lucra procesul de transfigurare al corpului lor. Deci ce apar eu e tocmai necesitatea lipsei autosugestiei.


Încearca sa întelegi ca stiinta e o minciuna, daca iubesti adevarul. Faptul ca sunt milioane de oameni de stiinta, medici etc nu înseamna ca stiinta e adevarata. Toti acesti oameni sunt rataciti, cu mintea întunecata de aceste minciuni stiintifice si de altele.
bravo. aplauze. o sa ai o deceptie peste ceva ani. asta clar.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 12.02.2008, 22:41:59
b00aI b00aI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu exista celule.
nu le vezi nu exista. clar!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.02.2008, 22:43:56
b00aI b00aI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 7
Implicit

baiete oi fi eu tacanit, dar tu esti stricat la cap.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.02.2008, 22:56:17
b00aI b00aI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 7
Implicit

aa, sau poate esti gnostic..aia credeau ineptiile reproduse de tine
Reply With Quote
  #90  
Vechi 19.02.2008, 21:25:41
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Eu stiu raspunsul la aceasta intrebare:"Nu, batranetea nu este inevitabila.Mai exista si posibilitatea sa mori de tanar;).":D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa alinam batranetea unor batrane greu incercate Alidana Umanitare 0 28.03.2011 23:13:30
Cum privim batranetea Alidana Umanitare 8 03.03.2011 20:12:23