Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 28.09.2016, 11:00:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Din pacate au o influenta cu privire la felul cum sunt crescuti viitorii barbati ai societatii, daca sunt privati de modelul patern, tot feministele care pot fara barbat si demonizeaza imaginea barbatului cresc barbatii de care se declara nemultumite viitoarele generatii de femei.

Stii cate cazuri am auzit in care barbatul nu putea sa-si viziteze copilul in cele 2 zile pe luna pe care i le-a incuviintat instanta pentru ca mama nu catadicsea sa raspunda la telefon, sau il tinea ca pe prost in fata blocului, ba ca a adormit, ba ca a avut nu stiu ce.

Sau cum taman in ziua cand trebuie sa vina tatal e scos copilul de la scoala cu promisiunea falsa ca vine sa-l vada pe tati, copilul cand aude se bucura si merge voios intr-un loc unde chipurile trebuie sa-l intalneasca, iar femeia injura si blesteama ca fraierul n-a venit cand de fapt conventia nu era sa se intalneasca acolo, si altele, sau cum pot semana mamele si rudele ei o neincredere fata de tata.

Si instantele nu vor sa tina cont nici macar de inregistrari cu infidelitatile femeii, tot la ea ajunge copilul, apropo de >>scren-shoturi domnule Cezar!<< cam ce fac judecatorii cu screenshoturile si alte probe extrajudiciare in multe cazuri, cand ei au dosare cu sute/mii de pagini cateodata.

Si daca mai nimeresc si judecatoare femei sansele sa nu-ti mai vezi copilul pana la majorat sunt foarte mari, pt ca barbatul e vinovatul din oficiu, dar intodeauna o sa existe oameni care sa se trezeasca sa faca apologia feminismului.
Faptul ca femeia/barbatul inseala n-are treaba vizavi de cine va avea custodia copilului dupa divort.
Nu exista nici o lege in acest sens, AFIK.

Stii cum se zice, nu e tocmai ferice sa pui raul inainte, dar e bine sa te gandesti din timp la aspectele astea, implicatii legale, financiare, etc.

In ceea ce priveste chestiile celelate, sigue ca exista, se incadreaza (penal) pe la "alienare parentala" si are consecinte.
Sunt niste figuri care le poti face cel mult de cateva ori fara consecinte, daca celalat isi cunoaste drepturile si e dispus sa lupte pentru ele.

Si apropo de luptat, ma indoiesc ca sunt multi tati care ar lupta pentru custodia copiilor, da' pe urma se plang de consecinte.
Parca e mai bine asa, mai rarut, ca rutina zilnica a unui copil nu e chiar o gluma, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.09.2016 at 11:03:02.
Reply With Quote
  #452  
Vechi 28.09.2016, 11:08:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Acum este custodie comună.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #453  
Vechi 28.09.2016, 11:24:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e vorba neaparat de asta, asta e o chestie relativ recenta, da' tot asa, nu vad multi barbati sa se bata pentru custodia copiilor lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #454  
Vechi 28.09.2016, 11:57:33
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Un loc de muncă într-o corporație este și el un loc de muncă...
Mă simt nedreptățită de cei care etichetează "corporatistele" drept materialiste și orgolioase, cu tot felul de defecte care nu le lasă să vadă realitățile vieții...

Lipsa de împlinire într-o familie nu este exclusiv cauzată de locul de muncă.

Iar iubirea dintre (potențiali) soți, iubire care ar trebui sa fie temelia familiei, nu se reflectă în desfrânare.
Reply With Quote
  #455  
Vechi 28.09.2016, 12:06:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Ai dreptate, e o etichetă și are toate neajunsurile unei etichete.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #456  
Vechi 28.09.2016, 17:11:19
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si asta pt ca Domnul are mila de toti-cum banuiesc ca are si pt bietele corporatiste care tot sunt infierate pe aici :))

La o adica,corporatistele astea nu reprezinta un real pericol pt barbatii crestini care doresc familie,copii si o viata casnica...Ele,se casatoresc sau dezvolta relatii cu corporatisti ca ele sau echivalentul acestora,barbati de cariera,puternici.
....:) Iar ma vad silit sa fac o precizare. N-am nimic cu corporatistele (maaama, cum suna!...:)), in definitiv nu cunosc decat una sau doua femei care lucreaza in acest mediu, sa le dea Dumnezeu sanatate!

Problema e alta, ca de obicei: ca lumea a scornit un nou mit, o noua "gaselnita", o noua idee care stramba lucrurile. Anume, bantuie atractia muncii in corporatii care, chipurile, ar fi mare realizare. Si inca, mai mult, cica daca ai bani multi si esti asigurat cu veniturile atunci ai si putere si realizare personala si nenumarate beneficii. Vechea iluzie in haina noua!....
Or, duhul asta mincinos care a devenit un fenomen tot mai raspandit, e de fapt ceea ce ma deranjeaza. Nu corporatistele ma supara pe mine (ah, era sa uit, am un prieten vechi, de 30 de ani, care e corporatist serios, cu peste 15 ani de munca de high level - dar care nu si-a insusit schimonoselile comportamentale de pe acolo, nici ifosele lor nici nimic; a ramas omul la fel de simplu, cumpatat si credincios precum il stiam; poate il cunoasteti si voi, e omul care face munca de tehnoredactor in unele reviste pretentioase...), ci duhul care s-a repezit sa le strice mintea si care se tot largeste, bag seama.

A lucra intr-o corporatie a nu stiu carui grup trans poate fi un lucru la fel de bun cu a lucra intr-un spital sau intr-o carnatarie. Problema nu e unde lucrezi ci mai intai ce fel de om esti acolo unde lucrezi. Si ce impact are locul si munca ta asupra sufletului tau.
Or, duhul asta filocorporatist nu cred ca are un impact bun.
Reply With Quote
  #457  
Vechi 28.09.2016, 18:28:57
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Un loc de muncă într-o corporație este și el un loc de muncă...
Sa stii ca eu am colege care au doi copii si trag tare in mediul business-corporate.Ba din cauza salariului si-l permit si pe al treilea fara nici o problema.
De aceea majoritatea colegelor mele au un copil si burtica pt al doilea (sau al treilea)
Reply With Quote
  #458  
Vechi 28.09.2016, 21:22:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
pai "lorest" asta..credeam ca e un fel de "loredana" si stilul mai ciudat asa.. :)
Sfantul ierarh marturisitor Iorest a fost un mitropolit al Transilvaniei in secolul al XVII-lea..
https://ro.orthodoxwiki.org/Ilie_Iorest

E I nu L, ascultati cu atentie Taina Sfantului Maslu cand se pomenesc Sava Brancovic, Ilie Iorest...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca femeia/barbatul inseala n-are treaba vizavi de cine va avea custodia copilului dupa divort.
Nu exista nici o lege in acest sens, AFIK.
Era vorba ca femeile cresc viitorii barbati privandu-i de tata, multe sunt feministe sau carieriste si sunt din sfera care pot fara barbat si cred ca e suficient doar venitul lor mare pt a creste baiatul in conditii optime.

Dupa care vin femeile din generatia viitoare si spun ca nu mai sunt multumite de barbatii actuali, pai normal ca nu daca fiul a crescut fara tata, sau daca imaginea tatalui a fost demonizata in fata copilului si s-a ales cu sechele, sau daca el n-a avut modele de paternitate in viata lui.
Virgiliu Gheorghe atrage atentia asupra lipsei de model patern din casa.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
pai Sunt niste figuri care le poti face cel mult de cateva ori fara consecinte, daca celalat isi cunoaste drepturile si e dispus sa lupte pentru ele.
Si apropo de luptat, ma indoiesc ca sunt multi tati care ar lupta pentru custodia copiilor, da' pe urma se plang de consecinte.
Ai fi surprins sa aflii contrariul, citeste toate comentariile de pe pagina asta pana jos http://www.t-a-t-a.ro/2009/03/25/tat...-discriminati/

Un tata chiar a parcurs toti pasii, cei de la protectia copilului au fost chiar inregistrati in nesimtirea lor si tot nu au patit nimic, ba chiar el a ajuns sa fie considerat nebun ca de ce insista atat, ca trebuia sa renunte si sa-si faca alt copil, sau asa-i trebuie daca a luat-o de pe centura.

Eu m-am folosit de exemplul respectiv pt ca am identificat exact ce trebuie un monopol al femeilor care se specializeaza in mod natural ca judecatoare pe chestiuni de dreptul familiei si care dau dreptate cam in 95% din cazuri femeii, chiar si cand ea inseala, singurele dati cand pierde femeia custodia e cand renunta, e bolnava psihic sau alcoolica.

Ca si barbatul inseala si are o parte din vina sunt de acord 100% problema e ca nu e barbatul mereu cel care e infidel si daca are de a face cu o mama care-si aduce parteneri si care-l invrajbeste pe copil impotriva tatalui natural sau il invata pe copil ca e de fapt fiul concubinului, normal ca tatal se lupta sa-l scoata de acolo.

Exemplul e perfect pt cei care sustin feminismul din pacate feministele au educat si o generatie de feministi care pana nu se ard ca in exemplele de sus probabil nu se trezesc.

Rau e ca barbatii renunta sa mai urmeze studii superioare, sa se perfectioneze continuu ca nu exista un echilibru, proportia femeilor cu studii superioare serioase, in Romania o depaseste pe cea a barbatilor de la an la an, intodeauna e bine sa fie un echilibru in societate si la corpurile didactice si in alte domenii, altel e riscul ca o breasla sa fie condusa dupa o anumita inspiratie si sa nu mai vada un derapaj intr-o anumita preconceptie.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La o adica,corporatistele astea nu reprezinta un real pericol pt barbatii crestini care doresc familie,copii si o viata casnica...Ele,se casatoresc sau dezvolta relatii cu corporatisti ca ele sau echivalentul acestora,barbati de cariera,puternici.
Teoretic asa e, in practica barbatii calificati se casatoresc repede iar celelalte ori se lupta sa devina amante si sa-i desparta, ori isi iau soti sub calificarea lor dar cu care se comporta de parca ar fi sefa de la serviciu.

Virgiliu Gheorghe zicea ca o femeie pusa in postura sa ia decizii in medii cu grad ridicat de stres se masculinizeaza , i creste chiar gradul de testosteron, fapt care-i afecteaza sanatatea si probabil, adaug eu îi este greu sa se decupleze nervos de la stresul serviciului pe care-l muta si in relatia cu sotul.

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Un loc de muncă într-o corporație este și el un loc de muncă...
Mă simt nedreptățită de cei care etichetează "corporatistele" drept materialiste și orgolioase, cu tot felul de defecte care nu le lasă să vadă realitățile vieții...
Imi cer scuze pentru disconfortul creat, in ultimul paragraf afirmam ca nu pot zice nimic femeii care chiar daca e desteapta si calificata face totul in beneficiul comun, nu are tendinta egoista de a-si pune in umbra barbatul si de a se reafirma mereu pe sine ci cauta victoria comuna.

Problema care se pune este ca modelul acesta de femeie fara familie e tot mai promovat, chiar femei din familia traditionala aspira la el si asta nu va face decat sa rastoarne actuala asezare sociala impotriva Patriarhatului autentic de care a vorbit si Parintele Paisie Aghioritul si alti sfinti.

Cititi va rog frumos cu totii Viata de familie, Cuvinte duhovnicesti, vol. IV, Cuviosul Paisie Aghioritul si vedeti cum zice chiar ca femeia ar trebui sa aiba grija de copil sau cum da exemplul despre doua surori una s-a maritat si avea copil si s-a pus pe treaba, alta desi era bogata era in pragul sinuciderii pentru ca-si pierduse uzul maternitatii si sensul si-i venea greu sa gaseasca motivatie.

Cititi sa vedeti cum plutea binecuvantarea in familia lui desi erau multi frati, cum mama se purta cu norele ca si cu propriile fiice.

Oricum o sa ma vad nevoit sa recitesc volumul si sa vin cu citate ca sa discutam situatia pe alte premise, mai calme si asezate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.09.2016 at 21:30:09.
Reply With Quote
  #459  
Vechi 28.09.2016, 21:47:43
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sfantul ierarh marturisitor Iorest a fost un mitropolit al Transilvaniei in secolul al XVII-lea..
https://ro.orthodoxwiki.org/Ilie_Iorest

E I nu L, ascultati cu atentie Taina Sfantului Maslu cand se pomenesc Sava Brancovic, Ilie Iorest...



Era vorba ca femeile cresc viitorii barbati privandu-i de tata, multe sunt feministe sau carieriste si sunt din sfera care pot fara barbat si cred ca e suficient doar venitul lor mare pt a creste baiatul in conditii optime.

Dupa care vin femeile din generatia viitoare si spun ca nu mai sunt multumite de barbatii actuali, pai normal ca nu daca fiul a crescut fara tata, sau daca imaginea tatalui a fost demonizata in fata copilului si s-a ales cu sechele, sau daca el n-a avut modele de paternitate in viata lui.
Virgiliu Gheorghe atrage atentia asupra lipsei de model patern din casa.



Ai fi surprins sa aflii contrariul, citeste toate comentariile de pe pagina asta pana jos http://www.t-a-t-a.ro/2009/03/25/tat...-discriminati/

Un tata chiar a parcurs toti pasii, cei de la protectia copilului au fost chiar inregistrati in nesimtirea lor si tot nu au patit nimic, ba chiar el a ajuns sa fie considerat nebun ca de ce insista atat, ca trebuia sa renunte si sa-si faca alt copil, sau asa-i trebuie daca a luat-o de pe centura.

Eu m-am folosit de exemplul respectiv pt ca am identificat exact ce trebuie un monopol al femeilor care se specializeaza in mod natural ca judecatoare pe chestiuni de dreptul familiei si care dau dreptate cam in 95% din cazuri femeii, chiar si cand ea inseala, singurele dati cand pierde femeia custodia e cand renunta, e bolnava psihic sau alcoolica.

Ca si barbatul inseala si are o parte din vina sunt de acord 100% problema e ca nu e barbatul mereu cel care e infidel si daca are de a face cu o mama care-si aduce parteneri si care-l invrajbeste pe copil impotriva tatalui natural sau il invata pe copil ca e de fapt fiul concubinului, normal ca tatal se lupta sa-l scoata de acolo.

Exemplul e perfect pt cei care sustin feminismul din pacate feministele au educat si o generatie de feministi care pana nu se ard ca in exemplele de sus probabil nu se trezesc.

Rau e ca barbatii renunta sa mai urmeze studii superioare, sa se perfectioneze continuu ca nu exista un echilibru, proportia femeilor cu studii superioare serioase, in Romania o depaseste pe cea a barbatilor de la an la an, intodeauna e bine sa fie un echilibru in societate si la corpurile didactice si in alte domenii, altel e riscul ca o breasla sa fie condusa dupa o anumita inspiratie si sa nu mai vada un derapaj intr-o anumita preconceptie.



Teoretic asa e, in practica barbatii calificati se casatoresc repede iar celelalte ori se lupta sa devina amante si sa-i desparta, ori isi iau soti sub calificarea lor dar cu care se comporta de parca ar fi sefa de la serviciu.

Virgiliu Gheorghe zicea ca o femeie pusa in postura sa ia decizii in medii cu grad ridicat de stres se masculinizeaza , i creste chiar gradul de testosteron, fapt care-i afecteaza sanatatea si probabil, adaug eu îi este greu sa se decupleze nervos de la stresul serviciului pe care-l muta si in relatia cu sotul.



Imi cer scuze pentru disconfortul creat, in ultimul paragraf afirmam ca nu pot zice nimic femeii care chiar daca e desteapta si calificata face totul in beneficiul comun, nu are tendinta egoista de a-si pune in umbra barbatul si de a se reafirma mereu pe sine ci cauta victoria comuna.

Problema care se pune este ca modelul acesta de femeie fara familie e tot mai promovat, chiar femei din familia traditionala aspira la el si asta nu va face decat sa rastoarne actuala asezare sociala impotriva Patriarhatului autentic de care a vorbit si Parintele Paisie Aghioritul si alti sfinti.

Cititi va rog frumos cu totii Viata de familie, Cuvinte duhovnicesti, vol. IV, Cuviosul Paisie Aghioritul si vedeti cum zice chiar ca femeia ar trebui sa aiba grija de copil sau cum da exemplul despre doua surori una s-a maritat si avea copil si s-a pus pe treaba, alta desi era bogata era in pragul sinuciderii pentru ca-si pierduse uzul maternitatii si sensul si-i venea greu sa gaseasca motivatie.

Cititi sa vedeti cum plutea binecuvantarea in familia lui desi erau multi frati, cum mama se purta cu norele ca si cu propriile fiice.

Oricum o sa ma vad nevoit sa recitesc volumul si sa vin cu citate ca sa discutam situatia pe alte premise, mai calme si asezate.
Vă felicit, domnule. Analiza dvs. e extrem de realistă și temeinică. Care e soluția, totuși?...
Reply With Quote
  #460  
Vechi 28.09.2016, 22:00:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Vă felicit, domnule. Analiza dvs. e extrem de realistă și temeinică. Care e soluția, totuși?...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare