Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 06.12.2017, 22:34:10
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Isus este Dumnezeu, fiule.
El este co-etern cu Tatal, dupa cum bine spune Scriptura.
Noi creștinii ortodocși mărturisim nașterea lui Hristos din Tatăl înainte de a fi Creația. Hristos se naște continuu din Dumnezeu Tatăl, e o naștere perpetuu generată. Voi pocăiții, deși ziceți în mod corect că Tatăl este co-egal cu Fiul, totuși nu credeți că Isus este ”Dumnezeu din Dumnezeu”, fiindcă nu-i recunoașteți nașterea ÎNAINTE de a fi lumea, zicând că Isus e Fiu doar pentru că s-a născut pe Pământ, ca trufandaua celor născuți din Dumnezeu, prima roadă, cel dintâi din învierea morților.
Voi pocăiții recunoașteți și nașterea din Fecioara Maria a lui Iisus, ca Prunc, deși ulterior o batjocoriți pe Fecioara zicînd că a mai avut copii.
  #262  
Vechi 06.12.2017, 22:40:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Isus este ”Dumnezeu din Dumnezeu”
Ce inseamna asta, preacucernice?
  #263  
Vechi 06.12.2017, 22:41:51
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Si poate ne spune de ce nu aveau crucea pe biseici
dar stii cand au inceput crestinii sa puna cruci pe biserici?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #264  
Vechi 06.12.2017, 22:51:03
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
explicația penticostala nu cred ca e si a lor.
Dupa ce raspunzi la intrebarea de mai sus, poate spui si care este explicatia penticostala.
  #265  
Vechi 06.12.2017, 23:05:05
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Au început sa puna semnul crucii din primele secole. Dar voi le-ati pus mai mult ca sa va aratati crestini. Adica asta înseamnă antihrist (i) acela care se da Hristos dar nu e. Asa si voi.
  #266  
Vechi 06.12.2017, 23:13:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Au început sa puna semnul crucii din primele secole. Dar voi le-ati pus mai mult ca sa va aratati crestini. Adica asta înseamnă antihrist (i) acela care se da Hristos dar nu e. Asa si voi.


"Catolicii au început sa puna semnul crucii din primele secole. Dar voi, ortodocsii, le-ati pus (sau le-ati lasat) dupa schisma ca sa va aratati crestini. Adica asta înseamnă antihrist (i) acela care se da Hristos dar nu e. Asa si voi".

Cine are urechi de auzit, sa auda, cine are simtul umorului, sa rada, cine are simtul ridicolului, sa se minuneze de cat de departe de Hristos ne poate duce ura interconfesionala.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #267  
Vechi 06.12.2017, 23:17:18
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Dacă a-ti fi crestini a-ti asculta de biserica. Dar la voi biserica nu are aproape nici un rol. Crezi in Iisus cum vrei si ai de unde alege . Mii de cămăruțe din care se striga sa vina lumea acolo sa-l vada pe Iisus...
Mai sunt si unii care zic ca nu contează biserica si poti sa vezi ce vrei tu..
  #268  
Vechi 06.12.2017, 23:21:35
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu e vorba de ura dar catolicii ar vrea sa vina toți fii ei la ea. Din fericire ortodoxia nu face parte din fii ei.
  #269  
Vechi 06.12.2017, 23:38:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ce inseamna asta, preacucernice?
Înseamnă că dumneata, ca sectar, nu accepți Crezul creștin. Asta înseamnă!
La fel, colegul pocăit adventist, care de 40 de ani este în secta adventistă de ziua a șaptea, nici măcar nu cunoaște dogma religiei din care face parte.
A întrebat pe pastor, nici pastorul nu a știut. A trebuit ca împreună, el și pastorul, să telefoneze lui Aaron Moldovan să-l întrebe asupra acestei chestiuni, și ce crezi, Aaron Moldovan le spune ăstora doi la telefon că dacă Domnul Iisus și Tatăl sunt coeterni, nu se poate ca unul să fie născut din celălalt, că dacă Iisus este Dumnezeu, Acesta nu poate fi născut. Că Dumnezeu nu naște, nefiind femeie gravidă.
Ei nu cunosc învățătura corectă!
În dogma stabilită la »Niceea-Constantinopol« se spune despre Iisus Hristos: »… Fiul lui Dumnezeu născut de Tatăl mai înainte de toți vecii: Dumnezeu din Dumnezeu, lumină din lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut nu făcut, de-o ființă cu Tatăl.
Aaron Moldovan, sigur de sine le zice:
„EU îi voi fi Tată și el Îmi va fi fiu …“ (2 Sam. 7:14; Evrei 1:5).
Că timpul este la viitor.
„EL Îmi va zice: ,TU ești Tatăl meu, Dumnezeul meu și Stânca mântuirii mele!‘ Iar Eu îl voi face întâiul născut.“ (Ps. 89:26-27).
Explicația pare corectă, dar nu este.
Aaron continuă:
”Împlinirea tuturor acestor texte biblice care se referă la nașterea Fiului lui Dumnezeu poate fi citită de oricine în evanghelii. Luca relatează: când Maria a primit din gura îngerului Gavril înștiințarea despre nașterea Fiului, a fost foarte surprinsă și a zis: „,Cum se va face lucrul acesta, fiindcă eu nu știu de bărbat?‘ Îngerul i-a răspuns: ,Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine, și puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naște din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.‘“ (Luca 1:34-35).
Explicația creștină este simplă, Iisus este generat continuu de Tatăl. Nu a existat un timp când Iisus nu exista ca Fiu. Dacă ar fi fost așa, atunci Tatăl nu ar fi fost dintotdeauna Tată.
Pricepeți?
Adventiștii au înțeles?
Adventistule, vei accepta Crezul cu tot ce scrie în el? Dar tu penticostalule?
  #270  
Vechi 06.12.2017, 23:47:20
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Au început sa puna semnul crucii din primele secole. Dar voi le-ati pus mai mult ca sa va aratati crestini. Adica asta înseamnă antihrist (i) acela care se da Hristos dar nu e. Asa si voi.
Crucea a existat din prima zi de creștinism. Pocăiții au scos crucea din biserici, au lăsat-o doar pe biserică, dar au șters-o de pe coperțile bibliilor lor.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare