Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 25.03.2008, 17:16:24
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca supunerea nu poate fi o problema intr-o familie care traieste crestineste .
Fiecare "se bucura" intr-un fel cand se ivesc probleme , pentru ca zice in sinea lui , "am si eu o ocazie sa cresc ", sa dovedesc ceva .
Dar aceste familii sant foarte putine , banuiesc .

In rest , intr-adevar e lucru greu de realizat , din cauza asta ziceam , fara iertare
nu-i posibil . Orice gand neprietenesc impotriva celuilalt , orice "apasare " neclarificata este o intrare a energiilor negative (ca sa ma exprim mai lumesc ), parerea mea .

maria
Reply With Quote
  #182  
Vechi 25.03.2008, 17:33:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Treaba asta cu supunerea, subordonarea etc este un idol datorita caruia femeia nu se poate ruga în adevar, nu-si poate înalta sufletul la Dumnezeu în libertate.
catre Coloseni:
"3.22. Slugilor, ascultati intru toate pe stapanii vostri cei trupesti, nu slujind numai cand sunt cu ochii pe voi, ca cei ce cauta sa placa oamenilor, ci in curatia inimii, temandu-va de Domnul. "

deci daca subordonarea este un idol inseamna ca totzi cei ce se subordoneaza maimarilor lor sau lui Dumnezeu se inchina la un nou idol, "subordonarea", pe care l-ai gasit dumneata... iar reversul este libertatea adica haosul ca opusul subordonarii este subhaosarea daca nu chiar haosul insushi... care o fi tatal minciunii, maica patimii shi fiul pacatului...

dar dumneata vorbeshti de sclavia "Egipteana" sau de cea "Egipteana shi Sodomist-Gomorica" ce se foloseshte de subordonare ca de un idol al invartosarii shi astfel folosind subordonarea in folosul patimii shi a pacatului, dar nu asta e idolul ci lacomia cum ne spune Sf Ap Pavel, shi slujind lui capatam shi alte rele, ca desfranarea, pofta cea rea, rautatea, invidia... shi alte... lasandu-ne inshelatzi mereu de o prefacuta smerenie, sau smerenie de bunavoie ori de o ascultare ingereasca... ca sa primim tot felul de porunci omeneshti specifice inchinatorilor de idoli: nu da, nu fa, nu atinge, nu manca, taci, ia-i, bate-l, da-i, fa-l, adica tot felul de cuvinte ale draciei stradale ce mishuna prin shi printre noi care vor sa fure indemnurile lui Hristos schimbandu-le in inchinari la idoli, ca atacul se da la ascultare shi inchinare ca sa te faca shef de ferma in care creshti tu shi in tine o droaie de sherpi altoitzi pe tine shi tu in duhul rau, pentru mariasa dreptul la libertate... dar nu e vorba de libertate ci mereu de nemultzumirea ca nu este libertate suficienta, adica tot de lacomie e vorba, ca buruiana dupa ce sufoca planta, deshi pe baza ei traieshte, la un moment dat nu mai incape de ea shi o usuca, dar deshi va muri shi ea, este satisfacuta de perioada cand e singura shi viguroasa, bucurandu-se de frumusetzea shi longevitatea ei.... dar e buruiana care nu foloseshte la nimic decat sa fure din lumina plantei pentru om sadite pe ogor de Tatal prin Hristos...

deci stimate Traditzie, te-am lamurit au ba? ca asha a cerut sf Ap Pavel, ca pe cei ce nu sunt lamuritzi sa-i lamurim ca nu exista in Biserica Ortodoxa o porunca sa ceara femeilor sa se roage sau sa prooroceasca cu capul descoperit!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 25.03.2008, 17:36:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
leinarus,
daca il primesti pe Hristos in inima ta, FEMEIE FIIND, trebuie sa ai si batic in cap, pentru ca Apostolul Pavel spune clar: femeia nu va intra in Biserica DECIT CU CAPUL ACOPERIT, SAU ISI VA TAIA PARUL.
nu te impiedica de batic, ca pare lucru mic, insa acesta si altele la fel de mici le duce la pierzare pe femei.
nu ca shi-l va taia ci sa se shi rada, adica sa fie rasa in cap... ca in parul taiat al femeii sunt mii de draci spune Cuvantul lui Hristos. :(??????
Reply With Quote
  #184  
Vechi 25.03.2008, 17:50:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de AndreiB
leinarus,
daca il primesti pe Hristos in inima ta, FEMEIE FIIND, trebuie sa ai si batic in cap, pentru ca Apostolul Pavel spune clar: femeia nu va intra in Biserica DECIT CU CAPUL ACOPERIT, SAU ISI VA TAIA PARUL.
nu te impiedica de batic, ca pare lucru mic, insa acesta si altele la fel de mici le duce la pierzare pe femei.
nu ca shi-l va taia ci sa se shi rada, adica sa fie rasa in cap... ca in parul taiat al femeii sunt mii de draci spune Cuvantul lui Hristos. :(??????
pardon, spune Hristos Cuvantul Lui Dumnezeu...:)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 25.03.2008, 18:30:06
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
deci daca subordonarea este un idol inseamna ca totzi cei ce se subordoneaza maimarilor lor sau lui Dumnezeu se inchina la un nou idol, "subordonarea", pe care l-ai gasit dumneata...
Rugaciunea e o stare fara gânduri si daca ai astfel de gânduri nu te poti ruga cu adevarat.

Elr sunt idoli.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 25.03.2008, 18:39:45
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Rugaciunea e o stare fara gânduri
Eu cred ca Dumnezeu s-ar bucura foarte mult daca noi crestinii ortodocsi am gandi la rugaciune.

Sigur cel mai important este [color=red]sa crezi[/color]...
Si poate, in al doilea rand [color=red]sa simti[/color]...
Dar si [color=red]sa gandesti[/color] e bine. :D
Reply With Quote
  #187  
Vechi 25.03.2008, 19:05:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de vsovi
deci daca subordonarea este un idol inseamna ca totzi cei ce se subordoneaza maimarilor lor sau lui Dumnezeu se inchina la un nou idol, "subordonarea", pe care l-ai gasit dumneata...
Rugaciunea e o stare fara gânduri si daca ai astfel de gânduri nu te poti ruga cu adevarat.

Elr sunt idoli.
nu este o stare fara ganduri, decat la paganii ce se unesc cu nimicul, cei ce se dizolva in absolut intzelegand ca Dumnezeu este golul, nimicul lipsa, asociindu-l cu eul, cu sinele din totzi shi din toate, un dumnezeu panteist, invatzatura draceasca ce distruge persoana, Sfanta Treime, inmandrind naivul ca sa se doboare pe sine dar nu prin Hristos adica luptand cu pacatul ci terminandu-te la propriu. Dar eu stiu ca dumneata ai vrea asha un loc unde nu apar ganduri, dar aia e desfranarea... e raiul curviei fara ganduri, edenul lipsei de porunca ca doar nu mai ai ce tzine din moment ce te-ai infruptat din pomul cunoshtintzei... banuiesc ca la sf Parintzi e vorba de ganduri de nepatimire, de nepacatuire shi care au fost biruite, dar aceasta stare o intalnim la sfintzii care s-au incununat shi nu la noi sau la incepatori, adica o stare a stintzei cu Dumnezeu dar de o profunda smerenie prin care ei cred cu adevarat ca ei nu shtiu nimic, cum este la sf Evagrie incepatorul Fericirilor... iar rugaciunea nu este lipsita de ganduri... ci e vorba de primii nascutzi care se infiltreaza ca igrasia shi care trebuie lovitzi de piatra unghiulara ca sa te potzi ruga rugaciuni curate, iar daca ai biruit, sa shtii ca dracul repede invartosheaza biruintza ta fie spre edenul desfranarii fie spre primirea slavei de la oameni ca asha ne lumineaza sfintzii ca sa ne pazim, deci spre lepadare de ascultare de Dumnezeu lucreaza dracia, iar tu, crezandu-te grozav ajungi sa te mandreshti shi imediat te trezeshti in iad facand lupte mari pentru nimic, ca e vorba despre nimic asha cum ai vrea tu sa fie la rugaciune, un loc de nimic unde sa te rogi in linishte dar cu locul acela dracul te elibereaza de Dumnezeu... deci e ca in Seinfield, o poveste despre nimic, asha pare, dar ce va fi, va fi multa lene shi mult timp pierdut... caci noi suntem indragostitzi de nimic... iar cum te potzi lupta cu nimicul, ca doar nu e nimic ca sa ai cu cine lupta... shi astfele ne biruie nimicul... haosul etern... dar nimic nu exista, shi aici se ascunde cel rau... ca itzi place sa crezi ca nu exista... dar exista shi nimic... muntzi de nimic sunt pe lume, shi durerile provocate de nimicul lumesc ajung pana la Dumnezeu....

Nu cred ca ai dreptate shi ca de la gandurile subordonarii nu te potzi ruga cu adevarat, caci rugaciunea in subordonare Bisericeasca shi sfanta este luata in seama, altfel este considerata cum tzi-am spus, lacomie... shi tot asha orishiunde eshti inchins, stapanit, asuprit, tot asha rugaciunile nu sunt pentru liberare cum spun paganii ci pentru curatzia inimii, sfintzire shi dragoste rabdandu-le toate intru Hriostos deci toata ocara shi nimicul iar prin ea Dumnezeu ne Mantuieshte sufletul...
Reply With Quote
  #188  
Vechi 25.03.2008, 19:05:41
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL

Eu cred ca Dumnezeu s-ar bucura foarte mult daca noi crestinii ortodocsi am gandi la rugaciune.

Sigur cel mai important este [color=red]sa crezi[/color]...
Si poate, in al doilea rand [color=red]sa simti[/color]...
Dar si [color=red]sa gandesti[/color] e bine. :D
Tu crezi o gramada de lucruri pe dos de cum vorbesc Sfintii.

Sustii ca e permis sa se desfateze oamenii cu cele lumesti, ca trebuie sa gândim. De ce nu si argumentezi? A afirmatie neargumentata e egala cu zero.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 25.03.2008, 19:40:51
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
Sustii ca e permis sa se desfateze oamenii cu cele lumesti, ca trebuie sa gândim. De ce nu si argumentezi? A afirmatie neargumentata e egala cu zero.
Filipeni 2
2. [color=red]Faceti-mi bucuria deplina, ca sa ganditi[/color] la fel, avand aceeasi iubire, aceleasi simtiri, aceeasi cugetare.
3. Nu faceti nimic din duh de cearta, nici din slava desartă, ci cu smerenie unul pe altul socoteasca-l mai de cinste decat el insusi.
4. Sa nu caute nimeni numai ale sale, ci fiecare si ale altuia.
5. Gandul acesta sa fie in voi care era si în Hristos Iisus,


Ti-am citat din Sfanta Scriptura care e perfect compatibila cu Biserica Ortodoxa si cu Adevarata Tradie Ortodoxa.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 25.03.2008, 19:47:45
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Coloseni 3:2 [color=red]Cugetati[/color] cele de sus, nu cele de pe pamant;
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54