Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2010, 23:50:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Astazi s-a facut mantuire si casei mele

Dedic acest topic celor care au parteneri de viata eterodocsi. Scopul pentru care l-am deschis este de a-i incuraja prin simpla putere a exemplului.

Pentru rugaciunile multora si datorita faptului ca am urmat sfaturile duhovnicului de a ma impartasi aproape saptamanal, iata ca sotia s-a spovedit pentru prima data in viata in seara asta. Maine vom merge impreuna sa ne impartasim. Multe lucruri s-au schimbat in bine in viata noastra datorita prezentei Lui Hristos si multumita rugaciunilor Bisericii Sale.

Rabdare, rabdare, rabdare, ca Domnul lucreaza. Ceea ce ni se pare noua imposibil este cu putinta la Dumnezeu, care asteapta de la noi doar putina vointa.

Doamne ajuta in continuare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2010, 01:50:52
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

E o realizare extraodinara pentru amandoi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2010, 17:18:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dedic acest topic celor care au parteneri de viata eterodocsi. Scopul pentru care l-am deschis este de a-i incuraja prin simpla putere a exemplului.

Pentru rugaciunile multora si datorita faptului ca am urmat sfaturile duhovnicului de a ma impartasi aproape saptamanal, iata ca sotia s-a spovedit pentru prima data in viata in seara asta. Maine vom merge impreuna sa ne impartasim. Multe lucruri s-au schimbat in bine in viata noastra datorita prezentei Lui Hristos si multumita rugaciunilor Bisericii Sale.

Rabdare, rabdare, rabdare, ca Domnul lucreaza. Ceea ce ni se pare noua imposibil este cu putinta la Dumnezeu, care asteapta de la noi doar putina vointa.

Doamne ajuta in continuare.
Ma bucur pentru voi.
Si multumiri pt. ca impartiti cu noi bucuria voastra.
Sa stii ca postarea ta este datatoare de speranta.

Sper sa mai participe si altii cu exemple personale.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2010, 18:55:58
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

iertare ca intreb dar ce religie a fost sotia dumneavoastra?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2010, 19:35:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dedic acest topic celor care au parteneri de viata eterodocsi. Scopul pentru care l-am deschis este de a-i incuraja prin simpla putere a exemplului.

Pentru rugaciunile multora si datorita faptului ca am urmat sfaturile duhovnicului de a ma impartasi aproape saptamanal, iata ca sotia s-a spovedit pentru prima data in viata in seara asta. Maine vom merge impreuna sa ne impartasim. Multe lucruri s-au schimbat in bine in viata noastra datorita prezentei Lui Hristos si multumita rugaciunilor Bisericii Sale.

Rabdare, rabdare, rabdare, ca Domnul lucreaza. Ceea ce ni se pare noua imposibil este cu putinta la Dumnezeu, care asteapta de la noi doar putina vointa.

Doamne ajuta in continuare.
Ma bucur mult, Florin Ionut!
Sa va dea Dumnezeu numai binecuvantari!
As vrea sa te intreb, daca poti raspunde, ce atitudine ai avut: i-ai vorbit desopre credinta sau a devenit ea curioasa vazand ca te duci la biserica?
Nu intreb din curiozitate, am un motiv personal pentru a aduna marturii despre acest subiect.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2010, 10:55:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ma bucur mult, Florin Ionut!
Sa va dea Dumnezeu numai binecuvantari!
As vrea sa te intreb, daca poti raspunde, ce atitudine ai avut: i-ai vorbit desopre credinta sau a devenit ea curioasa vazand ca te duci la biserica?
Nu intreb din curiozitate, am un motiv personal pentru a aduna marturii despre acest subiect.
Sa stii ca mai mult am scris decat am vorbit, pentru ca ea a citit cam tot ce am postat pe forum. :) Am mai si discutat direct, insa numai cand a avut ea chef. I-am explicat ca omul este liber sa aleaga, ca eu nu fac prozelitism. A trebuit sa fac si compromisuri, adica sa nu exagerez cu chestii "bisericesti" prin casa sau in comportament. La un moment dat, am inceput sa mergem impreuna la Liturghie, deoarece voia sa fim cat mai mult nedespartiti. Am avut grija unde sa mergem, caci si eu sunt pretentios la calitatea slujbelor. Mai mult, mi-am schimbat duhovnicul cu un preot-calugar pe care intamplator a venit la noi pentru o sfestanie si pe care l-am simpatizat amandoi, sperand ca intr-o buna zi sa aiba curajul sa i se marturiseasca. Asta a fost partea cea mai grea, pentru ca se stie parerea generala a eterodocsilor despre clericii nostri. Nu o data mi-a zis ca se va spovedi numai cand m-oi face eu preot...

Oricum, ea si-a dat seama ca ortodoxia este o cale nobila de existenta, care merita atentia. Iar eu imi pun mari sperante in sotia mea, deoarece stiu ca samanta semanata a cazut intr-un pamant bun, pe care l-am ales cu grija mai dinainte.

Acum ati descoperit un alt motiv pentru care mi-am petrecut timpul tastand mii de mesaje aici. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2010, 10:58:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilieradu Vezi mesajul
iertare ca intreb dar ce religie a fost sotia dumneavoastra?
Botezata la noi si apoi ortodoxa numai pe statistici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2010, 11:10:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Acum ati descoperit un alt motiv pentru care mi-am petrecut timpul tastand mii de mesaje aici. :)
Tine aproape , prietene , caci roadele se vad ! Te admir pentru felul in care gandesti , scrii , pentru perseverenta ta , iar roadele nu vor inarzia sa se-nmultesca ! Acum , poate inteleg mult mai bine , de ce ai insistat pe un alt thread, pentru deasa Impartasanie ! Sa-ti rasplateasca Dumnezeu din plin ! .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2010, 18:46:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ma bucur pentru tine frate Ionut.Cand se intoarce un om la Hristos,la credinta adevarata,in Mantuitor,in Dumnezeu e un lucru mare,o minune ca sa zic asa.Dumnezeu a castigat un suflet iar sotia ta a castigat pe Dumnezeu.Asta cred eu
Numai bine
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2010, 11:02:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa stii ca mai mult am scris decat am vorbit, pentru ca ea a citit cam tot ce am postat pe forum. :) Am mai si discutat direct, insa numai cand a avut ea chef. I-am explicat ca omul este liber sa aleaga, ca eu nu fac prozelitism. A trebuit sa fac si compromisuri, adica sa nu exagerez cu chestii "bisericesti" prin casa sau in comportament. La un moment dat, am inceput sa mergem impreuna la Liturghie, deoarece voia sa fim cat mai mult nedespartiti. Am avut grija unde sa mergem, caci si eu sunt pretentios la calitatea slujbelor. Mai mult, mi-am schimbat duhovnicul cu un preot-calugar pe care intamplator a venit la noi pentru o sfestanie si pe care l-am simpatizat amandoi, sperand ca intr-o buna zi sa aiba curajul sa i se marturiseasca. Asta a fost partea cea mai grea, pentru ca se stie parerea generala a eterodocsilor despre clericii nostri. Nu o data mi-a zis ca se va spovedi numai cand m-oi face eu preot...

Oricum, ea si-a dat seama ca ortodoxia este o cale nobila de existenta, care merita atentia. Iar eu imi pun mari sperante in sotia mea, deoarece stiu ca samanta semanata a cazut intr-un pamant bun, pe care l-am ales cu grija mai dinainte.

Acum ati descoperit un alt motiv pentru care mi-am petrecut timpul tastand mii de mesaje aici. :)
Multumesc pentru raspuns.
Intrebam pentru ca stiu cazuri cand ravna unuia il indeparteaza pe celalalt de Biserica, chiar daca este credincios - prin opozitie. Sau nu stiu, mi-e greu sa inteleg exact, poate din cauza ca cel care merge la biserica nu respecta in inima lui libertatea celuilalt, chiar daca o respecta cu vorbele.
Credinta e o treaba foarte delicata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintirea apei si a casei de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 18 06.01.2010 16:21:35
Despre multul rau pe care l-am facut cu unele postari ale mele aci mihailt Generalitati 2 05.01.2010 19:17:06
Rugaciune pentru cumpararea casei anelice Generalitati 1 06.08.2009 13:49:28
SFANTUL IOAN BOTEZATORUL, ocrotitorul casei noastre icamilin Diverse Sarbatori 10 07.01.2009 23:37:54
Floarea de la coltul casei Ioan_Ciobota Generalitati 4 06.12.2007 14:00:29