Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #871  
Vechi 28.11.2016, 15:36:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu, Iuliu. Homofobia și delimitarea de conduita homosexuală nu sunt același lucru.
Uite, și eu sunt rezervat (foarte) față de homosexuali dar nu sunt homofob.
La noi sunt practici demențiale, pe care tu le negi. Iar asta nu e bine...
Când un om amenință pe un gay că îl omoară (cazul a fost televizat zilele trecute), aici nu mai e vorba despre o atitudine sănătoasă și constructivă față de semenul păcătos, ci e vorba despre demență. Care, precum îmi pare, la noi tinde să devină colectivă.
Eu nu mă aliniez la așa ceva.
Eu cred ca nu se vrea delimitarea dintre aceste doua aspecte.

Mai era un sondaj din care reisea ca "majoritatea romanilor nu se simt bine in prezenta unui homosexual" si de aici hop - suntem homofobi.

Curand intrebarea va deveni ceva de genul "te simti inconfortabil la ideea de a intretine relatii sexuale cu o persoana de acelasi sex" si in baza raspunslui sa fim etichetati drept homofobi.

Si nici tu nu vrei delimitarea asta, ba chiar mai rau, daca dansezi pe melodia lor si vrei sa faci din tantar (un dement oarecare, poate chiar platit pentru rolul jucat) armasar (dementa colectiva).

Asa ca din pacate, de aliniat te-ai aliniat dar nu cu ce ar trebui pentru cineva formal declarat crestin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.11.2016 at 15:41:39.
Reply With Quote
  #872  
Vechi 28.11.2016, 15:47:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

CTP, după victoria lui Trump: 'Asistăm la REVOLTA omului alb american'

„Trump? Tot timpul a înjurat, ca la ușa... Mă rog, să nu spun ușa cortului pentru că voi fi învinovățit de incorectitudine politică. Aia este unul din elementele care l-a adus pe Trump în Casa Albă. Controlul majorității prin minorități.

În comunism, controlul populației se face cu Securitatea, poliția politică, organele de represiune, că aia este, e dictatură. Când intri în democrație, tot asta vrei. Cei care conduc doresc același lucru ca și conducerile comuniste. Majoritarul, ca să fie ținut sub control și să nu-i vină idei, trebuie tot timpul stresat, hărțuit, înțepat... de cine? De minoritari.


Toate aceste minorități – negri, evrei, hispanici, homosexuali, copii, femei -, toate te puteau în fiecare moment hărțui pentru că așa permitea această corectitudine politică. A fost o modalitate de ținere sub control a majorității. Și această hărțuire continuă a explodat. Acum. Este revolta omului alb. Nu contează Trump atât de mult cât a contat acumularea asta și avem revolta omului alb american dus la biserică și cu nu prea multă școală. Ăsta este votantul principal al lui Donald Trump. A fost mult prea mult timp înțepat și hărțuit de această corectitudine politică și acum a explodat.”, a spus jurnalistul.

http://www.stiripesurse.ro/ctp--dupa...-_1162968.html
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #873  
Vechi 28.11.2016, 17:38:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Când un om amenință pe un gay că îl omoară (cazul a fost televizat zilele trecute), aici nu mai e vorba despre o atitudine sănătoasă și constructivă față de semenul păcătos, ci e vorba despre demență. Care, precum îmi pare, la noi tinde să devină colectivă.
Nu putem generaliza ținând cont de o știre. Nimic altceva decât un nou pretext al gheiuților de a-și cere drepturile pozând în victime.

Last edited by simpllu; 28.11.2016 at 18:10:01.
Reply With Quote
  #874  
Vechi 28.11.2016, 19:16:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu, Iuliu. Homofobia și delimitarea de conduita homosexuală nu sunt același lucru.
Uite, și eu sunt rezervat (foarte) față de homosexuali dar nu sunt homofob.
La noi sunt practici demențiale, pe care tu le negi. Iar asta nu e bine...
Când un om amenință pe un gay că îl omoară (cazul a fost televizat zilele trecute), aici nu mai e vorba despre o atitudine sănătoasă și constructivă față de semenul păcătos, ci e vorba despre demență. Care, precum îmi pare, la noi tinde să devină colectivă.
Eu nu mă aliniez la așa ceva.
Scuze, am crezut ca mi-ai spus ca mi-ar fi frica de homosexuali si ca te-ai oferit sa ma ajuti sa-mi inving teama dar se vede treaba ca tu vorbeai despre agresorii aia pe care eu nu ii vad. :)
Reply With Quote
  #875  
Vechi 28.11.2016, 19:21:20
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

În cazul ăsta poate-i treabă de oculist, nu de psiholog...:)
(deși unele tulburări vizuale, inclusiv cecitatea, sunt uneori generate și menținute de maladii psi, de pildă de isterie; apoi, dacă îmi amintesc bine, chiar în Scriptură am citit că ochii unora erau ținuți să nu vadă...)
Reply With Quote
  #876  
Vechi 28.11.2016, 19:33:59
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu putem generaliza ținând cont de o știre. Nimic altceva decât un nou pretext al gheiuților de a-și cere drepturile pozând în victime.
De acord. E o eroare a cugetului să tragi o regulă generală în baza unui singur caz.
Numai că, asemenea altor întâmplări de la noi, lucrurile se cam repetă. De la o vreme începi să te gândești că e posibil să fie și altfel decât zice gândul bun, deh...
Că se cam repetă știrile astea "false", n-ai băgat de seamă? Și nu doar în presă, ci și în jurul nostru.
(Apropos, am auzit chiar în weekend, nimerindu-mă între ei, pe câțiva oameni de bine care se pregăteau să ia niște măsuri "ferme" împotriva homosexualilor. Se organizau, cu deplină seninătate și încântare de sine, pentru un fel de "curățenie" prin București. M-am crucit și am ridicat din umeri. Asta e!)
Reply With Quote
  #877  
Vechi 28.11.2016, 19:37:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
... negri, evrei, hispanici, homosexuali, copii, femei ...]
Frumoasă enumerare!
E tare C.T.P. ăsta.
Reply With Quote
  #878  
Vechi 28.11.2016, 19:45:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nici tu nu vrei delimitarea asta, ba chiar mai rau, daca dansezi pe melodia lor si vrei sa faci din tantar (un dement oarecare, poate chiar platit pentru rolul jucat) armasar (dementa colectiva).

Asa ca din pacate, de aliniat te-ai aliniat dar nu cu ce ar trebui pentru cineva formal declarat crestin.
Dragă, eu am comentat o știre publică. Fapt concret, dezvăluit în direct tuturor românilor.
spre deosebire de tine, nu îmi îngădui să fantazez catastrofic, văzînd nu știu ce continuări terifiante înainte... Nu fac asta, aștept lucruri concrete.
Și deocamdată lucrul concret este că a fost în direct la TV discuția telefonică dintre un om cinstit și un gay sau apărător al hmosexualilor. Iar omul cinstit i-a spus interlocutorului că îl omoară. Și tot concret e că am auzit destulă lume pe stradă vehiculînd mesaje homofobe și chiar mai mult de atât. Am auzit cu urechile mele, în București și în țară, nu o singură dată.
Spre deosebire de tine, eu nu discut aici scenarii posibile, ci fapte petrecute la noi.
Încerc să înțeleg ce e cu faptele asta și mă abțin să speculez prea mult.
Reply With Quote
  #879  
Vechi 29.11.2016, 00:04:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dragă, eu am comentat o știre publică. Fapt concret, dezvăluit în direct tuturor românilor.
Daca pentru tine astea sunt "fapte" si mai si generalizezi in halul asta, stai prost tare cu discernamantul.

Citat:
spre deosebire de tine, nu îmi îngădui să fantazez catastrofic, văzînd nu știu ce continuări terifiante înainte... Nu fac asta, aștept lucruri concrete.
Serios? Chiar ai zis chestia asta?

Pai nu ne amenintati tu cu contextul geopolitic, jihadul, etc. daca nu stam cuminti in banca noastra?
Asta ce e daca nu un viitor fantasmagoric?

In schimb, lucrurile despre care vorbesc eu s-au intamplat deja in tarile pe unde au trecut "prietenii" gheiutzilor cu aceeasi programa de "friendlizare".


Citat:
Și deocamdată lucrul concret este că a fost în direct la TV discuția telefonică dintre un om cinstit și un gay sau apărător al hmosexualilor. Iar omul cinstit i-a spus interlocutorului că îl omoară.
Asa, si de unde stii tu ca ala de fapt nu era un individ platit sa faca scena asta?


Citat:
Și tot concret e că am auzit destulă lume pe stradă vehiculînd mesaje homofobe și chiar mai mult de atât. Am auzit cu urechile mele, în București și în țară, nu o singură dată.
Ai sa auzi si mesaje si tiganofobe si politicofobe si bisericofobe si etc.

Ori, nu am auzit de nici un program care sa-si propuna sa schimbe perceptia si atitudinea romanului si pe celelate planuri.

Citat:
Spre deosebire de tine, eu nu discut aici scenarii posibile, ci fapte petrecute la noi.
Încerc să înțeleg ce e cu faptele asta și mă abțin să speculez prea mult.
Hoho, si cate scenarii ne-ai livrat..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #880  
Vechi 29.11.2016, 00:06:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Frumoasă enumerare!
E tare C.T.P. ăsta.
E bine ca macar in rest ai inteles ce vrea sa zica, iar faptul ca te centrezi pe ce n-ai inteles demonstreaza destule (daca mai era nevoie..).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde