Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 02.01.2011, 23:54:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Eu nu am zis că am puteri supranaturale.
Mă bucur că te distrezi.
Stiu ca nu ai zis. Eu am spus ca asta crezi tu despre tine.
Ce crezi tu despre tine cu adevarat?
Nu trebuie sa raspunzi lumii, ci doar tie!...dar SINCER, cum te vezi tu?
Din nou insa, nu-mi spune ca esti cel mai mare pacatos si ca nimic bun nu faci, ca-ti bati gura degeaba!
Mai bine nu raspunzi deloc decit sa-mi vinzi aiurelile astea!
Reply With Quote
  #162  
Vechi 03.01.2011, 00:44:50
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Revolutiile de la 1848 nu au fost facute de inselatii de draci de prin lojile masonice de rit scotian.
(si cu atat mai putin de inselatii de draci de la Marele orient,masoneria de rit francez.)
Cand intri in loja printre primele lucruri (cautati pe net ca se zice aceasta in destule locuri) e sa juri credinta statului si oranduirii statale in care se face loja.
Revolutiile de la 1848 au fost facute de oameni patrioti,insuflati cu curaj si altruism de Duhul Sfant.
Eminescu a ajuns la spitalul de nebuni nu pentru ca evreii sau masonii l-au bagat acolo ci pentru a militat pentru unirea Transilvaniei cu Romania,ca dracii inselau pe unii din cei care conduceau acel imperiu,imperiul austro-ungar.Iar acest imperiu nu era oare un imperiu catolico-nobiliar?


Viata de curte (unde participau majoritatea oamenilor cu putere,de obicei nobilimea) a asa ziselor "regate crestine" din care multe s-au slabit cu revolutiile de la 1848,sau altele au disparut ca forma de oranduire putin mai devreme era o viata aflata sub controlul dracilor,plina de toate necuratiile duhovnicesti:
trufie,preacurvie,violente legale numite "duel",fatarnicie,ura si pizmuire fata de ceilalti,lipsa de mila,etc.
Acestia de participau la viata de curte din asa-numitele "regate crestine" precum Franta,Anglia,Austro-Ungaria,Prusia,Rusia etc erau inselati de draci sa faca ceremonii pline de lux,de fast,unde se cheltuiau foarte multi bani,unde se mancau mancari foarte scumpe etc.
Asta in timp ce saracimea avea niste case de nivelul unui cotet de porci si abia daca avea sa manance paine.

Iar legenda conform careia regii au dreptul divin de a conduce,e o legenda absurda provenita de la niste catolici francezi,inselati de draci conform careia regele Carol cel Mare (Charlemagne) ar fi fost uns direct rege de Dumnezeu Iisus Hristos,nu prin intermediul vreunui arhiereu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fleur_de_lis#King_Clovis_I
Macar atat nu se stie ca regele Prusiei,Frederick II,a fost mare mason de rit scotian.
Nu imi ziceti,a fost acest rege milos,nu era la curtea Prusiei de atunci prezenta viata draceasca nobiliara?
A facut improprietarire pentru tarani?
Tot asa era,sa fim seriosi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Frederi...s_and_learning
Nu mă refeream la regate catolice...Mă refeream la faptul că înainte, domnitorii români erau respectați de popor, nu erau batjocoriți ca acum...Nu zic că să ne încredem total în conducători, ci zic să-i respectăm pentru poziția lor.
Dacă vei cerceta puțin vei afla că masonii au mare legături cu revoluțiile de la 1848.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 03.01.2011, 00:47:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Puteti vedea de exemplu poezia Doina,scrisa de poetul Mihail Eminescu, publicata in anul 1883:
http://ro.wikisource.org/wiki/Doina

"
De la Nistru pân-la Tisa
Tot românul plânsu-mi-s-a
Că nu mai poate străbate
De-atâta străinătate.
Din Hotin și pân-la Mare
Vin muscalii de-a călare,
De la Mare la Hotin
Mereu calea ne-o ațin;
Din Boian la Vatra-Dornii
Au umplut omida cornii
Și străinul te tot paște
De nu te mai poți cunoaște;
Sus la munte, jos pe vale,
Și-au făcut dușmanii cale,
Din Sătmar pân- în Săcele
Numai vaduri ca acele.
Vai de biet român săracul,
Îndărăt tot dă ca racul,
Nici îi merge, nici se-ndeamnă
Nici îi este toamna toamnă,
Nici e vară vara lui
Și-i străin în țara lui.
De la Turnu-n Dorohoi
Curg dușmanii în puhoi
Și s-așează pe la noi;
Toate cântecele pier,
Zboară pasările toate
De neagra străinătate.
Numai umbra spinului
În ușa creștinului.
Își dezbracă țara sânul,
Codru * frate cu românul *
De săcure se tot pleacă
Și izvoarele îi seacă *
Sărac în țară săracă!

Cine-au îndrăgit străinii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Și neamul nemernicia!

Ștefane, Măria Ta,
Tu la Putna nu mai sta,
Las-arhimandritului
Toată grija schitului,
Lasă grija sfinților,
În sama părinților,
Clopotele să se tragă
Ziua-ntreagă, noaptea-ntreagă,
Doar s-a-ndura Dumnezeu
Ca să-ți mântui neamul tău!
Tu te-nalță din mormânt
Să te-aud din corn sunând
Și Moldova adunând!
De-i suna din corn o dată
Ai s-aduni Moldova toată,
De-i suna de două ori
* Îți vin codrii-n ajutor,
De-i suna a treia oară
Toți dușmanii or să piară,
Din hotară în hotară *
Îndrăgi-i-ar ciorile
Și spânzurătorile!"
http://ro.wikipedia.org/wiki/Comitatul_S%C4%83tmar
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 03.01.2011, 00:47:42
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stiu ca nu ai zis. Eu am spus ca asta crezi tu despre tine.
Ce crezi tu despre tine cu adevarat?
Nu trebuie sa raspunzi lumii, ci doar tie!...dar SINCER, cum te vezi tu?
Din nou insa, nu-mi spune ca esti cel mai mare pacatos si ca nimic bun nu faci, ca-ti bati gura degeaba!
Mai bine nu raspunzi deloc decit sa-mi vinzi aiurelile astea!

Dumnezeu știe cum sunt...El mă va judeca...Indiferent că-ți place sau nu , eu mă consider un netrebnic păcătos...
Reply With Quote
  #165  
Vechi 03.01.2011, 01:03:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ mihailt

Daca cercetezi un pic, vei vedea ca Vlad Alexandru are dreptate referitor la pasoptisti.
In ce priveste wikipedia, cu ani in urma ma contraziceam cu o cunostinta, eu aduceam "dovezi" de pe wikipedia si omul imi tot spunea exasperat ca wikipedia nu este o sursa de incredere, oricine poate pune articole acolo.
Dar eu o tot tineam pe a mea.. ca ce m-as face fara Wikipedia, sursa mea preferata de informare.
Intr-o zi omul mi-a facut o farsa si a facut o pagina pe Wikipedia despre mine. Nu are importanta ce a scris.. important e ca mi-a dat o lectie! A sters-o in cateva ore, dar s-a facut inteles.
Wikipedia nu este o sursa de informare, pune mana pe carti!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 03.01.2011, 01:09:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Nu mă refeream la regate catolice...Mă refeream la faptul că înainte, domnitorii români erau respectați de popor, nu erau batjocoriți ca acum...Nu zic că să ne încredem total în conducători, ci zic să-i respectăm pentru poziția lor.
Dacă vei cerceta puțin vei afla că masonii au mare legături cu revoluțiile de la 1848.
Nu au facut masonii revolutiile de la 1848,un mason nu face revolutii ca in majoritatea cazurilor e foarte bogat,si daca nu e foarte bogat,au grija fratii de la loja sa ajunga bogat.
Un mic exemplu,marele maestru al lojii nationale a Angliei cin sa fie,cin sa fie,"alteta sa regala" ducele de Kent cumva?
http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_...,_Duke_of_Kent
"He is also the President of the Scout Association, the President of the Royal United Services Institute, the President of the Royal Institution of Great Britain and the Grand Master of the Freemasons in England & Wales."

Asa acum mai veniti mai fratilor va rog si explicati cum masoneria este "anti-regalista" si "anti-nobiliara" ca ma ia rasul cand aud ce dezinformari grosolane inseala dracii pe unii sa zica.

Ce Anglia actuala nu e unul din putine regate catolico-nobiliare ramase in lume?
E mare diferenta intre Biserica anglicana si BC?

Numai unii domnitori romani erau respectati de popor precum a fost de exemplu Sfantul Stefan cel Mare,nu trebuie confundata frica cu respectul.
Ca domnitorul avea armate si cine comenta cine stie ce patea.

Dl Basescu daca e inselat de draci si da masuri aiurea de aceea nu e respectat de popor.
Dl Iliescu spre exemplu daca se face un sondaj se va vedea ca e mult mai respectat de popor,la fel si cu dl Ceausescu care nu au fost presedinti extraordinari dar oricum mult mult mai buni ca dl Basescu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 03.01.2011, 01:45:14
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pe uni ii inseala dracii de vin in Romania si dracii ii inseala sa arunce cu noroi in romanii patrioti care au luptat pentru Romania.
Aceasta ca dracii ii inseala pe dansii,eu am mai zis de sora anna21 ca nu e romanca,in calendarul crestin ortodox scris pe limba romana nu exista numele anna cu 2 de n,ci numai Ana cu un singur n.

Unde a facut dl Nicolae Balcescu parte din masonerie cand sarmanul nici macar bani sa isi trateze turbeculoza nu a avut,a murit de tuberculoza la varsta de 33 de ani,exilat din Romania:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_B%C4%83lcescu
A infiintat societatea secreta Fratia dar asta era societate romaneasca,nu masonerie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 03.01.2011, 02:11:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daca cercetezi un pic, vei vedea ca Vlad Alexandru are dreptate referitor la pasoptisti.
In ce priveste wikipedia, cu ani in urma ma contraziceam cu o cunostinta, eu aduceam "dovezi" de pe wikipedia si omul imi tot spunea exasperat ca wikipedia nu este o sursa de incredere, oricine poate pune articole acolo.
Dar eu o tot tineam pe a mea.. ca ce m-as face fara Wikipedia, sursa mea preferata de informare.
Intr-o zi omul mi-a facut o farsa si a facut o pagina pe Wikipedia despre mine. Nu are importanta ce a scris.. important e ca mi-a dat o lectie! A sters-o in cateva ore, dar s-a facut inteles.
Wikipedia nu este o sursa de informare, pune mana pe carti!
Da pe diverse carti scrise de tot felul de inselati de duhuri rele.
Ca sa poti modifica ceva pe wikipedia,trebuie sa ai cont nu faci respectivele modificari anonim.
Apoi daca respectivele modificari nu sunt corecte poate foarte bine sa vina altcineva sa le stearga etc.
Diferenta dintre a publica o carte si a scrie pe wikipedia e ca o carte numai cine are ceva bani poate sa publice.
Dar pe wikipedia cand scrie sunt date referinte,nu sunt povesti ca HRH Duke of Kent e mare maestru al lojii masonice din Anglia si Tara galilor.
Poftiti daca wikipedia nu va convine siteul oficial al marii loje a Angliei,cu poza cu HRH Duke of Kent (HRH=his royal highness,alteta sa regala,traducere pe romana):
http://www.ugle.org.uk/about-ugle/whos-who/
"
HRH The Duke of Kent, KG, GCMG, GCVO, ADC
Grand Master


Prince Edward George Nicholas Paul Patrick was born in 1935, and educated at Eton and Le Rosey, Switzerland. He is a cousin both of the Queen and of the Duke of Edinburgh. His father, who was Grand Master from 1939 until 1942, was the fourth son of King George V, and his mother, Princess Marina, was the daughter of Prince Nicholas of Greece. He has been the Grand Master of the United Grand Lodge of England since he was first elected in 1967."
Si acum traducerea :

Alteta sa regala Ducele de Kent,KG,GCMG,GCVO,ADC (nu stiu ce inseamna prescurtarile astea):
Mare Maestru
Printul Eduard George Nicolae Paul Patrick a fost nascut in 1935, si educat la Eton si Le Rosey,Elvetia.
El este varul Reginei (f probabil e vorba de actuala regina a Angliei) si a ducelui de Edinburgh.Tatal sau care a fost Mare Maestru din 1939 pana in 1942,a fost al patrulea fiu al Regelui George al V-lea,si mama sa,printesa Marina,a fost fiica printului Nicolae al Greciei.El a fost Mare Maestru al Marii Lojii Unite a Angliei de cand a fost ales din 1967.

Mai jos se poate vedea un document,autentic din cate se pare ca e luat de pe siteul Marii loje a Rusiei,in care daca se uita careva mai bine se poate vedea undeva o referita la "HER IMPERIAL MAJESTY THE EMPERESS OF ALL RUSSIAS":
http://www.freemasonry.ru/wp-content...aginpatent.jpg

Asa mai fratilor ia mai veniti si explicati cum de este masoneria impotriva regilor si a nobililor.Ca se pare ca de fapt masonii sunt de obicei aliati cu nobilimea din ce se vede mai sus.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 03.01.2011 at 02:56:54.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 03.01.2011, 02:15:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pe uni ii inseala dracii de vin in Romania si dracii ii inseala sa arunce cu noroi in romanii patrioti care au luptat pentru Romania.
Aceasta ca dracii ii inseala pe dansii,eu am mai zis de sora anna21 ca nu e romanca,in calendarul crestin ortodox scris pe limba romana nu exista numele anna cu 2 de n,ci numai Ana cu un singur n.

Unde a facut dl Nicolae Balcescu parte din masonerie cand sarmanul nici macar bani sa isi trateze turbeculoza nu a avut,a murit de tuberculoza la varsta de 33 de ani,exilat din Romania:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_B%C4%83lcescu
A infiintat societatea secreta Fratia dar asta era societate romaneasca,nu masonerie.
Nu te-ai saturat de atacuri la persoana?
Si acelasi.. cu dublu n! si cu lipsa de patriotism din numele meu!

Google "user name" (sau cauta pe wikipedia).
Dar este vina mea ca incep sa explic unora care "stiu" deja totul.
Mea culpa. Nu te mai bag in seama ca n-are sens.. nu degeaba iti ignora multi postarile!
Reply With Quote
  #170  
Vechi 03.01.2011, 02:25:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
.. nu degeaba iti ignora multi postarile!
Mihailt are postarile cele mai pertinente, realiste si confirmate istoric spice-uite cu simpaticul sau "inselati de draci"

Pe cind postarile tale sunt urmarite de multi din complet alte motive pe care nu ti le spun ca sa nu te superi...dar esti acolo in TOP 10 :)))))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL SI MASONII ivasile Stiri, actualitati, anunturi 27 15.04.2014 21:45:16
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Masonii andipanda Generalitati 11 19.05.2011 15:31:01
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12