Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2010, 14:33:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Prietene, nu mai încerca să creezi imagini false despre cei care sunt capabili, nu prin ei și de la ei înșiși, să îi arate pe alții că sunt în eroare, fie ei latini sau neoprotestanți. Dacă apărarea adevărului lui Hristos este inchiziție, atunci într-adevăr mi-ar plăcea să fiu un inchizitor !! Însă nu mai încerca să aprinzi lumini false, să aduci în ochii noștri tot felul de lumini false, stinse și aprinse.
Ah, câtă dreptate reușiți să-mi dați, chiar și prin această postare....

Domnule, Adevărul lui Cristos trebuie mai întâi trăit, și abia apoi apărat. Sau, mai bine zis, dacă nu-l trăiești, n-ai ce apăra.

Dumneavoastră, îmi pare rău că o spun, nu prea dați dovadă că ați trăi acest Adevăr.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2010, 14:37:16
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ah, câtă dreptate reușiți să-mi dați, chiar și prin această postare....

Domnule, Adevărul lui Cristos trebuie mai întâi trăit, și abia apoi apărat. Sau, mai bine zis, dacă nu-l trăiești, n-ai ce apăra.

Dumneavoastră, îmi pare rău că o spun, nu prea dați dovadă că ați trăi acest Adevăr.
Prietene, nu mai încerca să creezi imagini false despre cei care sunt capabili, nu prin ei și de la ei înșiși, să îi arate pe alții că sunt în eroare, fie ei latini sau neoprotestanți. Dacă apărarea adevărului lui Hristos este inchiziție, atunci într-adevăr mi-ar plăcea să fiu un inchizitor !! Însă nu mai încerca să aprinzi lumini false, să aduci în ochii noștri tot felul de lumini false, stinse și aprinse.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2010, 15:55:34
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit

Am rugamintea sa nu va abateti de la tema topicului. Pentru alte discutii puteti folositi mesageria privata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.12.2010, 19:46:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Legat de tema care se discuta, gasesc foarte potrivite urmatoarele citate din sfinta Faustina Kowalska:

"O, Isuse al meu, Tu stii ce eforturi trebuie sa facem pentru a avea relatii simple si sincere cu cei de care fuge firea noastra, sau cu aceia care, constient sau nu, ne-au provocat suferinte-omeneste vorbind, este cu neputinta. In aceste momente, ma straduiesc si mai mult sa-L descopar pe Domnul Isus in persoanele respective si pentru acest Isus eu fac totul pentru acele persoane."

"Sintem sensibili in privinta cuvintului, si asa sensibili, ca vrem sa raspundem imediat, fara sa ne intrebam daca este voia lui Dumnezeu, pentru noi, ca sa vorbim. Sufletul tacut este puternic; daca persevereaza in tacere nu-l va atinge nici un necaz. Sufletul tacut este in stare sa se uneasca cu Dumnezeu in modul cel mai profund, el traieste aproape intotdeauna sub inspiratia Duhului Sfint; in sufletul tacut Dumnezeu actioneaza fara a intimpina piedici."

"O Isuse al meu, in pofida harurilor Tale, simt totusi si vad nimicnicia mea. Imi incep ziua prin lupta si o inchei in lupta, cum am terminat cu o greutate apar altele zece cu care sa ma lupt, dar nu ma amarasc, fiindca stiu bine ca este vremea luptei si nu a pacii."

"Ma rog fierbinte Domnului sa binevoiasca sa-mi intareasca credinta, ca sa nu ma calauzesc in cenusiul vietii zilnice dupa dispozitiile omenesti, ci dupa spirit. Oh, cum il retine totul pe om pe pamint, dar credinta vie pastreaza sufletul in sferele superioare si pune amorul propriu la locul care i se cuvine, adica ultimul."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.12.2010, 00:15:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
cine spune ca au devenit mai buni facand asta?!?

dar dumneavostra, accentunad greselile lor, cu ce deveniti mai bun?
Dar dv accentuand gresala doctorului de a accentua gresala lui Erethron ,cu ce sunteti mai buna?
Dar eu accentuind gresala dv,cu ce sunt mai bun?
Si tot asa la nesfarsit...
Cea mai buna solutie e data in cunoscutul imn al dragostei ,din epistola catre corinteni:
"Dragostea sufera totul,acopera totul,nadajduieste totul..."
NU stiu cum ar trebui sa atragem totusi atentia celorlalti,poate mai si dandu-le dreptate cateodata,avem dreptul sa ii mai si dojenim.Dar daca tot timpul suntem impotriva cuiva,problema s-ar putea sa fie chiar la noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.12.2010, 11:09:55
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
E adevarat ca nu e mai bun daca doar demonstreaza greselile altora. Dar cu siguranta e mai bun daca nu cade in acele greseli.
asta asa este

dar, oare, omul nu poate fi mai bun, decat daca demonstreaza ca altul este mai prost, mai rau, mai pacatos...?!?
nu poti sa fii bun pur si simplu?!?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.12.2010, 11:21:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ba da, poti fi bun pur si simplu, asa cum este si Dumnezeu. El nu este bun ca noi am progresat si mai putin bun, ca noi am cazut in pacat, El ramane bun in ambele situatii.

Nu de avocati are nevoie Dumnezeu, ci de marturisitori, de oameni care sa descopere iubirea dumnezeiasca. Asa ca esti mai bun, cu cat descoperi altora iubirea lui Hristos.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.12.2010, 12:50:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
parerea mea este ca nimeni nu e mai bun cu cat gaseste mai multe greseli altuia
si asta relativ la orice domeniu
cu atat mai mult in credinta


un ortodox nu e mai bun ortodox daca gaseste si demonstreaza greseli ale ierarhilor catolici, ale catolicilor de rand, ale ierarhilor ortodocsi...

Sora, crede dumneatat in ce dumnezeu voiesti dar este bine sa te feresti de afirmatii care vizeaza orgolii, vanitati ... Este doar o parere deoarece defapt poti face , desigur, tot ceea ce voiesti , numai ca dai nastere la ... vei vedea singura la ce !
Cit despre critica ortodocsilor intre ei , chiar daca sunt ,,contracurent" , adica impotriva propriei ierarhii, este iarasi bine sa nu te bagi . Ma repet , te poti baga desigur dar si vei suporta tot ceea ce decurge de aici .
La ortodocsi nu este ca la catolici : magister dixit . Ortodocsii si-au alungat din scaun episcopii si patriarhii nevrednici fara nici o remuscare ci cu pacea si linistea ca taie capetele eretice ce ar putea imputii intreg corpul credinciosilor de necredinta .
Chestia asta cu ,,bunatatea" , care macina fara rost si pe f. multi ortodocsi , este o sabie cu 2 taisuri , pe care daca nu o ti bine in mina te tai lesne in ea singura . Si taieturile sunt totusi dureroase . Vei vedea pe propria-ti piele .
Nu ne macina alte trasaturi fundamentale sau virtuti ca sa le dobindim ci voim deja cu cele mai de sus sa ne impaunam. Daca reusim nu ne v-a premia nimeni , nici chiar noi nu ne putem bucura deoarece ar insemna mindrie, dar daca nu reusim ne umplem de toata mizeria in vazul lumii.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 13.12.2010 at 12:54:01.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2010, 14:30:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit raspuns

Mare este cel ce-si vede propriile greseli si reuseste sa le paraseasca.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.12.2010, 09:10:31
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ortodocsii si-au alungat din scaun episcopii si patriarhii nevrednici fara nici o remuscare ci cu pacea si linistea ...
si catolicii la fel

eu insa intrebam aici despre cat de bun poate sa se arate cineva vorbind despre altul ca fiind mai rau ca el
cat de bun este un om in fata lui Dumnezeu cand judeca in locul lui Dumnezeu
...




"fara a ne da prea multa osteneala, am putea gasi defecte tuturor - cu putina osteneala, le-am putea gasi si calitati"
(monseniorul Vladimir Ghika)
__________________
catolica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trebuie sa suferim nedesavarsirea altuia! ortodox4life Generalitati 19 29.01.2009 21:12:49
Pocainta pentru greseli Z.Lidia Pocainta 6 13.12.2008 22:03:05
Sa ne purtam sarcinile unul altuia dmb Umanitare 15 20.02.2007 10:50:58