Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2013, 15:21:44
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Este un obicei cretin.
Asa ziceam si eu :))
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2013, 20:55:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stramosii nostrii nu au fost niste cretini.Traditia bocitoarelor,precum mai tot in tara asta,a fost cumplit denaturata si pervertita si de aici rezulta si reactiile de respingere cu privire la ceva ce bunicilor nostrii,de exemplu,li s-ar fi parut un lucru ce tine de vechi datini si care,practicata corect,nu cauzeaza repulsie.Daca veti cauta definitii date de Institutul de etnografie si folclor ,,Constantin Brailoiu"veti observa urmatoarea definitie cu privire la adevaratul act si semnificatie:

,,Bocetul este o melopee,melodie lentă, ritmică și monotonă,ce reprezintă exprimarea veridică, directă, spontană a durerii personale pentru cel plecat "din lumea cu dor în cea fără dor", "revărsarea melodică a părerii de rău" și un act tradițional,"

In unele zone bocitoarele purtau culori cromatice distincte,dacice,rosu si negru,rosu semnificand sangele si sursa vietii iar negrul reprezentand pamantul adica eterna continuitate a vietii prin moarte si revenire la viata a naturii,sunt multe detalii frumoase si extraordinare in traditia populara romaneasca.Nu va grabiti,sub impulsul epocii falsurilor in care traim,sa le aruncati la cos,alte popoare nu mai stiu ce sa faca ca sa isi conserve datinile ancestrale pentru ca sunt legatura cu trecutul,iti spun cine au fost cei dinaintea ta si cine suntem noi.Un bocet foarte vechi arata cam asa:

“ Mânca-te-ar și focul, moarte…Căci nime nu te-a chemat/Și ai rupt din vârful florilor si mama copiilor/Și-ai rupt floarea dintre vii si mama dintre copii/Și ne-ai rupt din rădăcină,ai luat floarea din tulpină"


Bocetele adevarate cuprin o intreaga intelegere straveche a vietii si a mortii,a drumului nostru prin lume,framantari,zbateri si speranta,durere si acceptare.Nu va grabiti sa le respingeti,folclorul romanesc are si extraordinare aspecte ce ne arata cum au inteles sensul lumii cei dinaintea noastra.Si in nici un caz nu le judecati doar dupa modul jalnic cum sunt astazi,sunt si ele o imagine vie a degradarii noastre ca natie.Cautati mai bine sa vedeti cum erau ele inainte si poate,apoi,vom pleca si in cautarea noastra ca natie,ne-am pierdut pe undeva pe drum.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 28.08.2013 at 20:58:32.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2013, 21:16:30
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pelerin, tu chiar crezi ca bocitoarele din ultima suta de ani au habar de ce-ai scris tu acolo? Crezi ca ele macar si-au pus vreodata intrebari de genul asta? Pai la tara daca te conformezi obiceiului, toate-s bune si frumoase. Daca nu te conformezi, lumea tace, dar noteaza. Si daca pe langa faptul ca nu te conformezi mai incepi sa te intrebi de ce are loc un obicei, ce insemnatate are el si te-apuci sa-l cauti la origini, esti considerat de-a dreptul smintit.

Suna frumos toata istorisirea aia, dar eu, unul, cred ca e rodul muncii unor etnologi care fie sunt naivi sau romantici, fie au conceput textele alea la comanda politica sau de alt fel.

Pe deasupra, daca situatia descrisa in citatul oferit de tine e adevarata, ea nu mai are nicio legatura cu realitatea de azi. Asa ca oricum ar fi, obiceiul practicat astazi este fara echivoc o dovada de CRETINISM.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2013, 21:29:13
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Horatiu eu ma consider un cretin idealist care inca mai spera ca va veni,candva,ziua cand ne vom aminti cine suntem.Daca voi considerati aceste obiceiuri drept fara sens atunci faceti cum va spune constiinta dar eu cred ca se pedepseste originalul pt un fals,adica reprezentarea moderna.Avem un apetit,ca natie,al autodistrugerii infiorator.Bocitul este o manifestare care face parte dintr-un stravechi fond comun al umanitatii,vei regasi aceasta traditie in multe forme.De exemplu la evrei,pe vremea lui Iisus,exista o traditie straveche foarte asemanatoare si mult mai vocala decat la noi.O puteti gasi surprinsa in Marcu 5:38.Daca veti mai cauta veti vedea detalii fascinante despre cum se manifestau ei.Traditia se pastreaza si astazi,eu am vazut in anumite zone din Israel traditii asemanatoare cu cele din zona Olteniei,este o discutie lunga dar ,cu scuzele de rigoare,nu am eu timp acum.Oricum daca voi deja considerati ca aveti o parere formata atunci nu-mi ramine decat sa constat,cu tristete,inca un deces al unei parti a istoriei si spiritualitatii noastre.Devenim tot mai saraci odata cu timpul.Sa nu intelegei ce am scris drept o ofensa la adresa parerii voastre,respect acest drept la fel cum si eu am dreptul sa privesc cu tristete.Numai bine.
Reply With Quote
Răspunde